Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Mark
#350683 Εικόνα

Έχει νομίζω το σχήμα που έχουν οι αντιστάσεις. Στις άκρες είναι μαύρο. Στο κέντρο μοιάζει σαν να έχει ανοίξει.

Συνδέοντας πρόχειρα ένα καλώδιο, το δούλεψα κανένα μισάωρο χωρίς πρόβλημα.

Επειδή δουλεύει και με 4 μπαταρίες ΑΑ, σκέφτομαι να δοκιμάσω εκεί που συνδέεται η θήκη που τις τοποθετείς να δοκιμάσω να συνδέσω κάποιο καλώδιο που καταλήγει σε USB μήπως δουλέψει με φορτιστή κινητού ή power bank.

<
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#350691 Από ότι είδα και άλλοι έχουν πρόβλημα με την αντίσταση, και στο Ζοοm 707 υπάρχει το πρόβλημα, μπορείς να αντικαταστήσεις την αντίσταση του 1/4 watt με άλλη 1/2 watt αλλά με τα ίδια χαρακτηριστικά, αλλά είναι καμμένη οπότε πρέπει να ψάξεις μα βρείς πόσα Ωμ είναι η καμμένη, καίγεται γιατί περνάει από εκεί όλο το ρεύμα του συστήματος, δεν είναι ασφάλεια, περιοριστής είναι, ο Fubar τα ξέρει καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#350693 Δέν νομίζω οτι είναι αντίσταση. Τώρα που το βλέπω καλύτερα σαν ασφάλεια μοιάζει, απλά έχει μαυρίσει.

Εικόνα

Αν ήταν αντίσταση σε αυτό το σημείο θα ήταν τουλάχιστον μισού ή ενός Watt και αυτές είναι πολύ μεγαλύτερες σε μέγεθος.

Οπότε ή βρές κάποια αντίστοιχη ασφάλεια ή απλά γεφύρωσε το με ένα σύρμα, αλλά θέλει μετά προσοχή το τροφοδοτικό να είναι καλής ποιότητας.

Λογικά απο USB θα δουλέψει χωρίς πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By Mark
#350696 Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2.
Το ξέρω ότι έχει μπει εκεί σαν ασφάλεια. Είπα αντίσταση (με ερωτηματικό) μιας και η ονομασία είναι με R.
Θα δοκιμάσω να την αφαιρέσω και θα κάνω μια επίσκεψη στο τοπικό κατάστημα ηλεκτρονικών να δω αν έχει τίποτα από ασφάλειες να μου δώσει.
Αν δεν βρω μάλλον θα το γεφυρώσω και όσο κρατήσει.
Ευχαριστώ και πάλι.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#350706
21 quadra έγραψε:Γιάννη αφού την αναφέρει R18, το R δεν υποδυλώνει Resistance ? Αν ήταν ασφάλεια δεν θα προσδιοριζόταν σαν Fuse ή σαν F ?


Κανονικά ναί, όμως έχω δεί πολλές φορες αυτό που γράφει πάνω στην πλακέτα να μήν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα.

Και γενικά η αντίσταση σε αυτό το σημείο δέν έχει νόημα όταν η τροφοδοσία είναι DC. Η αντίσταση όπως είπες και σύ μπάινει σε αυτό το σημείο για περιορισμό του ρεύματος εισροής (και ντουμπλάρει σαν μια επιπλέον ασφάλεια), όμως αυτό έχει νόημα μόνο αν έπαιρνε απευθείας 220 Volt απο την πρίζα.

Πάντως η συγκεκριμένη πλακέτα είναι λίγο περίεργη. Έχει σε αυτό το σημείο εγκοπές απομόνωσης και θέσεις για φίλτρα (πηνεία) EMI. Πιθανόν βγαίνει και άλλη έκδοση του μηχανήματος που παίρνει 220 volt, αλλά φτιάξανε μία κοινή πλακέτα και για τα δύο.


@Mark, προσοχή στην πολικότητα του τροφοδοτικού. Απ ότι είδα σε μια φωτογραφία του πίσω μέρους, θέλει το βύσμα να είναι center negative, αντί για τα κοινά τροφοδοτικά που είναι center positive.
Άβαταρ μέλους
By Mark
#350707 Τελικά βαρέθηκα να περιμένω, και είπα να δοκιμάσω κάτι άλλο.
Είχα μία παλιά 486 μητρική που ήταν καμμένη.
Εικόνα

Παρατηρώντας τα στοιχεία της είδα 4 που μοιάζουν με ασφάλειες. Είχαν ονομασία CR. Είπα να ξεκολλήσω μία και να δοκιμάσω.
Αυτή εδώ μου έκανε σαν μέγεθος κοντά σε αυτήν που είχε. Είχε και κάτι άλλες πολύ πιο μεγάλες.
Εικόνα

Και...
Εικόνα

Καταλαβαίνω πως ίσως είναι λίγο μπακάλικο αυτό που έκανα, αλλά εκτός του ότι δεν ξέρω τι ακριβώς ήταν το αρχικό στοιχείο, λογικά από ένα απλό καλώδιο κάτι καλύτερο πρέπει να είναι. Αν είναι μικρότερη από ότι θέλει λογικά θα καεί, αν είναι μεγαλύτερη θα κάνει ζημιά.

Το τροφοδοτικό είναι από παρεμφερές μηχάνημα (ενισχυτάκι Roland) και έχει την ίδια πολικότητα στο βύσμα.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

<
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#350743 Aυτή μοιάζει να είναι δίοδος και από το 1Ν αλλά και από την μαύρη γραμμή που είναι σημειωμένη κάθοδος.

Αφού βαριέσαι να πας στο κατάστημα, βρές ένα πολύ ψηλό πολύκλωνο καλωδιάκι και αφού γδύσεις ένα μέρος του πάρε ένα συρματάκι και βραχυκύκλωσε τα 2 σημεία ώστε να λειτουργήσει σαν ασφάλεια, να είναι πολύ λεπτό για να μπορεί να καεί με ρεύμα λιγότερο από 1 amp.
Άβαταρ μέλους
By Mark
#350746 Κατόπιν εορτής βέβαια, αλλά θυμήθηκα πως είχα άλλο ένα zoom, το 509. Ίδιας σειράς με διαφορετική λειτουργία, αλλά ίδιο εμφανισιακά. Η μοναδική διαφορά εξωτερικά είναι πως δέχεται μπαταρία 9v αντί 4χΑΑ. Σκέφτηκα να το ανοίξω, από περιέργεια, να δω αν η πλακέτα μοιάζει μπας και βρω τι είναι αυτό που έχει εκεί. Δυστυχώς όμως είναι αρκετά διαφορετική, και κοντά στην τροφοδοσία έχει έναν πυκνωτή και 2 διόδους.
Εικόνα

<
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#350758 Αν είναι δίοδος τότε μια χαρά. Αν όμως είναι καμια zener και έχει μπεί με αναστροφη πόλωση, τότε θα ζεσταίνεται πολύ και θα καεί.

Αν μπορείς Mark δές τα 4 νούμερα που γράφει κάτω απο το 1Ν
Άβαταρ μέλους
By Mark
#350762 Χμ, το συναρμολόγησα. Αν είναι θα το λύσω ξανά να το λειτουργήσω έτσι να δω αν ζεσταίνεται. Ευχαριστώ.

<
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#350765 Μήν πιάσεις τη δίοδο απευθείας με το χέρι, μπορεί να είναι τόσο καυτή που να σου κάνει εγκαυμα.

Σάλιωσε το δάχτυλό σου και ακούμπησε το απαλά πάνω. Αν νιώθεις το σάλιο σου να εξατμίζεται τότε υπάρχει θέμα!
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#350767 Συνήθως οι zener δε ξεκινάνε με 1Ν νομίζω. Λογικά απλή δίοδος πρέπει να είναι. Δεν ξερω βέβαια κατά πόσο εξυπηρετεί στην θέση της αντίστασης.