Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nEK
#378476
dimitrisB έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Κόλλησα ....... στον τοίχο με θερμόκολλα.

Όταν αποφασίσεις να το ξεκολλήσεις, .......
ξανακόλλησε (το σωστό είναι ξανα"κρέμασε" ) στο ίδιο σημείο κάτι ίδιου μεγέθους ή μεγαλύτερο! :lol:
Είναι δεδομένο πως θα φύγει και η φλούδα χρώματος . :vava:

ΚΑΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ! :metalo:


Δεδομενο 99%. Αν το ζεστανει μπορει να ξεκολλησει η κολλα λογω μαλακυνσης και ρευστοποιησης.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#378532 μαλάκυνση

Ορισμός κατά lexigram

Ορισμός κατά wiktionary


Όσον αφορά την "ρευστοποίηση" με την ευρεία έννοια συχνά είναι αποτέλεσμα επιθέτου ομόριζου της προηγούμενης λέξης. :shifty:


Καλό απόγευμα... :lol:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#378545
fubar.gr έγραψε:
axel12p έγραψε:Μιας και το έχεις ψάξει, ξέρεις πως μπορώ να ζητήσω την υφασμάτινη ταινία που υπάρχει συνήθως μέσα σε τηλεοράσεις ή laptop για σταθεροποίηση των καλωδίων; Αυτή της Tesa την έχω αγοράσει αλλά είναι κυρίως για τύλιγμα καλωδίων (π.χ. στα αυτοκίνητα) και δεν έχει πολύ ισχυρή κόλλα. Ψάχνω δηλαδή κάτι αντίστοιχο αλλά με αρκετά πιο ισχυρή κόλλα. Όσο και αν έψαξα δεν κατάφερα να βρω κάτι... :x


Είναι διάφορες ταινίες, κάποιες είναι και αγώγιμες για να προσφέρουν και shielding.

Για απλή στήριξη καλωδίων, συνήθως βάζουν ταινία ενισχυμένη με ίνες fiberglass σαν αυτές:

http://www.ebay.com/itm/1-x-60-yd-Filam ... 2146829630

http://gr.mouser.com/ProductDetail/3M-E ... EjekcVU%3d


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Πράγματι συχνά βάζουν και ενισχυμένη ταινία με fiberglass (ειδικά σε τηλεοράσεις). Αυτή που λέω εγώ είναι υφασμάτινη (μάλλον) και είναι σαν την Tesa που είχες βάλει νωρίτερα, απλά από κάτω έχει συνήθως λευκή κόλλα και κολλάει πολύ πιο δυνατά από την απλή υφασμάτινη που είναι για τύλιγμα καλωδίων.
Άβαταρ μέλους
By otso
#378588 τσιμεντο κατω σε εξωτερικο χωρο , παρατημενο καμμια 10αρια χρονια . θελω να βαλω πλακακια . σε καποια αρκετα σημεια μαυριζει , εχει σαν βρυα λειχήνες , τριψιμο με πλαστικη σκληρη βουρτσα δεν κανει τιποτα , μονο συρματοβουρτσα αλλα αν εχεις ριξει νερο κατω μπουκωνει . με τι στο διαλο θα απομακρύνω ολη αυτη την βρωμια για να ειμαι σιγουρος οτι θα πιασει η κολλα κατω; καμμια ιδεα ;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#378589 σκουπα συρματινη

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#378607 κανε διαλυμα θειικου χαλκου, κοινως γαλαζοπετρα, αυτο που ψεκαζετε τις ελιες και τριψε
Άβαταρ μέλους
By otso
#378615
dimviii έγραψε:σκουπα συρματινη

Εικόνα


ενδιαφερον δεν εχω ξαναδει , ελπιζω να πουλανε εδω. το κομιξ το διαβασες ρε;

glf έγραψε:Πιεστικό;


δεν εχω , προφανως θα εκανε δουλεια.

blackpug106 έγραψε:κανε διαλυμα θειικου χαλκου, κοινως γαλαζοπετρα, αυτο που ψεκαζετε τις ελιες και τριψε


λες; επιστημονικο η εμπειρικα;

ευχαριστω ολους.
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#378627
otso έγραψε:
blackpug106 έγραψε:κανε διαλυμα θειικου χαλκου, κοινως γαλαζοπετρα, αυτο που ψεκαζετε τις ελιες και τριψε


λες; επιστημονικο η εμπειρικα;

ευχαριστω ολους.


μυκητας ειναι η μουχλα, θα την φαει ο χαλκος

ξεπλυνε καλα γιατι θα βαψει, αν και δε σε νοιαζει αφου θα βαλεις πλακακι

αν βρεις και ποτασα (κεινο που ξεπλενουν βαρελια)
θα κανεις δουλεια
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#378631 και στα χρωματοπωλεία μπορεις να βρεις ποτασα(καυστικη σοδα) σε σακουλάκια του 1 κιλου (2,5 ευρω)
προσοχή σε επαφη με χερια,και μασκα οπωσδήποτε.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#379020 Τζαμαρία, από πίσω οθόνη για διαφημίσεις, ανακοινώσεις κλπ...
Υπάρχει καμιά anti-glare μεμβράνη για παράθυρα ώστε να μπει στη τζαμαρία και να είναι είναι πιο ευδιάκριτη η οθόνη?
Άβαταρ μέλους
By gianik
#379023 Otso
Με πιεστικό θα κάνεις σωστή δουλειά..