Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350648
Anonymous Founder έγραψε:Μου φαίνεται θα πάω να χτυπήσω ένα, στην χειρότερη, αν δεν αντέχω την μυρωδιά θα το εγκαταστήσω στο σπίτι στα Γιάννενα να μαζεύει λίγη υγρασία τώρα που λείπουν οι γονείς.


Όταν λέμε μυρωδιά μην νομίζεις τίποτα τραγικό, μια ανεπαίσθητη μυρωδιά και μόνο γύρω από το μηχάνημα όχι σε όλο το σπίτι.
Πάντως εγώ διάβασα πρώτα όοοολα τα σχόλια σε skroutz και Amazon.co.uk και μετά τον πήρα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#350653 Με συμπιεστη θα παρεις, δεν ειναι σε χωρο χωρις θερμανση. Μεακο πλατινουμ 20λ. Εχεις 150 δευτερολεπτα διορια.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#350662 Έχω και εγώ τον DD8L εδώ και 3 χρόνια.

Έχει μια ελαφριά μυρωδιά κατά την λειτουργία του, αλλά τίποτα το ενοχλητικό. Την δουλειά του την κάνει και με το παραπάνω, μιας και η λειτουργία του δεν εξαρτάται από τις περιβαλλοντικές συνθήκες. Επίσης, πράγματι ανεβάζει την θερμοκρασία κατά 2-3 βαθμούς.

Έχει λειτουργία στεγνώματος ρούχων, τα οποία προφανώς πρέπει να έχεις κάπως απλωμένα, ενώ και ο χώρος πρέπει να είναι περιορισμένος (μια αποθηκούλα ίσως;).

Το μεγαλύτερο μείον του η κατανάλωση. 650 ολόκληρα Watt!!! Αν είναι να το δουλεύεις με τις ώρες για να σου στεγνώσει τα ρούχα, λογάριασε την κατανάλωση σου.

Προσωπικά είχαμε πάθει σοκ την πρώτη φορά που μας ήρθε ο εκκαθαριστικός του ρεύματος και τρέχαμε στην ΔΕΗ γιατί νομίζαμε είτε ότι έκαναν λάθος, είτε ότι είχαμε πέσει θύματα ρευματοκλοπής! Από τότε τον ρυθμίζω στο 60% υγρασία και ποιο σπάνια στο 50%. Όποιος καεί από τον χυλό, φυσάει και το γιαούρτι... :lipsealed:

ΥΓ. Οι αφυγραντήρες με συμπιεστή καίνε λιγότερο από το μισό αναλογικά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#350664 To δωμάτιο που θα τον βάλω δεν έχει θέρμανση, ουσιαστικά ανοίγουμε το A/C για να στεγνώσουμε τα ρούχα.
Γενικώς, αυτοί με τον ζεόλιθο έχουν τα πιο καλά review, τώρα αν με χαλάσει η μυρωδιά, θα πάει στο κλειστό σπίτι.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#350686
Anonymous Founder έγραψε:Και μέχρι τότε να πεθάνουμε από την υγρασία; :s_shout

Εξαρτάται, πότε είναι ο γάμος?
Άβαταρ μέλους
By GTS
#350689 Το κλιμα δεν αφαιρει την υγρασια?

Καλυτερα παρε στεγνωτηριο. Τι εννοεις δεν εχεις χωρο? Μια πριζα χρειαζεται. Εγω το εχω στην κουζινα. Αν δεν χωραγε εκει θα το εβαζα στο καθιστικο. Ειναι απιστευτη ευκολια.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350690
axel12p έγραψε:Έχω και εγώ τον DD8L εδώ και 3 χρόνια.

Έχει μια ελαφριά μυρωδιά κατά την λειτουργία του, αλλά τίποτα το ενοχλητικό. Την δουλειά του την κάνει και με το παραπάνω, μιας και η λειτουργία του δεν εξαρτάται από τις περιβαλλοντικές συνθήκες. Επίσης, πράγματι ανεβάζει την θερμοκρασία κατά 2-3 βαθμούς.

Έχει λειτουργία στεγνώματος ρούχων, τα οποία προφανώς πρέπει να έχεις κάπως απλωμένα, ενώ και ο χώρος πρέπει να είναι περιορισμένος (μια αποθηκούλα ίσως;).

Το μεγαλύτερο μείον του η κατανάλωση. 650 ολόκληρα Watt!!! Αν είναι να το δουλεύεις με τις ώρες για να σου στεγνώσει τα ρούχα, λογάριασε την κατανάλωση σου.

Προσωπικά είχαμε πάθει σοκ την πρώτη φορά που μας ήρθε ο εκκαθαριστικός του ρεύματος και τρέχαμε στην ΔΕΗ γιατί νομίζαμε είτε ότι έκαναν λάθος, είτε ότι είχαμε πέσει θύματα ρευματοκλοπής! Από τότε τον ρυθμίζω στο 60% υγρασία και ποιο σπάνια στο 50%. Όποιος καεί από τον χυλό, φυσάει και το γιαούρτι... :lipsealed:

ΥΓ. Οι αφυγραντήρες με συμπιεστή καίνε λιγότερο από το μισό αναλογικά.

Εμένα πάλι μου ήρθε μόνο 10ευρω παραπάνω το ρεύμα αλλά σε συνάρτηση με το στεγνωτηριο που αγοράστηκε ίδια περίοδο το θεώρησα απόλυτα λογικό.

Βέβαια τον δουλεύω 24/7 στην μεσαια σκάλα, 60% υγρασία και μέτριος ανεμιστήρας. Νομίζω δεν έχει νόημα το 50%.

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#350974 Έχω την εντύπωση πως η "ιδανική" υγρασία είναι το 50%. Έχει και ένα συμβολάκι τύπου like ο DD8L στην ρύθμιση 50%

Εικόνα

Και εγώ τώρα στο 60% τον δουλεύω συνήθως, παρόλα αυτά εμφανίζονται αραιά και που κάποιες υγρασίες. Και δυστυχώς πολλές υγρασίες στα κουφώματα επειδή είναι αλουμινίου χωρίς όμως θερμοδιακοπή :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#351004 Η αγορά αφυγραντήρα με κύριο σκοπό το στέγνωμα ρούχων κατά την γνώμη μου είναι λάθος. Εκτός από την μειωμένη αποτελεσματικότητα και λειτουργικότητα σε σύγκριση με την εξειδικευμένη συσκευή γι΄αυτήν την δουλειά (στεγνωτήριο) είναι και πολύ άσχημο να βλέπεις για ώρες απλωμένα ρούχα μέσα στο σπίτι. Το βλέπω και σαν υποβάθμιση της ποιότητας ζωής. Να γυρνάς κουρασμένος από την δουλειά στο σπίτι σου και αντί να ανοίξει η καρδιά σου, να νομίζεις ότι μπήκες στο πλυσταριό...

Τον αφυγραντήρα τον χρησιμοποιώ όποτε χρειάζεται και όχι συνεχώς. Αυτόν τον χειμώνα τον χρησιμοποίησα περίπου μια βδομάδα κάπου στο τέλος Νοεμβρίου που είχαμε αρκετές βροχές και έκτοτε δεν χρειάσθηκε. Αυτή την στιγμή μέσα στο σπίτι έχει σχετική υγρασία 49% με εξωτερική 81% (λόγω του χιονιού). Αντιθέτως πρόπερσι η χρήση του ήταν πολύ συχνή γιατί είχαμε βροχερό καιρό για μεγάλο διάστημα.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#351013
GTS έγραψε:Καλυτερα παρε στεγνωτηριο. Τι εννοεις δεν εχεις χωρο? Μια πριζα χρειαζεται. Εγω το εχω στην κουζινα. Αν δεν χωραγε εκει θα το εβαζα στο καθιστικο. Ειναι απιστευτη ευκολια.

Βγάλανε στεγνωτήρια σε μέγεθος φορτιστή κινητού και δεν το έμαθα; :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#351018
Pitt έγραψε: Το βλέπω και σαν υποβάθμιση της ποιότητας ζωής. Να γυρνάς κουρασμένος από την δουλειά στο σπίτι σου και αντί να ανοίξει η καρδιά σου, να νομίζεις ότι μπήκες στο πλυσταριό... .



:s_omg :s_omg :s_omg

Υπερβολες.
Κατι εκατονταδες χιλιαδες νοικοκυρια δλδ που χρησιμοποιουν την πατροπαραδοτη τεχνικη του απλωματος εχουν χαμηλη ποιοτητα ζωης δλδ; Εξαιτιας της μη υπαρξης στεγνωτηριου; :s_dunno :s_dunno :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#351021 στον ίδιο όροφο που μένουν; :hmmm: :hmmm:
Σε λίγο θα μας πεις πως θα κοιμόμαστε σε διπλανά δωμάτια με την υπηρεσία :lipsealed: :(

που μας έχει καταντήσει ο ΣΥΡΙΖΑ.
Με τον ΑΝΤΡΕΑ τους φτιάχναμε μια μεζονετα απέναντι για πλυσταριό.