Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#375616
Anonymous Founder έγραψε:Πόσο; Από πού;
Θα βάλεις μόνον εμπρός ή και πίσω; :oops:


Γύρω στις 230-240 λίρες απο ebay.co.uk

Είναι μόνο για μπροστά, και δέν υπάρχει δυνατότητα να μπεί εκ των υστέρων πίσω κάμερα, πρέπει να αγοραστεί εξαρχής το 2CH μοντέλο

Είναι ακριβή, αλλά επιλέχθηκε για τα παρακάτω:

-Απο τις πιό λεπτές και μικρές σε μέγεθος, ενώ μπορεί πανέυκολα να αφαιρεθεί απο τη βάση της (δέν θέλω να την αφήνω στο αυτοκίνητο).
-Full HD με πολύ καλή ποιότητα εικόνας, πχ μπορείς άνετα να δείς αριθμό αυτοκινήτου ακόμα και τη νύχτα.
-Αισθητήρες G
-GPS που αποθηκεύει ταχύτητα και τοποθεσία
-Εχει ισως το καλύτερο software για την ανάλυση των βίντεο, + mobile apps

Δέν ήθελα αυτές που μπαίνουν σα γκουμούτσες με την τεράστια βεντούζα στο παρπρίζ να μου κόβει όλο το πεδίο, αυτή μπορεί να κρυφτεί πίσω απο τον καθρέφτη και να μή φαίνεται καθόλου
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#375648
stavrosg έγραψε:Για δουλειά αν θα είχα αμφιβολίες εγώ θα έπαιρνα καινούριες μνήμες βασικά :hmmm:


Οι αμφιβολίες μου έχουν να κάνουν με οτι α) οι 3 απο τις 4 είναι πολύ δουλεμένες, β) οτι ήταν γύρο στα δυο χρόνια παροπλισμένες.
Πρόβλημα δεν μου είχαν βγάλει και σε κάτι δοκιμές που κάνω με κάτι προγραμματάκια που βρήκα (μετά το post εδώ) δεν μου έβγαλε κάποιο σφάλμα.
Απλά είναι αυτός ο φόβος.

Με την πρώτη δυνατή ευκαιρία θα αλλαχτούν, απλά να αλλαχτούν και μια και έξω και οι 4, τσούζει λίγο τώρα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#375723 Μπορεί να βγάλουν μια ζωή, μπορεί να κάτσει και η στραβή. Δεν το ξέρεις :s_dunno
Μια φορά παραλίγο να πάθω ζημιά επειδή ή μαλακίστηκε το card reader ή ίσως την έβγαλα γρήγορα από την μηχανή, δεν θυμάμαι, και ανέκτησα τις φωτό μέσω software
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#375725 και μια που ειναι επι της παρούσης

Pandora recovery, με έχει σώσει άπειρες φορές ακόμα κ απο απευθειας ανάκτηση από την κάρτα μνημης.

Και το Χάρη τον έχει σώσει. Πες Χάρη
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#375729 Ναι κανει θαυματα. Εμενα τις βρηκε τις χαμενες τις φωτο αλλα δεν τις εκανα ανακτηση γιατι ηθελε πληρωμη.

Κατα τ αλλα μια καρτα που δεν την διαβαζε κανενας υπολογιστης, αυτο οχι μονο την ειδε αλλα βρηκε και τα αρχεια.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#377707 Το κουμπάκι SELECT στο 430 EX II τα έπαιξε...
και δεδομένου ότι έχει πάει ήδη 2 φορές για service λόγω πτώσης νομίζω ότι είναι καιρός να πάρω καινούριο φλας :innocent: και να κρατήσω αυτό για 2ο/slave

Τι λέμε για το Metz 52 AF-1 στα ~€200;
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#377873 Το έχω τα τελευταία 3 χρόνια, στην έκδοση για Pentax και δεν έχω κανένα παράπονο, αν και ομολογουμένως δεν το χρησιμοποίησα αρκετά.

Πριν κάποιο διάστημα είχα ακούσει πως η εταιρεία πήγαινε για πτώχευση. Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν λυθεί τα οικονομικά της προβλήματα και κατά πόσο αυτά επηρεάζουν την υποστήριξη των προϊόντων της.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#378531 Παρελήφθη η Blackvue και τώρα κάνω την εγκατάσταση. Το καλώδιο πέρασε απο τα σημεία που δείχνει και το manual και δέν φαίνεται καθόλου, παρα μόνο σε ένα σημείο που όμως πρέπει να το ξέρεις για να το δείς.

Το ίδιο και η κάμερα, την κρύβει εντελώς ο κεντρικός καθρέφτης και δέν την βλέπω καθόλου κατα την οδήγηση.

Την εγκατάσταση την κάνω με μία παραλλαγή, έχω λύσει την κεντρική κονσόλα, θα περάσω εσωτερικά το καλώδιο και θα συνδέσω την παροχή της κάμερας εσωτερικά απευθείας στον αναπτήρα. Έτσι και δέν θα φαίνεται καθόλου καλώδιο, αλλά και θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το socket για να βάλω φορτιστή κινητού η οτιδήποτε άλλο.

Εικόνα

Εικόνα

Συντομα θα έχω φωτο της ολοκληρωμενης εγκατάστασης και κάποιο δοκιμαστικό βίντεο.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#378555 @axel12p

Την κεντρική κονσόλα την έχω ξηλώσει τουλάχιστον 2-3 φορές στο παρελθόν για διάφορους λόγους, οπότε τη διαδικασία την γνωρίζω καλά στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο :lol:


Αυτός είναι ο κοννέκτορας απο την πίσω πλευρά του αναπτήρα. Έγινε μάτιση με τα καλώδια της κάμερας και κόλληση με κολλητήρι. Στη συνέχεια καλύφθηκαν με μονωτική ταινία.

Εικόνα

Η κάμερα όπως φαίνεται απ έξω. Φαίνεται σαν να είναι πολύ χαμηλά στο παρπρίζ αλλά απο μέσα δέν φαίνεται, την κρύβει ο καθρέφτης

Εικόνα