Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#380243 @ elvet και mirage :
Πήγαμε τώρα στα ..... "γευσιγνωστικά"! :lol:
Επειδή όμως το΄χουμε αρχή στην οικογένεια, ότι μπορούμε γευστικά να δοκιμάσουμε, έστω και μιά φορά στη ζωή μας, είτε γιατί είναι "ακριβό" είτε γιατί είναι δυσεύρετο, ........ εύρηκα :
Μιράν, στην Ευριπίδου (ούτε "ΠΡΟΙΚΑΣ" υπάρχει στα ΣΜ Αθηνών, τουλάχιστον στο νετ) .
Θα το τιμήσω στην πρώτη ευκαιρία! :s_yes
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#380249 Mιας και πιάσατε τα τυριά μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω φέτα "Τρίκκη" στην Αθήνα;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#380259
dimitrisB έγραψε:@ elvet και mirage :
Πήγαμε τώρα στα ..... "γευσιγνωστικά"!
Επειδή όμως το΄χουμε αρχή στην οικογένεια, ότι μπορούμε γευστικά να δοκιμάσουμε, έστω και μιά φορά στη ζωή μας, είτε γιατί είναι "ακριβό" είτε γιατί είναι δυσεύρετο, ........ εύρηκα :
Μιράν, στην Ευριπίδου (ούτε "ΠΡΟΙΚΑΣ" υπάρχει στα ΣΜ Αθηνών, τουλάχιστον στο νετ) .
Θα το τιμήσω στην πρώτη ευκαιρία! :s_yes

Αχ. Παστουρμας Μιραν....
Παναθεμα σε....

< >
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#380272 Όλα αυτά δίνουν μια ιδιαίτερη εσάνς στον ιδρώτα και στο WC. :oops:
Ο παστουρμάς (αν φας μαζί κ το τσιμένι) βρωμάει περισσότερο πιστεύω.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#380274 Εμ, το τσιμένι έχει όλη τη χάρη. Εσχάτως έχουν βγάλει και παστουρμά άοσμο. Είναι και λίγο πιο αψύς στη γεύση. Αλλά ο ορίτζιναλ είναι ο καλύτερος.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#380280
Red Garland έγραψε:Σουτζούκι :adminpower:
Μιράν ...


:eat: :eat:
Ωμό και μόνο (γούστα :oops: ), αν και το άτιμο ειναι "φαρμάκι" στην τιμή! :dizzy:
Ασε ο παστουρμάς και η μποχα του! :lipsealed:
Ευτυχώς βέβαια που .... δεν μας αρέσει! :lol:

@dimik : ... που σημαίνει ότι έχεις δοκιμάσει το "ΔΟΙΡΑΝΗ"?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#380281 Προσωπικα προτιμω κασερι μυτιληνης Θυμελης

Εικόνα

εχει πιπερατη γευση και τρελαινομαι για την κασεροπιτα που φτιαχνει η συζυγος :eat:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#380282 Επειδή έχω-είχα κάτι πάρε δώσε με την Θράκη και τον Έβρο έχω δοκιμάσει παλαιότερα. Αν θυμάμαι καλά το είχα δοκιμάσει με φρέσκο ζεστό ψωμί από τοπικό φούρνο για πρωινό και κόντεψα να φάω το καρβέλι.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#380286 :s_yes
Υπάρχουν πάντως πολλές μικρές βιοτεχνίες πάσης φύσεως τροφίμων, που παράγουν "κοσμήματα".
Δυστυχώς η διαφήμιση των μεγάλων εταιρειών και οι μικρές τους δυνατότητες παραγωγής ποσότητας, περιορίζει τη γνώση και την ευχαρίστηση μόνο σε όσους έτυχε να βρίσκονται σε περιοχές όπου τα βρίσκεις.
Και κάτι ΚΟΛΙΟΣ, ΜΕΒΓΑΛ κλπ μεγαλο-εταιρείες, δεν πιάνουν μία μπροστά τους σε ποιότητα-γεύση! :x

Πχ: Ακόμα θυμάμαι την εξαίρετη φέτα ΠΡΑΠΑΣ, που είχε βιοτεχνία στη Λήμνο και προμήθευε τον εκεί Συνεταιρισμό τη δεκαετία του 90 (υπάρχει και σήμερα με έδρα τον Τύρναβο). Εφυγα το 1998 με 2 τενεκέδες στο αμάξι! :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#380311 Δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτός αλλά κοντά στο φοιτητικό μου σπίτι στην Λάρισα είχε ένα μαγαζάκι που πουλούσε μόνο τυριά κάποιας βιοτεχνίας του Τυρναβου και ήταν καταπληκτικά.

Αυτό με τα κοσμήματα-βιοτεχνίες ισχύει, επίσης για φέτα υπήρχε-υπάρχει μια βιοτεχνία στην Ελασσόνα η οποία πριν από 20 χρόνια εξήγαγε σχεδόν το σύνολο της παραγωγής της, δυστυχώς δεν θυμάμαι όνομα, όπως και μια βιοτεχνία στην Ημαθία η οποία μεταξύ άλλων έφτιαχνε τα πιο νόστιμα μελομακαρονα που έχω φάει ποτέ. Κάθε Χριστούγεννα επί 3-4 χρόνια γινόταν παραγγελία 10kg για το σπίτι.

< >