Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#377431
panos2171 έγραψε:Τις προάλλες παρατήρησα έναν περίεργο ήχο κουμπώνοντας 4η στο εύρος 2100-3000σαλ και τον άκουγα όταν τοποθετούσα το κεφάλι περίπου ανάμεσα στα προσκέφαλα των καθισμάτων, ερχόταν μάλλον από κάτω και πίσω. Το μυαλό μου πάει στο διαφορικό αλλά σε άλλες σχέσεις δεν το έκανε παρά μόνο στην 4η. Ο ήχος έμοιαζε σαν σύρσιμο σίδερου, δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω. Αν ήταν διαφορικό δε θα πρεπε να ακούγεται συνεχώς; Θα μπορούσε να ταν κάποιο ρουλεμάν από το κιβώτιο;

Ένας "περίεργος θόρυβος" που αντιλήφθηκα κάποτε σε παρόμοια κατάσταση (χαμηλές στροφές, σχεδόν αφημένο γκάζι, καθώς πλησίαζα μια έξοδο) ήταν σαν κραδασμοί από χαραγματιές στο δρόμο. Τελικά αποδείχθηκε ότι έπιανε το χειρόφρενο.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#377452
panos2171 έγραψε:Τις προάλλες παρατήρησα έναν περίεργο ήχο κουμπώνοντας 4η στο εύρος 2100-3000σαλ και τον άκουγα όταν τοποθετούσα το κεφάλι περίπου ανάμεσα στα προσκέφαλα των καθισμάτων...


Πως σου ήρθε να... τοποθετήσεις το κεφάλι σου ανάμεσα στα προσκέφαλα των καθισμάτων με ~100km/h; :dizzy:

Χμμμ... on second thought... ωραία η συνοδηγός;... :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#377474 Μήπως έχει κάπου εκεί κάποιο σημείο εδρασης ο άξονας;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#377772
Cosmonaut21 έγραψε:Ντουκόχαρτο 2500 & 3000 βρίσκω σε όλα τα χρωματοπωλείαή θα με κοιτάνε σαν εξωγήινο;


όχι ευκολα,πηγαινε για σιγουρατζα σε χρωματοπωλειο αυτοκινητων.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#377891
Cosmonaut21 έγραψε:Ντουκόχαρτο 2500 & 3000 βρίσκω σε όλα τα χρωματοπωλείαή θα με κοιτάνε σαν εξωγήινο;

Να υποθέσω ότι ψάχνεις τόσο λεπτό ντουκόχαρτο για τρίψιμο/φινίρισμα θαμπωμένων φαναριών; Ρωτώ γιατί κι εγώ προσεχώς θα μπω σε ανάλογη διαδικασία.
Άβαταρ μέλους
By allonsanfan
#378058 Πηρα ενα καθαριστικο καρμπυρατερ-ιντζεξιον για να καθαρισω την πεταλουδα.Στις οδηγιες λεει να ψεκασω με κλειστη πεταλουδα εξωτερικα αλλα και με ΑΝΑΜΜΕΝΗ τη μηχανη με ανοιχτη πεταλουδα.να το επιχειρισω;εχω δει κ σε καποια βιντεο να το κανουν με ανοιχτη τη μηχανη

.
Άβαταρ μέλους
By umaga
#380165 αλλάξαμε τσιμούχα αλλά όταν την αλλάξαμε μου είπαν οτι θα χάνει ξανά... και όπως βλέπουμε στη φώτο υπάρχει μια διαρροή.
τωρα λοιπόν μου ειπανε να αλλαξουμε κατι δακτυλίδια που εχει το ημιαξόνιο αλλα μπορει να μην φταίει αυτο...
οπότε παμε λεει για ημιαξονιο...
καμια γνώμη;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#380176 Οι τσιμουχες μετά από λειτουργία χρονών δημιουργούν αυλάκι στο σημείο στεγανοποιησης οπότε και να αλλαχτεί με νέα η φθορά είναι στο μεταλλο
Άβαταρ μέλους
By umaga
#380198 ευχαριστώ για την απάντηση
δεν το γνώριζα οτι μπορει να γινει κατι τέτοιο, αν στην περίπτωση μου συμβαίνει αυτο υπάρχει περίπτωση να επισκευασθεί το ημιαξόνιο ή συμφέρει η αγορά άλλου;
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#380210 Το ημισξονιο είναι από χάλυβα κατασκευών με το ανάλογο βάψιμο οπότε μια επισκευή στο σημείο εκείνο προϋποθέτει γέμισμα με κάποιας μορφή κολληση, ηλεκτοκολληση κλπ και μετά τορνιρισμα, πρέπει όμως και να ξεβαφτεί και να ξαναβαφτει το ατσάλι, θες να μιλήσουμε για κόστος?

Οπότε άλλαξε το, αν βάλεις μεταχειρισμένο κοίταξε στο σημείο που πατάει η τσιμουχα να μην έχει αυλάκι.