Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#379831 http://www.imgap.gr/file1/AG-Pateres/AG ... 20Mark.htm

ρε συ εμένα μου φαίνεται ότι τη προσβάλλει, όχι ότι τη δοκιμάζει.. (παρά την εξήγηση που δίνει η μετάφραση στη παρένθεση, αυτό είναι υποκειμενική ερμηνεία )

απλά πρέπει να του είχε ζαλίσει το σκουπίδι, αλλά επειδή πήγαινε με τα νερά του και του έλεγε ναι ναι είμαι και σκυλί και γατί και ο,τι άλλο πεις είπε να της κάνει τη χάρη να τη ξεφορτωθεί

θα μου πεις βέβαια μια προσβολή δεν είναι τίποτα μπροστά στη δοκιμή του θεού να σκοτώσεις το παιδί σου, το μέγιστο καψώνι :lol:
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 27 Μαρ 2017, 16:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#379833 Παίδες και ο Ζαμπέτας ήταν γνωστός θιασώτης και θεωρητικός της ΚΚΚ στην Ελλάδα αλλά μη το κάνουμε θέμα.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#379835
rx8_drifter έγραψε:To καλύτερό μου ειναι αυτό

Στο Κατά Μάρκον Ευαγγέλιο (7:24) μια Ελληνίδα γυναίκα ζητάει βοήθεια από την Ιησού πέφτοντας στα πόδια του ενώ αυτός τρώει με τους μαθητές του. Αυτός για να τη βοηθήσει, τη βάζει να φάει πρώτα ψίχουλα από το πάτωμα γιατί "δεν είναι σωστό σκυλιά να τρώνε στο ίδιο τραπέζι με τα παιδιά του Θεού (δηλαδή τους Ισραηλίτες)."


και μισογύνης και ρατσίστας :lol:

αυτο ειναι ενα αισχρο ψεμα και απιστευτη ελεεινη γελοιοτητα γιατι δεν γραφει αυτο το πραγμα το Ευαγγελιο.
Οποτε αν το γραφεις ειρωνικα οκ αλλα αν το γραφεις πραγματικα εισαι απλος ψευτης που ψαχνει σημασια μεσω γελοιοτητων.
ετσι απλα.Και κανε με και ριπορτ και ο,τι θελεις.
εκτος αν ειναι μεσα στο γνωστο τεστ και δεν αποτελει δικη σου εμπνευση και δεν συμφωνεις μαζι του.Οποτε οκ.

οσον αφορα το τεστ απο πανω,πολυ ομορφο τεστ....μου αρεσει που το εκαναν κι ολας μερικοι :lol:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#379839 Θες να μας μεταφράσεις;

Καὶ ἐκεῖθεν ἀναστὰς ἀπῆλθεν εἰς τὰ μεθόρια Τύρου καὶ Σιδῶνος. καὶ εἰσελθὼν εἰς οἰκίαν οὐδένα ἤθελε γνῶναι, καὶ οὐκ ἠδυνήθη λαθεῖν.
ἀκούσασα γὰρ γυνὴ περὶ αὐτοῦ, ἧς εἶχε τὸ θυγάτριον αὐτῆς πνεῦμα ἀκάθαρτον, ἐλθοῦσα προσέπεσε πρὸς τοὺς πόδας αὐτοῦ·
ἡ δὲ γυνὴ ἦν Ἑλληνίς, Συροφοινίκισσα τῷ γένει· καὶ ἠρώτα αὐτὸν ἵνα τὸ δαιμόνιον ἐκβάλῃ ἐκ τῆς θυγατρὸς αὐτῆς.
ὁ δὲ Ἰησοῦς εἶπεν αὐτῇ· ἄφες πρῶτον χορτασθῆναι τὰ τέκνα· οὐ γάρ ἐστι καλὸν λαβεῖν τὸν ἄρτον τῶν τέκνων καὶ τοῖς κυναρίοις βαλεῖν.
ἡ δὲ ἀπεκρίθη καὶ λέγει αὐτῷ· ναί, Κύριε· καὶ τὰ κυνάρια ὑποκάτω τῆς τραπέζης ἐσθίουσιν ἀπὸ τῶν ψιχίων τῶν παιδίων.
καὶ εἶπεν αὐτῇ· διὰ τοῦτον τὸν λόγον ὕπαγε· ἐξελήλυθε τὸ δαιμόνιον ἐκ τῆς θυγατρός σου.


Γιατί η
Εικόνα δεν τα μεταφράζει διαφορετικά :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#379862
JBT έγραψε:"Δαιμονισμένος με αφρούς που μετά από κάποια ώρα ηρέμησε και... ξεδαιμονίστηκε"

Σοβαρά τώρα; Ξέρεις ποια πάθηση είναι αυτή; :help:


Κάτι από σύνδρομο Τουρέτ, ίσως;

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF ... prov=sfsi1
Άβαταρ μέλους
By pik.
#379864
mjacob έγραψε:Θες να μας μεταφράσεις;

Καὶ ἐκεῖθεν ἀναστὰς ἀπῆλθεν εἰς τὰ μεθόρια Τύρου καὶ Σιδῶνος. καὶ εἰσελθὼν εἰς οἰκίαν οὐδένα ἤθελε γνῶναι, καὶ οὐκ ἠδυνήθη λαθεῖν.
ἀκούσασα γὰρ γυνὴ περὶ αὐτοῦ, ἧς εἶχε τὸ θυγάτριον αὐτῆς πνεῦμα ἀκάθαρτον, ἐλθοῦσα προσέπεσε πρὸς τοὺς πόδας αὐτοῦ·
ἡ δὲ γυνὴ ἦν Ἑλληνίς, Συροφοινίκισσα τῷ γένει· καὶ ἠρώτα αὐτὸν ἵνα τὸ δαιμόνιον ἐκβάλῃ ἐκ τῆς θυγατρὸς αὐτῆς.
ὁ δὲ Ἰησοῦς εἶπεν αὐτῇ· ἄφες πρῶτον χορτασθῆναι τὰ τέκνα· οὐ γάρ ἐστι καλὸν λαβεῖν τὸν ἄρτον τῶν τέκνων καὶ τοῖς κυναρίοις βαλεῖν.
ἡ δὲ ἀπεκρίθη καὶ λέγει αὐτῷ· ναί, Κύριε· καὶ τὰ κυνάρια ὑποκάτω τῆς τραπέζης ἐσθίουσιν ἀπὸ τῶν ψιχίων τῶν παιδίων.
καὶ εἶπεν αὐτῇ· διὰ τοῦτον τὸν λόγον ὕπαγε· ἐξελήλυθε τὸ δαιμόνιον ἐκ τῆς θυγατρός σου.


Γιατί η
Εικόνα δεν τα μεταφράζει διαφορετικά :hmmm:

κανε μου quote την μεταφραση.
δεν λεει αυτο.

ειναι ψεμα.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#379870 Ποιο είναι ψέμα; :p
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#379877
mjacob έγραψε:Θες να μας μεταφράσεις;

Καὶ ἐκεῖθεν ἀναστὰς ἀπῆλθεν εἰς τὰ μεθόρια Τύρου καὶ Σιδῶνος. καὶ εἰσελθὼν εἰς οἰκίαν οὐδένα ἤθελε γνῶναι, καὶ οὐκ ἠδυνήθη λαθεῖν.
ἀκούσασα γὰρ γυνὴ περὶ αὐτοῦ, ἧς εἶχε τὸ θυγάτριον αὐτῆς πνεῦμα ἀκάθαρτον, ἐλθοῦσα προσέπεσε πρὸς τοὺς πόδας αὐτοῦ·
ἡ δὲ γυνὴ ἦν Ἑλληνίς, Συροφοινίκισσα τῷ γένει· καὶ ἠρώτα αὐτὸν ἵνα τὸ δαιμόνιον ἐκβάλῃ ἐκ τῆς θυγατρὸς αὐτῆς.
ὁ δὲ Ἰησοῦς εἶπεν αὐτῇ· ἄφες πρῶτον χορτασθῆναι τὰ τέκνα· οὐ γάρ ἐστι καλὸν λαβεῖν τὸν ἄρτον τῶν τέκνων καὶ τοῖς κυναρίοις βαλεῖν.
ἡ δὲ ἀπεκρίθη καὶ λέγει αὐτῷ· ναί, Κύριε· καὶ τὰ κυνάρια ὑποκάτω τῆς τραπέζης ἐσθίουσιν ἀπὸ τῶν ψιχίων τῶν παιδίων.
καὶ εἶπεν αὐτῇ· διὰ τοῦτον τὸν λόγον ὕπαγε· ἐξελήλυθε τὸ δαιμόνιον ἐκ τῆς θυγατρός σου.


Γιατί η
Εικόνα δεν τα μεταφράζει διαφορετικά :hmmm:

Εγώ πάντως όπως το διαβάζω πιστεύω ότι λέει: "Ο Ιησούς της είπε: άσε πρώτα να χορτάσουν τα τέκνα, γιατί δεν είναι καλό να πάρεις το ψωμί των τέκνων και να το βάλεις στα σκυλιά.Αυτή δε απάντησε και του είπε: ναι Κύριε, και τα σκυλιά απο κάτω από το τραπέζι τρώνε , από τα ψίχουλα των παιδιών.Και της είπε: για αυτό το λόγο πήγαινε, έφυγε το Δαιμόνιο από την κόρη σου"
Τώρα τι σημαίνει το κείμενο βρείτε το μόνοι σας, δεν με απασχολεί η θρησκευτική συζήτηση. αλλά αν και Βδεσμίτης για κάποιο λόγω έχω κόλλημα με την μετάφραση των κειμένων :innocent:
Άβαταρ μέλους
By pik.
#379879 που της λεει ο Ιησους φαε και εσυ απο κατω;
Που της λεει ή την βαζει σε δοκιμασια να φαει απο τα ψιχουλα;
Εικόνα
Εικόνα

πουθενα.Αρα απλα ψεματα.Γελοιοτητες για να εχουμε να λεμε.Αστεια πραγματα για να βριζουμε.
μπορειτε μια χαρα να γελατε με καποιες συμπεριφορες Χριστιανων,ολοι μας το κανουμε ακομα και εγω.
Ομως να λεμε ψεματα για τον Ιησου ,ουτε ο Μη Ων στον οποιο πιστευετε δεν το θελει.
Κριμα που επρεπε να βαλω και την μεταφραση στην δημοτικη...
Ελληνες και δεν ξερουμε και αρχαια ελληνικα να διαβασουμε εστω στοιχειωδως.
και εγω belgarion Β Δεσμη αλλα μαθαμε κατι στο σχολειο...
δεν χρειαζομασταν λινkzzzzz :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By g8777
#379882 -Ωραια αποδοση της λεξης Ελληνις :s_thumbsup

-Ο ορος "σκυλια" της παραβολης του Γιεσουα ως προς τι αντιπαραβαλλεται στο περιστατικο; Και υπο ποιο πρισμα χρησιμοποιειται ;

:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By pik.
#379884 οχι μικρε περιμενε....

πρωτα θα μου πεις αν αυτο που διαβασες ειναι ιδιο με τις μαλακιες που μου γραφατε πριν.
Λοιπον ; ειναι η οχι;
Την εβαλε σε δοκιμασια;
τι διαβασαμε;
την εβριζε;

μετα θα σου εξηγησω και τα υπολοιπα,το ξερω οτι εχεις διψα να μαθεις ομως ενα ενα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#379886 Μήπως ήταν από αυτές τις φιλοζωες που ταΐζουν τα σκυλιά αντί να δίνει φαγητό στα παιδιά της;