Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#379389 @Nomarxis & Scotch
Πάντα ΑΝΕΚ μου άρεσε και σα βαπόρι το Hellenic Spirit αλλά στο ίντερνετ που κλείνω τα εισιτήρια η ΑΝΕΚ ανέκαθεν έβγαινε ακριβότερη από την ΜΙΝΟΑΝ. Απλά επέλεγα ΑΝΕΚ καθαρά από γούστο :lol: :ninja: , η Σούπερφάστ 100€ ποιό ακριβή συνήθως από την ΑΝΕΚ.
Τελευταία φορά που ταξίδεψα ήταν Πάτρα-Ανκόνα με το Ελληνικό Πνεύμα της ΑΝΕΚ τον Νοέμβριο του 2014. Είχαμε κάνει χωρίς καμία υπερβολή 27 ώρες, λίγο αυτοκτονία αλλά άντεξα (ποιό πολύ μου σπάσε τα νεύρα ο συνάδελφος/φίλος συνοδηγός με την γκρίνια του, παρά οι 27 ώρες στο καράβι που απλά έλιωνα).
Έκλεισα με το 20% early booking και έβγαλα και την Minoan Card Club για μεγαλύτερη έκπτωση. Έκανα χαζομάρα που δεν έκλεισα για τις καλοκαιρινές διακοπές η τιμή έβγαινε ~380€ μονόκλινη με αμάξι, βέβαια δεν έχω κατασταλάξει ακόμα στην ημερομηνία της άδειας γιατί έχω και την ΙΑΑ 2017.
Νομάρχη Αγρίνιο πηγαίνω εγώ :lol: , πιθανά να κατέβω από Ελβετία γιατί έχω την βινιέτα που κατέβηκα πριν 2 εβδομάδες Γενεύη για την έκθεση, οπότε θα κάνω τράμπα την βινιετούλα για να βγάζει τα λεφτά της :shifty: :rtfm: . Θα σου στείλω και πμ :inlove: , υπόψην στον δρόμο δε θα τρέχω, θα έχω ξεκαπνίσει νωρίτερα στην Γερμανία :inlove: , οπότε μετά απλά θα κοιμάμαι στο τιμόνι (συνηθισμένος Θωμάς στις χώρες με όρια :ninja: ) 12 ωρίτσες μου έχουν πεί χωρίς διάλειμμα συνεχόμενα.

Οι έλληνες και δή οι βορειοελλαδίτες κατεβαίνουν από την περιοχή που είμαι σε 22-24 ώρες για Β.Ελλάδα όπου και κατάγονται οι περισσότεροι. Οι ελάχιστοι Ν.Ελλαδίτες πάμε με το καράβι.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#379409 Θωμά@ Φρανκφούρτη-Θεσσαλονίκη είναι 2000χλμ περίπου και άλλα 200 μέχρι Ντόρτμουντ(που πάω περισσότερο τα τελευταία χρόνια). Καίω με το jeep 10λτ/100χλμ περίπου στο ταξίδι. Μαζί με βινιέτες σε Ουγγαρία-Αυστρία, δίοδια σε Σερβία και Σκόπια και μια διανυκτέρευση σε στάνταρ ξενοδοχείο στα σύνορα Ουγγαρίας, δεν ξεπέρασα ποτέ τα 300€. Τώρα εσύ θες 380€ μόνο για το παπόρι :omg: Βγάλε διαβατήριο :rtfm:

Επιπλέον ΔΕΝ συμφέρει πλέον,αν δεν κάτσεις πολλές μέρες, ή αν ταξιδεύεις μόνος σου. Έχει εισητήρια με 50€ αεροπορικά. Μόνο τα Χριστούγεννα είναι πάντα ακριβά(300€ με επιστροφή). Το οποίο αν αναλογιστούμε, ότι πληρώναμε παλαιώτερα μέχρι και 350.000δρχ Θεσσαλονίκη-Φρανκφούρτη, είναι τζάμπα. Και αυτός είναι και ένας λόγος, που έχουν σταματήσει και οι οδικές εκδρομές των Ευρωπαίων προς την Ελλάδα. Ειδικά με τις low cost.

Δηλαδή πάνε-έλα θές πάνω από 1000ρικο..... 1 άτομο... :omg:
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#379441 2000 km, βινιέτες, Ουγγαρίες, Αυστρίες, Σκόπια, Σερβίες, κάπου ένα ξενοδοχείο, + διαβατήριο :s_bye ... εγώ θα προτιμούσα το βαπόρι και δη από Βενετία... :s_wink

Αεροπορικός στην Αθήνα και μετά με το ΚΤΕΛ στο Αγρίνιο? ( δε γνωρίζω αν το καλοκαίρι υπάρχει πτήση Φρανκφούρτη - Άκτιο ) :s_bye .... εγώ θα προτιμούσα το βαπόρι από Μπάρι...

Στα αεροπορικά ταξίδια το Mercedes, που λογικά για κάτι τέτοια ταξίδια το πήρε πιο πολύ, να κάθεται στο σπίτι. :omg:

Sorry που επενέβην :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#379455
nomarxis έγραψε:Αν θέλεις σου στέλνω το γραφείο που τα κλείνω να δοκιμάσεις...Τους στέλνεις ένα mail και σου δίνουν τη προσφορά τους..

Φυσικά, γιατί όχι :) (για του χρόνου βέβαια τώρα πια)
Πράγματι το site τους είναι γτπ. Μου αρέσει που κάνεις κράτηση εντός προθεσμίας early booking και πρέπει ωστόσο να κάνεις tick το σχετικό κουτάκι για να πάρεις την έκπτωση. Κουτοπονηριά :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#379501 Το αμάξι συμφέρει για έναν βασικό λόγο για διακοπές στην Ελλάδα. Φορτώνεις τενεκέδες λάδια και φέτα και ότι άλλο θέλεις και πορεύεσαι. Από το να τα δίνεις στις μεταφορικές που πλέον όλοι έχουν βουλγάρικα και ρουμάνικα νούμερα :shifty: και να περιμένω και καμιά βδομάδα να μου έρθουν τα παίρνω μόνος, μπόνους πως έχεις αμάξι να μετακινείσαι στην Ελλάδα, όχι θα τα ακουμπάω στις εταιρειες ενοικιάσεως που είναι πανάκριβες κάτω :thumbsdown: .
Έχουμε σύνδεση με Πάτρα αν δεν απατώμαι και Άκτιο από TUI και λοιπές μικρές την καλοκαιρινή σεζόν αλλά δεν έχει τύχει να δοκιμάσω, είμαι φαν της Lufthansa :inlove: , στην Ελβετία μόνο SWISS :rtfm: , την Αιγαίου την αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι :lol: αν και έχει ωραία τεμάχια.
Για την ιστορία τώρα κατεβάζω την παλιά Μέρκ που έχει ελληνικά νούμερα, αποσύρεται προς το παρόν τιμητικά για δρομολόγια εντός Ελλάδος.
Πάντως πέρσυ Φρανκφούρτη-Αθήνα με αεροπλάνο και Αθήνα-Αγρίνιο με ΚΤΕΛ :inlove: και ήταν και ένα θαυμάσιο χαμηλό 4ρι Μέρκ, είχα δακρύσει από συγκίνηση.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#379506 Ολα καλα κι αγια αλλα την Aegean γιατι την αποφευγεις;

< >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#379507
mirage έγραψε:Ολα καλα κι αγια αλλα την Aegean γιατι την αποφευγεις;

< >

Συνήως βγαίνει ποιό ακριβή από Lufthansa (υπάρχουν και φορές που γίνεται το αντίθετο) και λόγω του κόσμου που την προτιμάει, κυρίως από εδώ.
Δυο απλά παραδείγματα που μου έτυχαν: Με Α3 έχω ταξιδέψει 3 φορές και στις 3 οι λαζογερμανοί/έλληνες της Γερμανίας μπαίνουν μέσα και νομίζουν πως είναι τσιφλίκι τους, μιλάνε στο τηλέφωνο επιδεικτικά δυνατά για δουλειές και για ψώνια (για να δειχθούν το κάνουν, ποιός ξέρει), αγένεια από τους συνεπιβάτες, δλδ ο άλλος μου κατέβασε την χειραποσκευή από την καπελιέρα γιατί έλεγε πως είχε εύθραυστα αντικείμενα και όταν του είπα ευγενικά τι κάνει εκεί μου είπε με ένονο ύφος έχω έυθραστα μαζί μου, φώναξα τον αεροσυνοδό του το είπα και ο αεροσυνοδός είπε ευγενικά στον λαζογερμανό ότι τα εύθραυστα μπαίνουν κάτω από το κάθισμα και έκανε την κίνηση να βγάλει την χειραποσκευή, μετά σαν αντίδραση επειδή ξύνισε πέταξε μια |λογοκρισία| όπου του είπα "κύριε μάλλον δεν έχετε τρόπους, αντιθέτως θα σας χαρακτήριζα αγενή" τον άφησα να βράζει στο ζουμί του. Με Lufthansa δεν έχει διάφορα ευτράπελα, όλα δουλεύουν στην εντέλεια. Μικρές λεπτομέριες που μπορείς να γελάς αλλά δε τα γουστάρω προσωπικά. Έχω την τύχη/ατυχία μετά το Πάσχα να γυρίζω με Α3.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#379508 Εχμ... Μπα οχι αλλα τεσπα. Μια χαρα ειναι η Αιγαιου και οταν ειναι στην σωστη τιμη την προτιμω καθοτι Ελληνικη.
Βρισκω δε το service της εφαμιλλο αν οχι καλυτερο απο τις LH και LX. Γενικα μπορω να πω πως ειναι μια εξαιρετικη εταιρεια οντας πλατινενιο Star Alliance member που εχω πεταξει με τα περισσοτερα μελη του Alliance.
Οι αγενεις απαιδευτοι λαζογερμανοι ειναι ενα αλλο θεμα. Προσωπικα δεν ασχολουμαι καν μαζι τους ή μαλλον σπαω πλακα. Βεβαια η αγενεια ειναι γενικοτερο φαινομενο σε πτησεις με πολλους Ελληνες.

< >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#379509
mirage έγραψε:Εχμ... Μπα οχι αλλα τεσπα. Μια χαρα ειναι η Αιγαιου και οταν ειναι στην σωστη τιμη την προτιμω καθοτι Ελληνικη.
Βρισκω δε το service της εφαμιλλο αν οχι καλυτερο απο τις LH και LX. Γενικα μπορω να πω πως ειναι μια εξαιρετικη εταιρεια οντας πλατινενιο Star Alliance member.
Οι αγενεις απαιδευτοι λαζογερμανοι ειναι ενα αλλο θεμα. Προσωπικα δεν ασχολουμαι καν μαζι τους ή μαλλον σπαω πλακα. Βεβαια η αγενεια ειναι γενικοτερο φαινομενο σε πτησεις με πολλους Ελληνες.

< >

Νομίζω ότι το ξεκαθάρισα παραπάνω,αν όχι παρανόηση, το προσωπικό της Αιγαίου είναι εξαιρετικό! Ο κόσμος που την προτιμάει είναι για τα μπάζα!! Τώρα από εξυπηρέτηση τι να σου πώ για τις 2,5 ώρες που πετάω δεν είναι και κάτι τραγικό, τα αναψυκτικά μου και το φαγητό το έχω :lol: .
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#379512 Έχω κάνει κ τους 2 δρόμους (βαλκάνια και Ανκόνα) κ μπορώ να πω πως ενώ εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα, η :inlove: ενώ της άρεσε το road trip με στάση στο Graz, δε θα το ξαναέκανε... Γιατί κ την πίτσα ή το λοκάλ που θα φας στο γκρατζ θα τη φας στο πόδι γιατί θέλεις να κοιμηθείς για την επομένη... με παιδί ή παιδιά πρέπει να είναι απίστευτη ταλαιπωρία να οδηγείς 2 μέρες συνεχόμενα... Το πρόβλημα είναι πως τουαλέτες σε Κροατία κυρίως κ Σερβία-Σκόπια μετά είναι τραγικές (τελευταία φορά περασα πριν 4 χρόνια βέβαια)... Αν φας κ 2-3 γερά μποντιλιαρίσματα μετανιώνεις την ώρα κ τη στιγμή...

Με πλοίο είναι κάπως αλλιώς, έχει τον χαβαλέ γιατί μιλάς με άλλους στην επιβίβαση, τρως καμιά πίτσα στην Ανκόνα. Γενικά με παιδιά καλύτερα Ιταλία. θυμάμαι στην Ανκόνα είχε τρελό μποντιλιάρισμα 50 χλμ πριν την πόλη, οπότε το έκοψα παραλιακά. Η φάση μου θύμισε παραλία Κατερίνης-Πλαταμώνα τότε...

Βασικά εμένα όλα μου θυμίζουν Ελλάδα... όταν είχαμε πάει Σκωτία με αμάξι, τέρμα Θεού στο Ullapool γύρισα στη :inlove: κ της είπα "σαν τη Σκάλα Κατερίνης είναι :lol: ". Όταν το είπε στα πεθερικά μου που ήταν μαζί, πρέπει να απογοητεύτηκαν για μένα :lol: (σπούδασαν και δούλεψαν Σκωτία πριν 35-40 χρόνια και τους αρέσει κτλ :lol: ). Αλλά το μπάλωσα κάπως :lol:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#379520
nomarxis έγραψε:2000 km, βινιέτες, Ουγγαρίες, Αυστρίες, Σκόπια, Σερβίες, κάπου ένα ξενοδοχείο, + διαβατήριο :s_bye ... εγώ θα προτιμούσα το βαπόρι και δη από Βενετία... :s_wink

Αεροπορικός στην Αθήνα και μετά με το ΚΤΕΛ στο Αγρίνιο? ( δε γνωρίζω αν το καλοκαίρι υπάρχει πτήση Φρανκφούρτη - Άκτιο ) :s_bye .... εγώ θα προτιμούσα το βαπόρι από Μπάρι...

Στα αεροπορικά ταξίδια το Mercedes, που λογικά για κάτι τέτοια ταξίδια το πήρε πιο πολύ, να κάθεται στο σπίτι. :omg:

Sorry που επενέβην :s_howdy

Την καταστροφή έφερες. Ποιο είναι το δύσκολο;;; Οι βινιέτες;; Το διαβατήριο;; Τα χλμ, που είναι σχεδόν τα ίδια και έχεις και το καράβι;;

Και για να μπω στο κλίμα.... Άμα βουλιάξει το καράβι;; :omg:

Thomas_C200K έγραψε:
mirage έγραψε:Εχμ... Μπα οχι αλλα τεσπα. Μια χαρα ειναι η Αιγαιου και οταν ειναι στην σωστη τιμη την προτιμω καθοτι Ελληνικη.
Βρισκω δε το service της εφαμιλλο αν οχι καλυτερο απο τις LH και LX. Γενικα μπορω να πω πως ειναι μια εξαιρετικη εταιρεια οντας πλατινενιο Star Alliance member.
Οι αγενεις απαιδευτοι λαζογερμανοι ειναι ενα αλλο θεμα. Προσωπικα δεν ασχολουμαι καν μαζι τους ή μαλλον σπαω πλακα. Βεβαια η αγενεια ειναι γενικοτερο φαινομενο σε πτησεις με πολλους Ελληνες.

< >

Νομίζω ότι το ξεκαθάρισα παραπάνω,αν όχι παρανόηση, το προσωπικό της Αιγαίου είναι εξαιρετικό! Ο κόσμος που την προτιμάει είναι για τα μπάζα!! Τώρα από εξυπηρέτηση τι να σου πώ για τις 2,5 ώρες που πετάω δεν είναι και κάτι τραγικό, τα αναψυκτικά μου και το φαγητό το έχω :lol: .

Θωμά η πτήση από Φρανκφούρτη για Θεσσαλονίκη που μετά συνεχίζει Αθήνα είναι συνεργασία LH με Aigean. Είναι η καθημερινές πτήσεις 530 και 531. Δεν ξέρω αν από το Βενιζέλος έχει χωριστό αεροπλάνο. Από Θεσσαλονίκη πάντως κοινή είναι η πτήση
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#379552
Thomas_C200K έγραψε:Φορτώνεις τενεκέδες λάδια και φέτα


Ρε Θωμάκο, έλεος ρε Θωμάκο! Μην κάνεις σαν τον Χατζηχρήστο που κατέβηκε στην Αθήνα από το χωριό. Ελπίζω να μην κουβαλάς και ζωντανές κότες! :lol:
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#379587
kyr80 έγραψε:Την καταστροφή έφερες. Ποιο είναι το δύσκολο;;; Οι βινιέτες;; Το διαβατήριο;; Τα χλμ, που είναι σχεδόν τα ίδια και έχεις και το καράβι;;

Και για να μπω στο κλίμα.... Άμα βουλιάξει το καράβι;; :omg:


Δε ξέρω πως μπορεί κάποιος να προμηθευτεί βινιέτες...από το ίντερνετ, τηλεφωνικώς, στην αγορά, στην τοπική ΕΛΠΑ?.. ..γενικώς μου μυρίζει ψάξιμο-χαμένος χρόνος.
Το διαβατήριο θέλει μια εβδομάδα να βγει στην Ελλάδα και δε ξέρω πόσο χρόνο στην Γερμανία..χάσιμο χρόνου.
Τα km είναι 2300 από Αυστροσερβίες και 1100 μέχρι Ανκόνα.
Μήπως εσύ το παρουσιάζεις σαν καταστροφή ενώ εγώ απλά βλέπω μερικές παραπάνω δυσκολίες - τρεχάματα στην ήδη μικρή μας, ¨πολύτιμη¨ άδεια? Προσωπικά δε θα συνδύαζα την άδεια
( Ελλάδα καλοκαίρι, Ιούλιο - Αύγουστο που η Β. Ευρώπη κατεβαίνει στο Νοτο ) με road trip στα Βαλκάνια.
Εξάλλου δε νομίζω να με συγκινούσε και τόσο η οδήγηση σε ΠΓΔΜ και σέρβικες Autobahn !
Σίγουρα η Autostrada, το Gothard, οι Ιταλο-κρητικοί με τα καράβια τους κρύβουν εκπλήξεις!! Αλλά νομίζω πως το ρίσκο είναι μικρότερο από το Balkan Express!

Βουλιάζει το καράβι? Βουλιάζει το καράβι????????? :rtfm:
Οι απειροελάχιστες πιθανότητες να βουλιάξει το καράβι δε συγκρίνονται με τις πιθανότητες μικροατυχήματος σε μία Βαλκανική χώρα ( ή έστω τις 5 χώρες που θα περάσεις )

+1 στο ατελείωτο φόρτωμα παραδοσιακών και μη εδεσμάτων, ποτών και τελάρων , καφασιών, τσουβαλιών και τάπερ!!! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#379632 Ρίσκο στα Βαλκάνια; Καλά θα έκανες να τσεκάρεις το ημερολόγιό σου. 2017 έχουμε. Όπως οδηγάς στην Κεντρική Ευρώπη, οδηγάς και στα Βαλκάνια. Πιθανότητα ατυχήματος σχεδόν 0. 50 χλμ στην Κλεισούρα της Σερβίας δεν είναι ακόμα αυτοκινητόδρομος και άλλα τόσα στα Σκόπια. Διαβατήριο δε χρειάζεται πουθενά, για Μακεδονία - Θράκη - Θεσσαλία το καράβι είναι σπατάλη χρόνου και χρημάτων για μη μεσογειακούς προορισμούς.

Βινιέτες βγάζεις στα σύνορα, σε οποιοδήποτε βενζινάδικο, μπαίνεις στη Σλοβενία και βγάζεις και για Αυστρία, εντάξει αστεία πράματα για λυμένα προβλήματα εδώ και πάρα πολλά χρόνια