Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#379854
dimitrisB έγραψε:Προτείνεται ανεπιφύλακτα, όπου το βρείτε, χύμα ή σε συσκευασία .

Εικόνα
Απ΄ τα πλέον εύγευστα κίτρινα τυριά (ημίσκληρο), προσωπικά το κατατάσσω στην κατηγορία "κασέρι".
Σε σάντουιτς-τόστ, ακόμα και με άλλα τυριά πχ σε σουφλέ, αλλά και σκέτο σε πιάτο ποικιλίας τυριών-αλλαντικών με κρασί-μπύρα. :s_drinks


και σε πιτσα
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#379876 Είδα φώς και μπήκα, σήμερα κάνω δίαιτα καθότι Δευτέρα :shifty: (έφαγα και 10 duplo :eat: :inlove: ) και για μεσημεριανό φτιάχνω φακές :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#379922
dimitrisB έγραψε:Προτείνεται ανεπιφύλακτα, όπου το βρείτε, χύμα ή σε συσκευασία .

Εικόνα
Απ΄ τα πλέον εύγευστα κίτρινα τυριά (ημίσκληρο), προσωπικά το κατατάσσω στην κατηγορία "κασέρι".
Σε σάντουιτς-τόστ, ακόμα και με άλλα τυριά πχ σε σουφλέ, αλλά και σκέτο σε πιάτο ποικιλίας τυριών-αλλαντικών με κρασί-μπύρα. :s_drinks


σε ποια σμ το βρίσκουμε?
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#379937 Θα σε απογοητεύσω λίγο!
Το είχα πρωτοδοκιμάσει σε τοπικά ΣΜ στον Εβρο, επειδή το εργοστάσιο (στην ουσία, μεγάλη βιοτεχνία γαλακτοκομικών) έχει έδρα το Διδυμότειχο, αλλά ...
εδώ και 2-3 χρόνια, τo φέρνει περιστασιακά το Lidl , ανά 3-4 μήνες, με τιμή κάπου στα 6-7€/κιλό.
Το καλό είναι ότι , όσο παραμένει σφραγισμένο στη συσκευασία του, διατηρείται μέχρι και 6 μήνες.

Εχω δοκιμάσει και Κολιό , Λεβέτι, αλλά το δικό μου γούστο το κατατάσσει πρώτο.
Και σε πίτσα που έγραψε ο otso, μαμεί, διότι γίνεται "ρευστό" και δύσκολα "καίγεται".
Και σαφώς , εξαιρετικό για φοντύ ! :rtfm:
Προσοχή όμως, έχει υψηλά λιπαρά (45%), και δεν ενδυκνειται η υπερβολική κατανάλωση κα όχι για λόγους υγειας (μπρός τη γεύση ... :innocent: ), αλλά γιατί "λιγώνει"! :lol:


@Dimviii : Επειδή με κούρδισες , θα τους πάρω τηλέφωνο να μάθω, αν το κάνουν διανομή και σε άλλα ΣΜ (πλήν Lidl) της Αθήνας και θα επανέλθω.
Το γιαούρτι τους πχ , το έχει ο ΑΒ.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#379961
mjacob έγραψε:Μετά από 1-2 εκτελέσεις, επανέρχομαι με τη σημερινή mjacob edition που ήταν :metalo:

τώρα το είδα, σόρρυ. :s_crazy

:s_thumbsup σκόρδο δοκίμασες να βάλεις που έλεγες;
η πατάτα λογικά σου το δεσε ακόμα πιο πολύ.
Σου άρεσαν γενικά; Εγώ τις προτιμώ μακράν από τις κανονικές, μιας και πλέον δύσκολα βρίσκω κανονική φακή που να ψήνεται και να μην γίνεται σαν σκάγια με νερό.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#380039 Γαρλανδιε, για την προσφορά σου σε αυτό το φόρουμζ, υπόσχομαι οτι στην επόμενη αριστέρωση θα σου φέρω ΤΡΟΥ φακές Εγκλουβής :s_airkiss
Άβαταρ μέλους
By markvag
#380063

G μου, εγώ θα τα λέω όλα;;; :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#380072
dimitrisB έγραψε:@Dimviii : Επειδή με κούρδισες , θα τους πάρω τηλέφωνο να μάθω, αν το κάνουν διανομή και σε άλλα ΣΜ (πλήν Lidl) της Αθήνας και θα επανέλθω. ...

Για το θέμα "ΔΟΙΡΑΝΗ" και επειδή ότι λέω το κάνω :rtfm: :
Επικοινώνησα τηλ. με το τμήμα πωλήσεων και - δυστυχώς - στην Αθήνα κανένα άλλο ΣΜ (πλήν Lidl) δεν φέρνει το συγκεκριμένο προϊόν, ενώ πχ : ο "Μασούτης" το διαθέτει περιστασιακά!
Όποιος θέλει να δοκιμάσει, .... θα περιμένει :oops: αν και όταν "εμφανιστεί", θα ενημερώσω! :s_bye
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#380185 thanks dimitrisB :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By elvet
#380202
dimitrisB έγραψε:Θα σε απογοητεύσω λίγο!
Το είχα πρωτοδοκιμάσει σε τοπικά ΣΜ στον Εβρο, επειδή το εργοστάσιο (στην ουσία, μεγάλη βιοτεχνία γαλακτοκομικών) έχει έδρα το Διδυμότειχο, αλλά ...
εδώ και 2-3 χρόνια, τo φέρνει περιστασιακά το Lidl , ανά 3-4 μήνες, με τιμή κάπου στα 6-7€/κιλό.
Το καλό είναι ότι , όσο παραμένει σφραγισμένο στη συσκευασία του, διατηρείται μέχρι και 6 μήνες.

Εχω δοκιμάσει και Κολιό , Λεβέτι, αλλά το δικό μου γούστο το κατατάσσει πρώτο.
Και σε πίτσα που έγραψε ο otso, μαμεί, διότι γίνεται "ρευστό" και δύσκολα "καίγεται".
Και σαφώς , εξαιρετικό για φοντύ ! :rtfm:
Προσοχή όμως, έχει υψηλά λιπαρά (45%), και δεν ενδυκνειται η υπερβολική κατανάλωση κα όχι για λόγους υγειας (μπρός τη γεύση ... :innocent: ), αλλά γιατί "λιγώνει"! :lol:


@Dimviii : Επειδή με κούρδισες , θα τους πάρω τηλέφωνο να μάθω, αν το κάνουν διανομή και σε άλλα ΣΜ (πλήν Lidl) της Αθήνας και θα επανέλθω.
Το γιαούρτι τους πχ , το έχει ο ΑΒ.

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά συνήθως στα αγελαδινά προτιμώ λιγότερο αλμυρά κίτρινα τυριά, Εάν γλυκίζει λίγο είναι καλό για φοντύ. Εάν πρόκειται για κασέρι, είναι προτιμότερα αυτά από γιδοπρόβειο γάλα, με πολύ καλό το Προίκα Σοχού.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#380213
elvet έγραψε:........αγελαδινά προτιμώ λιγότερο αλμυρά κίτρινα τυριά, Εάν γλυκίζει λίγο είναι καλό για φοντύ. .

Εχει ακριβώς αυτά τα χαρακτηριστικά: Αγελαδινό και "οριακά" γλυκίζει !
Το κατέταξα στα κασέρια, γιατί-αν και "δηλώνει" ημίσκληρο- δεν είναι τόσο όσο το πλείστον που βρίσκεις με αυτή την ονομασία.
Και δεν είναι τυχαίο που, το συγκεκριμένο αρέσει σε όλη την οικογένεια, παρ΄ότι τα γούστα μας στο τυρί (κάθε είδους και προέλευσης) διαφέρουν .