Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#357970 Τι διαβάζω πάλι... Ο οποιοσδήποτε ελεγκτικος μηχανισμός έχει την ευθύνη - ΚΑΙ ΜΌΝΟ - της αξιοπιστίας των ελεγχων που διενεργει. Τέλος. Period. Αλλά το ρεφρέν χιλιοτραγουδισμενο. Δεν μας αρέσουν τα ευρήματα; Φταίει ο έλεγχος.
:s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By mmarkom
#357997 Ως μυστικος πελάτης σε πρατήρια BP τη περίοδο 96-00 η αξιολόγηση είχε να κάνει μόνο με εξυπηρέτηση προσωπικού και εικόνα πρατηρίου, όχι με ποιοτική/ποσοτική ανάλυση των καυσίμων
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#375080 Εδώ και λίγους μήνες είχα τραχύτητα στο ρελαντί και μειωμένη τελική τα οποία διορθώθηκαν με αλλαγή πρατηρίου. Μετά από 3+ χρόνια η elin της γειτονιάς μας τα χάλασε και επέστρεψα σε μια παλιά BP . Είδωμεν το φως το αληθινό και μάλιστα παρατηρώ καλύτερη λειτουργία με απλό diesel.
Συμπέρασμα , δεν υπάρχει εμπιστοσύνη πουθενά.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#377142 Θα συμφωνήσω μαζί σου, καθώς και στη δική μου περίπτωση, από τον περασμένο Οκτώβριο, παρατήρησα σε τουλάχιστον 2 περιπτώσεις μετά από ανεφοδιασμό με βενζίνη Shell V Power από μεγάλο πρατήριο της Μυρτέα ΑΕ (Shell) στη δυτική Αθήνα, κομπιάσματα και αρρυθμίες στο ρελαντί στο μοτέρ του αυτοκινήτου (οι αρρυθμίες υπήρχαν για κανά δίμηνο και πριν, αλλά το χαρακτηριστικό ήταν όταν τη 1 φορά, με το που βάζω μπροστά μετά τον ανεφοδιασμό, κάνω 200 μέτρα και η βελόνα στο στροφόμετρο παίζει πάνω-κάτω ενώ η μηχανή ακουγόταν κάπως..). Στο συγκεκριμένο πρατήριο πήγαινα σχεδόν αποκλειστικά τα τελευταία 3+ χρόνια, λόγω των νορμάλ τιμών του και του γεγονότος ότι ανήκει στο δίκτυο της εταιρείας και δεν είναι ανεξάρτητος που συνεργάζεται δανειζόμενος το σήμα. Να όμως που κι αυτοί δεν είναι πάντα να τους εμπιστευόμαστε.
Περιττό να πω ότι το πρόβλημα εξαφανίστηκε με το που έβαλα απλή αμόλυβδη βενζίνη από άλλο πρατήριο (για την ιστορία ΒΡ).
Άβαταρ μέλους
By melos86
#377683
lazarefa έγραψε: Στο συγκεκριμένο πρατήριο πήγαινα σχεδόν αποκλειστικά τα τελευταία 3+ χρόνια, λόγω των νορμάλ τιμών του και του γεγονότος ότι ανήκει στο δίκτυο της εταιρείας και δεν είναι ανεξάρτητος που συνεργάζεται δανειζόμενος το σήμα. Να όμως που κι αυτοί δεν είναι πάντα να τους εμπιστευόμαστε.

Αυτο πραγματικα ποτε δεν καταφερα να το αντιληφθω...
Βεβαια επεσε πολυ προμοταρισμα απο τις ιδιες τις εταιριες (βλεπε ερευνες του ΣΕΕΠΕ κλπ κλπ) αλλα και παλι μου κανει εντυπωση ποσο ευκολα πειστηκε ο καταναλωτης!
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#377691
melos86 έγραψε:
lazarefa έγραψε: Στο συγκεκριμένο πρατήριο πήγαινα σχεδόν αποκλειστικά τα τελευταία 3+ χρόνια, λόγω των νορμάλ τιμών του και του γεγονότος ότι ανήκει στο δίκτυο της εταιρείας και δεν είναι ανεξάρτητος που συνεργάζεται δανειζόμενος το σήμα. Να όμως που κι αυτοί δεν είναι πάντα να τους εμπιστευόμαστε.

Αυτο πραγματικα ποτε δεν καταφερα να το αντιληφθω...
Βεβαια επεσε πολυ προμοταρισμα απο τις ιδιες τις εταιριες (βλεπε ερευνες του ΣΕΕΠΕ κλπ κλπ) αλλα και παλι μου κανει εντυπωση ποσο ευκολα πειστηκε ο καταναλωτης!

Ακριβώς αυτό, τις μεγάλες φόλες σε Shell τις έχω φάει από τα δικά τους πρατήρια ενώ από ιδιώτες ήμουν ευχαριστημένος.

Άσχετο/Σχετικό αυτές τις μέρες έπεσε η τιμή της βενζίνης :yahoo: :inlove: , αχ πέρσυ ήταν ωραία με 1,139€/λτ παρακάτω δε μπορούσε να πάει λόγω φόρων :x (Γερμανία)
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#377791 Όντως έπεσε, από 1.509 που έβαζα πήγε 1.469... :twisted:
Άβαταρ μέλους
By Govus
#380550 Άλλη μια σχετική είδηση χωρίς ονόματα :roll: ...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#380669 Το λιγοτερο ειναι αυτο....
Θυμαστε αυτη την ειδηση απο το 2012??
http://www.zougla.gr/greece/article/sti ... mon-519279

Το αποτελεσμα των δικαστηριων?? 18 μηνες για τον οδηγο και 14 μηνες για τον πρατηριουχο και ολα αυτα με 3ετη αναστολη!!!
Εχει νοημα να συζηταμε?!
Άβαταρ μέλους
By teddx
#380687 ....και μετα αναρωτιωμαστε γιατί δεν πατασεται το λαθρεμπόριο και απατεωνια ολοένα αυξάνεται... Η δικαιοσύνη ή μάλλον πιο σωστα οι δικαστες που έχουμε είναι για τον πουτσο ή τα αρπαζουν χοντρά για να ριχνουν τους κατηγορούμενους στα μαλακά έως και στα πούπουλα και στο υπολοιπο κοσμο να ρίχνουν στάχτη στα ματια με το τσουβαλι.

< Smart ultra >
Άβαταρ μέλους
By melos86
#380766 Φτανεις σαν επαγγελματιας να αισθανεσαι μαλακας που δεν κλεβεις, δεν νοθευεις και γενικοτερα δεν εισαι απατεωνας!
Καθομαστε και σκοτωνομαστε να πληρωσουμε τις υποχρεωσεις μας, ακουμε και τα εξ αμαξης γιατι ο επομενος η ο προηγουμενος "ειναι τρια λεπτα φθηνοτερος" και αρα εγω αισχροκερδω και βλεπεις το λαμογιο να ειναι ανετος και χαμογελαστος και να μην τον αγγιζει τιποτα!
Άβαταρ μέλους
By citastak
#380769 Εδώ και χρόνια βάζω από ένα συγκεκριμένο πρατήριο ΕΚΟ στην περιοχή μου, το οποίο είναι και εταιρικό.
Προχτές, έβαλα Shell Vpower με την προσφορά σε πρατήριο στην Τατοϊου. Παρατηρώ πλέον ασταθές ρελαντί όσο το αυτοκίνητο είνια κρύο με κάποια κομπιάσματα.
Μόλις ζεσταθεί δεν το κάνει. Κάποιο σφάλμα στο OBD δεν φαίνεται.
Έβαλα νερό;
Θα την κάψω και θα ξαναπάω στην EKO για 100άρα.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#380774
citastak έγραψε:Εδώ και χρόνια βάζω από ένα συγκεκριμένο πρατήριο ΕΚΟ στην περιοχή μου, το οποίο είναι και εταιρικό.
Προχτές, έβαλα Shell Vpower με την προσφορά σε πρατήριο στην Τατοϊου. Παρατηρώ πλέον ασταθές ρελαντί όσο το αυτοκίνητο είνια κρύο με κάποια κομπιάσματα.
Μόλις ζεσταθεί δεν το κάνει. Κάποιο σφάλμα στο OBD δεν φαίνεται.
Έβαλα νερό;
Θα την κάψω και θα ξαναπάω στην EKO για 100άρα.

Νερο αν εβαζες θα εμενες επιτοπου λιγα μετρα μετα την εξοδο απο το πρατηριο...
Εχουμε πει χιλιαδες φορες! Η βενζινη ΔΕΝ νερωνεται! Δεν αναμιγνυεται με το νερο! Αν ριξεις νερο στη βενζινη το νερο θα κατσει κατω γιατι ειναι βαρυτερο και το καυσιμο θα επιπλεει απο πανω του... ως εκ τουτου η αντλια βενζινης θα τραβουσε νερο και θα εμενες μπαμ και κατω!
Το μονο που μπορω να φανταστω ειναι να προσαρμοζεται ο εγκεφαλος στο νεο καυσιμο!
Άβαταρ μέλους
By citastak
#380787 Melos86 έχεις δίκιο! Δεν εννοούσα έβαλα νερό Η20, αλλά τελοσπάντων χρησιμοποίησα την έκφραση για να ρωτήσω αν έβαλα καύσιμο κακό.
Πόσο χιλιόμετρα χρειάζεται ο εγκέφαλος για να προσαρμοστεί; είμαι στα 70χλμ από το γέμισμα.