Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#379934 Πάρε τους κωδικούς που έχει αποθηκεύσει.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#380298 Το έγραψα και στο Citroen forumαλλά το βάζω και εδώ .

Ο μάστορας το παίδεψε κανα δυο ώρες το αμάξι
Απο errors μου είπε οτι έβγαζε δυο, ενα για το throttle και ενα για το air mixture
Πέρασε ξανά το λογισμικό , μου λέει με τα χρόνια ξερυθμιζεται (ειναι εφταετίας τώρα το αμαξι)
Μου λέει το πήγα καμία δεκαριά χιλιόμετρα , όλα καλά δεν είδα κανένα πρόβλημα.

Το παίρνω λοιπόν οδηγάω κανα δεκάλεπτο, όλα καλά
Κάποια στιγμή πάω να σταματήσω σε ενα φανάρι, και μου βγάζει στην κεντρική οθόνη ενα γαματο μήνυμα
Engine management system faulty
Ναι ανάβει το μεγάλο stop και το service
Πριν να προλάβω να συνέλθω απο το σοκ και να κάνω στο πλάι να σταματήσω , το μήνυμα σβήνει
Κανένα warning λαμπάκι πλέον , το οδήγησα για καμία δεκαριά χιλιόμετρα, πήγα σούπερ μάρκετ και σε κανα άλλες δυο δουλειές ,όλα καλά.
Το μόνο πρόβλημα αυτη τη στιγμή ειναι η κατεστραμμένη μου εμπιστοσύνη στο αμάξι, ειναι μια ταλαιπωρία που απλά περιμένει να συμβεί αφού προφανώς υπάρχει κάποιο θεμα με sensors αλλά δεν ξέρουμε τι.
Να το πάω στο μάστορα να του πω τι τώρα; που δεν εχει κανένα εμφανές πρόβλημα;
Ιδέες;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#380299 Ξερυθμίζεται, καλο ανέκδοτο. Πήρες ακριβώς τους κωδικούς;
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#380308 Παγωμενες φυσες ειτε μας αρεσει ειτε οχι συμβαινει και ο καθενας το αντιμετωπιζει οπως νομιζει αφου συνηθως εχει πληρωσει το ενοικιο του μηνα του συνεργειου.

Ειναι το προφανες και το φθηνοτερο στα παλια αυτοκινητα να ξεκιναει το ψαξιμο απο εκει ωστε να αποκλειστει η περιπτωση μια κακης και χαλαρης συνδεσης χαμηλων ρευματων ειδικα σε παλια αυτοκινητα που ζουν σε βορεια κλιματα.

Οσο για το οτι μπορει να ξερυθμιστει κατι η να καει ειναι ο φοβος που φυλαει τα ερημα παντα υπερ των συνεργειων που αλλαζουν το μισο μηχανοστασιο πριν ανακαλυψουν το προβλημα, ευχομαι να μην το ξαναπαρουσιασει αλλα οπως το περιγραφεις ειδικα μετα την επισκεψη στο συνεργειο μαλλον κατι τετοιο μου κανει

Ξεκουμπωμα μια - μια και σπρευ επαφων
Τελευταία επεξεργασία από 21 quadra και 28 Μαρ 2017, 20:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#380322
drdino έγραψε:Ξερυθμίζεται, καλο ανέκδοτο. Πήρες ακριβώς τους κωδικούς;


Όχι, παρόλο πουν ρώτησα επανειλημμένως δεν ειχα την ευκαιρία να τις πάρω
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#380556
drdino έγραψε:Ξερυθμίζεται, καλο ανέκδοτο. Πήρες ακριβώς τους κωδικούς;

Ο κωδικός ήταν 1153 throttle valve adjustment

Πλέον είμαι με μόνιμα αναμμένο service, engine management system faulty.
Μου λέει φέρε το ξανά να το φτιάξω
Άβαταρ μέλους
By drdino
#380559 Όπως το φαντάστηκα...

Έκανε reset τα autoadaptives αλλά το θέμα είναι αν ολοκλήρωσε την εκμάθηση των 2 ποτενσιόμετρων στο πεντάλ του γκαζιού.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#380568 Δεν χρειάζεται ανταλλακτικό προς το παρόν. Το πεντάλ του γκαζιού έχει 2 ποτενσιόμετρα με αντίστροφες ακραίες θέσεις. Αυτές πρέπει να τις μάθει ο εγκέφαλος μετά από κάθε reset των παραμέτρων που μπορεί να μάθει κι υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία την οποία υποδείχνει το διαγνωστικό.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#380571
drdino έγραψε:Δεν χρειάζεται ανταλλακτικό προς το παρόν. Το πεντάλ του γκαζιού έχει 2 ποτενσιόμετρα με αντίστροφες ακραίες θέσεις. Αυτές πρέπει να τις μάθει ο εγκέφαλος μετά από κάθε reset των παραμέτρων που μπορεί να μάθει κι υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία την οποία υποδείχνει το διαγνωστικό.

Ωραία, πες το μου και στα γερμανικά τώρα να του το πω:-)
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#380742
KiloMeater έγραψε: 400€ αλλαγή αν ειναι αυτό

Τι είναι 400 ευρω για σενα...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#380749 Είναι δυνατόν να έχεις τον τέλειο μάστορα εκεί στην καλύτερη κοινωνία του κόσμου και να ζητάς βοήθεια από τον έλληνα (σόρρυ δρντίνε);;; :x
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#380810 βαρέθηκα το πήγα στην αντιπροσωπεία λέω φτιαξτε το

Με πήραν τηλέφωνο, μου λέει δε βρήκαμε τίποτα, πρέπει να το πας στην Εθνική να το ξεμπιυκωσεις.