Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#370236 ναι ρε σόρρυ, εγώ απλά τσέκαρα ότι όλοι οι δικοί μπλοκάκηδες είχαν πάνω από 2 και προς το παρόν δεν ψάχτηκα παραπάνω :innocent:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#370239 Εντωμεταξυ για να τους κάνουν μειώσεις πρέπει να υπογράφουν καινούριες συμβάσεις κτλ.Ειναι ιστορία.Ασε που ουσιαστικά είναι παρανομο.Ειδικα σε μεγάλες εταιρείες είναι θέμα αυτό.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#370240 εφόσον δεχτούν και οι δύο μεριές τροποποίηση του μεταξύ τους συμφωνητικού δεν είναι παράνομο

επίσης ενδέχεται και με μειωμένη αμοιβή να καταλήγουν περισσότερα στη τσέπη τους αν μειωθούν αρκετά οι εισφορές τους λόγω εφκα
Άβαταρ μέλους
By skous
#370436 Ερώτηση: ΕΕ έχει εφκα με βαση το 2015. Αν αρχίζει και "κόβει" σαν μισθωτός στο μπλοκάκι, τι γίνεται με τον ΕΦΚΑ άμεσα; Πληρώνει τις παλιές εισφορές (με βάση το 2015) και πυι κόψει τώρα πάει στο 2018; Ή αλλάζουν και οι τωρινές εισφορές;

Και εαν μετά απο 2-3 μήνες δεν ξανακόψει, τι γίνεται;

Και εαν στο τέλος της χρονιάς κόψει σε αλλους 3;;


< >
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#371256
skous έγραψε:Ερώτηση: ΕΕ έχει εφκα με βαση το 2015. Αν αρχίζει και "κόβει" σαν μισθωτός στο μπλοκάκι, τι γίνεται με τον ΕΦΚΑ άμεσα; Πληρώνει τις παλιές εισφορές (με βάση το 2015) και πυι κόψει τώρα πάει στο 2018; Ή αλλάζουν και οι τωρινές εισφορές;

Και εαν μετά απο 2-3 μήνες δεν ξανακόψει, τι γίνεται;


Αν κατάλαβα καλά είναι από τις περιπτώσεις που $#@!$#@$ ...
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος για τους μήνες που θα κόψει και μπλοκάκι πληρώνει διπλές εισφορες. Κανονικά κάθε μήνα την εισφορά σαν ελεύθερος επαγγελματίας σύμφωνα με το εισόδημα του 2015, και για τους μήνες με μπλοκάκι και εισφορά μισθωτού 9,22% και το ανάλογο μερίδιο εισφοράς ο εργοδότης του.

Και για το τέλος του χρόνου καλύτερα να μείνει στους 2. Εντελώς ασυμφορο ...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#376431
Serf έγραψε:
Serf έγραψε:
rocsta έγραψε:Αυτή είναι "απλή" ερώτηση;
Στο site του ΕΦΚΑ δεν έχει μπει η σύζυγος; Εμφανίζει και ληξιπρόθεσμες οφειλές από το προηγούμενο (υπο)ταμείο.

Παίζει τέτοιο πράγμα; Εκσυγχρονισμός, όχι αστεία!

< Note >


Ελέγξαμε το site και εμφανίζει τις εισφορές που εκκρεμούν για το 2017. Δεν έχει ενημερωθεί ακόμα για το 2016. Και, επίσης, στο 2017 δεν έχει ληφθεί υπόψη το ότι μειώνονται κατά 50% λόγω του μωρού (τον 1ο χρόνο μετά τη γέννηση). Κοινώς, μισές δουλειές και θα πρέπει να τρέχουμε να ενημερώνουμε...


Τελικά για τη μη ενημέρωση με το -50% δεν φταίει ο ΕΦΚΑ αφού το ΤΣΜΕΔΕ δεν είχε ενημερώσει τα δικά του αρχεία. Αυτή τη στιγμή για να ενημερωθεί ο ΕΦΚΑ που απευθυνόμαστε; Στο ΤΣΜΕΔΕ: Σε γραφειο του ΕΦΚΑ (υπάρχει κάτι τέτοιο?); Οεο;
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#376434 Με το πρώην ΤΣΜΕΔΕ επικοινωνείς που είναι ήδη γραφείο ΕΦΚΑ μηχανικών κλπ.
Θα σου πουν ότι δεν ξέρουν και θα περιμένεις.
Εννοείται ότι σύντομα και σίγουρα πριν τη νέα λήξη θα φανούν όλα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#376478 Εν τέλει το efka.gr έβγαλε εισφορές και για εμένα (θυμίζω ήμουν ΕΕ - όχι μηχανικός, γιατρός ή δικηγόρος με κλείσιμο βιβλίων 14/12/2016)... :yahoo: :metalo: Ευτυχώς, μία βολτίτσα από τα γραφεία τους και το ζήτημα ξεκαθαρίστηκε αναίμακτα και χωρίς πρόβλημα ή ταλαιπωρία... :s_yes
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#380549 Πλήρωσα σήμερα (μία μέρα πριν την προθεσμία πληρωμής... :s_biggrin ) τον ΕΦΚΑ του Ιανουαρίου. Θα ακολουθήσω το ίδιο μότο (πληρωμή την τελευταία μέρα), μέχρι να εξοφλήσω (στο τέλος της χρονιάς υποθέτω, αφού τότε θα γίνει η εκκαθάριση του 2016...).
Εύχομαι στο λαιμό να τους κάτσουν, ευτυχώς από τον Απρίλιο θα είμαι μισθωτός και σε νέα δουλειά και να πάνε στο διάβολο όλοι τους.
Μόνον για το πρώτο τρίμηνο του 2017, θα πληρώσω όσα πλήρωνα για όλο το χρόνο στο παρελθόν! Μιλάμε 4 φορές πάνω η επιβάρυνση, και όλα αυτά ενώ υπάρχει και έκπτωση. Σε μια 5ετία κι αυτή δεν θα υπάρχει...
Εύχομαι καλά κουράγια σε όσους έχουν ακόμη μπλοκάκι. Δεν θα ξαναπώ ξανά τα παράλογα του νόμου, γνώμη μου είναι πως όλο το σύστημα θα καταρρεύσει, αφού οι ΕΕ αποκλείεται να πληρώσουν τα ποσά που έχουν προϋπολογίσει. Αυτό θα γίνει μόνον για τους πρώτους μήνες του 2017, όπως την "πάτησα" κι εγώ, κατόπιν, θα βρεθούν τα παραθυράκια ώστε να εισπράττουν ένα @.
:s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By otso
#380551 ειχε ερθει ενα χαρτι τον γεναρη για πληρωμη του εφκα που ειχε το ποσο και τον κωδικο πληρωμης . Πληρωθηκε.
τωρα περιμενουμε ξανα χαρτι ; με νεο κωδικο πληρωμης; η πληρωνουμε κατευθειαν με τον ιδιο;