Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#350228 Μόλις γύρισα απο βόλτα στο κέντρο.
Αδεια η πόλη, ελάχιστα αυτοκίνητα στους δρόμους, αρκετά παρατημένα όπως όπως στις άκρες.

Απόλαυσα οδήγηση...

___
... tapatalk
Άβαταρ μέλους
By markvag
#350317
ArrowsFA1 έγραψε:ΙΚΕΑ-Μαρτίου 2ω15λ σε αστικό του ΟΑΣΘ :metalo:


Φλωριές... 3 ώρες για μικρότερη διαδρομή... :lol: :lol:


Deleted User 1 έγραψε:Παίδες τι παίζει πάνω? Με πήραν οι δικοί μου πριν λίγο που πετάγανε 5 η ώρα για Αθήνα και λέει από Καλαμαριά ότι δεν κατάφεραν να πάνε αεροδρόμιο! :dizzy:


Έτσι όπως την κόβω τη δουλειά, ούτε αύριο θα πάνε... :lol: :lol: Αν και άκουσα ένα αεροπλάνο να προσγειώνεται σε κάποια φάση πριν 2-3 ώρες... :hmmm: (μένω κάτω από τον διάδρομο... :inlove: )


kyr80 έγραψε:
ΑΝ λειτουργούσαν ΟΛΑ βάση σχεδίου, δε θα άλλαζε τίποτα. Δηλαδή στη Ρωσία, δεν πάνε σχολείο τα παιδιά;


Αφενός δεν είμαστε μαθημένοι στα χιόνια ως άνθρωποι (και με 5 μέρες το χρόνο που χιονίζει, πως να μάθουμε;;; :iconcool: ) και αφετέρου, τι μηχανήματα και γενικά υποδομή έχει μία χώρα που χιονίζει 8 μήνες το χρόνο και τι υποδομή μία που χιονίζει 5 μέρες το χρόνο (και άμα)... :iconcool: Θα πλήρωνες μηχανήματα / εξοπλισμό / χειριστές να κάθονται μονίμως για το μία στα 10 χρόνια που θα ρίξει λίγο παραπάνω από μία ψιλή πούδρα;;; :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#350344 Όχι ότι ο "κρατικός μηχανισμός" είναι οργανωμένος , αλλά φανταστείτε τι θα γινόταν αν στη Σουηδία πχ έκανε καύσωνα για καμμία 10αρια μέρες. Θα κλείνανε τα σχολεία με 40°C;
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#350352
saxon_747 έγραψε:Όχι ότι ο "κρατικός μηχανισμός" είναι οργανωμένος , αλλά φανταστείτε τι θα γινόταν αν στη Σουηδία πχ έκανε καύσωνα για καμμία 10αρια μέρες. Θα κλείνανε τα σχολεία με 40°C;

Ούτε μια στο εκατομμύριο.

markvag έγραψε:
Αφενός δεν είμαστε μαθημένοι στα χιόνια ως άνθρωποι (και με 5 μέρες το χρόνο που χιονίζει, πως να μάθουμε;;; :iconcool: ) και αφετέρου, τι μηχανήματα και γενικά υποδομή έχει μία χώρα που χιονίζει 8 μήνες το χρόνο και τι υποδομή μία που χιονίζει 5 μέρες το χρόνο (και άμα)... :iconcool: Θα πλήρωνες μηχανήματα / εξοπλισμό / χειριστές να κάθονται μονίμως για το μία στα 10 χρόνια που θα ρίξει λίγο παραπάνω από μία ψιλή πούδρα;;; :iconcool:


Μα δεν είπα να λειτουργεί 100% η κοινωνία. Εδώ με 10 πόντους χιόνι, δεν λειτουργεί τίποτα. Δεν έχουν τα σπίτια νερό, δεν λειτουργούν οι συγκοινωνίες. Γάλα στη Σιθωνία δεν ήρθε σήμερα :dizzy:
Πάγωσαν οι αλατιέρες λέει ο κάπελας.

Χιόνισε, δεν ήρθε τσουνάμι.
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#350360 Kyr μην γκρινιάζεις λέμε :rtfm: Θα γίνεις πατέρας πρέπει να αποκτήσεις ηρεμία και υπομονή. Πες το Μάρκο να σου πεί τα κόλπα που είναι μεγάλο αλάνι :rtfm: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#350365
kyr80 έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Όχι ότι ο "κρατικός μηχανισμός" είναι οργανωμένος , αλλά φανταστείτε τι θα γινόταν αν στη Σουηδία πχ έκανε καύσωνα για καμμία 10αρια μέρες. Θα κλείνανε τα σχολεία με 40°C;

Ούτε μια στο εκατομμύριο.



Ούτε μία στο εκατομμύριο;;; :s_sarcastic :s_sarcastic

Ο δάσκαλος των Γερμανικών μου μεγάλωσε στη Γερμανία. Στο εκεί κρατίδιο (αν θυμάμαι καλά - πέρασαν και 20χρόνια την τρέλα μου μέσα) υπήρχε (τότε) νόμος που αν το θερμόμετρο έδειχνε πάνω από 28 βαθμούς έκλειναν τα σχολεία λόγω καύσωνα... :iconcool: :lol: :lol: Οπότε καταλαβαίνεις τι γινόταν άμα έδειχνε κανένα 27άρι... :innocent: :lol: Μου είπε την ιστορία σ' ένα διάλειμμα...



@κον5: Ένα είναι το κόλπο, όλα τ' άλλα μπαρμπούτσαλα... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#350366
kyr80 έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Όχι ότι ο "κρατικός μηχανισμός" είναι οργανωμένος , αλλά φανταστείτε τι θα γινόταν αν στη Σουηδία πχ έκανε καύσωνα για καμμία 10αρια μέρες. Θα κλείνανε τα σχολεία με 40°C;

Ούτε μια στο εκατομμύριο.



Αγγλία
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... twave.html

Γερμανία
http://www.businessinsider.com/too-hot- ... ome-2010-7


Αλλά και στο κρύο κλείνουν στη Νορβηγία
http://www.muskegonorway.org/parents/schoolclosings.cfm
Άβαταρ μέλους
By GeorgT
#350372 Hitzefrei γάμουσε, απλά έπρεπε να έχει 30 υπό σκιά!
Άβαταρ μέλους
By otso
#350387
Pitt έγραψε:Μόλις γύρισα απο βόλτα στο κέντρο.
Αδεια η πόλη, ελάχιστα αυτοκίνητα στους δρόμους, αρκετά παρατημένα όπως όπως στις άκρες.

Απόλαυσα οδήγηση...

___
... tapatalk


με ποιο αμαξι;
φοραγες αλυσιδες η κουβερτες; η σκετο;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#350389 Με το 3008 φυσικά. Εδώ που είμαι δεν ανεβαίνεις χωρίς αλυσίδες. Ξαναπήγα και γύρισα πρίν λίγα λεπτά.
40 Εκκλησιές, κέντρο, Βαρδάρι, Τούμπα, Πυλαία και επιστροφή. Εκτός από κεντρικές αρτηρίες, σπάνια έβλεπα αυτοκίνητο να κυκλοφορεί.
Παρά τους -6 η αίσθησή μου είναι ότι μαλάκωσε ο καιρός, φώτισε και η πόλη από το χιόνι, μούρλια!

Έτσι μου ‘ρχεται να κατέβω ξανά... :inlove:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#350391
Pitt έγραψε:Με το 3008 φυσικά. Εδώ που είμαι δεν ανεβαίνεις χωρίς αλυσίδες. Ξαναπήγα και γύρισα πρίν λίγα λεπτά.
40 Εκκλησιές, κέντρο, Βαρδάρι, Τούμπα, Πυλαία και επιστροφή. Εκτός από κεντρικές αρτηρίες, σπάνια έβλεπα αυτοκίνητο να κυκλοφορεί.
Παρά τους -6 η αίσθησή μου είναι ότι μαλάκωσε ο καιρός, φώτισε και η πόλη από το χιόνι, μούρλια!

Έτσι μου ‘ρχεται να κατέβω ξανά... :inlove:


+1000

Πολύ ωραία βραδιά, μαλακός καιρός. Καμιά σχέση με την παγωνιά και τον αέρα των προηγούμενων ημερών.
Εκανα μια βόλτα δυτικά με το αυτοκίνητο χωρίς αλυσίδες, κίνηση ελάχιστη στους δρόμους, μπορούσα να κινηθείς άνετα με 30-40Kmh.
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#350394
axel12p έγραψε:
Pitt έγραψε:Με το 3008 φυσικά. Εδώ που είμαι δεν ανεβαίνεις χωρίς αλυσίδες. Ξαναπήγα και γύρισα πρίν λίγα λεπτά.
40 Εκκλησιές, κέντρο, Βαρδάρι, Τούμπα, Πυλαία και επιστροφή. Εκτός από κεντρικές αρτηρίες, σπάνια έβλεπα αυτοκίνητο να κυκλοφορεί.
Παρά τους -6 η αίσθησή μου είναι ότι μαλάκωσε ο καιρός, φώτισε και η πόλη από το χιόνι, μούρλια!

Έτσι μου ‘ρχεται να κατέβω ξανά... :inlove:


+1000

Πολύ ωραία βραδιά, μαλακός καιρός. Καμιά σχέση με την παγωνιά και τον αέρα των προηγούμενων ημερών.
Εκανα μια βόλτα δυτικά με το αυτοκίνητο χωρίς αλυσίδες, κίνηση ελάχιστη στους δρόμους, μπορούσα να κινηθείς άνετα με 30-40Kmh.


ειπα να βγω με το αμαξι και για αρχη εκανα μια 30λεπτη με τα ποδια γυρω στη Θερμη, πολυ μαλακωσε ο καιρος
καλομαθαμε στα -9

μετα εβγαλα και τ αμαξι στα ερημα στενα της επεκτασης θερμης :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#350396
kyr80 έγραψε:
corsair έγραψε:
kyr80 έγραψε:Η πεθερά μου, με αφορμή τα κλειστά σχολεία-υπηρεσίες κλπ, μου είπε ότι στη Γερμανία έχει άλλο έργο. Όποιος δεν μπορεί να πάει στη δουλειά του, μετράει σαν μέρα κανονικής άδειας.


Το λες και απαραδεκτο. Οταν εχεις να κάνεις με ιδιαζουσες καιρικες συνθηκες, δεν μπορεις να το βαφτιζεις άδεια. Εκτός και αν προτιμουν τα εργατικα ατυχηματα, οπερ σημαινει πολλαπλασια ζημια ασφαλισμένου, ασφαλιστικου φορεα, εργοδοτη.


ΑΝ λειτουργούσαν ΟΛΑ βάση σχεδίου, δε θα άλλαζε τίποτα. Δηλαδή στη Ρωσία, δεν πάνε σχολείο τα παιδιά;
Αλλά....
Στο δήμο Σιθωνίας π.χ. τον έπαιζαν.
Βγήκαν τα jcb στις 9 το πρωί.... Και δεν έχουνε και αλάτι. Να βγαίναν στις 6 το πρωί, να είναι καθαροί οι δρόμοι. Το ΠΡΩΤΟ πράγμα για να λειτουργήσει μια οργανωμένη κοινωνία. Ο διευθυντής του δημοτικού σχολείου ήταν όλο το ΣΚ και φρόντιζε τη θέρμανση για εχθές. Ώστε να λειτουργήσει κανονικά το σχολείο. @@@@ πάρθηκε απόφαση να μη λειτουργήσει, για να μην χτυπήσει κανείς.... Θα το ξανακάνει ο άνθρωπος;;; Σιγά να μην στο μπουρδέλο....

Οι πολίτες;;; Τα μισά σπίτια χωρίς νερό. Βλέπεις από το μεσημέρι -3 και κατεβαίνει. Άνοιξε τη γαμοβρύση να τρέχει. Και όλοι έκπληκτοι.. Μα γιατί δεν έχουμε νερό; Γιατί είστε μ@λ@κες. Και εδώ δε φταίει κανένα κράτος και κανένας δήμος.

Αν λοιπόν δεν είμασταν τόσο λουφαδόροι(με αρχηγό το ευρύτερο δημόσιο), σήμερα απλά θα δουλεύαν όλοι κάποιες λίγες ώρες παραπάνω. Και το κράτος θα λειτουργούσε. Δεν είχαμε ακραία φαινόμενα.


Θεωρητικά δεν έχεις άδικο, αλλά έχουν πιαστεί Κώτσοι πολύ πιο οργανωμένες χώρες, όπως η Γερμανία. (Πέρσι η πρόπερσι που δεν είχαν ρίξει αρκετό αλάτι στο Βερολίνο και οι ιατροφαρμακευτικές δαπάνες από σπασίματα τους είχαν κοστίσει πολλαπλάσια). Για την Ελλάδα τα λες και έκτακτα και ακραία τα φαινόμενα, δεν τα βλέπεις κάθε χρόνο. Δεν είμαστε Ρωσία, ούτε καν Βουλγαρία.
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#350401 Στα γρήγορα.... Δήμος Πανόραμα. Απόθεμα αλατιού τη Δευτέρα 800 τόνοι. Ο Δήμος Καλαμαριάς Τρίτη μεσημέρι έστελνε φορτηγό να φέρει αλάτι. Δεν περιγράφω άλλο.
Έφυγα από Παπαγεωργίου 3 μεσημέρι και έπρεπε να περάσω από φραγκων κέντρο να πάρω τη γυναίκα μου. Εγώ με αλυσίδες, αν και οι περισσότεροι ήταν του στυλ ο δρομος είναι καλός. Η συζηγος έμεινε κάπου ανδριανουπολεως από φόβο κ με περίμενε. Είχε κουβέρτες στο πορτ μπαγκάζ, θα τις έβαζα εγώ.... Με στάση για βενζίνη φτάσαμε θέρμη σπίτι περίπου 7:00. Τις κουβέρτες τις έβαζα πρώτη φορά κ τις έχω από άλλο αυτοκίνητο κ δεν ήμουν σίγουρος αν θα ταιριάζουν. Τις είχα δοκιμάσει χωρίς χιόνι πέρυσι κ ήταν οριακά το μέγεθος. Τελικά όλα Καλά.

Πάρκινγκ νοσοκομείο
Εικόνα
Λαγκαδά κοντά βαρδαρη

Εικόνα

Εγνατία
Εικόνα

Όσοι φύγανε νωρίτερα από τη δουλειά φύγανε με άδεια δίωρη.!

< Note >