Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By xenos
#371125 Εσύ τα βλέπεις να κάθονται άνετα δλδ; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#376350 Ακόμη δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη με τα καθισματάκια αυτοκινήτου. :help:

Καλύτερη επιλογή θεωρείτε ένα "αυγό" (π.χ. Cybex Aton) για τους πρώτους μήνες και ένα 9 μηνών μέχρι 12 ετών για την συνέχεια (π.χ. Cybex Pallas) ή κάποιο της κατηγορίας 0 έως 4 ετών (π.χ. Cybex Sirona ή Concord Reverso) και ένα 3 έως 12 ετών για την συνέχεια (π.χ. Cybex Solution);

Κοιτούσα το Aton το οποίο είναι πολύ πρακτικό στο κουβάλημα, αλλά το εκνευριστικό είναι ότι παίρνει διαφορετική βάση Isofix από τα υπόλοιπα καθισματάκια της Cybex των μεγαλύτερων κατηγοριών.

Επίσης, έχω την αίσθηση ότι η κατηγορία 9 μηνών έως 12 ετών είναι πολύ "γενική" και όχι τόσο ασφαλής.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#376355 Γενικά, όσο πιο πολύ "σπάσεις" τις κατηγορίες, τόσο πιο πολλή ασφάλεια έχεις. Το ιδανικό είναι δηλαδή κατά σειρά: 0-13 kgr, 9 - 18 kgr, 15-36 kgr. Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τους συμβιβασμούς που μπορεί. Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις στο σύνολο 2 καθισματάκια, θα σου πρότεινα το ένα να είναι το βρεφικό διότι είναι άλλη η φιλοσοφία του και το θεωρώ πιο απαραίτητο.
Όσον αφορά το να ταιριάζουν στην ίδια βάση isofix, έχε στο νου σου ότι αν είναι το πρώτο σου παιδί και έρθει και 2ο μετά, τότε θα είναι τζάμπα η αγορά.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#378391 με 2 τέτοια πίσω βλέπεις τίποτα ή μόνο παιδική αθωότητα ; :lol:

Σα θρόνοι είναι :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#378415
Scotch έγραψε:Κατέφθασαν και τα Cybex Solution Q3 (με το plus ύφασμα τελικά).


Καλορίζικα, είναι ωραία!!
Αν επιτρέπεται, πόσο τα πήρες και από πού??
Άβαταρ μέλους
By xenos
#378466
Scotch έγραψε:Κατέφθασαν και τα Cybex Solution Q3 (με το plus ύφασμα τελικά).


Δεν πήρες τα Μ fix τελικά, ε; :iconcool:
Πολύ καλό, το έχω πάρει και εγώ και κάθεται ωραία και άνετα ο μικρός.
Επίσης να τονίσω ένα λάθος μου. Αν διαβάσετε παραπίσω δεν ήθελα με ζώνη 3ων σημείων γιατί ήδη με των 5 είχα θέμα με τον μικρό που έβγαζε τα χέρια του. Με την ζώνη 3ων σημείων (ίσως επειδή δεν τον πιέζει τόσο) φοράει τη ζώνη του κανονικά σχεδόν πάντα. :)
Άβαταρ μέλους
By xenos
#378479
Scotch έγραψε:
xenos έγραψε:Δεν πήρες τα Μ fix τελικά, ε; :iconcool:

Πήρα 2 Q & 2 M.

< >


Έκανες δουλίτσα, μπράβο! :lol: