Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#380010
Thomas_C200K έγραψε:σιγά μην δίνω κερατιάτικα στον καθέναν για έναν ή δυο 17λτ τενεκέδες λάδι και 2-3 τενεκέδες φέτα)


34 λίτρα λάδι και 2-3 τενεκέδες τυρί; Λαθρεμπόριο κάνεις; :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#380270
REALZEUS έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:σιγά μην δίνω κερατιάτικα στον καθέναν για έναν ή δυο 17λτ τενεκέδες λάδι και 2-3 τενεκέδες φέτα)


34 λίτρα λάδι και 2-3 τενεκέδες τυρί; Λαθρεμπόριο κάνεις; :svivhaha:

Mην με αποκαλύπτεις :shifty: , 30€λτ πουλάω στους έλληνες εδώ πέρα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#380385
nomarxis έγραψε:Λοιπόν, υποθέτουμε πάω Κέρκυρα από Πάτρα 1-2 φορές το χρόνο. Το καράβι κάνει 10 ώρες και κοστίζει 200€ ( αυτοκίνητο + 3 άτομα ). Οδικώς κάνω 3,5 ώρες και 1,5 ώρα το Ferry = 5 ώρες και κοστίζει με ολοκληρωμένη την Ιόνια Οδό 100€.
Δηλαδή στο μισό χρόνο και στα μισά χρήματα πάω Κέρκυρα...
Ε, αν είναι να παραγγείλω από το ίντερνετ προπληρωμένη ( κάτι τις τέλος πάντων ) κάρτα για τα διόδια και να μη στήνομαι στις ουρές για το Ferry, αλλά να έχω θέση σε συγκεκριμένη ώρα αναχώρησης θα το έκανα οδικώς... αλλιώς καράβι! :rtfm: Αν είναι να σταματάω στους σταθμούς διοδίων να βρω το γραφείο ( αν είναι ανοιχτό ), τον υπάλληλο αν είναι εκεί ή κάνει διάλλειμα, να χάνω υπομονή και χρόνο , καράβι και πάλι καράβι...

Να, αυτά λέω παραπληροφόρηση. Ξέρεις ότι κάτι τέτοιο γίνεται στα διόδια των πρώην Γιουγκοσλαβικών χωρών; Πες το. Μην αφήνεις όμως υπονοούμενα για κάτι τέτοιο, γιατί δε συμβαίνει. Ουδέποτε έκανα κάτι παραπάνω σε βαλκανικά διόδια από το να κατεβάσω το παράθυρο και να πληρώσω. Δεν το γράφω για σένα, μπορείς να πιστεύεις ότι θες, το γράφω για να μη δημιουργηθεί ανακριβής εντύπωση σε όποιον ενδεχομένως διαβάσει. :)
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#380394
Corto Maltese έγραψε:
nomarxis έγραψε:Λοιπόν, υποθέτουμε πάω Κέρκυρα από Πάτρα 1-2 φορές το χρόνο. Το καράβι κάνει 10 ώρες και κοστίζει 200€ ( αυτοκίνητο + 3 άτομα ). Οδικώς κάνω 3,5 ώρες και 1,5 ώρα το Ferry = 5 ώρες και κοστίζει με ολοκληρωμένη την Ιόνια Οδό 100€.
Δηλαδή στο μισό χρόνο και στα μισά χρήματα πάω Κέρκυρα...
Ε, αν είναι να παραγγείλω από το ίντερνετ προπληρωμένη ( κάτι τις τέλος πάντων ) κάρτα για τα διόδια και να μη στήνομαι στις ουρές για το Ferry, αλλά να έχω θέση σε συγκεκριμένη ώρα αναχώρησης θα το έκανα οδικώς... αλλιώς καράβι! :rtfm: Αν είναι να σταματάω στους σταθμούς διοδίων να βρω το γραφείο ( αν είναι ανοιχτό ), τον υπάλληλο αν είναι εκεί ή κάνει διάλλειμα, να χάνω υπομονή και χρόνο , καράβι και πάλι καράβι...

Να, αυτά λέω παραπληροφόρηση. Ξέρεις ότι κάτι τέτοιο γίνεται στα διόδια των πρώην Γιουγκοσλαβικών χωρών; Πες το. Μην αφήνεις όμως υπονοούμενα για κάτι τέτοιο, γιατί δε συμβαίνει. Ουδέποτε έκανα κάτι παραπάνω σε βαλκανικά διόδια από το να κατεβάσω το παράθυρο και να πληρώσω. Δεν το γράφω για σένα, μπορείς να πιστεύεις ότι θες, το γράφω για να μη δημιουργηθεί ανακριβής εντύπωση σε όποιον ενδεχομένως διαβάσει. :)


Όχι δε το ξέρω! Από ένστικτο....το λέω ξεκάθαρα. Έχω άποψη και εμπειρίες από άλλες χώρες και βγάζω ένα συμπέρασμα και για τις Βαλκανικές. Λάθος ή όχι ας το κρίνουν οι αναγνώστες.. Εγώ κάνω εικασίες και εσύ παραθέτεις τις εμπειρίες σου :)
Όταν έγραψα να σταματάω στους σταθμούς διοδίων δεν εννοούσα να πληρώσω, αλλά να βγάλω κάρτα ή pass....Λογικό είναι να σταματάς, να ανοίγεις το παράθυρο και να πληρώνεις. Έτσι γίνεται ! Εγώ δε γουστάρω να το κάνω έτσι.
Ερώτηση : Πληρώνεις σε ΠΓΔΜ - σέρβικα Δηνάρια και ουγγρικά Φιορίνια ή δέχονται και € ?
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#380502 Ότι είπε ο Όλιβερ Κουϊν. Το μόνο "απρόοπτο" που μπορεί να σου συμβεί είναι να πάρεις ρέστα σε τοπικό νόμισμα. Μου έχει συμβεί στα Σκόπια. Αλλά τα δίνεις παρακάτω. Φροντίζεις να έχεις ευρώ, δίευρω ή έστω τάλιρο να μη γεμίσεις ψιλολόι σκοπιανό.

Η Ουγγαρία έχει βινιέτα.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#380593 ΤΗν γενικότερη κατάσταση που επικρατεί στον Βαλκανικό άξονα την έχουμε καταγράψει αρκετά αναλυτικά εδώ μέσα, δεν χρειάζεται να γράφονται τέτοιες ανακρίβειες.

Μπορεί να έχεις απρόοπτα, εγώ προσωπικά είχα κάποιες φορές και είναι όντως ενοχλητικά (Σκόπια πχ μου κάνανε μανούρα για 3 τενεκεδες λάδι, ήταν αργά και ήθελα να ξεμπερδεύω, του βαλα 10ευρω στο διαβατήριο, Σερβία μου κάναν το αμάξι φύλο και φτερό για ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ, παλιά στα Σκόπια γράφαν αβέρτα για ταχύτητα μιας και έπαιζε πολύς επαρχιακός με γελοία δίκτυα)
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#380700 Προσωπικά τον πιο σχολαστικό έλεγχο τον είχα από Βούλγαρο. Στα σύνορα με Ρουμανία. Μου έκαναν το αμάξι φύλο και φτερό.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#380705 Που ειναι κατι που γλυτωνεις αμα πας με καραβι.
Καπου κερδιζεις καπου χανεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#380706 Πάει το καράβι στο Βουκουρέστι;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#381704 http://www.dailymail.co.uk/news/article ... -fine.html

Le sting! Tourists driving to France face £117 fine if they fail to display a 'green' car sticker revealing vehicle's emissions
New rules will ban cars older than 20 driving in three French cities on set days
Tourists must buy stickers to show how eco-friendly their cars are
Police can issue on-the-spot fines of €135 (£117) if they see a car without one
RAC already 'inundated' with requests from frantic holidaymakers


Δάκτυλος μιράγκε για να μην μπαίνει η ΕΥΑ σε λιγα χρόνια παρίσι, αλλά δε θα του περάσει :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#381707 Brexit μέχρι να τους μουχλιάσουν τα κρουασάν ρε.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#381913 Οχι Ευρωπη ακριβως.. Συντομευει το περασμα, αφου λογω κοστους δεν την επιλεγουν οι ντοπιοι.

Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#382560 Έρχεται η ποιό κουλή ερώτηση, αλλά πρέπει.
Αμα φορτώσω ένα καφάσι μπύρες ή κανά βαρελάκι (αυτά τα 5λτ) έχω κανένα θέμα σε κανέναν έλεγχο μέχρι Ελλάδα?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#382572 Δες ποσα λιτρα αλκοολ δικαιουσαι στην Ελβετια. Αυτο τπτ αλλο.

< >