Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#379499
Wagner669 έγραψε:
corsair έγραψε:
Αυτή ειναι η μαγεία των μέσων αποθήκευσης. One day, it's all gone... ουτε προειδοποιηση ουτε τιποτα.



There, I fixed it for you.....



nope, u broke it! Οι μηχανικοι δίσκοι συνηθως αφηνουν αρκετα σημάδια για το fail που έρχεται. Εχω προλάβει 3 φορές μηχανικους και αντικατασταθηκαν προληπτικα. Διαφορά στον ηχο, slowdowns ανεξηγητα, bad sectors, κλπ... Τα flash based storage ομως.... δεν ειναι απαραιτητο πως καπως θα μιλησουν.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#379500
vasilis έγραψε:τι να δοκιμάσω απο data recovery?

Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#379516
corsair έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
corsair έγραψε:
Αυτή ειναι η μαγεία των μέσων αποθήκευσης. One day, it's all gone... ουτε προειδοποιηση ουτε τιποτα.



There, I fixed it for you.....



nope, u broke it! Οι μηχανικοι δίσκοι συνηθως αφηνουν αρκετα σημάδια για το fail που έρχεται. Εχω προλάβει 3 φορές μηχανικους και αντικατασταθηκαν προληπτικα. Διαφορά στον ηχο, slowdowns ανεξηγητα, bad sectors, κλπ... Τα flash based storage ομως.... δεν ειναι απαραιτητο πως καπως θα μιλησουν.


Το οτι καταλαβες και προλαβες, δεν σημαινει πως ειναι ο κανονας.

Προφανως δεν εχεις δει HDD, απο το πουθενα να κανει το σπαστικο "κλικ-κλικ-κλικ-κλικ-κλικ-κλικ-κλικ" και να μην μενει τιποτα απο τα δεδομενα, χωρις προηγουμενος να αργει, να βγαζει bad clusters ή οτιδηποτε αλλο.

Η απλα να βγαζει μπλε καπνο η πλακετα
Η απλα να τα παιζει ο controller
Η απλα να αποφασιζει η κεφαλή να κανει σκρατσακια στα plates
Η απλα να τα παιξε το τροφοδοτικο και να πηρε ολο το συμπαν μαζι του (αν κ εκει, κατα 99% κατι παιχτικε με τη ΔΕΗ) με SSD και HDD

Εγω "προλαβα" τα δεδομενα που ειχα σε OCZ-SSD γιατι εκανα τακτικα backup και οταν παρεδωσε πνευμα, απλα εκανα recover σε νεο δισκο
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#379517
vasilis έγραψε:τι να δοκιμάσω απο data recovery?


Στειλε email στο support της Plextor, μονο αυτοι μπορουν να σου πουν τι και πως
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#379518 εχουν και live chat αλλα εργασιμες μερες μονο. τους άφησα μήνυμα και βλέπουμε :sorry:
το γκαντεμόσκυλο ο corsair φταίει για όλα :rant: :protest:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#379622 Εγω γιατι θυμαμαι σε σχετικα τεστ να βγαζουν οτι πρακτικα οι ssd εχουν λιγες πιθανοτητες θανατου λογω i/o (οχι σε εταιρια);
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#379655
Wagner669 έγραψε:
Προφανως δεν εχεις δει HDD, απο το πουθενα να κανει το σπαστικο "κλικ-κλικ-κλικ-κλικ-κλικ-κλικ-κλικ" και να μην μενει τιποτα απο τα δεδομενα, χωρις προηγουμενος να αργει, να βγαζει bad clusters ή οτιδηποτε αλλο.


+1

Αξέχαστη εμπειρία
Άβαταρ μέλους
By g47
#379744 Τι διαολο ειναι αυτο? :hmmm:
Μου το εστειλε κατα λαθος ο μαλακας ο Κινεζος αντι για μια θηκη κινητου.
Ηρθε μαζι με ενα ανταπτορακι usb c σε micro.
Nα ξερω αν θα παει στα σκουπιδια.
Φοβουμαι να το βαλω στο pc να κοιταξω. :x

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#379755
vasilis έγραψε:τι να δοκιμάσω απο data recovery?


Άμα τον ψιλοβλέπει ->

https://www.lifewire.com/free-data-reco ... ls-2622893

Recuva και Free Undelete , κάτι βγάζουνε.

Επίσης, υπάρχουν και πιο εξειδικευμένα, αποκλειστικά για τύπους αρχείων (π.χ Word ή Excel).

Στο εξωτερικό , πριν απο καμιά 15αριά χρόνια υπήρχε εταιρία που έστελνες μισοκαμμένο δίσκο και μπορούσε
να αναστήσει δεδομένα. Πλήρωνες και αφορούσε μηχανικό δίσκο (IDE, SCSI ).
Άβαταρ μέλους
By gakost
#379785 Υπάρχουν πολλές τέτοιες υπηρεσίες ανάκτησης και στην Ελλάδα πλέον, το ζήτημα είναι ότι με τις τιμές που ζητάνε δεν αξίζει
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#380151 υπαρχει τροπος να διαγραφουν διπλα τριπλα τετραπλα και πενταπλα bookmarks χωρις να πρεπει να βγαλω καρκινο να τα σβηνω ενα ενα?
(για καποιο λογο η νεα εκδοση του chrome εκανε synchro και μου εβγαλε πανω απο 3000 bookmarks με το 99% να ειναι duplicates)
Άβαταρ μέλους
By mikeerfol
#380173
cabala10 έγραψε:υπαρχει τροπος να διαγραφουν διπλα τριπλα τετραπλα και πενταπλα bookmarks χωρις να πρεπει να βγαλω καρκινο να τα σβηνω ενα ενα?
(για καποιο λογο η νεα εκδοση του chrome εκανε synchro και μου εβγαλε πανω απο 3000 bookmarks με το 99% να ειναι duplicates)


Στο bookmark manager.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#380175
mikeerfol έγραψε:
cabala10 έγραψε:υπαρχει τροπος να διαγραφουν διπλα τριπλα τετραπλα και πενταπλα bookmarks χωρις να πρεπει να βγαλω καρκινο να τα σβηνω ενα ενα?
(για καποιο λογο η νεα εκδοση του chrome εκανε synchro και μου εβγαλε πανω απο 3000 bookmarks με το 99% να ειναι duplicates)


Στο bookmark manager.

γιατι νομιζεις πως ανεφερα το "ενα ενα" ? :lol: