Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#347701 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#347702
Pitt έγραψε:Αυτές δεν νομίζουν να αρωματίζουν.
Εμείς όταν χρειάζεται χρησιμοποιούμε μπάλες του τένις. Μια χαρά δουλειά κάνουν.

Εικόνα

Τις ξυριζετε πριν ή τις τριμαρετε?

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#350546 Χρειάζομαι έναν αφυγραντήρα που θα χρησιμοποιείται κυρίως για το στέγνωμα των ρούχων (δεν υπάρχει χώρος για στεγνωτήριο, οπότε μην προτείνετε αυτή την λύση παρακαλώ!).
Από αυτά που είδα, ευπειθώς αναφέρω:
-Όλα τα φθηνά μοντέλα γίνονται στην Κίνα. Ανεξάρτητα από την μάρκα που γράφουν, τα περισσότερα βγαίνουν από πολύ συγκεκριμένα εργοστάσια. Το ένα είναι η Gree και το άλλο η Midea. Θα υπάρχουν πιθανόν και άλλα, αλλά δεν μπήκα στον κόπο.
-Ακόμη και γνωστές ή λιγότερο γνωστές μάρκες, δεν είναι κάποια εγγύηση. Πχ υπάρχουν αφυγραντήρες Carrier, οι οποίοι φαίνονται τρελές κινεζιές με πρώτη ματιά. Στο site επίσης δεν κατάφερα να βρω τίποτε. Άρα, δεν βλέπω το λόγο να αγοράσεις κάτι τέτοιο για το όνομα μόνον.
-Υπήρξε μια τεράστια ανάκληση πρόσφατα στην Αμερική, και αφορούσε τις... δύο παραπάνω. Την Gree και την Midea δηλαδή! Τα μοντέλα τους (όλα αφορούσαν τα πολύ φθηνά) έπιαναν φωτιά και έκαψαν και μερικά σπίτια....
:lipsealed: :help:

Με αυτά και μ' αυτά, προβληματίστηκα όπως φαντάζεστε.... :s_dunno :s_sad

Τι διάβολο να πάρω; Αυτή την στιγμή, αναγκαστικά μιλάμε για κινέζικο κατασκεύασμα, δεν νομίζω να φτιάχνονται πουθενά αλλού σε νορμαλ τιμές. Σκέφτομαι τον παρακάτω (ναι , από την Gree :s_dunno :vava: ), που είναι η "καλή" σειρά της και βρίσκω και στοιχεία στο site της εταιρείας. Για τους τέρμα φθηνούς, δεν βρίσκω τίποτε, μάλλον είναι η "φασόν" σειρά.
https://www.skroutz.gr/s/8403524/Gree-D ... html#specs
http://global.gree.com/ywb/productsserv ... 2008.shtml
(έχει και αναλυτικά στοιχεία μετά το κάζο για προστασία...)
1)Compressor protection; 2)Anti-freezing protection; 3)Overload protection; 4)Overflow protection; 5)Hypoxia protection;6)Overcurrent protection

Έχει και 5 χρόνια εγγύηση (βέβαια, αν σου κάψει εντωμεταξύ το σπίτι, δεν θα βγάλει τα λεφτά του... :s_biggrin ). Η τιμή του είναι αυξημένη (μπορείς ν' αγοράσεις 2 φθηνούς στα ίδια λεφτά), αλλά οι φθηνοί φαίνεται πως:
-Κάνουν πολύ θόρυβο
-Συχνά έχουν κακή απόδοση
-Συχνά καίνε παραπάνω.

Υπόψιν, η κατανάλωση δεν είναι ένα νούμερο από μόνο του, σημασία έχει και η απόδοση (σε λίτρα/μέρα). Ο συγκεκριμένος έχει αρκετά καλή απόδοση.

Το σκέφτομαι πολύ χαζά τώρα; Υπάρχουν άλλες προτάσεις; :s_yes
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350573 https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthr ... ml?o=meaco

Έχω τον DD8L εδώ και πάνω από μήνα και είμαι υπερευχαριστημένος.
Η εταιρία είναι βρετανική και κατασκευάζει μόνο αφυγραντήρες αν θυμάμαι καλά

https://www.meaco.com/

http://www.meaco.gr/
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#350596 Aπο την αξιολόγηση κάποιου. εγώ έχω Olimpia και αυτό που λέει εδώ δεν το ήξερα.

Κάτι που πολλοί δεν γνωρίζουν.... αν η θερμοκρασία του χώρου που θα τον τοποθετήσετε είναι κάτω από 20c σε καμία περίπτωση ΜΗΝ πάρετε αφυγραντηρα αυτής της τεχνολογίας. Θα δουλεύει ατελείωτες ώρες χωρίς να κάνει τίποτα γιατί συνέχεια θα βρίσκεται σε διαδικασία απόψυξης και ο χώρος θα παραμένει κρύος και γεμάτος υγρασία. Προτιμήστε ένα τεχνολογίας ζεόλιθου (Desiccant) η διαφορά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Το συγκεκριμένο μηχάνημα δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει στο πρόβλημα της υγρασίας που είχα στο σπίτι το επέστρεψα στο μαγαζί που το αγόρασα και πήρα ένα desiccant και σώθηκα...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350602
21 quadra έγραψε:Aπο την αξιολόγηση κάποιου. εγώ έχω Olimpia και αυτό που λέει εδώ δεν το ήξερα.

Κάτι που πολλοί δεν γνωρίζουν.... αν η θερμοκρασία του χώρου που θα τον τοποθετήσετε είναι κάτω από 20c σε καμία περίπτωση ΜΗΝ πάρετε αφυγραντηρα αυτής της τεχνολογίας. Θα δουλεύει ατελείωτες ώρες χωρίς να κάνει τίποτα γιατί συνέχεια θα βρίσκεται σε διαδικασία απόψυξης και ο χώρος θα παραμένει κρύος και γεμάτος υγρασία. Προτιμήστε ένα τεχνολογίας ζεόλιθου (Desiccant) η διαφορά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Το συγκεκριμένο μηχάνημα δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει στο πρόβλημα της υγρασίας που είχα στο σπίτι το επέστρεψα στο μαγαζί που το αγόρασα και πήρα ένα desiccant και σώθηκα...



Το ίδιο μου είπε και ο αντιπρόσωπος των Meaco εδώ, ήθελα να πάρω τον μεγάλο με τα 20+ λίτρα την ημέρα που ήταν με κομπρέσορα αλλά προς τιμήν του μου εξήγησε ότι αν έχω κάτω από 15 βαθμούς στο σπίτι θα υπολειτουργεί και τζάμπα θα ξοδέψω περισσότερα χρήματα για την αγορά του.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#350615 https://www.gov.uk/government/uploads/s ... r_2016.pdf

The recent decrease in electricity consumption (despite the increasing number of
appliances) can be partially explained by increasing efficiencies.

Average consumption for new cold appliances has decreased dramatically since 1990 for
all appliance types (Chart 3.05) particularly for chest freezers which saw notable
improvements between 2008 and 2010 when average consumption fell by 39 per cent
over the two year period. There were also notable improvements in average consumption
during the late 1990s for all freezer types. Improvements in refrigerator consumption were
more stable over the period (1990 to 2015) but all types of cold appliance improved by
between 58 per cent (fridge-freezers) and 69 per cent for chest freezers


Αυτά για όσους έλεγαν πρόσφατα "δεν υπάρχει λόγος να αλλάξω το παλιό ψυγείο, είναι σκυλί και τα καινούρια έχουν μηδαμινή διαφορά στη κατανάλωση έτσι κι αλλιώς κλπ, κλπ"
:iconcool:
Άβαταρ μέλους
By otso
#350631
Anonymous Founder έγραψε:Χρειάζομαι έναν αφυγραντήρα που θα χρησιμοποιείται κυρίως για το στέγνωμα των ρούχων (δεν υπάρχει χώρος για στεγνωτήριο, οπότε μην προτείνετε αυτή την λύση παρακαλώ!).
Από αυτά που είδα, ευπειθώς αναφέρω:
-Όλα τα φθηνά μοντέλα γίνονται στην Κίνα. Ανεξάρτητα από την μάρκα που γράφουν, τα περισσότερα βγαίνουν από πολύ συγκεκριμένα εργοστάσια. Το ένα είναι η Gree και το άλλο η Midea. Θα υπάρχουν πιθανόν και άλλα, αλλά δεν μπήκα στον κόπο.
-Ακόμη και γνωστές ή λιγότερο γνωστές μάρκες, δεν είναι κάποια εγγύηση. Πχ υπάρχουν αφυγραντήρες Carrier, οι οποίοι φαίνονται τρελές κινεζιές με πρώτη ματιά. Στο site επίσης δεν κατάφερα να βρω τίποτε. Άρα, δεν βλέπω το λόγο να αγοράσεις κάτι τέτοιο για το όνομα μόνον.
-Υπήρξε μια τεράστια ανάκληση πρόσφατα στην Αμερική, και αφορούσε τις... δύο παραπάνω. Την Gree και την Midea δηλαδή! Τα μοντέλα τους (όλα αφορούσαν τα πολύ φθηνά) έπιαναν φωτιά και έκαψαν και μερικά σπίτια....
:lipsealed: :help:

Με αυτά και μ' αυτά, προβληματίστηκα όπως φαντάζεστε.... :s_dunno :s_sad

Τι διάβολο να πάρω; Αυτή την στιγμή, αναγκαστικά μιλάμε για κινέζικο κατασκεύασμα, δεν νομίζω να φτιάχνονται πουθενά αλλού σε νορμαλ τιμές. Σκέφτομαι τον παρακάτω (ναι , από την Gree :s_dunno :vava: ), που είναι η "καλή" σειρά της και βρίσκω και στοιχεία στο site της εταιρείας. Για τους τέρμα φθηνούς, δεν βρίσκω τίποτε, μάλλον είναι η "φασόν" σειρά.
https://www.skroutz.gr/s/8403524/Gree-D ... html#specs
http://global.gree.com/ywb/productsserv ... 2008.shtml
(έχει και αναλυτικά στοιχεία μετά το κάζο για προστασία...)
1)Compressor protection; 2)Anti-freezing protection; 3)Overload protection; 4)Overflow protection; 5)Hypoxia protection;6)Overcurrent protection

Έχει και 5 χρόνια εγγύηση (βέβαια, αν σου κάψει εντωμεταξύ το σπίτι, δεν θα βγάλει τα λεφτά του... :s_biggrin ). Η τιμή του είναι αυξημένη (μπορείς ν' αγοράσεις 2 φθηνούς στα ίδια λεφτά), αλλά οι φθηνοί φαίνεται πως:
-Κάνουν πολύ θόρυβο
-Συχνά έχουν κακή απόδοση
-Συχνά καίνε παραπάνω.

Υπόψιν, η κατανάλωση δεν είναι ένα νούμερο από μόνο του, σημασία έχει και η απόδοση (σε λίτρα/μέρα). Ο συγκεκριμένος έχει αρκετά καλή απόδοση.

Το σκέφτομαι πολύ χαζά τώρα; Υπάρχουν άλλες προτάσεις; :s_yes


Εγω οτιδηποτε να παρω ρωταω Pitt
και για αφυγραντηρα ρωτησα αλλα δεν ποσταρω γιατι βασει πειραματισμων και μελετης μπορει να εχει βρει κατι καλυτερο ακομα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#350637 Λοιπόν, μίλησα με Meaco στην Αγγλία και μου είπαν κι αυτοί πως τα μηχανήματά τους είναι Made in China, άρα ας το ξεχάσω το εναλλακτικό σενάριο κατασκευής...
:lol:
Με έβαλε σε σκέψεις ο dimik, επειδή εγώ το θέλω για ρούχα κυρίως και θα είναι σε άλλο δωμάτιο, μήπως να πάρω αφυγραντήρα με ζεόλιθο και όχι με συμπιεστή;
Με ενοχλεί προφανώς η μυρωδιά, αλλά θα είναι σε δωμάτιο που δεν χρησιμοποιούμε, οπότε μικρό το κακό.
Η κατανάλωση είναι αυξημένη, αλλά θα ζεσταίνει και το χώρο.

Τι λέτε; :oops:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350640
Anonymous Founder έγραψε:Λοιπόν, μίλησα με Meaco στην Αγγλία και μου είπαν κι αυτοί πως τα μηχανήματά τους είναι Made in China, άρα ας το ξεχάσω το εναλλακτικό σενάριο κατασκευής...
:lol:
Με έβαλε σε σκέψεις ο dimik, επειδή εγώ το θέλω για ρούχα κυρίως και θα είναι σε άλλο δωμάτιο, μήπως να πάρω αφυγραντήρα με ζεόλιθο και όχι με συμπιεστή;
Με ενοχλεί προφανώς η μυρωδιά, αλλά θα είναι σε δωμάτιο που δεν χρησιμοποιούμε, οπότε μικρό το κακό.
Η κατανάλωση είναι αυξημένη, αλλά θα ζεσταίνει και το χώρο.

Τι λέτε; :oops:


Μυρωδιά είχα την πρώτη μέρα μόνο, από εκείνη την μέρα δεν τον έχω σβήσει και βγάζω περίπου 4 λίτρα (απιονισμένο για σιδέρωμα) νερό την μέρα.
Σε ότι αφορά τον θόρυβο τον έχω στο χωλ μεταξύ των υπνοδωματίων και το βράδυ, με όλα κλειστά ακούγεται ελαφρά σαν βροχή απ έξω. Τουλάχιστον έτσι ακούγεται στα αυτιά μας.
Όντως κρατάει τον χώρο ζεστό και στα υπνοδωμάτια δεν χρειαστήκαμε θέρμανση μέχρι στιγμής, ανοίγουμε το μεγάλο AC στο σαλόνι στα πολλά κρύα και έχει μια πολύ ωραία αίσθηση ζεστασιάς.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#350646 Μου φαίνεται θα πάω να χτυπήσω ένα, στην χειρότερη, αν δεν αντέχω την μυρωδιά θα το εγκαταστήσω στο σπίτι στα Γιάννενα να μαζεύει λίγη υγρασία τώρα που λείπουν οι γονείς.