Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#378405
nass έγραψε:Για το Aerovectoring δεν μας τα λένε καλά ή εγώ έχω καταλάβει κάτι λάθος, στις στροφές θέλεις περισσότερη πρόσφυση στους εξωτερικούς τροχούς, που παίρνουν περισσότερη φόρτιση

Aυτό που βασικά είναι το ζητούμενο είναι η όσο το δυνατόν "ισόποση" φόρτιση εσωτερικού και εξωτερικού τροχού. Ο εξωτερικός θα φορτιστεί ούτως ή άλλως λόγω μεταφοράς βάρους, ενώ η Lamborghini θέλει να φορτίσει τεχνητά με αεροδυναμική και τον εσωτερικό. Έτσι το αυτοκίνητο θα έχει συνολικά καλύτερη πρόσφυση όπως γράφει και στο βιντεάκι.
Είναι αποτέλεσμα του κλασσικού γραφήματος με cornering force και φορτίο: http://racingcardynamics.com/wp-content ... igure6.jpg . Όσο φορτίζεται ο εξωτερικός, ναι θα μπορεί να δώσει μεγαλύτερη πλευρική δύναμη, αλλά συνολικά το αυτοκίνητο θα χάσει λόγω μικρότερης φόρτισης του εσωτερικού.
Άβαταρ μέλους
By nass
#378419 Ναι αλλά το πρόβλημα στο στρίψιμο είναι ότι αρχίζει και γλυστράει ο εξωτερικός.
Προφανώς θα μου πεις "οπότε αν του βάλουμε και άλλη φόρτιση λόγω αεροδυναμικής θα γλυστρήσει νωρίτερα" σωστό, όμως δεν βλέπω πως λύνεται το πρόβλημα με το να φορτίσουμε περισσότερο τον εσωτερικό.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#378430 Mα φορτίζοντας τον εσωτερικό, τραβάει το αυτοκίνητο προς το εσωτερικό της στροφής. Μου φαίνεται προφανές.
Μήπως κάτι δεν καταλαβαίνω απ' αυτά που γράφεις; Μπορείς να εξηγήσεις άλλη μία την διαφωνία-απορία σου;
Άβαταρ μέλους
By nass
#378454 Δεν είμαι σίγουρος και μάλλον κάνω λάθος οπότε ας το αφήσουμε εδώ.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#378472 Ο rocssta εχει δικιο.
Θελεις πιεση στον εσωτερικο που χανει προσφυση.
Αν βαλεις και αλλη πιεση στον εξωτερικο δεν αλλαζει τιποτα απλα θα στριβει με 2 και οχι με 4 ελαστικα.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#380327 Πρώτη φορά έβλεπα Urraco. Απίστευτη :inlove: :inlove:
Αν δω Miura θα κατουρηθώ πάνω μου μάλλον.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#394187
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#400298 ...επαθε κοκομπλοκο οδηγωντας την... :yahoo: :metalo:

Άβαταρ μέλους
By pik.
#412881
αποψε στην Μπολωνια είχε βραδια μουσικης ,κοντσερτο μπροστα απο το μεγαλο σινεμα που έχει στηθει στην Piazza Maggiore. :metalo:

Εικόνα

:lol:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#450872
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#451034
pik. έγραψε:Μπολωνια


:inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:

Ανέβασε καμιά φωτο από τα μοτόρια στο μουσείο ρε συ.
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#453001
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#454928 Εικόνα

Η Lamborghini δώρισε μια Huracan rwd στον Πάπα.




ΥΓ: Αν είχαν εσάνς του χιούμορ εκεί στη Lambo, θα του δώριζαν μια Diablo :twisted:

ΥΓ2: Κοίτα μεγαλεία ο Στέφανος ο Ντομενικάλης
Άβαταρ μέλους
By g8777
#461216 Πολυ πρακτικη Γρηγοριε. Εχει και καμακια μπροστα, σε περιπτωση που πεταχτει κανα κεφαλοπουλο στο δρομο.