Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By manosky
#380276
bibendum έγραψε:O Κουλης τωρα μαλλον φταιει που λεει οτι ο Αλεξης πριν 2 χρονια...

751 ευρώ κατώτατος
Σεισάχθεια
Θα πάτε φυλακή αν ψηφίσετε μέτρα
Η ΔΕΗ, ο ΟΣΕ, ο ΟΛΠ δεν πρέπει να ιδιωτικοποιηθούν
Δολοφόνοι λαών
13η σύνταξη
Θα μονιμοποιηθούν όλοι
Γκόου μπακ
Στην πράξη θα τα ακυρώσουμε όλα
Με ένα νόμο κι ένα άρθρο
Όλοι στους δρόμους
Φετίχ
Τσοντοκάναλα
Δεν Πληρώνω


:s_drinks
Άβαταρ μέλους
By markvag
#380362
nass έγραψε:@markvag
Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι το "λένε αυτοί που παίρνουν εκατοντάδες χιλιάδες να κάνουν οικονομία / να πληρώσουν φόρους αυτοί που παίρνουν πενταροδεκάρες" είναι καρα-λαϊκισμός έτσι ?


Εντελώς, αλλά δυστυχώς και μία πραγματικότητα που ωθεί πολλούς σε φαινόμενα Τραμπ, ΧΑ, ΛεΠεν, κτλ... :oops: Ελπίζω πάντως, να βλέπεις κι εσύ την ειρωνία στο φαινόμενο αυτό (του χορτασμένου να σηκώνει το δάχτυλο στον πεινασμένο και να του λέει ότι τρώει πολύ)...



Κάτι ακόμα στο οποίο έχω καταλήξει τα τελευταία χρόνια είναι πως δεν θα ψηφίσω ποτέ άνθρωπο που άλλα λέει και άλλα κάνει (αν πχ μου ζητάει εμένα να σφίξω το ζωνάρι, θα πρέπει πρώτα αυτός να έχει κάνει καμιά τρύπα ακόμα στο δικό του). Βάζοντας μέσα και το ότι δεν ψηφίζω κανέναν που δεν τήρησε τις υποσχέσεις του, το ξέρω, πως οι επιλογές μου είναι μάλλον ανύπαρκτες... :oops:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#380790 Χθες ήμουν στη πρόβα τζενεράλε στην Λυρικη Σκηνή στην παράσταση Τοπία (μπαλέτο) και έχω να καταγγείλω:
-Υπήρχαν 3 χωριστές παραστάσεις με διαφορετικούς χορευτές η καθεμία. Είναι δυνατόν σε μνημονιακούς καιρούς να γίνεται τέτοια σπατάλη;
-Η πρώτη παράσταση είχε στο σκηνικό 3 τραπέζια. Δεν θα μπορούσαν να έχουν 1 μονον τραπέζι ή κανένα όπως οι επόμενες παραστάσεις;
-Η δεύτερη παράσταση είχε δύο τύπους που έπαιζαν ζωντανά (βιολί και κλαρινέτο). Θα μπορούσαν να έχουν μόνον τον έναν, ή καλύτερα κανέναν και να παίζει κονσέρβα.
-Η τρίτη παράσταση είχε 25 (εικοσιπέντε) χορευτές! Φρονώ πως μπορούσε να γίνει και με λιγότερους. Γιατί 25 κύριοι; 5 δεν σας φτάνουν;

Τέλος, θέλω να πω τον προβληματισμό μου επί του συνόλου. Μπορεί μια χρεωκοπημένη χώρα να έχει τέτοια θεάματα που τα βλέπουν ελάχιστοι; Μήπως επιτέλους να δούμε σοβαρά την περίπτωση να την κλείσουμε όλη αυτή την ιστορία και αυτοί οι κηφήνες (χορευτές, χορογράφοι, μουσικοί) να πάνε στο ταμείο ανεργίας που ανήκουν; Γιατί δηλαδή είναι απαραίτητοι;
Κατόπιν, μπορούμε να δούμε τις διάφορες υποπεριπτώσεις σε όλο τον Δημόσιο τομέα.
-Εθνική βιβλιοθήκη. Είμαι βέβαιος πως πολλά από τα βιβλία της δεν τα διαβάζει κανένας. Προτείνω να τα πουλήσουμε στο Γιουσουρούμ. Θα βγάλουμε και λεφτά.
-Ορχήστρες. Ποιος ακούει τέτοια πράγματα; Ελάχιστοι. Να τις κλείσουμε.
-Την ΕΡΤ. Να την κλείσουμε κι αυτήν, υπάρχουν τόσα άλλα κανάλια να δει κάποιος.
Νομίζω υπάρχουν τεράστιες ευκαιρίες για οικονομία, και περιμένω τις ιδέες και τις προτάσεις σας. Σκεφτείτε πως για κάθε χορευτή που θα στείλουμε στο ταμείο ανεργίας, μπορούμε να προσλάβουμε μία νοσοκόμα. Σκεφτείτε όμως πως μπορούμε να μην προσλάβουμε καμία νοσοκόμα και τα λεφτά να τα δώσουμε στην εξόφληση του χρέους και να είμαστε άνετοι. Τόσα ωραία ιδιωτικά νοσοκομεία έχουμε, και τόσους ιδιώτες γιατρούς, ας φρόντιζε ο καθένας να έχει λεφτά, από πού κι ως πού το κράτος να πληρώνει την νοσηλεία του κάθε κηφήνα;
Το ίδιο και με τα δημόσια σχολεία. Όλοι ξέρουμε πως δεν μαθαίνουμε τίποτε εκεί μέσα. Να πάνε στα φροντιστήρια και στα ιδιωτικά σχολεία που είναι γαμάτα.
Πανεπιστήμια και ΤΕΙ. Γιατί να έχουμε τόσα; Θέλουν να σπουδάσουν όλοι; Να πληρώσουν, δεν θα πληρώνουμε εμείς για τους κηφήνες που δεν έχουν λεφτά να σπουδάσουν. Αν δεν έχεις λεφτά, να πας να μάθεις μια τέχνη, δεν είναι ντροπή, δεν βλέπεις πόσα βγάζουν οι υδραυλικοί;

Περιμένω τις ιδέες σας. Πάω τώρα να διαβάσω Στούπα (Capital) και κυρίως Καθημερινή που τα λένε ωραία για να κατεβάσω κι άλλες ιδέες.
:s_bye :s_roses
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#380791 Ούτε καν αστείος.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#380792 Το 2013 πουλήσαμε το 33% του ΟΠΑΠ για 652 εκατομμύρια και απαλλαχτήκαμε από αυτό το φορτίο! :metalo:
http://tvxs.gr/news/ellada/pros-ypograf ... emma-delta

Ευτυχώς δηλαδή, που τον ξεφορτωθήκαμε, τώρα θα είχαμε πρόβλημα πού θα στείλουμε τα κέρδη, τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία ως γνωστόν, την περασμένη χρονιά έβγαλε καθαρά κέρδη 172 εκατομμύρια.
http://www.kathimerini.gr/902893/articl ... ia-to-2016

Σε λιγότερο από 5ετία θα έχει βγάλει τα λεφτά της η εταιρεία που τον αγόρασε δηλαδή... :lol: :svivhaha:

Τα κορόιδα.... :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#380794 Προφανώς. :)
Άβαταρ μέλους
By dimik
#380796 Από να υπάρχουν παιδάκια παρατημένα σε νοσοκομεία γιατί δεν υπάρχουν υποδομές καλύτερα να βλέπουμε λιγότερους τύπους με κολάν να χορεύουν, νομίζω είναι λογικό.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#380798
dimik έγραψε:Από να υπάρχουν παιδάκια παρατημένα σε νοσοκομεία γιατί δεν υπάρχουν υποδομές καλύτερα να βλέπουμε λιγότερους τύπους με κολάν να χορεύουν, νομίζω είναι λογικό.

Πολύ σωστά. :rtfm:
Ξέχασα πως μπορούμε να κάνουμε σοβαρή εξοικονόμηση και από το χώρο της Εκκλησίας.
-Καταργούμε τους ψάλτες. Περιττό έξοδο, μπορούμε να παίζουμε σε κονσέρβα τα πάντα, για ποιο λόγο να τους χρυσοπληρώνουμε;
-Καταργούμε τους πολλούς παπάδες. Μόνον ένας ανά λειτουργία και να κοπεί ο μισθός του από το Κράτος, να πληρώνουν οι πιστοί στην είσοδο (ή έξοδο, ό,τι βολεύει καλύτερα).

Νομίζω είμαστε σε καλό δρόμο, υπάρχει πολύ λίπος που μπορεί να κοπεί. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#380799
Anonymous Founder έγραψε:Το 2013 πουλήσαμε το 33% του ΟΠΑΠ για 652 εκατομμύρια και απαλλαχτήκαμε από αυτό το φορτίο! :metalo:
http://tvxs.gr/news/ellada/pros-ypograf ... emma-delta

Ευτυχώς δηλαδή, που τον ξεφορτωθήκαμε, τώρα θα είχαμε πρόβλημα πού θα στείλουμε τα κέρδη, τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία ως γνωστόν, την περασμένη χρονιά έβγαλε καθαρά κέρδη 172 εκατομμύρια.
http://www.kathimerini.gr/902893/articl ... ia-to-2016

Σε λιγότερο από 5ετία θα έχει βγάλει τα λεφτά της η εταιρεία που τον αγόρασε δηλαδή... :lol: :svivhaha:

Τα κορόιδα.... :s_sarcastic


Τα κέρδη του ΟΠΑΠ πριν την πώληση ποια ήταν;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#380800 Κάτι λιγότερο αστείο

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500136647

Ο «Μεγάλος Αδελφός» των καταθέσεων και των εισοδημάτων


Αυτό θα έπρεπε να είχε εφαρμοστεί το επόμενο μιλισεκόντ από τη στιγμή που το μαγαζί μπήκε σε status 'κανόνι' και μπήκαν στην πόλη οι οχτροί (κατοχικές δυνάμεις και σια).

Με 7 χρόνια καθυστέρηση λοιπόν αρχίζουν να εφαρμόζονται τα αυτονόητα.
Μέγιστο fail πρώτα και κύρια για τις φιλελέ ( :s_sarcastic ) κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ-ΝΔ που δεν έθεσαν την πάταξη της φοροδιαφυγής ως Νο1 στόχο.

Θα περίμενα βέβαια και από την τότε αντιπολίτευση να διεκδικεί κάτι τέτοιο αντί να τάζει πιλάφια και παρθένες.

Το παραπάνω είναι και η ακριβέστερη ταληροποίηση του 'λεφτά υπάρχουν' που είπε το γιωργάκι.

Περιμένω τις ιδέες σας.


Αντί να γράψεις όλο αυτό τον edit mod μπορούσες απλά να πεις 1 δις που αφορά πουρμπουάρ συντάξεων καλών πελατών.
Ζεστό ζεστό. :)

Ξέχασα πως μπορούμε να κάνουμε σοβαρή εξοικονόμηση και από το χώρο της Εκκλησίας.


Εικόνα

Μπορούμε; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#380802
Anonymous Founder έγραψε:
dimik έγραψε:Από να υπάρχουν παιδάκια παρατημένα σε νοσοκομεία γιατί δεν υπάρχουν υποδομές καλύτερα να βλέπουμε λιγότερους τύπους με κολάν να χορεύουν, νομίζω είναι λογικό.

Πολύ σωστά. :rtfm:
Ξέχασα πως μπορούμε να κάνουμε σοβαρή εξοικονόμηση και από το χώρο της Εκκλησίας.
-Καταργούμε τους ψάλτες. Περιττό έξοδο, μπορούμε να παίζουμε σε κονσέρβα τα πάντα, για ποιο λόγο να τους χρυσοπληρώνουμε;
-Καταργούμε τους πολλούς παπάδες. Μόνον ένας ανά λειτουργία και να κοπεί ο μισθός του από το Κράτος, να πληρώνουν οι πιστοί στην είσοδο (ή έξοδο, ό,τι βολεύει καλύτερα).

Νομίζω είμαστε σε καλό δρόμο, υπάρχει πολύ λίπος που μπορεί να κοπεί. :metalo:



Έλα ρε HF τώρα, είμαστε όλοι εδώ μέσα πολύ εξυπνότεροι από αυτό που προσπαθείς να κάνεις στα τελευταία σου ποστ :thumbsdown: