Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#372364 13/15
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#373191 11/15, αν και αυτά που έχασα δεν τα είδα ποτέ γιατί προβλήθηκαν πριν φτάσει η ιδιωτική τηλεόραση στην ηρωική μεθόριο που μένω... :sorry:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#373203 Τι ξενέρωτοι είστε ρε πστη μου :lol:
8/15
Φάντερκατς και ξερό ψωμί.
Πολύ προχώ το animation για την εποχή.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#373227 μάλλον είμαι μεγάλος και δεν τα πρόλαβα όλα, έπιασα 10/15, αλλά τα 7 ήξερα, τα υπόλοιπα 3 στην τύχη
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#373328 Μη σκάτε, υπάρχουν και χειρότερα! :lol:

Συγχαρητήρια! Έπιασες: 8 Σωστά!


Κι αυτά απ΄όσα θυμόμουν από τις ατέλειωτες ώρες που έβλεπαν τα παιδιά... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#380156 Με αφορμή έναν link που έβαλε κάποιος προς το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής, έψαξα και βρήκα μερικά από τα μαθητικά μου βιβλία.

Έμεινα στο βιβλίο της Λογικής, από τα αγαπημένα μου της τελευταίας τάξης του γυμνασίου (μετά της Φυσικής και Μαθηματικών). :oops:

Εικόνα


203 σελίδες γραμμένες σε απλή καθαρεύουσα, στην γλώσσα που γράφαμε και τις εκθέσεις μας.

Αμφιβάλω αν θα μπορούσαν να το διαβάσουν σήμερα τα παιδιά μου... :(

Δυστυχώς δεν βρήκα το βιβλίο της "Ηθικής", ένα από τα πλέον δυσνόητα (όσον αφορά την γραφή και την δομή του) που έχω διαβάσει ποτέ μου. Για να προλάβω κάποιους, επρόκειτο περισσότερο για μάθημα φιλοσοφίας αφού κυρίως ανέπτυσσε την Ηθική του Καντ, Αριστοτέλη, Σπινόζα κλπ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#380365
Pitt έγραψε:Δυστυχώς δεν βρήκα το βιβλίο της "Ηθικής", ένα από τα πλέον δυσνόητα (όσον αφορά την γραφή και την δομή του) που έχω διαβάσει ποτέ μου. Για να προλάβω κάποιους, επρόκειτο περισσότερο για μάθημα φιλοσοφίας αφού κυρίως ανέπτυσσε την Ηθική του Καντ, Αριστοτέλη, Σπινόζα κλπ.


Ένα τέτοιο βιβλίο που θα δίνει με απλό και κατανοητό τρόπο αυτές τις έννοιες, πόσο λείπει από τα σχολεία μας σήμερα... :sorry: Κάνουμε 10 χρόνια θρησκευτικά και ούτε μισό εξάμηνο φιλοσοφία... :roll:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#380377
Pitt έγραψε:...μερικά από τα μαθητικά μου βιβλία.
Έμεινα στο βιβλίο της Λογικής, ops:
203 σελίδες γραμμένες σε απλή καθαρεύουσα, στην γλώσσα που γράφαμε και τις εκθέσεις μας.
Δυστυχώς δεν βρήκα το βιβλίο της "Ηθικής",.............

Τι έγραψες πάλι! :metalo:
Μνήμες για "μπαρμπαδέλια" (όρος συνήθης στο φόρουμ! ) :lol:

Ευτυχώς , οι καθηγητές (ανα)γνωρίζοντας το πόσο δυσνόητα ήταν τα 2 συγκεκριμένα μαθήματα (Ηθικη-Λογικη), στα διαγωνίσματα εξαμήνου επέλεγαν κεφάλαια και όχι όλη την ύλη, ενώ επέτρεπαν την "ελεύθερη απόδοση" των απαντήσεων στις ερωτήσεις των διαγωνισμάτων. Αλλιώς ..... :dizzy: :help:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#380399 Χα, χα! Ωραία χρόνια Δημήτρη! Δεν θυμάμαι να γράφαμε διαγωνίσματα σ’ αυτά (πρακτικό ήμουν) αλλά για να το λες, έτσι θα ΄ναι.

Στις γραπτές εξετάσεις όμως γενικώς μας είχαν ξεσκίσει. Δημοτικό από 4η σε 5η και από 5η σε 6η εξετάσεις. Για να αποφοιτήσουμε από το Δημοτικό, στην 6η δίναμε γραπτές εξετάσεις. Αμέσως μετά ξαναδίναμε άλλες γραπτές εξετάσεις για να μπούμε στο γυμνάσιο. Μετά έχασα τον λογαριασμό...


Μάρκο και τα θρησκευτικά χρήσιμα είναι, αλλά συμφωνώ ότι είναι απαράδεκτη η απουσία μαθημάτων έστω και αρχών φιλοσοφίας.
Ακόμη πιό απαράδεκτο είναι ότι αυτό συμβαίνει στην χώρα του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη! :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#380437 @ Pitt : Καλέ μου φίλε , μιά διόρθωση :oops: :
Διαγωνίσματα (ως "εξετάσεις") γράφαμε μόνο στην Ε΄ Δημ. και ΣΤ΄ Δημ. και όχι την Δ΄ Δημοτικού.

Τις καλημέρες μου! :s_howdy