Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#380307
pik. έγραψε:το Πασχα που θα πᾶτε διακοπες ειπαμε;

καλα θα φατε ολοι αρνακι;
μαγειριτσα;
Γιατι δεν τρωτε ρεβυθια;

Χριστιανοι αλα καρτ....

Από πότε η υιοθέτηση κάποιων συνηθειών στα πλαίσια της πολιτιστικής (και ΟΧΙ θρησκευτικής) κληρονομιάς είναι κάτι το αξιοπερίεργο;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#380309 δηλαδη για να καταλαβω υπαρχει καποιος εδω περα που πιστευει πως η βιβλος ειναι οντως ο λογος του θεου? αρα μας λες οτι ο θεος υποστηριζε το trafficking ? https://www.bible.com/el/bible/173/EXO.21.tgv

(και δεν μιλαω για τα υπολοιπα..)
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#380312
EDDIE_147 έγραψε:Υπάρχει αλγόριθμος ή θεώρημα που να λέει πχ αν ξεπεράσεις έναν αριθμό αμαρτιών δεν μπορείς να πας στον Παράδεισο (που; :lol: ) ;


EDDIE_147 έγραψε:Για να μην χαθούμε στη σεντονομαχία (επειδή βλέπω τα πανωσέντονα να απλώνονται με απαντήσεις σε κάθε φράση), αναμένω τον αλγόριθμο, ταυτότητα, εξίσωση ή ότι άλλο εννοείς με το 'Φυσικά και υπάρχει'.


Πλάκα κάνεις; :lol:
'Ανοιξε οποιοδήποτε βιβλίο φιλοσοφίας του χριστιανισμού.
Τεράστιο κομμάτι έχει να κάνει με το τι είναι Θεός, τι είναι η εννοιά του, και ως εκ τούτου τι σημαίνει θέωση, πως φτάνεις σε αυτή.
Τι είναι η αρετή, τι σημαίνει να είναι κανείς ενάρετος. φώτιση, θεία αλήθεια. Πάλι τίενι είναι αυτά, πως "υπάρχουν", ως εκ τούτου πως κανείς μετέχει σε αυτά κ.ο.κ. Μιλάμε για "βαρειά" θεωρία, όχι αστεία.

Αλλά εντάξει, δεν υπάρχουν, αφού εσύ τα αγνοείς.

Δεν είναι φυσικά ένα το μονοπάτι, γιατί δεν υπάρχει μια θεώρηση για όλα τα παραπάνω.
Μιλάμε για εκατοντάδες σελίδες, ε;

Τώρα, περίμενε μια στιγμή να σου κανω μια περίληψη της φιλοσοφίας του χριστιανισμού :lol: ΝΟΤ

[Είναι εφάμιλο του να μου πεις "η φιλοσοφία δεν ασχολείται με την ηθική. Τι; Λες ότι ασχολείται; Ε, γράψε μου τι λέει η φιλοσοφία για την ηθική :lol: ]

EDDIE_147 έγραψε:Η φυσική έχει τέτοια βάση.
Η χημεία έχει τέτοια βάση.
Τα μαθηματικά έχουν τέτοια βάση.
Ακόμα και η οικονομία έχει τέτοια βάση.
Η θρησκεία δεν έχει τέτοια βάση.
Το κομμάτι της συγχώρεσης και άφεσης αμαρτιών δεν νομίζω ότι έχει κάποιο μαθηματικό μοντέλο από δίπλα.

Επειδή δεν έχεις κάτσει να ασχοληθεί με τη φιλοσοφία του χριστιανισμού, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

EDDIE_147 έγραψε:Εδώ μπαίνει αυτό που είπα περί υλικών (σόρι όχι υλιστικών) πραγμάτων που μπήκαν στο κόλπο για πολιτικούς λόγους --> συγχωροχάρτι.
Το συγχωροχάρτι ήταν ένα κομμάτι παλιόχαρτο (υλικό).

Ναι, αυτά τα υλικά [και όχι γενικά τα υλικά] είναι τυχαία.

EDDIE_147 έγραψε:Η θρησκεία διδάσκει ότι αυτό που έχει σημασία είναι τι νιώθεις μέσα σου (πνευματικό).

αυτό τώρα είναι επιπέδου ταληροποίηση για 3χρονα :)
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#380319
mjacob έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:Υπάρχει αλγόριθμος ή θεώρημα που να λέει πχ αν ξεπεράσεις έναν αριθμό αμαρτιών δεν μπορείς να πας στον Παράδεισο (που; :lol: ) ;


EDDIE_147 έγραψε:Για να μην χαθούμε στη σεντονομαχία (επειδή βλέπω τα πανωσέντονα να απλώνονται με απαντήσεις σε κάθε φράση), αναμένω τον αλγόριθμο, ταυτότητα, εξίσωση ή ότι άλλο εννοείς με το 'Φυσικά και υπάρχει'.


Πλάκα κάνεις; :lol:
'Ανοιξε οποιοδήποτε βιβλίο φιλοσοφίας του χριστιανισμού.
Τεράστιο κομμάτι έχει να κάνει με το τι είναι Θεός, τι είναι η εννοιά του, και ως εκ τούτου τι σημαίνει θέωση, πως φτάνεις σε αυτή.
Τι είναι η αρετή, τι σημαίνει να είναι κανείς ενάρετος. φώτιση, θεία αλήθεια. Πάλι τίενι είναι αυτά, πως "υπάρχουν", ως εκ τούτου πως κανείς μετέχει σε αυτά κ.ο.κ. Μιλάμε για "βαρειά" θεωρία, όχι αστεία.

Αλλά εντάξει, δεν υπάρχουν, αφού εσύ τα αγνοείς.

Δεν είναι φυσικά ένα το μονοπάτι, γιατί δεν υπάρχει μια θεώρηση για όλα τα παραπάνω.
Μιλάμε για εκατοντάδες σελίδες, ε;

Τώρα, περίμενε μια στιγμή να σου κανω μια περίληψη της φιλοσοφίας του χριστιανισμού :lol: ΝΟΤ

[Είναι εφάμιλο του να μου πεις "η φιλοσοφία δεν ασχολείται με την ηθική. Τι; Λες ότι ασχολείται; Ε, γράψε μου τι λέει η φιλοσοφία για την ηθική :lol: ]

EDDIE_147 έγραψε:Η φυσική έχει τέτοια βάση.
Η χημεία έχει τέτοια βάση.
Τα μαθηματικά έχουν τέτοια βάση.
Ακόμα και η οικονομία έχει τέτοια βάση.
Η θρησκεία δεν έχει τέτοια βάση.
Το κομμάτι της συγχώρεσης και άφεσης αμαρτιών δεν νομίζω ότι έχει κάποιο μαθηματικό μοντέλο από δίπλα.

Επειδή δεν έχεις κάτσει να ασχοληθεί με τη φιλοσοφία του χριστιανισμού, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

EDDIE_147 έγραψε:Εδώ μπαίνει αυτό που είπα περί υλικών (σόρι όχι υλιστικών) πραγμάτων που μπήκαν στο κόλπο για πολιτικούς λόγους --> συγχωροχάρτι.
Το συγχωροχάρτι ήταν ένα κομμάτι παλιόχαρτο (υλικό).

Ναι, αυτά τα υλικά [και όχι γενικά τα υλικά] είναι τυχαία.

EDDIE_147 έγραψε:Η θρησκεία διδάσκει ότι αυτό που έχει σημασία είναι τι νιώθεις μέσα σου (πνευματικό).

αυτό τώρα είναι επιπέδου ταληροποίηση για 3χρονα :)

θεωση οπως το βλεπει η ορθοδοξια εννοεις? η γενικα?
Άβαταρ μέλους
By markvag
#380357
EDDIE_147 έγραψε:Και τον Θεό ποιος τον έφτιαξε;

Έχει αργήσει η ερώτηση. :rtfm: :rtfm: :rtfm:


Ο πατέρας των παιδιών του Ζεβεδαίου! :rtfm: :innocent: :lol:



EDDIE_147 έγραψε:
Αντίστοιχα επειδή το Βυζάντιο και οι Σταυροφόροι έσφαξαν κάτι χιλιάδες κόσμου στο όνομα της θρησκείας, σημαίνει ότι η θρησκεία αυτή επιβάλλει το φόνο;


Όταν ο ίδιος ο θεός της θρησκείας διατάζει γενοκτονίες σημαίνει ότι είναι καλός;;; :twisted: :innocent:



EDDIE_147 έγραψε:
Θα ήταν διαχρονικό ένα κείμενο που γράφτηκε πριν 3.000 χρόνια; :vava:


Κάποια είναι... πχ Αριστοφάνης (οκ 2500 χρόνια, big deal) :iconcool:



pik. έγραψε:το Πασχα που θα πᾶτε διακοπες ειπαμε;


Πουθενά! :rant: Μην ξύνεις πληγές...


pik. έγραψε:καλα θα φατε ολοι αρνακι;
μαγειριτσα;


α) Μην βάζεις στο στόμα σου το αρνί στη σούβλα! Είναι ιερό! :protest: :rtfm: Αν καταφέρω να πείσω γυναίκα και παιδιά να σηκωνόμαστε Κυριακές χαράματα και να πηγαίνουμε χαράματα στο εξοχικό των γονιών μου για να το ετοιμάσω, κάθε Κυριακή αρνί στη σούβλα θα έτρωγα! :rtfm:
β) Αν καταφέρεις να πείσεις τη θεία μου να κάνει μαγειρίτσα τον Αύγουστο την τρώω, δεν έχω πρόβλημα! :eat: Κιούση όταν κάνεις, ενημέρωσε, παίρνω το πρώτο αεροπλάνο κι έρχομαι καταδρομική! :eat: :twisted: :lol:


pik. έγραψε:Γιατι δεν τρωτε ρεβυθια;


Μην ξύνεις και άλλες πληγές... :rant: Η γυναίκα μου κάνει δίαιτα κι έχουμε τρελαθεί στο όσπριο τελευταία... :rant: Σήμερα βέβαια, έκανα κάτι μπριζολίδια ξεγυρισμένα... :eat:


pik. έγραψε:Χριστιανοι αλα καρτ.... :lol:


Συνήθεια και πίστη είναι τελείως διαφορετικά πράγματα... :roll: Ελπίζω πως δεν χρειάζεται να αποδείξουμε πως η εξίσωση "τρώω αρνάκι στη σούβλα Κυριακή του Πάσχα = είμαι Χριστιανός" δεν ισχύει...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#380364 Συγνώμη αλλά απαντάτε σε ανθρώπους που είναι ανίκανοι να ξεχωρίσουν το φολκλόρ από τη θρησκεία; :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#380366 Μιτζάκωβε άμπλα ούμπλες και βλέπω ότι τζάμπα τα σεντόνια.

Ούτε επιστημονική ανάλυση θεωρίας υπάρχει (αν α+β=γ --> θα πας στον Παράδεισο


Καλή η τρίπλα αλλά αυτό που έγραψα ήταν συγκεκριμένο.
Μπορεί να οριστεί ο ενάρετος και καλός χριστιανός όπως ορίζεται μια εξίσωση;
Μια χημική ένωση;
Μια πράξη στη φυσική;

Αυτό ρώτησα, οπότε μη μου απαντάς αν έχει φιλοσοφία ο Χριστιανισμός.
Προφανώς και έχει.
Απλά αυτή δεν βασίζεται σε αποδείξεις όπως αυτές που ανέφερα παραπάνω.

Πάνω σε αυτή τη διαφορά (που ισχύει για όλες τις θρησκείες - εκτός αν υπάρχει θρησκεία με KPIs και αποδείξεις :lol: ) έρχονται όλοι οι 'αμφισβητίες' επιπέδου Βουγιουκλάκη και απαιτούν (θρι λολ) αποδείξεις για να πιστέψουν (φορ λολ).

Ναι, αυτά τα υλικά [και όχι γενικά τα υλικά] είναι τυχαία.


Ποιο υλικό δεν είναι τυχαίο;
Όλα τα υλικά συνοδεύουν και πλαισιώνουν τη χριστιανική διδασκαλία.
Δεν είπε κανείς ότι υπάρχει υλικό (ράσο, εξαπτέρυγο, βιβλίο) με θεϊκές ιδιότητες.
Το να αποτελούν σύμβολα λατρείας δεν σημαίνει ότι είναι υπεράνω της διδασκαλίας.

αυτό τώρα είναι επιπέδου ταληροποίηση για 3χρονα


Αυτό κατά βάση λένε στις Εκκλησίες Μιτζάκωβε.
Επειδή εσύ ακούς στις ειδήσεις το παραλήρημα του κάθε τραγόπαπα για ομοφυλόφιλους, πολιτική κλπ δεν σημαίνει ότι αυτά ορίζει η χριστιανική διδασκαλία.
:)

QsisVTS έγραψε:Τελικά Έντι τι σημαίνει για σένα η θρησκεία;


Οι σημερινές θρησκείες -κατά συντριπτική πλειοψηφία, συγνώμη αν μου διαφεύγει κάποια εξαίρεση- δημιουργήθηκαν την αρχαιότητα-μεσαίωνα και χρησιμοποιήθηκαν κατά κόρον για πολιτικούς λόγους.
Αυτό σημαίνει ότι μεγάλο μέρος των γραφών® είναι αντικείμενο προς συζήτηση.
Πχ αν ακολουθήσουμε αυστηρά τις χριστιανικές γραφές είμαστε όλοι αμαρτωλοί και κακοί χριστιανοί λόγω προγαμιαίων σχέσεων. Ακόμα και αυτοί που δεν έκαναν το σκέφτηκαν --> κουβά όλοι.
Προφανώς δεν πάει έτσι. :lol:
Δεν περιμένω κάποιον παπά σήμερα να μιλήσει επίσημα για κάτι τέτοιο (ανεπίσημα μιλάνε και έχουν πολύ ώριμες και σοβαρές απόψεις), απλά είναι μια ένδειξη του τι σημαίνει "κρίνω μια διδασκαλία που αναπτύχθηκε 2.000 χρόνια πριν με σημερινά κριτήρια'.

Το αν κάποιος είναι Χριστιανός ορθόδοξος-Καθολικός-Μουσουλμάνος-Βουδιστής-Εβραίος είναι κάτι συμβατικό και αφορά τον τρόπο που καθένας προσεγγίζει το θέμα 'Θεός - πίστη'.
Κοινώς δεν πιστεύω ότι ένας Χριστιανός ορθόδοξος είναι πιο ενάρετος/καλός άνθρωπος από ένα Βουδιστή λόγω διαφορετικής θρησκείας.

Νομίζω ότι η ανθρωπότητα έχει ωριμάσει για να μην πιστεύει σε τέτοιες διακρίσεις.
Εξαιρέσεις υπάρχουν (τζιχαντιστές, τραγόπαπες, διάφοροι ζηλωτές-φανατικοί) αλλά η πλειοψηφία του πλανήτη θεωρώ ότι έχει ωριμάσει.

Το να μην πιστεύει κανείς είναι δικαίωμα του και μαγκιά του (για μένα απόλυτα σεβαστό).
Αλλά το να ψάχνει αποδείξεις τύπου 'άδεια στην πολεοδομία για το ναό που έχτισε ο Σολομώντας σε 3 μέρες' ξεπερνά τα όρια της γελοιότητας. :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#380370 Ναι ρε εντυ ορίζεται.
Τωρα να κάτσω να ξαναδιαβασω να σου κάνω περίληψη σε μερικές εκατοντάδες σελίδες φιλοσοφίας, δεν θα το κάνω.

Εχεις δίκιο. Εγώ λέω αμπλα ου όλες και τριπλές, και οχι εσύ.

Τι γράφεις ότι προφανώς και εχει φιλοσοφία όταν δεν εχεις διαβάσει μια σελίδα του;

Κλασική εντυσια κούραση. Έγραψες κατι άκυρο, θα συνεχίσεις μέχρι να μην ξημερώσει.

Τωρα, να μου πεις εσύ τι λέει η χριστιανική φιλοσοφία, κρ´ινοντας απο αυτά που εχεις γράψει μέχρι στιγμής, το βλέπω λίγο χλωμό :)
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#380380 Επιμένεις. :lol:
Ποσοτικοποιείται μανούλα μου το αν είναι κάποιος ενάρετος Χριστιανός;
10 αμαρτίες επί 100 προσευχές τις διαιρούμε με 3 μετάνοιες και πολλαπλασιάζουμε με 8 εξομολογήσεις;

Ξέρω ξέρω βαριέσαι να μου αναλύσεις τας γραφάς (έχεις διαβάσει ειδικό βιβλίο που βγάζει το λογάριθμο) αλλά καταλάβαμε.

Edit, mod.

Άσχημο πράγμα. :(
Άβαταρ μέλους
By pik.
#380382
Corto Maltese έγραψε:Συγνώμη αλλά απαντάτε σε ανθρώπους που είναι ανίκανοι να ξεχωρίσουν το φολκλόρ από τη θρησκεία; :dizzy:

τι εννοεις.;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#380388 Ματσακωβ πες ρε μλκ ΣΑΡΑΝΤΑΔΥΟ μπας κ... :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic

Που σαι Εντυ :

Εικόνα

ΔΈΚΑ.
Πέντε
και άλλα πέντε.
Θες άλλο νούμερο;

ΣΑΡΑΝΤΑ.

Θες εξίσωση;

ΣΏΜΑ ΚΑΙ ΑΊΜΑ ΚΥΡΊΟΥ = :s_laughat

ΔΏΣΤΕ ΝΟΥΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΞΙΣΏΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΝΤΥ ΝΑ ΓΡΆΨΕΙ ΗΘΙΚΌ ΚΏΔΙΚΑ. :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#380389
pik. έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:Συγνώμη αλλά απαντάτε σε ανθρώπους που είναι ανίκανοι να ξεχωρίσουν το φολκλόρ από τη θρησκεία; :dizzy:

τι εννοεις.;

Εννοώ ότι η Εκκλησία και οι φανατικοί της, καπηλεύεστε προχριστιανικές παραδόσεις και το φολκλόρ που τις συνοδεύει. Γιορτές συνδεόμενες με ισημερίες και ηλιοστάσια είναι αναντάμ παπαντάμ παγανιστικές, άρα η οποιαδήποτε σύνδεση χριστιανισμού με την παράδοση των Χριστουγέννων και του Πάσχα είναι αστεία. Δεν είναι χριστιανικές γιορτές χωνέψτε το. Στον άθεο του χωριού σου παρουσία παπούδων ίσως και να πάρεις ένα πόντο. :s_howdy