Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#349237 Έχω πάρει από Ρελλα με παραγγελία. Λίγο άγριοι και αγενείς είναι, αλλά είναι φθηνοί και όχι απατεώνες.

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#349248 Ευγενέστατος ήταν αυτός που μίλησα και εξυπηρετικότατος. Πάντως στα Bilstein B6 είναι τραγικές οι διαφορές που βρίσκω σε σχέση με άλλους. Μιλάμε για -30% σε σχέση με άλλα μεγάλα μαγαζιά.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#349264
Deleted User 1 έγραψε:Ευγενέστατος ήταν αυτός που μίλησα και εξυπηρετικότατος.

50%
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#349651 Προσοχή στα ανακατασκευασμένα και βαμμένα στην πένα, έχω δεί πολλές φορές να γυρίζουν στα συνεργεία και να μαζεύουν τα παλιά αμορτισέρ, δεν γνωρίζω ονόματα και ποιοί τα κάνουν και που τα διαθέτουν αλλά ότι τα μαζεύουν είναι μια πραγματικότητα και σε ερωτήσεις στα συνεργεία των φίλων γιατί τα μαζεύουν μου είπαν ότι τα πέρνουν και τα ανακατασκευάζουν, πέρα τούτου τίποτα περισσότερο δεν γνωρίζω.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#349914 Δεν ξερω τι θα κανουν στο Q5. Στο polo βλαστημησα την ωρα και την στιγμη. 7 μετατοπισεις σπονδυλων εκανα στους ελληνικους καροδρομους. :dizzy:

Και κατι γενικο: Οταν σε ενα προιον η αγορα ειναι τιμολογιακα εναρμονισμενη (αντε βαλε κανα 5-10% αποκλιση) οφειλεις να ρωτησεις τον ευατο σου ενα "γιατι;" οταν το βρεις σε εναν με σημαντικα χαμηλοτερη τιμη. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#349932
Deleted User 1 έγραψε:Τα μπουμπούνισα.

http://www.rellasamortiser.gr/el/audi/1412-audi-a5-bilstein-b6-2007-2015-24-145961-24-145978-be5-e596-be5-e597.html

Υπερβολή αλλά όπου ρώτησα τα αποθεώνουν. Συν του ότι θα μου τα βάλουν με 60€ αντί για 150€ που ήθελεο Φωκάς.


Συνήθως ένα 100ρικο παίρνουν με ευθυγράμμιση μέσα. Το 60άρι περιλαμβάνει ευθυγράμμιση; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#349981
g8777 έγραψε:Δεν ξερω τι θα κανουν στο Q5. Στο polo βλαστημησα την ωρα και την στιγμη. 7 μετατοπισεις σπονδυλων εκανα στους ελληνικους καροδρομους. :dizzy:

Και κατι γενικο: Οταν σε ενα προιον η αγορα ειναι τιμολογιακα εναρμονισμενη (αντε βαλε κανα 5-10% αποκλιση) οφειλεις να ρωτησεις τον ευατο σου ενα "γιατι;" οταν το βρεις σε εναν με σημαντικα χαμηλοτερη τιμη. :iconcool:


Πολύ σωστά, εγώ έκανα στρογγυλή και χωρίς αιχμές την αναφορά μου γιατί χωρίς ονόματα δεν μπορώ να εκθέσω κανέναν, αλλά έτσι είναι όπως τα λες, μια δεύτερη σκέψη είναι απαραίτητη.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#350012 Γι' αυτό ρώτησα κι εδώ, ρώτησα και το μηχανικό μου, δεν μου μετέφερε κανείς κάτι ανησυχητικό για το Ρέλλα, οπότε προχώρησα. Ίδωμεν. Αύριο πρωί παράδοση σπίτι μου.

Σε θέμα απόδοσης δεν ξέρω τι θα καταφέρουν, δεν τα έχω δοκιμάσει φυσικά. Οι πληροφορίες τα θέλουν να είναι ίδια με τη sport ανάρτηση του S-line (ίδιοι κωδικοί για την ακρίβεια), πράγμα που δε θα με πείραζε αν είναι το αμάξι να θυμίζει λιγότερο SUV και περισσότερο σεντάν/χατσμπακ. Ήταν ευκαιρία πάντως να δοκιμάσω κάτι καλό γιατί το αμάξι έχει καινούρια λάστιχα, καινούρια ψαλίδια, καινούρια φρένα οπότε θεωρώ ότι θα πάρω το μάξιμουμ των δυνατοτήτων τους στην παρούσα συγκυρία. Από τη στιγμή που πάρθηκε η απόφαση να μείνει το αμάξι για +200€ λες πάει στο διάολο.
xenos έγραψε:
Συνήθως ένα 100ρικο παίρνουν με ευθυγράμμιση μέσα. Το 60άρι περιλαμβάνει ευθυγράμμιση; :hmmm:

Ευθυγράμμιση όχι, γιατί σύμφωνα με το μάστορά μου δεν χρειάζεται. Και στην Καρέντα να τα άλλαζαν ευθυγράμμιση δεν θα έκαναν. Βέβαια μένει να φανεί και στην πράξη η οδηγία αυτή του εργοστασίου.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#350019 Βάλτε τον κέρσορα στο κέντρο του αμαξώματος ή στους τροχούς και μετακινείστε τον παρακολουθώντας τις αλλαγές τις ανάρτησης και τη μετακίνηση των ελαστικών.

Αν πχ γνωρίζουμε τις διαστάσεις πχ των ψαλιδιών μας, την απόσταση από το έδαφος, το μήκος των γονάτων κλπ λεπτομέρειες, μπορούμε να δούμε το καμάρι μας τι αλλαγές παθαίνει στην ανάρτηση του και πόσο αλλάζουν οι διάφορες γωνίες της, δείτε το έτσι σαν παιγνίδι .


http://www.racingaspirations.com/apps/m ... alculator/
Άβαταρ μέλους
By otso
#350138 εχω koni αμορτισερ κοκκινα στο παλιο μου αμαξακι , αυτα επισκευαζονται; (ολα τα κονι επισκευαζονται;) ξερει κανεις που; και ποσο παει περιπου;
για το αλλο μου η κονι αν θυμαμαι καλα δεν εχει αλλα παλι θυμαμαι οτι για αυτα που δεν ειχαν επαιρναν τα παλια σου τα αδειαζαν και εβαζαν σαν φυσιγγα μεσα δικο τους . ηταν ειναι αξιοπιστη λυση αυτη ;επειδη την κονι την εχω για νουμερο 1 κα την παω
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#350178
otso έγραψε:εχω koni αμορτισερ κοκκινα στο παλιο μου αμαξακι , αυτα επισκευαζονται; (ολα τα κονι επισκευαζονται;) ξερει κανεις που; και ποσο παει περιπου;
για το αλλο μου η κονι αν θυμαμαι καλα δεν εχει αλλα παλι θυμαμαι οτι για αυτα που δεν ειχαν επαιρναν τα παλια σου τα αδειαζαν και εβαζαν σαν φυσιγγα μεσα δικο τους . ηταν ειναι αξιοπιστη λυση αυτη ;επειδη την κονι την εχω για νουμερο 1 κα την παω


Αυτή είναι η αντιπροσωπεία της ΚΟΝΙ
ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ Α.Ε.Ε.
Καλλιρρόης 61
21 0924 5549

Ζήτα τον Στέλιο, είναι πολύ εξυπηρετικός, έχουν επισκευαστήριο και όλα τα ανταλλακτικά.
Το κόκκινα επισκευάζονται άνετα, τα κίτρινα είναι που αν τα ανοίξουν δεν βάζουν μέσα άζωτο, γιατί δεν βάζουν δεν το γνωρίζω αλλά μου φαίνεται περίεργο.

Το δικό μου εμπρός φοράει φυσίγγια κόκκινα μια παρτίδα που εόιχε βγάλει η ΚΟΝΙ για το δικό μου και βέβαια δεν υπάρχουν εδώ και χρόνια.

Πρίν 3 χρόνια τα άνοιξα και άλλαξα λάδια, μια βαλβίδα ( ροδέλα ) που είχε στραβώσει από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη την είχε η ΚΟΝΙ αλλά ήταν καλοκαίρι και είχε κλείσει, έτσι την ίσιωσα και τα λάδια που έβαλα ήταν 5-20 ειδικά για αμορτισέρ της Valvoline, όσο ζεσταινεται το λάδι τόσο σφίγγουν, ούτε χτυπάνε ούτε τίποτα και δεν χάνουν λάδια γιατί είναι πολύ καλά φτιαγμένα με καλά υλικά.