Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By Morx
#377460 Αληθεια τωρα, θα το ποσταρεις παντου;;
Οκ.... παμε τοτε.

50 αλογα σε σκουτερ 260 κιλων.
Τεεεεελέέέέέεεερεεεεε παιδι μου!?!?
Πολυ νοημα!!
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#377480
Morx έγραψε:Αληθεια τωρα, θα το ποσταρεις παντου;;
Οκ.... παμε τοτε.

50 αλογα σε σκουτερ 260 κιλων.
Τεεεεελέέέέέεεερεεεεε παιδι μου!?!?
Πολυ νοημα!!

Καταλάθος σε αυτό το θέμα ...μπερδεύτηκα σόρρυ

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#377482
lemon3 έγραψε:Και για το εντουράκι λέγαμε πριν, αναγκαστικά ψάχνω ευρώπη γιατί οι γιαπωνέζοι έχουν εγκαταλείψει την κατηγορία από 20ετιας. Αλλιώς wr450 και πάμε για όργωμα :lol: αλλά θέλω δίχρονο...


Μία ιστοριούλα, η λύση δίχρονου εντουρακίου δείχνει να ψιλοεγκαταλείπεται, τουλάχιστον προς το παρόν, ελλείψη χρόνου, παράδων και skilllllz :lol:


Βασικά έπιασα τον εαυτό μου να ψάχνει να δει τι σόι λάστιχα πιό on-off μπορώ να βάλω σε διαστάσεις ktm exc και συναφή, με σκοπό να κάνω και κανένα χιλιόμετρο στην άσφαλτο χωρίς να κόβω τακούνια. Οπότε είπα "σου χρειάζεται πραγματικά ένα στην ουσία αγωνιστικό μηχανάκι;" Η ειλικρινής απάντηση είναι πως όχι...

Έπεσε το μάτι μου και σε κάτι σάιτ που κάνουν ονοφφάδες και ήπιες εντουράδες με ότι μηχανάκι μπορείς να φανταστείς, από παλιά honda dominator, suzuki dr350 το παλιό, και γενικά περνάνε καλά. Και, απ'ότι είδα, για να φτάσεις σε σημείο να σου φαίνεται βουνό η διαφορά μεταξύ ενός πιό πολιτικού μηχανακίου και ενός καθαρόαιμου πρέπει πρώτον να είσαι τιμόνι (που δεν είμαι) και δεύτερον να κάνεις πράγματα τύπου erzberg και αγώνων, πράγμα που δεν θα κάνω στην καμία. Συν τοις άλλοις ψήνεται για νησάκι με μηχανάκι η :inlove: και θα χρειαστεί κάτι να παίρνει συνεπιβάτη :s_wink

Οπότε είπα να κινηθώ σε κάτι πιό ήπιο. Βλέπω πχ για γιαπωνέζικα τετράχρονα αερόψυκτα 400αρια-600αρια, τύπου XR400-600, ΤΤ600 και τα συναφή. Οικονομικά, βαλβίδες με παξιμάδι που δεν χρειάζεται να λύσεις μοτέρ για να τις ρυθμίσεις, ανταλλακτικά στο περίπτερο, πολλά τα συν. Τα πλην χειρότερη συμπεριφορά από τα καθαρόαιμα, αλλά δεν νομίζω να φτάσω σε σημείο να είναι εμπόδιο... και αν φτάσω, έχει και διχρονάκια. Βάρος, το άλλο αρνητικό, αλλά είμαι και 95 κιλά, ε, μπορώ να το κουμαντάρω :lol:

Βλέπω ένα κοντινό σχετικά σε μένα, αγγελία σε μέτρια τιμή, μία φωτογραφία που φαίνεται καθαρό. Τηλεφωνάω την προηγούμενη εβδομάδα, τα κλασικά, το μηχανάκι είναι καλό, χαρτί, αστέρι, αδούλευτο, αβάδιστο, άσπιλο και αμόλυντο μου λέει ο ιδιοκτήτης οπότε κανονίζω να πάω σήμερα να το δω. Υπ'όψιν, η βασική του ατάκα είναι δεν θέλει ευρώ. Πάω και τι να δω :s_crazy

Παιδιά πιό ψωριασμένα πλαστικά δεν έχω ξαναδεί, μιλάμε φανταστείτε κινέζικο παπί 10ετίας σε νησί, ε, χειρότερα. Τα αλουμίνια του μοτέρ λες και τα είχες κάνει αμμοβολή (θάλασσα κοντά...). Κοντέρ που δεν δούλευε και είχε και 10000 χιλιόμετρα παραπάνω απ'ότι έλεγε στην αγγελία. Αλυσίδα σώβρακο. Τακάκια τελειωμένα. Διαρροή λαδιού από το ρεζερβουαράκι του λαδιού. Λάστιχα 10ετίας (κυριολεκτικά). Κοντέρ-μάσκα και το μισό μηχανάκι δεμένο με δεματικά καλωδίων. Απελπισία εξωτερικά...

Άντε λέω δεν γαμείς, ήρθαμε που ήρθαμε ας το κάνουμε μια γύρα. Το μόνο καλό είναι ότι έπαιρνε εύκολα μπρος με την μανιβέλα και δεν έφαγα καμιά ανάποδη να τρέχουμε κυριακάτικα :lol:

Εδώ να σταθώ και να πω ότι η κλασική ιαπωνική τεχνολογία των 80s έλαμψε. Το μηχανάκι γενικά να το κλαίνε οι ρέγγες αλλά μηχανικά κελαηδούσε. Μόνο κάτι χαζά με το ρελαντί έκανε, δεν πρέπει να ήταν σοβαρό. Αλλά μαθημένος από πιό γρήγορα μηχανάκια βρήκα τον κόφτη με την 2α :whistlink:

Τέσπα, γυρνάω, του λέω οκ δεν βλέπω κάτι τρανταχτό μηχανικά... Στο μεταξύ μου έλεγε ότι τα μηχανάκια αυτά δεν έχουν καλό φρένο από τη μάνα τους.... εεεε μεγάλε, τα τακάκια σου που είναι σίδερο με σίδερο τα είδες;;; Τα πλαστικά να δεν είναι τίποτα, με 200 ευρώ και 100 ευρώ τα λάστιχα το κάνεις καινούριο.

Να μην τα πολυλογώ, λέω πόσο το ζητάς μάστορα; 1700 συζητήσιμη στην αγγελία είχε βάλει. Ε να μου λέει εσύ πόσο δίνεις; Του λέω με πάσα ειλικρίνεια, ένα χιλιάρικο και μην το πεις του παπά... Όχι, με τίποτα, 1500 και πολύ κόβω, μου το ζητάνε 2000 στη Σαλονίκη :lol: για τόσα δεν το δίνω κτλ κτλ. Του επανέλαβα ακόμα μία φορά την προσφορά μου, οπότε και πετάχτηκε παρακείμενος μπάρμπας (μάλλον ο πατέρας του ιδιοκτήτη) και μου λέει "τι λες ρε μεγάλε, μοτοποδήλατο αγοράζεις;" ... κατάλαβα ότι έχω να κάνω με κλασικούς πωλητές που πουλάνε το υπερσπάνιο παρτάλι, ευχαρίστησα, χαιρέτησα και μην τον είδατε...
Α, τιμή αγοράς ~1500 ευρώ από ιδιώτη αλλά ΚΟΥΚΛΑ να μην θέλει ένα ευρώ... δεν είπα τίποτα κουφό βάσει της προσφοράς που υπάρχει...


Ζητάω πολλά ρε παιδιά, έναν σοβαρό πωλητή να μου πει "δες μπζηλέ, το μηχανάκι είναι σαν να το χτύπησε όλμος αλλά εμένα τόσα μου λείπουν"... θα το εκτιμούσα πολύ παραπάνω
Άβαταρ μέλους
By Morx
#377490 Μην το ψαχνεις με τις τιμες.
Ο καθενας ζηταει οσα νομιζει, αν βρεθει αγοραστης, βρεθηκε και δε γαμεις!

Για παπακια 20ετιας, ζητανε 700 και 800€.

Θα μου πεις, απο το τιποτα για καποιους, ισως ειναι σωτηριο το να δωσουν μια 700άρα για ενα σαπιοCrypton του '98, προκειμενου να μην τρωνε στη μαπα περπατημα, ΟΑΣΘ να γλιτωσουν πολυ απο το χαμενο χρονο περπατηματος, ιδρωτα, αιμα, φουσκαλες στα ποδια κτλ ...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#377521 Λεμον, ενα xr-ακι αν βρεις τοτε, εισαι αρχοντας. Μονο περιμενεις να βρεις ενα καθαρο. Αν βρεις κ ενα σετ ζαντες να βαλεις τα τακουνια σου, κανεις κ το κεφι σου ωραια.

Για την ιστορια τι να σου πω; οτι μου εκανε εντυπωση; Δεν θα στο πω. Οι μλκες πανε κ ερχονται και ειναι πλειοψηφια. Υπομονη...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#377603 Νίκο, μήπως να το πας στις "τεχνικές οδήγησης"; Μάλλον ταιριάζει καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#378492 @xenos, τωρα που το πηρες, του αλλαξες λαστιχο για πες που το τσεκαρες; Που θα το πηγαινεις για σερβις;

Απο χθες αργα το βραδυ που εφυγα απο την συγκεντρωση επαθα............................................. DESMO! :lol: Ειχα παρκαρει διπλα, μαλλον ο Γρηγορης παρκαρε διπλα μου (ηταν οργανωμενο σχεδιο οπως καταλαβαινετε ) και οταν φευγαμε την εβαλε μπροστα και............αυτο ηταν.

Ξαπλωσα να κοιμηθω αφουγκαζομενος τους παλμους της καρδιας που εκαναν σαν V2 90o και σκεφτομουν, κανει το 696 για καθε μερα 15 χλμ;

Θα με χωρισει η γυναικα αν αγορασω μοτο με 4200€;

Αλλα πριν φτασω στο σεναριο να χαλασω τον γαμο μου :lol: που θα το πηγαινω για σερβις οταν το παρω; Εχει σωστο μηχανικο στο κεντρο που να μην θελει νεφρο για ενα σερβακι; Που ειναι οι καλοι μηχανικοι Ducati;



Φυσικα και η γνωμη του Γρηγορη (αφου αυτος ειναι ο υπευθυνος για την ασθενεια ) οπως και οποιου αλλου γνωριζει δεκτη !

:s_roses :s_roses
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#378500 Εγώ έχω να πω τα καλύτερα για τον Στέλιο Φιλιππάκη στο Παλαιό Φάληρο. :metalo:
Να πω επίσης πως τα Monster, έχουν φθηνότερη συντήρηση, λόγω εύκολης πρόσβασης στο μοτέρ και υγρού συμπλέκτη.
Το μόνο που θέλει προσοχή, είναι το κοντέρ. Στα παλιότερα έπαιρνε νερό, γι' αυτό πολλοί έβαζαν μασκάκι εμπρός.

Για να λέμε και τα καλά του Νίκου όμως, να πω εδώ πως ξεκινήσαμε παρέα από τις Υάδες, στο βουνό επιλέξαμε διαφορετικό δρόμο (εγώ έστριψα δεξιά που λέει για Ψυχικό, και στο φανάρι φτάσαμε παρέα! :lol:

Να συμπληρώσω εδώ πως η δική μου έχει:
-Desmo
-Ξηρό συμπλέκτη (ψιψιψίνια και κοκοκόψαρα αλλιώς...)
-Termignioni
-Ducati Performance εγκέφαλο (που κάνει ηδονικά σκασίματα στα κατεβάσματα και δουλεύει με πιο πλούσιο μείγμα).

Την επόμενη φορά προσφέρω και βόλτα. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#378508 εδιτ: πρόλαβε ο Γ. Αλλά το ποστάρω όπως το έγραψα

Dear Niko... :lol:

Νίκος Παππάς έγραψε:@xenos, τωρα που το πηρες, του αλλαξες λαστιχο για πες που το τσεκαρες; Που θα το πηγαινεις για σερβις;


Δυστυχώς πρέπει να το πηγαίνεις σε μηχανικό που ξέρει τις ιδιοτροπίες του. Όχι να αλλάζει απλά ιμάντες (γιατί αν δεις στο youtube πόσο εύκολο είναι :lipsealed: ). Στα νότια, τα καλύτερα έχω διαβάσει για τον Φιλλιπάκη στο π. φάληρο. δες εδώ τι γίνεται κάθε μέρα! :lol:

Νίκος Παππάς έγραψε:Απο χθες αργα το βραδυ που εφυγα απο την συγκεντρωση επαθα............................................. DESMO! :lol: Ειχα παρκαρει διπλα, μαλλον ο Γρηγορης παρκαρε διπλα μου (ηταν οργανωμενο σχεδιο οπως καταλαβαινετε ) και οταν φευγαμε την εβαλε μπροστα και............αυτο ηταν.


Θα σε ξενερώσω, αλλά το 696 δεν είναι ξηρό και δεν ακούγεται έτσι. :ninja:
Μήπως προτιμάς μία MS;

Νίκος Παππάς έγραψε:Ξαπλωσα να κοιμηθω αφουγκαζομενος τους παλμους της καρδιας που εκαναν σαν V2 90o και σκεφτομουν, κανει το 696 για καθε μερα 15 χλμ;


Αχ Νίκο, εγώ κυκλοφορώ με το σκούτερ και ακόμα μετανιώνω που την Κυριακή δεν μπόρεσα να σηκωθώ να πάω να ανεβοκατένω μία το διόνυσο. :(
Τα μόνα "προβλήματα" που μπορώ να σκεφτώ για κάθε μέρα (παίζει που κινείσαι σίγουρα) είναι:
*το μικρό σκορτσάρισμα (διαβάζω λύνεται με ένα γρανάζι ή απλά πατάς λίγο γκάζι παραπάνω)
*το κόψιμο του τιμονιού
*το ότι συνολικά αυξάνεις το κόστος συντήρησης διανύοντας χλμ. Αν και 15 δεν είναι πολλά. :hmmm: Είναι πως το βλέπει κανείς.

Νίκος Παππάς έγραψε:Θα με χωρισει η γυναικα αν αγορασω μοτο με 4200€;


Αυτό είναι καθαρά θέμα δικό της. Εμένα με προέτρεψε να το πάρω. :oops:

Νίκος Παππάς έγραψε:Αλλα πριν φτασω στο σεναριο να χαλασω τον γαμο μου :lol: που θα το πηγαινω για σερβις οταν το παρω; Εχει σωστο μηχανικο στο κεντρο που να μην θελει νεφρο για ενα σερβακι; Που ειναι οι καλοι μηχανικοι Ducati;


Οι καλοί είναι λίγοι αλλά υπάρχουν. Να μας πει και ο . πάνω στο θέμα αυτό , μιας και εγώ είμαι λίγο νιούμπης σε συτά.

Αλλά βρε Νίκο θα σου πω αυτό. Είχα μηχανή, την πούλησα κλπ κλπ. Σκούτερ κλπ όλα καλά κλπ. Αρκεί.... αλλά... Σταματούσα στο φανάρι και έρχονταν μηχανάκι δίπλα και το κοιτούσα σαν ξερολούκουμο. :oops: Άνοιγε κανένα 990 στο φανάρι και μου έτρεχαν τα σάλια. Δεν θέλω να κάνω λεμαν, δεν τρέχω πολύ, δεν είμαι της πίστας αποκλειστικά κλπ, αλλά θέλω να μπορώ μία στο κάθε τόσο να ανεβαίνω να βολτάρω. Νιώθω ωραία ρε παιδί μου και είχα ξεχάσει πόσο ωραίο είναι αυτό. Δεν θα ξανακάνω αυτό το λάθος. :oops:
Αυτό βέβαια για το οποιοδήποτε μέσο σε γεμίζει.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#378518
xenos έγραψε:

Νίκος Παππάς έγραψε:Θα με χωρισει η γυναικα αν αγορασω μοτο με 4200€;


Αυτό είναι καθαρά θέμα δικό της. Εμένα με προέτρεψε να το πάρω. :oops:


Και BMW πήρες και Ducati πήρες - που τη βρήκες; :s_thumbsup

[/quote]
Αλλά βρε Νίκο θα σου πω αυτό. Είχα μηχανή, την πούλησα κλπ κλπ. Σκούτερ κλπ όλα καλά κλπ. Αρκεί.... αλλά... Σταματούσα στο φανάρι και έρχονταν μηχανάκι δίπλα και το κοιτούσα σαν ξερολούκουμο. :oops: Άνοιγε κανένα 990 στο φανάρι και μου έτρεχαν τα σάλια. Δεν θέλω να κάνω λεμαν, δεν τρέχω πολύ, δεν είμαι της πίστας αποκλειστικά κλπ, αλλά θέλω να μπορώ μία στο κάθε τόσο να ανεβαίνω να βολτάρω. Νιώθω ωραία ρε παιδί μου και είχα ξεχάσει πόσο ωραίο είναι αυτό. Δεν θα ξανακάνω αυτό το λάθος. :oops:
Αυτό βέβαια για το οποιοδήποτε μέσο σε γεμίζει.[/quote]
:s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By xenos
#378521
NiTse έγραψε:Και BMW πήρες και Ducati πήρες - που τη βρήκες; :s_thumbsup


Κοίτα, να είχα τπτ 330 και 999 φάση να πω οκ, αλλά έχω μετριότητες και από τα 2. :lol:
Εναλλακτικά μπορεί να το κάνει όπως ένας φίλος που είχε πάρει κρυφά μία Ε30 και την πάρκαρε 2 στενά παρακάτω και την έπρηζε, την έπρηζε, την έπρηζε... Ε κάποια στιγμή του λέει ε μας έπρηξες ρε παιδί μου, πήγαινε πάρτο να τελειώνουμε.... :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#378522
xenos έγραψε:
NiTse έγραψε:Και BMW πήρες και Ducati πήρες - που τη βρήκες; :s_thumbsup


Κοίτα, να είχα τπτ 330 και 999 φάση να πω οκ, αλλά έχω μετριότητες και από τα 2. :lol:
Εναλλακτικά μπορεί να το κάνει όπως ένας φίλος που είχε πάρει κρυφά μία Ε30 και την πάρκαρε 2 στενά παρακάτω και την έπρηζε, την έπρηζε, την έπρηζε... Ε κάποια στιγμή του λέει ε μας έπρηξες ρε παιδί μου, πήγαινε πάρτο να τελειώνουμε.... :lol:


Ίδια πολιτική με εμένα χρησιμοποιεί ο φίλος σου :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#378553 Ευχαριστω για τις πληροφοριες :s_roses

Γρηγορη ευχαριστω για την προσφορα, θα κανω χρηση της την επομενη φορα :lol: Αληθεια γιατι πηγες απο εκει; :lol: Ειναι μεγαλυτερη βολτα και γλυστραει φοβερα και στις 2 στροφες.

Δυστυχως ο Φιλλιπακης δεν θα με βολευει. Δεν εχω καμμια δουλεια με Νεο Φαληρο, τελειως αναποδα απο εκει που κινουμαι.
Πολυ κοντα μου ειναι αυτος http://www.hellinservice002.gr/ Νταης Θωμας λεγεται. Λεει τιποτα;

@ xenos, δεν νομιζεις οτι για το προφιλ χρησης μου ειναι υπερβολικη μια DS;
Ενταξει, λεω 15 χιλιομετρα την ημερα, αλλα αν ειχα μοτο θα μπορουσα να τα κανω και 25 την ημερα :oops: :lol:

Αν πω στην γυναικα για μηχανη τωρα, θα μου πει " βρες τα λεφτα και παρτη" :lol: , αν κανω την αποκοτια και την παρω χωρις διαβουλευση θα φαω "ushiro mawashi" και θα ξεχασω πως με λενε! :lol: :lol:


Αλλά βρε Νίκο θα σου πω αυτό. Είχα μηχανή, την πούλησα κλπ κλπ. Σκούτερ κλπ όλα καλά κλπ. Αρκεί.... αλλά... Σταματούσα στο φανάρι και έρχονταν μηχανάκι δίπλα και το κοιτούσα σαν ξερολούκουμο. :oops: Άνοιγε κανένα 990 στο φανάρι και μου έτρεχαν τα σάλια. Δεν θέλω να κάνω λεμαν, δεν τρέχω πολύ, δεν είμαι της πίστας αποκλειστικά κλπ, αλλά θέλω να μπορώ μία στο κάθε τόσο να ανεβαίνω να βολτάρω. Νιώθω ωραία ρε παιδί μου και είχα ξεχάσει πόσο ωραίο είναι αυτό. Δεν θα ξανακάνω αυτό το λάθος. :oops:
Αυτό βέβαια για το οποιοδήποτε μέσο σε γεμίζει.


Και εγω ετσι ειμαι σαν εσενα. Το πιο ωραιο ειναι οτι και η γυναικα γουσταρει μηχανες, αλλωστε με μηχανη με γνωρισε, μαζι γυρισαμε την Ελλαδα με την Αfrica και καναμε και Ευρωπαικο ταξιδι.
Απο την μια θελω σαν τρελος μοτο, απο την αλλη θα ζοριστω οικονομικα πολυ για να την παρω και δεν ξερω αν πρεπει στους καιρους που ζουμε. :s_dunno