Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#379339 Αλλού ήταν και δεν του έδωσα προσοχή.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Είναι η γραμμή που καταλήγει στι καλώδιο. Πρέπει να έλιωσε η ένωση στις δύο καλωδιοταινίες μέσα στο πάνελ....
Άβαταρ μέλους
By corsair
#379466 speaking of φωτοβολταικα, εχει φτιάξει κανεις κανα μικρό portable κιτ?

Ειναι εδω και καιρό που με τριγυρίζει η ιδέα για να φτιάξω ενα μικρό κιτ, αν και δεν ειμαι και πολυ σιγουρος γι το αν εχω το σωστο setup.

Τι εννοω... κάνα panel 50-60watt, ενα charge regulator το οποιο θα φορτίζει μια τέτοια μπαταρία ισως και μεγαλυτερη... δεν ξέρω, και πάνω στην μπαταρία θα κουμπώσει ενα inverter ημιαιμου ημιτονου :lol: μιας και το καθαρο δεν ξερω αν το χρειάζομαι και μου εκτοξευει το κοστος του κιτ.

Καθαρά χομπιστίκο setup με σκοπο να τροφοδοτει κανα laptop, κινητο, καμια λάμπα led, or similar... Εχω καποια χοντρή αστοχία στο σκεπτικό μου? Υπολογιζώ κάτι λάθος? Μηπως το πάνελ ειναι πολυ μικρό για να φορτίζει μια 20-30Ah μπαταρια μεσα σε μια καλοκαιρινη τουλαχιστον μέρα?
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#379577 Good Job. Ξέφτισε αρκετά από κάτω. Τι μάρκα είπαμε είναι;
Άβαταρ μέλους
By glf
#379589 Λείπει το κομμάτι από το πλαίσιο και φαίνεται έτσι. Η σιλικόνη του είναι.
S-energy κορεάτικα, a samsung division
Άβαταρ μέλους
By glf
#380504 Είδα ότι και τα υπόλοιπα αυτό το θέμα θα έχουν, φαίνεται σε μερικά σημάδι παρόμοιο και φουσκαλίτσα πίσω στην πλάτη.
Ερώτηση τώρα.
Η πλάτη είναι θερμοπλαστικό και από μέσα το υλικό είναι EVA.
Επειδή το κόβω για να επέμβω, θέλω μετά να κλείσει αεροστεγώς για να μην πάρει υγρασία.
Τι είναι καλύτερο για μπάλωμα θερμοπλαστικού; Ειναι ίσως λίγο εξειδικευμένη ερώτηση.

Σε αυτό που άνοιξα, το γέμισα με σιλικόνη και το έκλεισα με ελαφριά πίεση από σφουγγάρι για να κρατά το "καπάκι" θερμοπλαστικού στη θέση του, όμως δεν είμαι σίγουρος για τη μακροχρόνια αντοχή στη στέγη και τον ήλιο (οκ είναι από την πίσω μεριά).
Κάτι σε πλαστικό που θα λιώσει με πιστόλι ίσως;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#380512 Η UZIN 777 είναι μια πολύ καλή κόλλα που χρησιμοποιώ χρόνια για υλικά από PVC.
Δοκίμασε να δείς αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στο υλικό που θέλεις. Είναι πολύ φθηνή και μια δοκιμή δεν βλάπτει.
Άβαταρ μέλους
By glf
#380553 Αυτή είναι για σωλήνες pvc βλέπω. Έχω πάρει μια φορά παρόμοια με τραγικά αποτελέσματα (για ύδρευση).
Είδα μια bison vinyl plastic για μαλακές εφαρμογές στυλ βινύλιο. Που επισκευάζεις όπως μια λαδτιχένια βάρκα, με αυτοκόλλητο από πάνω.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#380760 Δεν μπορώ να φανταστώ τα τραγικά αποτελέσματα που εννοείς. Είναι μια κόλα για όλα τα υλικά από PVC και όχι μόνο για σωλήνες. Είναι πολλά χρόνια στην αγορά (την χρησιμοποιούσα σε διαδικασία παραγωγής την δεκαετία του 80) και κολλάει λιώνοντας τοπικά τις δύο προς συγκόλληση επιφάνειες.

Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι αν είναι κατάλληλη για το υλικό που θέλεις να κολλήσεις, αλλά αυτό μπορείς να το δοκιμάσεις σε μια άκρη. Αν κάνει για το υλικό σου, μπορείς να πάρεις ένα κομμάτι από φύλλο PVC και να καλύψεις σαν μπάλωμα το σημείο που έκοψες.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#380767 Τί ακριβώς συνέβη με το πάνελ?

Φαίνεται σαν τα ελάσματα αυτά να είναι πονταρισμένα μεταξύ τους. Ξεκόλλησε η πόντα?
Άβαταρ μέλους
By glf
#380838 Pitt, μια παρόμοια για pvc υδρευσης ειχα δοκιμασει και ειχε διαρροή. Για νερά αποχετευσης νιπτήρα, χωρίς πίεση.

Fubar αυτό ακριβώς γίνεται. Χαλάει η πόντα στα bus bars