Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#356932 Μεσω tracklog σε οποιοδηποτε GPS χειρος.

Πχ :
https://www.actionitems.gr/garmin-etrex-10-010-00970-00.html
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#357043 Ωραια.

Να υποθεσω οτι αυτα που εχουν το Topo Drive Hellas αν και γενικως ακριβοτερα απο το παραδειγμα σου ειναι και πιο χρησιμα;

Αυτα γυρω στα 500 ευρω αξιζουν το κοστος τους;

Απο αυτονομια τι λενε; Τα εγχρωμα θα τον βγαλουν μια μερα; Τα μονοχρωμα;
Πρεπει να τα φορτιζει υποχρεωτικα πριν απο καθε εξορμηση;

(ευχαριστώ πολυ για την απάντηση)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#357081 500 ευρω; Για κυνηγι μια στο τοσο ενω την δουλεια την κανεις και με συσσκευη σε κλασμα της τιμης; Για ποιον λογο; :s_dunno

Εννοειται τα μονοχρωμακρατανε περισσοτερο, εννοειται οτι δεν τελειωνουν σε μια μερα οι μπαταριες, εννοειται οτι ειναι καλυτερο το να εχει και το topo drive.
Μια μεση λυση ειναι αυτη:
https://www.actionitems.gr/garmin-etrex-20x-topo-drive-hellas-010-01508-ad.html

Δεν καταλαβα ακριβως για τι χρηση προοριζεται. Για λογους ασφαλειας (μην τυχον χαθει ή ξεχασει που ξεκινησε;)Για να περναει τις διαδρομες στον υπολογιστη και να θυμαται τα καλα μερη για κυνηγι;
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#357090 Μιας και δεν αγοραζεις καθε μερα κατι τετοιο ισως ειναι καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω αν αξιζει (ειναι πχ πιο ευκολο στη χρηση, εχει μεγαλυτερη ευκρινεια, αυτονομια κλπ)...

Η χρηση: Ειναι γυρω στα 55 και πηγαινει για κυνηγι σε αρκετα γνωστα και αγνωστα του μερη και μαλλον κανει και τη βολτα του στο βουνο... Μπορει να αισθανεται ανασφαλεια πλεον και να ψαχνει τετοια συσκευη για παν ενδεχομενο, ή να θελει να δοκιμασει κατι μονος του ή πιο εξτριμ, δε γνωριζω λεπτομερειες)...
Άβαταρ μέλους
By travelman
#357179 Κανένα καλό απλικέισιον έχουμε? Εγώ βασικά χρησιμοποιώ το google earth στο οποίο σχεδιάζεις τη διαδρομή που θες σε ΚΜΖ και σου δείχνει όποτε το ρωτήσεις που είσαι. Το καλύτερο? Έχεις περάσει την περιοχή που θα κινηθείς από πάνω και έχεις και υπόβαθρο όντας οφλάιν. Ιδανικά όμως θα ήθελα να χαράζω την διαδρομή που έχω κάνει και αυτό δεν το κάνει το google earth...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#378098 Αγορά ομπρέλας θαλλάσης:

α) Terra Nation - Ruakiri
β) ΟΕΜ ελληνικό προϊόν - τεντόπανο

Πολυεστέρας ή τεντόπανο;
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#378471 Ποιος ο λόγος για 60 και 70 ευρώ σε ομπρέλα θαλάσσης;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#378473 Έχω αυτό εδώ: https://www.terranationshop.gr/ilektron ... -p50494847
Εικόνα
Το αγόρασα από κατάστημα στο Skroutz, γύρω στα 70€.
Δεν έχει πάντα την σκιά της ομπρέλας, αλλά:
-Δεν καταλαβαίνει από αέρα, το στήνεις παντού και δεν θα σπάσει με τίποτε.
-Στήνεται και ξεστήνεται πανεύκολα.
-Πιάνει ελάχιστο χώρο όταν το μαζεύεις. Εξαιρετικά χρήσιμο αν το κουβαλάς ή αν πας για μπάνιο με μηχανή.
-Χάρη στο ύφασμα που έχει, δεν χρειάζεται να κουβαλάς ψάθες.

Ομπρέλα κλασική, δεν πρόκειται ν' αγοράσω, αλλά για το συγκεκριμένο, άνετα τα ξαναδίνω τα χρήματα. Έχω βρεθεί πχ στην Αμοργό στον Μούρο, και ήμουν ο μόνος που μπορούσα να έχω σκιά, αφού οι ομπρέλες στήνονται μόνον σε άμμο ή ψιλό βότσαλο, αυτό στήνεται παντού.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#378646 Γι'αυτό λέω να πάρω μία και καλή. Ούτε να μου σκιστεί με το παραμικρό, ούτε να καίγομαι.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#378657
Dodger έγραψε:Γι'αυτό λέω να πάρω μία και καλή. Ούτε να μου σκιστεί με το παραμικρό, ούτε να καίγομαι.


Κι εγώ μάλλον θα χρειαστώ καινούρια ομπρέλα.
Δεν ξέρω τι λέει από ποιότητα, αλλά κάτι δεν μ' αρέσει στα χαρακτηριστικά που αναφέρει στο site που παρέθεσες.

Διάμετρος (cm): 180
...
Σάκος Μεταφοράς: Πολυεστέρας με επικάλυψη PU, 11 x 71 cm (ΒxΥ)


Εάν το ύφασμά της διπλώνει όπως όλες οι ομπρέλες θαλάσσης και όχι στα τρία ή τέσσερα όπως οι μικρές σπαστές χειρός, τότε είτε η ομπρέλα δεν έχει διάμετρο 180cm, ή το μήκος του σάκου είναι λάθος, ή δεν μπαίνει όλη στον σάκο μεταφοράς και εξέχει αρκετά απ΄αυτόν!

Το τελευταίο δεν φαίνεται πολύ πιθανό από την φωτογραφία του γεμάτου σάκου που φαίνεται στο site.

:s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#378683 Κλείνει και ανοίγει όπως οι χειρός.. Εύρηκα στο γιουτουμπ :metalo:

Άβαταρ μέλους
By dimik
#378733
Anonymous Founder έγραψε:Έχω αυτό εδώ: https://www.terranationshop.gr/ilektron ... -p50494847
Εικόνα
Το αγόρασα από κατάστημα στο Skroutz, γύρω στα 70€.
Δεν έχει πάντα την σκιά της ομπρέλας, αλλά:
-Δεν καταλαβαίνει από αέρα, το στήνεις παντού και δεν θα σπάσει με τίποτε.
-Στήνεται και ξεστήνεται πανεύκολα.
-Πιάνει ελάχιστο χώρο όταν το μαζεύεις. Εξαιρετικά χρήσιμο αν το κουβαλάς ή αν πας για μπάνιο με μηχανή.
-Χάρη στο ύφασμα που έχει, δεν χρειάζεται να κουβαλάς ψάθες.

Ομπρέλα κλασική, δεν πρόκειται ν' αγοράσω, αλλά για το συγκεκριμένο, άνετα τα ξαναδίνω τα χρήματα. Έχω βρεθεί πχ στην Αμοργό στον Μούρο, και ήμουν ο μόνος που μπορούσα να έχω σκιά, αφού οι ομπρέλες στήνονται μόνον σε άμμο ή ψιλό βότσαλο, αυτό στήνεται παντού.



Με προβλημάτισες :hmmm:

Μιας και από Ιούνιο μέχρι Οκτώβρη κάθε ΣΚ ξοδεύουμε περίπου 8-9 ώρες την ημέρα στην παραλία σκέφτομαι να πάρω το ακριβό https://www.terranationshop.gr/ilektron ... -p59673125 με το προυπόθεση ότι θα χωράει μέσα 2 καρεκλάκια παραλίας + ψυγειάκι με τα εφόδια της ημέρας.

Eλπίζω αυτές οι διαστάσεις να είναι αρκετές γιατί έχω ένα θέμα στο πως φαντάζομαι το μέγεθος ενος χώρου

Εικόνα

Η λογική μου πάντως είναι τα σκάω τώρα και μου μένει για μια ζωή να με διευκολύνει :hmmm: