Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By nass
#349386 Χτες το βράδυ έλεγα "πωπω αύριο το πρωί που πρέπει να πάω αεροδρόμιο θα ξεπαγιάσω :s_omg μήπως να πάρω αυτοκίνητο ? :hmmm: μπααα δε βαριέσαι :) "

Το δίλημμα μου το έλυσε η μηχανή μου μόνη της: μετά από ένα ΣΚ ακινησίας, πετάχτηκα κάπου κανά χλμ. από το σπίτι στις 9 το βράδυ χωρίς πρόβλημα αλλά όταν πήγα να βάλω μπρος να επιστρέψω σπίτι, η μπαταρία αρνήθηκε να συνεργαστεί :rant: Τελείως επίπεδο το μέρος, ο καιρός δεν προσφερόταν για σπρώξιμο, έμεινε κλειδωμένη εκεί και πήγα σήμερα για πρώτη φορά μετά από τόσα χρόνια στο αεροδρόμιο με το αυτοκίνητό μου :x (άλλη μια φορά που έριχνε καρέκλες όταν έφευγα πήρα ταξί)
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#349389 Δεν κάνω τέτοιους ηρωισμούς!!!
Σήμερα και αύριο στην δουλειά με τα ΜΜΜ.
Πιο νέος δεν με ένοιαζε, πλέον κρυώνω και δεν εχω την πολυτέλεια να μην πάω για δουλειά.

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By Morx
#349461 Τελευταιο δρομολογιο με μηχανη για την ωρα, με -11 βαθμους.
Φανελακι μακρυμανικο, πουκαμισο, πουλοβερο, Dainese Laguna Seca απο πανω.
Ισοθερμικο κολαν, παντελονακι, μπουτακια casual alpinestars χειμερινα απο κατω.
Γαντακια 4 εποχων, Κρανος, fleece λαιμου.

Λεω τελευταιο, επειδη ΟΚ στεγνα ηταν τα παντα, ομως τωρα αρχισαν τα χιονια και επιπλεον με 3 μερες παγετο, εσπασαν οι μισες σωληνες της Θεσ/νικης με αποτελεσμα καθε στροφη και παγιδα.
Παγιδα για 1000άρικο και πτωση μαζι με σπασμενα κοκκαλα. Big risk.

Το κρυο παλευεται αν ντυθεις σωστα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#349472
nass έγραψε:Χτες το βράδυ έλεγα "πωπω αύριο το πρωί που πρέπει να πάω αεροδρόμιο θα ξεπαγιάσω :s_omg μήπως να πάρω αυτοκίνητο ? :hmmm: μπααα δε βαριέσαι :) "

Το δίλημμα μου το έλυσε η μηχανή μου μόνη της: μετά από ένα ΣΚ ακινησίας, πετάχτηκα κάπου κανά χλμ. από το σπίτι στις 9 το βράδυ χωρίς πρόβλημα αλλά όταν πήγα να βάλω μπρος να επιστρέψω σπίτι, η μπαταρία αρνήθηκε να συνεργαστεί :rant: Τελείως επίπεδο το μέρος, ο καιρός δεν προσφερόταν για σπρώξιμο, έμεινε κλειδωμένη εκεί και πήγα σήμερα για πρώτη φορά μετά από τόσα χρόνια στο αεροδρόμιο με το αυτοκίνητό μου :x (άλλη μια φορά που έριχνε καρέκλες όταν έφευγα πήρα ταξί)


Νασο σημερα το πρωι δεν ηταν για μηχανή ρε συ! Καλα ντυμενος ετρεμα μεσα στο αυτοκινητο,μεχρι το Χολιντευ ιν.Ασε που οπου ειχε νερα ειχε γινει παγος μεχρι να βγω Αττικη οδο.
Άβαταρ μέλους
By xeno
#349543 τί λέτε για αυτή;
http://www.mrbike.gr/website/street/kawasaki-versys-x-300-2017-presentation.html
προβλεπόμενη χρήση: κυρίως πόλη και μικρές διαδρομές εκτός (μέχρι 100χλμ).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#349650 Η KLE στα 250 που είχα οδηγήσει, ήταν ψόφια χαμηλά, γι'αυτό το λέω.
Δοκίμασέ την και μας λες!
Αναμένεται και η αντίστοιχη V-strom διαβάζω.
Άβαταρ μέλους
By xeno
#349772 στο παρακάτω site
https://www.kawasaki.com/Products/2017- ... -X-300-ABS
δίνει αυτές τις τιμές.

VERSYS®-X 300 ABS*
MSRP NON-ABS: $5,399 / MSRP ABS: $5,699

Μου φαίνεται ενδιαφέρον ότι οι εταιρίες γυρίζουν πάλι σε μηχανές με "φυσιολογικά" κυβικά και βάρος για την πόλη και δεν αφήνουν το πεδίο μόνο στα σκουτεροειδή. Επί της ευκαιρίας, μου αρέσει πολύ η v-strom 650 αλλά τη θεωρώ πολλή (και άβολη) για τις ανάγκες μου. Η v-strom 250 φαντάζει πολύ ενδιαφέρουσα και θάθελα να τη δοκιμάσω οταν έρθει στην Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#349775
xeno έγραψε:στο παρακάτω site
https://www.kawasaki.com/Products/2017- ... -X-300-ABS
δίνει αυτές τις τιμές.

VERSYS®-X 300 ABS*
MSRP NON-ABS: $5,399 / MSRP ABS: $5,699

Μου φαίνεται ενδιαφέρον ότι οι εταιρίες γυρίζουν πάλι σε μηχανές με "φυσιολογικά" κυβικά και βάρος για την πόλη και δεν αφήνουν το πεδίο μόνο στα σκουτεροειδή. Επί της ευκαιρίας, μου αρέσει πολύ η v-strom 650 αλλά τη θεωρώ πολλή (και άβολη) για τις ανάγκες μου. Η v-strom 250 φαντάζει πολύ ενδιαφέρουσα και θάθελα να τη δοκιμάσω οταν έρθει στην Ελλάδα.

Το θεμα ειναι με τι τιμη θα το φερουν εδω, γιατι αν στην Αμερικη κανει 5700$ εδω θα εχει πανω απο 6300€. Με 4Κ αγοραζεις μεταχειρο v-strom 650 οπου περα απο τελη-ασφαλειες κοστιζει πανω κατω τα ιδια σε χρηση, θα εχει εξτρα εξοπλισμο και θα εχεις μια μοτο, μεγαλη μεν σε ογκο, που μπορει να κανει πολυ πιο ανετα ταξιδι.
Άβαταρ μέλους
By xeno
#349783 Έχεις δίκιο για την μεταχειρισμένη 650 αλλά στην μετά-τέκνων εποχή το ταξίδι με μηχανή είναι ξεχασμένη υπόθεση. Για αυτό προσανατολίζομαι σε "μικρή".
Άβαταρ μέλους
By xenos
#349788 Γνώμη μου να προσπεράσεις τα μοτοσυκλετάκια και να πας στα κανονικά ~600. Αυτά τα μοντέλα είναι μόνο για πιτσιρίκια που δεν έχουν δίπλωμα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#349799 Αν ημουν στην θεση σου θα κοιταγα αυτο,

Εικόνα

οριακα κατω απο 7Κ, παιρνει παζαρι, 10 αλογα παραπανω απο το versys 300, καταναλωση κατω απο 4λιτ/100 και το πιο βασικο: δεν φτιαχτηκε για την αγορα της Ασιας.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#349834 Λοιπόν, ας συνεχίσω την ιστορία μου... Έλεγα να πάρω κάτι να γουστάρω λίγο. Γενικά δεν μου αρέσουν τα απωθημένα οπότε είπα να χτυπήσω ένα monsterάκι για όποτε βολτίτσες. :inlove:
Και ξεκινάω... ας δω το 620 (δεν θέλω καρμπς με την καμία). Ζητάνε ότι θέλουν καταρχάς και πολλά είναι παρτάλια. Κάτι ωραία τα είδα να φτάνουν και 4000ε .... :hmmm: με την καμία επίσης...
Να δω κάτι πιο σύγχρονο; Βλέπω 696. Πιο καινούριο, ωραίο κλπ παίζουν 4300+ χωρίς abs εννοείται.
Ωραία, μετά πάει σε 796 (που το λένε όλοι για πολύ καλύτερο λόγω μονόμπρατσου, ψυγείου και δύναμης) αλλά οι τιμές απογειώνονται (7500+), παρότι έκανε 1κ παραπάνω από το 696. Δεν υπάρχουν και πολλά μετάχειρα βέβαια.

Από την μία λέω να δω για το 696. Από την άλλη να περιμένω μπας και κάποια στιγμή κάτσει κανένα 796 (δεν βιάζομαι) σε καλή τιμή (υπέρχλωμο). Από την παράλλη λέω μήπως δεν αξίζει το όλο θέμα. Τέλος βαριέμαι και λέω και να μην πάρω και τπτ να τελειώνω! :ninja:

Γνώμες; :hmmm: