Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By mirage
#378770 Εξακολουθεί να ειναι πιο ανετο. Σενγκεν επίσης.

< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#378794
bibendum έγραψε:Στο ακριβο εχεις πιθανοτητα να βρεις πιο κοντα. Δεν ειδα καποια αλλη διαφορα.

224v έγραψε:Το λεωφορειο ειναι πολυ τακτικο, οταν παρκαρεις και πας στη σταση, πατας κουμπι και το καλεις ερχεται και σε παει στην εισοδο για την εταιρια που πετας. αντιστροφα οταν φτανεις εχει σταση που λεει σε ποσα λεπτα ερχεται και σε παει στην σταση που εχεις αφησει το οχημα σου. εαν δεν κουβαλας κατι βαρυ ακομα και απο το Holiday πας με τα ποδια... αν θελεις, αλλα με το λεοφωριο θα σε παει πιο γρηγορα.

ευχαριστω για τις απαντησεις.
Το ειδα λιγο στο googleEarth και δεν φαινεται να υπαρχει μεγαλη διαφορα στην αποσταση, ειδικα αν εχει πολλα αυτοκινητα θα αναγκαστω να παρκαρω κοντα στο "holiday".
απο την αλλη, η διαφορα αν προπληρωσω ειναι μονο 7€... (15€ αντι για 22€ για 3 μερες που το θελω)
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#378804
bebes έγραψε:Το ειδα λιγο στο googleEarth και δεν φαινεται να υπαρχει μεγαλη διαφορα στην αποσταση, ειδικα αν εχει πολλα αυτοκινητα θα αναγκαστω να παρκαρω κοντα στο "holiday".


Αν πεσεις οντως στην περιπτωση μπορει να παρκαρεις διπλα διπλα και απλα να εχεις πληρωσει παραπανω.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#378876
mirage έγραψε:Εξακολουθεί να ειναι πιο ανετο. Σενγκεν επίσης.

< >


Τί να πω; Μια φορά πήγα με καράβι, και δεν το ξανακάνω. Στα σύνορα σπάνια να κόλλησα. Ουγγαρία μια φορά στα σύνορα με Σερβία.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#379030 Πως να βρεις κίνηση ρε Κυριάκο τις εποχές που ταξιδεύεις :lol: Καλοκαίρι μπορείς να φας τεράστια πουτσ@.
Όπως τεράστια πουτσ@ μπορε΄ςι να φάς και στην autostrata και να κουνάς μαντίλι στο καράβι.

Το καράβι έχει το θετικό ότι βγάζεις το μισό ταξίδι αραχτός, αν μιλάμε όμως για περισσότερα απο 2 άτομα δεν συμφέρει οικονομικά.
Γενικά όμως δεν ειναι απλή η απάντηση τί συμφέρει. Εξαρτάται πού θες να πας Ευρώπη, από που ξεκινάς από Ελλάδα, τί εποχή είναι κλπ κλπ
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#379043
rx8_drifter έγραψε:Γενικά όμως δεν ειναι απλή η απάντηση τί συμφέρει. Εξαρτάται πού θες να πας Ευρώπη, από που ξεκινάς από Ελλάδα, τί εποχή είναι κλπ κλπ

Αυτό πιστεύω κι εγώ. Να ξεκινήσουμε τώρα 3 άτομα για Σκωτία από Αθήνα μέσω Βαλκανίων, μάλλον τα ίδια με το καράβι θα πληρώσουμε για τις 2 επιπλέον μέρες στο δρόμο και τα επιπλέον χιλιόμετρα. Άσε που είναι μετρημένες οι μέρες και οδηγώ μόνο εγώ, οπότε θα είναι μάλλον ταλαιπωρία.


< >
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#379051
rx8_drifter έγραψε:Πως να βρεις κίνηση ρε Κυριάκο τις εποχές που ταξιδεύεις :lol: Καλοκαίρι μπορείς να φας τεράστια πουτσ@.
Όπως τεράστια πουτσ@ μπορε΄ςι να φάς και στην autostrata και να κουνάς μαντίλι στο καράβι.

Το καράβι έχει το θετικό ότι βγάζεις το μισό ταξίδι αραχτός, αν μιλάμε όμως για περισσότερα απο 2 άτομα δεν συμφέρει οικονομικά.
Γενικά όμως δεν ειναι απλή η απάντηση τί συμφέρει. Εξαρτάται πού θες να πας Ευρώπη, από που ξεκινάς από Ελλάδα, τί εποχή είναι κλπ κλπ



Τί έχουν οι εποχές που ταξιδεύω;;; :lol: Στο δίπλα θέμα μαθαίνω, ότι δεν έρχονται τουρίστες :help:
Προφανώς και ταξιδεύω low season. Αν και τα Χριστούγεννα δεν τα λες low. Και με την πτώση των τιμών των αεροπορικών(όποιος θυμάται πριν 9/11) + νοικιάρικο, δεν αξίζει το οδικό. Οπότε, και αν μιλάμε για την εμπειρία του roadtrip, το θέλω on road. Και όχι στο βαπόρι.
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#379215 Χριστούγεννα και Πάσχα είναι θέμα, οι άλλες περίοδοι εκτός καλοκαιριού δεν είναι πρόβλημα. Road trip anytime βεβαια Σε σχέση με πλοίο.

<
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#379216 @Nomarxis 8.4 ταξιδεύω και εγώ από Ανκόνα με ΜΙΝΟΑΝ (πρώτη φορά με τους ιταλούς)
Θα γελάσετε οι υπόλοιποι αλλά δεν έχω διαβατήριο (το θεωρώ περιττό για την ΕΕ μιας και έχουμε Σένγκεν) χώρια που στα Βαλκάνια έχω επηρεαστεί αρνητικά για τις ουρές σε τελωνεία και τα καφεδάκια στην ΦΥΡΟΜ. Επίσης δεν είμαι Β.Ελλάδα για να πώ ότι συμφέρει. Στο καράβι με μονόκλινη καμπίνα είσαι άρχοντας, φουσκώνεις ύπνο και άμα είναι και καλή σεζόν κάνεις και γνωριμίες :inlove: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#379373
Thomas_C200K έγραψε:@Nomarxis 8.4 ταξιδεύω και εγώ από Ανκόνα με ΜΙΝΟΑΝ (πρώτη φορά με τους ιταλούς)
Θα γελάσετε οι υπόλοιποι αλλά δεν έχω διαβατήριο (το θεωρώ περιττό για την ΕΕ μιας και έχουμε Σένγκεν) χώρια που στα Βαλκάνια έχω επηρεαστεί αρνητικά για τις ουρές σε τελωνεία και τα καφεδάκια στην ΦΥΡΟΜ. Επίσης δεν είμαι Β.Ελλάδα για να πώ ότι συμφέρει. Στο καράβι με μονόκλινη καμπίνα είσαι άρχοντας, φουσκώνεις ύπνο και άμα είναι και καλή σεζόν κάνεις και γνωριμίες :inlove: :shifty:


Θωμά και εγώ με τους Ιταλούς ταξιδεύω! 16:30 από Ανκόνα.. :s_thumbsup
Τελικά από που θα κατέβεις?

Εάν κλείσεις εισιτήριο νωρίς πετυχαίνεις καλές εκπτώσεις!
Στη περίπτωση μου ξεκινώ από Ζυρίχη και κατεβαίνω Πάτρα ( τόπος προορισμού κιόλας ) δε νομίζω να συμφέρει να κατέβω οδικώς. Όλα τα Βαλκάνια και τα 3/4 της χώρας να διασχίσω για να γλιτώσω την αβαρία του καραβιού, το βρίσκω υπερβολικό.. δεν λογαριάζω το κόστος.... Ας πούμε ότι είναι το ίδιο. ( στη φάση μου έχουμε και ένα μωρό τώρα, που στη παρούσα ηλικία μάλλον δεν ενδείκνυται για πολύωρα ταξίδια ).
Έχω ακούσει να το κάνουν από εκεί που είναι ο Θωμάς, περίχωρα Φρανκφούρτης και πιο βόρεια, με προορισμό τη Β. Ελλάδα .( σε 24 ώρες ). Εκεί θα το σκεφτόμουν ίσως.

Υ.Γ Τώρα βέβαια ( για δοκιμή και για να στρώσω το μοτέρ ) θα κατέβω Ηγουμενίτσα και από εκεί οδικώς Πάτρα.
Θέλω να δω τι κερδίζω σε χρόνο ( σε χρήμα δε κερδίζω ) . Πριν 3 χρόνια το Superfast κατέβηκε ρελαντί και βαρέθηκα.. :sleep:
Τελευταία επεξεργασία από nomarxis και 26 Μαρ 2017, 01:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#379375 Πώς και προτιμάτε ΜΙΝΟΑΝ; Πάντα πιο ακριβά από ΑΝΕΚ-Superfast μου βγαίνει :hmmm:

< >
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#379380
Scotch έγραψε:Πώς και προτιμάτε ΜΙΝΟΑΝ; Πάντα πιο ακριβά από ΑΝΕΚ-Superfast μου βγαίνει :hmmm:

< >

Κλείνεις από ίντερνετ? Και εμένα από το ίντερνετ πιο ακριβά μου τα βγάζει, αλλά από ταξιδιωτικό γραφείο 2 χρονιές τώρα πιο φθηνά μου έδιναν την ΜΙΝΟΑΝ.
Πέρυσι καλοκαίρι επέλεξα την Anek - Superfast ( 100€ πιο ακριβή ) με προτροπή των εδώ για: 1) καλύτερη εξυπηρέτηση και 2)συνέπεια - ακρίβεια στις αφίξεις αναχωρήσεις. Το πρώτο το πέτυχαν.....το δευτερο :s_devil :ninja: :s_mad :rtfm: :slap:
Οπότε ας δοκιμάσω φέτος τους Ιταλούς...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#379385 Παλαιότερα έκλεινα από γραφείο. Τα τελευταία 3 χρόνια, αφού είδα ότι στο γραφείο δε μου έκαναν καλύτερη τιμή, το γύρισα στο site της ΑΝΕΚ.
Καλά, από συνέπεια άλλο τίποτα. Αν φτάσουμε έστω μία ώρα μετά το προγραμματισμένο, το θεωρώ επιτυχία


< >
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#379387
Scotch έγραψε:Παλαιότερα έκλεινα από γραφείο. Τα τελευταία 3 χρόνια, αφού είδα ότι στο γραφείο δε μου έκαναν καλύτερη τιμή, το γύρισα στο site της ΑΝΕΚ.
Καλά, από συνέπεια άλλο τίποτα. Αν φτάσουμε έστω μία ώρα μετά το προγραμματισμένο, το θεωρώ επιτυχία


< >

Αν θέλεις σου στέλνω το γραφείο που τα κλείνω να δοκιμάσεις...Τους στέλνεις ένα mail και σου δίνουν τη προσφορά τους..
Παρεμπιπτόντως τα site και των 2 τα θεωρώ τραγικά...ειδικά αν θέλεις να κλείσεις διαφορετικά εισιτήρια πήγαινε - έλα ... :thumbsdown:
Ελπίζω η ¨Ιόνια Οδός¨...ναι, ναι η Ιόνια Οδός να τους βαρύνει λίγο το χέρι...Θα χάσουν πολλούς από Πάτρα, εκτός αν αργότερα το ένα από τα δύο φτάνει Πάτρα :s_wink