Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#378580 Πολύ καλή η τιμή τους! Και κάτι που χρειάστηκε να ρωτήσω στην εταιρεία (Kidscom) σχετικά με την Cybex, είχαν πολύ καλή εξυπηρέτηση. Δυστυχώς τα Cybex στην Θεσσαλονίκη είναι δυσεύρετα. :x
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#378602
axel12p έγραψε:Πολύ καλή η τιμή τους! Και κάτι που χρειάστηκε να ρωτήσω στην εταιρεία (Kidscom) σχετικά με την Cybex, είχαν πολύ καλή εξυπηρέτηση. Δυστυχώς τα Cybex στην Θεσσαλονίκη είναι δυσεύρετα. :x

Πράγματι πολύ καλή η τιμή τους. Βέβαια πήρα 4 καθίσματα, οπότε έγινε καλύτερη τιμή. Τα M-fix δε, στοίχισαν 160 έκαστο (χρώματα 2016 και 2017 αντίστοιχα).
Συνολικά μου ήρθαν φθηνότερα από το να τα παράγγελνα από έξω.
Κι από εξυπηρέτηση, συνεννόηση, χρόνο παράδοσης, επαγγελματισμό, άψογοι.


< >
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#413584 σπαζοκεφαλια....

για δωστε χελπ.

ξεκιναμε με τα βασικα.

-isofix ή ζώνη ασφαλείας και γιατι;

-αν μιλαμε για isofix, φυσικα μιλαμε μονο και με top tether?

- για νεογνο μιλαμε παντα για πισω θεσεις και να βλεπει πισω;

- ποια ειναι η καλυτερη λυση αν μιλαμε για Isofix? να αγοραστει μια βαση η οποια να καθεται και με το ποδαρικο και απλα να παιρνει καποιος το πανω μερος;

- ποια ειναι η καλυτερη δυνατη λυση μακροπροθεσμα; συμβουλες απο γονεις;

- γιατι δεν αγοραζουμε μεταχειρισμενο καρεκλακι; μονο λογο βρωμιας; ειναι τοσο δυσκολο να καθαριστουν;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#413630 Το isofix εξασφαλίζει ότι το καθισματάκι θα εγκατασταθεί 100% σωστά (και πιο γρήγορα). Αν η εγκατασταση γίνει σωστά με ζώνες η προστασία είναι το ίδιο.

Για νεογνό, όλα κοιτάνε πίσω. Ακόμα και για αργότερα, είναι πιο ασφαλές...

Η βάση + καρκλακι είναι πολύ εύχρηστη, το προτείνω. Φυσικά σε ένα σετ με καρότσι ώστε να είσαι βάλε βγάλε σε δευτερόλεπτα.

Για μεταχειρισμένο δεν έχω άποψη, απλά υπάρχουν και καινούργια, αξιοπρεπή καρεκλακια σε νορμάλ τιμές και όχι μόνο ακριβά.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#413642 Σκέψου μόνο πως ένα παιδικό καθισματάκι είναι κάτι αντίστοιχο με ένα κράνος, απλά αρκετά μεγαλύτερο. Ένα σκληρό κομμάτι πλαστικό δηλαδή με ένα αρκετά συμπιεσμένο φελιζόλ εσωτερικά, που διαμορφώνει τον χώρο που κάθεται το παιδί.
Σκέψου τώρα ότι αυτό τον συνδυασμό πλαστικού και φελιζούλ ο άλλος τον χρησιμοποιούσε δύο χρόνια και το άφηνε για παράδειγμα να ψήνεται μέσα στο αυτοκίνητο, με τις θερμοκρασίες που επικράτουσαν αυτές τις μέρες.
Όπως και να το κάνεις, σε τι βαθμό να έχει κρατήσει το φελιζόλ τις ιδιότητες του; Μπορείς να το αξιολογήσεις; Αξίζει να ρισκάρεις την ασφάλεια του παιδιού σου;

Ο καθένας τα ζυγίζει και ανάλογα αποφασίζει!

ΥΓ. Εγώ επέλεξα "αυγό" Cybex με ανάλογη βάση isofix. Πολύ πρακτικό το isofix, αλλά η βάση είναι κατάλληλη ΜΟΝΟ για το αυγό (αλλά επιπλέον έξοδα, όταν μετά από δύο χρόνια χρειαστεί να πάρω μεγαλύτερο κάθισμα), ενώ όταν χρειάστηκε να βγάλουμε το κάλυμμα του αυγού για να το πλύνουμε, μας παίδεψε απίστευτα η επανατοποθέτηση του. Περίμενα κάτι καλύτερο από μια εταιρεία με το όνομα της Cybex. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#413650 +1 σε ότι σου είπαν οι από πάνω.
Όλες οι εταιρίες κ οι οργανισμοί προτείνουν να μην παίρνουμε μεταχειρισμένο κάθισμα ειδικά όταν δεν ξέρουμε τη μεταχείριση του. Επίσης προτείνουν μετά από κάποια σύγκρουση (ακόμα κ πολύ μικρή) να αλλάζεται το κάθισμα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#413653
axel12p έγραψε:...ενώ όταν χρειάστηκε να βγάλουμε το κάλυμμα του αυγού για να το πλύνουμε, μας παίδεψε απίστευτα η επανατοποθέτηση του. Περίμενα κάτι καλύτερο από μια εταιρεία με το όνομα της Cybex. :thumbsdown:

Κι εμάς μας παίδεψε το M-Fix όταν χρειάστηκε να επανατοποθετήσουμε το κάλυμμα. Ένας δεύτερος εμετός όμως μας έκανε καλύτερους. Τώρα, έναντι συμβολικής αμοιβής, αναλαμβάνω την επανατοποθέτηση σε τρίτους :shifty: :lol:
Άβαταρ μέλους
By elvet
#418277
Scotch έγραψε:
xenos έγραψε:Δεν πήρες τα Μ fix τελικά, ε; :iconcool:

Πήρα 2 Q & 2 M.

< >

Εάν είναι εύκολο κάνε μία σύγκριση μεταξύ των Μ και Q fix. Ειδικά τα Q χωράνε σε κανονικό αυτοκίνητο (σε τί αυτοκίνητο τα έχεις;) γιατί μου φαίνονται πολύ μεγάλα.
Αν και λογικά θα τα χρειαστούμε σε 10-12 μήνες, μπήκα στη διαδικασία να βρω καθισματάκια 15-36 και βρήκα τα Q2 στη Γερμανία 169 έκαστο και είμαι σχεδόν έτοιμος να τα πάρω (x2!).
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#418283
elvet έγραψε:
Scotch έγραψε:
xenos έγραψε:Δεν πήρες τα Μ fix τελικά, ε; :iconcool:

Πήρα 2 Q & 2 M.
< >


Εάν είναι εύκολο κάνε μία σύγκριση μεταξύ των Μ και Q fix. Ειδικά τα Q χωράνε σε κανονικό αυτοκίνητο (σε τί αυτοκίνητο τα έχεις;) γιατί μου φαίνονται πολύ μεγάλα.
Αν και λογικά θα τα χρειαστούμε σε 10-12 μήνες, μπήκα στη διαδικασία να βρω καθισματάκια 15-36 και βρήκα τα Q2 στη Γερμανία 169 έκαστο και είμαι σχεδόν έτοιμος να τα πάρω (x2!).


Έχω πάρει το Q3, νομίζω όμως ότι δεν έχει άλλη διαφορά πλην των υφασμάτων από το Q2.
Τα Q3 τα έχω στο lexus, τα Μ στη Β και στο smart. Δεν έχω δοκιμάσει να βάλω τα Q3 στο smart, αλλά θεωρώ πως θα χωράνε άνετα.
Δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να συγκρίνω μεταξύ Μ και Q. Η μόνη διαφορά που έχω εντοπίσει (πλην των υφασμάτων - έχουμε πάρει τα plus στο Q3), είναι η ρύθμιση του προσκέφαλου (στο Q3 είναι αυτόματη, στο M χειροκίνητη). Τα κεφάλια των παιδιών σπάνια πέφτουν μπροστά όταν κοιμούνται (στα Q3 τουλάχιστον που χρησιμοποιούμε για ταξίδια), ακόμα και σε πιο έντονο φρενάρισμα. Βλέπω όμως ότι πιάνονται πολύ εύκολα τα παιδιά και δεν βολεύονται στον ύπνο (όρθιος κορμός, πίσω τα κεφάλια). Θα ήθελα να παίρνει και μία κλίση το κάθισμα. Εκεί το concord ΧΤ είναι μπροστά (αν έπαιρνα τώρα κάθισμα, και μόνο γι αυτή του τη λειτουργία, θα τα προτιμούσα).

Ψάχνω τώρα κι εγώ για καθίσματα, να τα χρησιμοποιώ 1 μήνα το χρόνο που πάμε στη Σκωτία. Και μάλλον πάω για αυτά :hmmm: .
Άβαταρ μέλους
By elvet
#418297
Scotch έγραψε:
elvet έγραψε:
Scotch έγραψε:
xenos έγραψε:Δεν πήρες τα Μ fix τελικά, ε; :iconcool:

Πήρα 2 Q & 2 M.
< >


Εάν είναι εύκολο κάνε μία σύγκριση μεταξύ των Μ και Q fix. Ειδικά τα Q χωράνε σε κανονικό αυτοκίνητο (σε τί αυτοκίνητο τα έχεις;) γιατί μου φαίνονται πολύ μεγάλα.
Αν και λογικά θα τα χρειαστούμε σε 10-12 μήνες, μπήκα στη διαδικασία να βρω καθισματάκια 15-36 και βρήκα τα Q2 στη Γερμανία 169 έκαστο και είμαι σχεδόν έτοιμος να τα πάρω (x2!).


Έχω πάρει το Q3, νομίζω όμως ότι δεν έχει άλλη διαφορά πλην των υφασμάτων από το Q2.
Τα Q3 τα έχω στο lexus, τα Μ στη Β και στο smart. Δεν έχω δοκιμάσει να βάλω τα Q3 στο smart, αλλά θεωρώ πως θα χωράνε άνετα.
Δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να συγκρίνω μεταξύ Μ και Q. Η μόνη διαφορά που έχω εντοπίσει (πλην των υφασμάτων - έχουμε πάρει τα plus στο Q3), είναι η ρύθμιση του προσκέφαλου (στο Q3 είναι αυτόματη, στο M χειροκίνητη). Τα κεφάλια των παιδιών σπάνια πέφτουν μπροστά όταν κοιμούνται (στα Q3 τουλάχιστον που χρησιμοποιούμε για ταξίδια), ακόμα και σε πιο έντονο φρενάρισμα. Βλέπω όμως ότι πιάνονται πολύ εύκολα τα παιδιά και δεν βολεύονται στον ύπνο (όρθιος κορμός, πίσω τα κεφάλια). Θα ήθελα να παίρνει και μία κλίση το κάθισμα. Εκεί το concord ΧΤ είναι μπροστά (αν έπαιρνα τώρα κάθισμα, και μόνο γι αυτή του τη λειτουργία, θα τα προτιμούσα).

Ψάχνω τώρα κι εγώ για καθίσματα, να τα χρησιμοποιώ 1 μήνα το χρόνο που πάμε στη Σκωτία. Και μάλλον πάω για αυτά :hmmm: .

:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#420667 Σοκάρουν τα αποτελέσματα από τις δοκιμές σε παιδικά καθίσματα

Δυστυχώς, στην αγορά κυκλοφορούν καθίσματα που όχι μόνο δεν καλύπτουν τις προδιαγραφές ασφαλείας, αλλά είναι επικίνδυνα για τα παιδιά. Στις πρόσφατες δοκιμές που πραγματοποίησε η γερμανική λέσχη ADAC σε συνεργασία με τον οργανισμό προστασίας καταναλωτών Stiftung Warentest, δύο τύποι καθισμάτων απέτυχαν πλήρως να προστατεύσουν τα παιδιά.
Πρόκειται για το καθισματάκι τύπου Optia της γερμανικής Recaro που φέρει σύστημα πρόσδεσης Smart Click Base και το Grand Car Seat της γαλλικής Jane. Τα δύο αυτά μοντέλα απογοήτευσαν πλήρως στα crash test, με τα αποτελέσματα να σοκάρουν.
Στη δοκιμή πρόσκρουσης με ταχύτητα 64 χλμ./ώρα, το κάθισμα της Recaro αποκολλήθηκε και έφυγε μαζί με το παιδί από τη θέση του! Αντίθετα, στο προϊόν της Jane έσπασαν οι σύνδεσμοι από το isofix.
ADAC και Stiftung Warentest χαρακτήρισαν τα συγκεκριμένα καθισματάκια επικίνδυνα, με την Jane να προχωρά άμεσα στη διακοπή πώλησης του Grand Car Seat. Όσο για τη Recaro, προχωρά σε έρευνα προκειμένου να διαπιστώσει τι συμβαίνει και στη συνέχεια θα προβεί σε ανακοινώσεις.

http://www.zougla.gr/automoto/news/agor ... -ka8ismata
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#420676 Η ανακοίνωση της ADAC βέβαια είναι από τον Οκτωβρη του 2016

Το σχετικό βίντεο
Άβαταρ μέλους
By xenos
#420786
edmond έγραψε:Σχετικοάσχετο. Το οτι δεν βλέπω τα βίντεο, όπως και σε κανένα τοπικό, τι είναι;


Δυσαρεστο;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#420792
edmond έγραψε:Σχετικοάσχετο. Το οτι δεν βλέπω τα βίντεο, όπως και σε κανένα τοπικό, τι είναι;
Σε ταπα δουλευουν κανονικα. Υπηρχε θεμα πριν λιγο καιρο. Νομίζω το εφτιαξε ομως ο Γρηγορης.

< >