Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#350996 σε sleep οι ανεμιστήρες πρέπει να σβήνουν

επίσης αν κάνει sleep (και δεδομένου ότι έχει συνδέσει σωστά το λεντ του κουτιού) έχει παλλόμενο φως οπότε το καταλαβαίνει
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#351231
fubar.gr έγραψε:
panos2171 έγραψε:
panos2171 έγραψε:έστησα ένα μηχάνημα με μητρική asrock H110M-HDS και τροφοδοτικό Thermaltake Smart SE 530W. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι κατά το σβήσιμο του υπολογιστή οι ανεμιστήρες κουτιού (όχι της CPU) παραμένουν ανοιχτοί. Η συνδεσμολογία είναι, ένας πάνω στη μητρική και οι υπόλοιποι τρεις με 4pin molex απευθείας από το τροφοδοτικό.


Ξαναασχολήθηκα λίγο σήμερα. Βγάζω όλα τα φουρφούρια και αφήνω της CPU και ένα του case συνδεδεμένο πάνω στη μητρική. Σβήνει το PC μένουν αναμένα και τα δύο εμφανώς σε χαμηλότερες στροφές.
Βάζω άλλα τρία φορφούρια συνδεδεμένα απευθείας στο τροφοδοτικό και μένουν ανοιχτά τα δύο από τα τρία της απευθείας σύνδεσης συν του case (που είναι στη μητρική), της CPU σε αυτή την περίπτωση σβήνει.
Έβαλα και μια ledoταινία η οποία σβήνει ακόμα και όταν είναι συνδεδεμένη στο molex των ανεμιστήρων που δουλεύουν :slap: . Τι στο διάλο παίζει εδώ; Στο bios στις ρυθμίσεις ACPI έχει δύο ρυθμίσεις, τις άλλαξα χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.


Μήν κοιτάς στις ρυθμίσεις του BIOS, το πρόβλημα είναι καθαρά λόγω συνδέσεων.

Έχεις κάνει κάποια περίεργη σύνδεση και φέρνεις τάση 5Vsb πάνω στη γραμμή των 5V (η 12V) του τροφοδοτικού.

Τί απο αυτά που έχεις βάλει συνδέονται ταυτόχρονα και στη μητρική ή σε κάποιο USB και παράλληλα παίρνουν παροχή απο το τροφοδοτικό? Αυτό σου δημιουργεί το πρόβλημα.

Όντως ερχόταν ρεύμα το οποίο το ζητούσε το ανταπτορακι που μετατρέπει το hdmi σε vga. Το βαλα σε άλλη USB και είναι οκ πλέον.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By g47
#351264
QsisVTS έγραψε:
πραγματικά δε μπορείς να ξέρεις πόσο "ίδιες" είναι εκτός αν τη λύσεις ξέρωγω και στη συνέχεια μπορείς να καταλάβεις και τι ακριβώς βλέπεις.. :lol:

στη τελική 3 πράγματα μπορείς να τα πειράξεις και με afterburner και να έρθεις στα ίδια, πιο συγκεκριμένε: ο,τι έχει να κάνει με τη τάση του πυρήνα, τη συχνότητα του πυρήνα και τη συχνότητα της μνήμης

από την άλλη, τάση της μνήμης και λοιπά πράγματα στη μνήμη δε μπορείς να πειράξεις και καλώς δε μπορείς ihmo, το άλλο bios όμως μπορεί

και ακόμα και ίδιες να είναι οι κάρτες, όχι διαφορετικές εκδόσεις, μπορεί κάποιες παρτίδες να είναι από διαφορετικό προμηθευτή μνημών με τελείως άλλες ρυθμίσεις

οπότε πείραξε μεν αυτό που σου επιτρέπεται να πειράξεις (τη συχνότητα) και δεν θα έχει ουσιαστική επίπτωση και να κάνεις κάτι λάθος, παρά να περαστούν ρυθμίσεις που μπορεί να σου καταστρέψουν ή να σου κάνουν τούβλο το hw

δε λέω ότι δε μπορεί να δουλέψει μια χαρά, απλά υφίσταται ρίσκο και μάλιστα χωρίς λόγο, αφού μπορείς να να φτάσεις τις επιδόσεις μιας "o/c" έκδοσης ή και πάνω από αυτή χειροκίνητα με τα μέσα που διαθέτεις

επίσης βγαίνοντας από τις προδιαγραφές του κατασκευαστή αυτός δεν είναι υποχρεωμένος να σου εξασφαλίσει ότι θα δουλεύει όπως ένα άλλο μοντέλο. μπορεί και να δουλεύει μπορεί και όχι. αυτό είναι δικό σου πρόβλημα το πρόβλημα του άλλου είναι να δουλεύει όπως βγήκε από το κουτί, γιατί έχω δει σε αρκετές περιπτώσεις με τελείως διαφορετικά νούμερα από κομμάτι σε κομμάτι και ας μιλάμε για ίδια μοντέλα

το να βάλεις "πρόγραμμα κονσέρβα" που θα λέγαμε αν μιλούσαμε για αυτοκίνητα δεν είναι πάντα καλύτερο και στα αυτοκίνητα πες ότι το κάνουν και συντηρητικά και λίγο πολύ θα έχεις το αναμενόμενο, αλλά στις κάρτες για 10 mhz στις μνήμες μπορεί να έχεις bsod :whistlink:



Mεχρι τωρα παλευα να:
Mην ανοιγει το pc οταν παταω το διακοπτη του τροφοδοτικου.
Μην τροφοδοτει τις usb οταν ειναι κλειστος.
Αν θελανε να κρυψουν τις ρυθμισεις εκαναν καλη δουλεια.

Τωρα καποιες εξτρα αποριες. Οι ραμ μου ειναι σε xmp 3000mhz. Το bios μου δινει απειρες επιλογες για χειροκινητο oc μεχρι τα 4000+. Εχει νοημα να το προσπαθησω η αφηνω το xmp στο αυτοματο?

Εψαχνα και διαβαζα για το oc της cpu. Παροτι ακομα δεν εχω πεισθει, διαβασα καλα πραγματα στα εξειδικευμενα φορα για το προγραμμα της μητρικης που οβερκλοκαρει ενω εισαι στα windows.
Βαζω και ενα screenshot.
Εικόνα

Αξιζει να δοκιμασω?
Τελος, τα βιντεο που ειδα για τον εμεξεργαστη μου πανε κατευθειαν στα 4.6. Εχει νοημα να παω για λιγοτερα και με μικρα βηματα να ανεβω η χωνω και οτι γινει?
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#351271 χώσε και ο,τι γίνει

μνήμες μην πειράξεις :rtfm:

από πρόγραμμα της asus για o/c σε κάρτα εγώ προσωπικά δεν έχω καλή εμπειρία αλλά δοκίμασέ το αν θες

πες μου μόνο με τι τάση παίζει
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#351274 Μείνε σε xmp. 4000+ δεν είναι "καθημερινό" νούμερο.
Χώσε από bios αλλά πρόσεξε το Vcore. Νομίζω 1,3 και πιο πάνω δεν κάνει.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#351275 αν οι μνήμες το σηκώνουν θα μπορούσε να τις πάει, αλλά μνήμες που είναι rated για 3000 να φτάσουν 4000 και αυτό να είναι σταθερό για καθημερινή χρήση είναι πιο χλωμό και από νεκρό

και η διαφορά στις μνήμες είναι μια διαφορά που πολύ δύσκολα θα αντιληφθείς
Άβαταρ μέλους
By g47
#351277 Καλως, μνημες αφηνω ως εχουν, δεν καιγομαι να τις ψησω. Ειναι οπως το λες rated @ 3k και εχω επιλογες για 3.2, 3.3 etc., πολυ μικρα βηματα ως τα 4k+ αλλα δε πιστευω πως εχει διαφορα.



Η τυπισα δινει (νομιζω οτι μιλαμε για το ιδιο :lol: ) 1.31v για 4.6 ghz. Λογικο? :hmmm:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#351281 Καλά ας το κάνουμε 1,4V τότε. Νομίζω το 1,3 ήταν για την προηγούμενη σειρά. :hmmm:

Από δείγμα 90 κομματιών βγαίνει κάτι τέτοιο.
x: συχνότητα
y: Volt

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#351285 προφανώς, δεν έχουν όλοι οι επεξεργαστές τις ίδιες δυνατότητες κλοκαρίσματος ακόμα και του ίδιου stepping/revision κλπα.

Δες τουλάχιστον αν ανήκεις στο golden batch του core i που έχεις και σίγουρα προχώρα incremental όπως πρότειναν οι παίδες πρωτύτερα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#351286 1.31 για 4.6 είναι λογικό ίσως και καλό, αλλά δοκίμασε μπας και σου κάτσει με 1.27-1.28 ας πούμε, δεν έχουν όλα τα κομμάτια την ίδια συμπεριφορά, ούτε όλες οι μητρικές είναι το ίδιο καλές για overclock ούτε όλα τα τροφοδοτικά δίνουν το ίδιο σταθερό ρεύμα

εγώ υποστηρίζω επίσης το να μένεις κάτω από 1.3

βέβαια θα κρίνεις και με βάση τις θερμοκρασίες που θα σου προκύψουν
Άβαταρ μέλους
By g47
#351288 Oποτε το προτεινομενο απο το video ειναι αν οχι συντηρητικο, μεσα στο μεσο ορο.
Θα αρχισω με 1.2 ψηλα.
Προφανως πλεον μενει να δοικμασω απλα ηθελα να προλαβω καμια υπερβολη που μπορει να υπαρχει σε βιντεα τετοιου ειδους.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#351292 το 1.35-1.36+ εγώ προσωπικά δε θα το ήθελα (αν και δε θα το άντεχε η ψύκτρα μου) , μέχρι εκεί θα δοκίμαζα

γενικά μου αρέσει η δροσούλα


υπάρχει πάντως πάντα ένα "σκαλοπάτι" κάθε φορά που θες δυσανάλογα πολύ ρεύμα για το επόμενο βήμα, εγώ εκεί σταματάω κάποιος άλλος μπορεί να τον ενδιαφέρει να πιάσει τη συχνότητα που έχει ως στόχο

εγώ σταμάτησα στα 4.4 με 1.24V , για τα επόμενα 100mhz φλέρταρα με το 1.3 (ή νομίζω πρέπει να έπρεπε να πατήσω το 1.3)
δε με ένοιαζε και τόσο και το άφησα εκεί

άλλος μπορεί να είναι κωλόφαρδος και να χτυπήσει με 1.25V 4.6
όλα παίζουν, για αυτό πρέπει να δοκιμάζεις και να μην ακολουθείς πεπατημένη, παρά μόνο για γενικές κατευθύνσεις

αλλιώς βάζεις 1.35 ξέρωγώ και όσο πιάσεις ή βάλε και 4.5 που τα πιάνεις σίγουρα (εκτός αν είναι πατάτα ) και αν δε σε νοιάζει να ψήνεται δε χρειάζεται άλλο ψάξιμο

το fine tuning θέλει ώρες..
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#351297 επίσης υπάρχει και η σπάνια (αλλά όσο ανεβάζεις τάση οι πιθανότητες αυξάνονται) περίπτωση του degrade

πχ σκάει ένας φίλος μου σπίτι του μια μέρα και του πέταγε μπλε οθόνες, με τα χρόνια (5+ ) είχε πάθει ζημιά το chip του και ήθελε λίγο παραπάνω ρεύμα να φτάσει τη συχνότητά του

το degrade βέβαια μπορεί να είναι και πολύ χειρότερο (να θέλει άπειρο ρεύμα μόνο ακόμα και για στοκ συχνότητα) , αλλά σε νορμάλ τάσεις είναι πολύ σπάνιο
Άβαταρ μέλους
By otso
#351384 νομιζω εδω ειχατε πει οτι μπορει κανεις να αγορασει αδειες χρησεις για windows , υπαρχουν και για αλλα προγραμματα; και που ψαχνω;
Άβαταρ μέλους
By skous
#351387
Scotch έγραψε:
JasonLouk έγραψε:
babakos έγραψε:Google Drive απο εμένα.

+άπειρο.
Βολεύει άπειρα για ταυτόχρονη δουλειά ανάμεσα σε πολλά ατομα.
Γελάω για το Onedrive.
< >

Πού έγκειται η διαφορά μεταξύ τους; :hmmm: Ρωτάω επειδή θεωρητικά κάνουν το ίδιο πράγμα.


Μάλλον στο ότι το GDrive αφορά για δουλειά της πλάκας, ενώ το άλλο για πιο επαγγελματική δουλειά;


< >