Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#349208 Από την στιγμή που δεν είναι κανονικά χειμερινά, εγώ θα ακολουθούσα το πρώτο σενάριο. Και στην επόμενη αλλαγή, βάλε κλασικά θερινά, και όχι τα CrossClimate που είναι εντελώς ακατατάλληλα για το ελληνικό κλίμα.
Άβαταρ μέλους
By soch
#349226 Θέλω να αλλάξω λάστιχα στο Opel Astra 1.6 που φοράει 195/60/15 και κάνει 2.000 περίπου χιλιόμετρα το έτος (300 στην καρδιά του χειμώνα όταν δεν μπορώ να οδηγήσω τη μηχανή με βροχές και χιόνια - σαν αυτές τις μέρες - και τα υπόλοιπα σε καλοκαιρινά ταξίδια).
Μέχρι τώρα έβαζα continental premium contact xx και αναρωτιέμαι αν υπάρχουν πιο οικονομικά που να βγάζουν τα 4-5 χρόνια που τα αλλάζω (καθώς από χιλιόμετρα μαζεύω πολύ λίγα) και να κρατάνε όσο μπορούν τη φόρμα τους.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#349272
soch έγραψε:οκ, οπότε τα βγάζει και μου τα δίνει :lol:



χαχαχα πρέπει να αλλάξεις και ζάντες! (16'')

Crossclimate δεν βάζω εννοείται! Τα έβαλε η προηγούμενη κάτοχος (γιατί άραγε; )
Τι θα προτείνατε για Mini Cooper S?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#349278
citastak έγραψε:
soch έγραψε:οκ, οπότε τα βγάζει και μου τα δίνει :lol:



χαχαχα πρέπει να αλλάξεις και ζάντες! (16'')

Crossclimate δεν βάζω εννοείται! Τα έβαλε η προηγούμενη κάτοχος (γιατί άραγε; )
Τι θα προτείνατε για Mini Cooper S?



Εγώ έχω Sport Contact 5 σε 17άρια, θα τα άλλαζα ευχαρίστως σε 16ρια αλλά τα λάστιχα είναι παραπάνω από ικανοποιητικά για το αυτοκίνητο. Βέβαια δεν ξέρω αν βγαίνουν σε 16 και αν θα ήθελες κάτι τόσο sport.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#349309
rocsta έγραψε:Πάγος ρε συ... Καμία ελπίδα δεν έχουν ούτε καν light χειμερινά.

Ειναι συνεχεια μιας χθεσινης κουβεντας...Μετα απο οδηγηση με χειμερινα (με καρφια) σε αυτο το Civic
Εικόνα
..στον Καναδα με χιονι .. (εδω οταν ηταν ακομα light!)
Εικόνα
ελεγα οτι το πολυ 20% ειναι μεταδοση και 80% λαστιχα το να μπορεσεις να κινηθεις σε αυτες τις συνθηκες..μην πω 10-90!
Σε γεφυρες και σε σημεια επικινδυνα για τη δημιουργια παγου, ειχαν αλατι και δεν αναγκαστηκα να μειωσω τον ρυθμο μου..μαλιστα οι εκει οδηγοι, συνηθισμενοι σε αυτες τις συνθηκες, κινουνταν με μεγαλυτερες ταχυτητες απο εμενα..
Αντιθετα εδω με το δικο μου και τα καλοκαιρινα, σε χιονισμενο δρομο αυτες οι ταχυτητες ειναι αυτοκτονικες, και παρα την τετρακινηση η εκκινηση περιπετειωδης!
Άβαταρ μέλους
By soch
#349363
soch έγραψε:Θέλω να αλλάξω λάστιχα στο Opel Astra 1.6 που φοράει 195/60/15 και κάνει 2.000 περίπου χιλιόμετρα το έτος (300 στην καρδιά του χειμώνα όταν δεν μπορώ να οδηγήσω τη μηχανή με βροχές και χιόνια - σαν αυτές τις μέρες - και τα υπόλοιπα σε καλοκαιρινά ταξίδια).
Μέχρι τώρα έβαζα continental premium contact xx και αναρωτιέμαι αν υπάρχουν πιο οικονομικά που να βγάζουν τα 4-5 χρόνια που τα αλλάζω (καθώς από χιλιόμετρα μαζεύω πολύ λίγα) και να κρατάνε όσο μπορούν τη φόρμα τους.


Λοιπόν
Να ψηφίσω αριστερά δηλ. Fulda Ecocontrol HP με 240€ (εναλλακτικά TOYO CF2 με 258€)
μεσαίο χώρο δηλ. Goodyear EfficientGrip Performance με 274€
ή δεξιά δηλ. Michelin CrossClimate με 350€;

Βασικά αν δε μου αποκλείσετε τα 2 πιο οικονομικά (αν στη διετία δηλ. δε γίνονται μπετό), θα τα προτιμήσω.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#349369
Zeus έγραψε:Σε συνεχεια της χθεσινης κουβεντας...awd με all season λαστιχα vs πισωκινητο με χειμερινα..

...φανταστειτε τι θα γινοταν με καλοκαιρινα!
Οπότε κάτι συζητήσεις για αυτοκίνητα με εντός και εκτός δρόμου επιδόσεις μπορούν να προκύψουν μόνο με αλλαγή ελαστικών. Η οποία μπορεί να προκύψει πιο σημαντική από ισχύ, είδος τετρακίνησης, μπλοκέ, ηλεκτρονικά κλπ.... Κοινώς και το καλύτερο LandRover με λάθος λάστιχα μπορεί εκτός δρόμου να εκτεθεί από κάτι πολύ υποδεέστερο με τα σωστά λάστιχα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#349379 Προφανώς και έτσι είναι!

Πριν χρόνια πηγαίναμε 3-5 πηγάδια με ένα Subaru Forrester 2,5 και ενα Hyundai S coupe, το δεύτερο με χειμερινά λάστιχα. Το Σκουμπι δυσκολευόταν να το ακολουθήσει.

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#349418
soch έγραψε:
soch έγραψε:Θέλω να αλλάξω λάστιχα στο Opel Astra 1.6 που φοράει 195/60/15 και κάνει 2.000 περίπου χιλιόμετρα το έτος (300 στην καρδιά του χειμώνα όταν δεν μπορώ να οδηγήσω τη μηχανή με βροχές και χιόνια - σαν αυτές τις μέρες - και τα υπόλοιπα σε καλοκαιρινά ταξίδια).
Μέχρι τώρα έβαζα continental premium contact xx και αναρωτιέμαι αν υπάρχουν πιο οικονομικά που να βγάζουν τα 4-5 χρόνια που τα αλλάζω (καθώς από χιλιόμετρα μαζεύω πολύ λίγα) και να κρατάνε όσο μπορούν τη φόρμα τους.


Λοιπόν
Να ψηφίσω αριστερά δηλ. Fulda Ecocontrol HP με 240€ (εναλλακτικά TOYO CF2 με 258€)
μεσαίο χώρο δηλ. Goodyear EfficientGrip Performance με 274€
ή δεξιά δηλ. Michelin CrossClimate με 350€;

Βασικά αν δε μου αποκλείσετε τα 2 πιο οικονομικά (αν στη διετία δηλ. δε γίνονται μπετό), θα τα προτιμήσω.

Θα απέκλεια τα Τoyo , αλλά όχι τα Fulda. Έχω δοκιμάσει τα SportControl και ήταν πολύ καλά στο Clio TCE, αλλά για τα EcoControl δεν έχω ιδέα.
Η διαφορά τιμής πάντως είναι σημαντική, λογικό να μπαίνεις σε σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#349427
citastak έγραψε:To mini φοράει Michelin cross climate. Τα λάστιχα είναι κοντα έτους και έχουν 7 χιλ χλμ πάνω τους. Ήδη τα μπροστινά εχουν ξεκινήσει και φθείρονται αρκετά.

Έχω τις εξής επιλογές:
α. Τα κρατάω κάνοντας μπρός-πίσω μέχρι να τελειώσουν (δλδ άλλα 10-12 χιλ χλμ), τα πετάω και παίρνω καινούρια κανονικά λάστιχα.
β. Μόλις περάσουν τα κρύα, πάω και αγοράζω κανονικά λάστιχα και βάζω τα χειμερινά στο γκαραζ. Από Νοέμβρη-Μάρτη τα φοράω για τα επόμενα 3-4 χρόνια και έτσι έχω ένα υποτυπώδες χειμωνο-λάστιχο. Μένω αρκετά ψηλά στην Αττική, (π.χ. σήμερα είχαμε -4.)

Τι προτείνετε; Έχει νόημα το β;
Σε κάθε περίπτωση για 195 55 16 τι θα διαλέγατε; Exalto, sportcontact ή κάποιο άλλο;
Μερσί για το χρόνο σας.

Εγω πάντως μετά από 28.000 με τα cross climate , στην ίδια διάσταση ούτε υπερβολική φθορά έχω (τα dunlop blue response τα έβγαλα οφ σε 20.000-25.000) και μπορώ να πω ότι στο πολύ νερό είναι πολύ καλά. Ίσως όμως πιο Νότια όντως να έχουν θέμα γιατί και εμένα την περισσότερη φθορά την έκαναν το καλοκαίρι ενώ το τελευταίο τρίμηνο έχουν σταθεροποιηθεί.Συμφωνώ πάντως ότι δεν αξίζει να τα κρατήσεις ως "χειμερινά" γιατί δεν είναι.Επίσης νομίζω ότι δεν υπάρχουν exalto και sportcontact στην διάσταση μας εκτός και αν δεν θυμάμαι καλά
Άβαταρ μέλους
By citastak
#349433 HF, tα cross climate γιατί είναι στην εξίσωση; Δεν κάνουν για Ελλάδα. Φθείρονται ΠΟΛΥ γρηγορα (ελέω μαλακής γομας) και δεν είναι και πανάκριβα. Fulda δεν εχω δοκιμάσει ποτέ/.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#349436
belgarion έγραψε:
citastak έγραψε:To mini φοράει Michelin cross climate. Τα λάστιχα είναι κοντα έτους και έχουν 7 χιλ χλμ πάνω τους. Ήδη τα μπροστινά εχουν ξεκινήσει και φθείρονται αρκετά.

Έχω τις εξής επιλογές:
α. Τα κρατάω κάνοντας μπρός-πίσω μέχρι να τελειώσουν (δλδ άλλα 10-12 χιλ χλμ), τα πετάω και παίρνω καινούρια κανονικά λάστιχα.
β. Μόλις περάσουν τα κρύα, πάω και αγοράζω κανονικά λάστιχα και βάζω τα χειμερινά στο γκαραζ. Από Νοέμβρη-Μάρτη τα φοράω για τα επόμενα 3-4 χρόνια και έτσι έχω ένα υποτυπώδες χειμωνο-λάστιχο. Μένω αρκετά ψηλά στην Αττική, (π.χ. σήμερα είχαμε -4.)

Τι προτείνετε; Έχει νόημα το β;
Σε κάθε περίπτωση για 195 55 16 τι θα διαλέγατε; Exalto, sportcontact ή κάποιο άλλο;
Μερσί για το χρόνο σας.

Εγω πάντως μετά από 28.000 με τα cross climate , στην ίδια διάσταση ούτε υπερβολική φθορά έχω (τα dunlop blue response τα έβγαλα οφ σε 20.000-25.000) και μπορώ να πω ότι στο πολύ νερό είναι πολύ καλά. Ίσως όμως πιο Νότια όντως να έχουν θέμα γιατί και εμένα την περισσότερη φθορά την έκαναν το καλοκαίρι ενώ το τελευταίο τρίμηνο έχουν σταθεροποιηθεί.Συμφωνώ πάντως ότι δεν αξίζει να τα κρατήσεις ως "χειμερινά" γιατί δεν είναι.Επίσης νομίζω ότι δεν υπάρχουν exalto και sportcontact στην διάσταση μας εκτός και αν δεν θυμάμαι καλά


Τι να πω, μπορεί να φταίω εγώ. Κάνω καθημερινά 60χλμ από Ε.Ο. Ίσως αυτό να βοηθάει;
Αυριο θα τα δω και στο χιόνι, από ότι φαίνεται το στρώνει.
Μπαίνω στα site να δω επιλογές.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#349442 Πριν από λίγο, περνώντας από το Ολ. Χωριό, τσέκαρα τα re002 σε κρύο οδόστρωμα (albeit χωρίς πάγο-χιόνια). Πολύ προοδευτικά άνοιξε λίγο η ουρά και με μικροδιόρθωση όλα κομπλέ. Αυτό το λαστιχάκι πραγματικά με κερδίζει ολοένα και περισσότερο. Ακόμα περιμένω και το ρηβιού του συντρόφου Δία. :lol: