Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By otso
#346400
dimviii έγραψε:
otso έγραψε:εσυ τι εχεις; και ποσο κρατανε;.


τις μαμισιες φυσικα.
Όταν θα το πουλησω,θα τις βγαλω τις μαμισιες για να τις βαλω στο επομενο.


dim πηρες καινουργιο; καλοριζικο και καλες βολτες . εγω ειχα μεινει ειχα ακουστα δηλ. για ενα παλιο μη μη τσιμπισει.
αμα το πουλησεις κρατα μου τα τασια.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#346411 τι καινουριο,δεν υπαρχει σαλιο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#346413
Pitt έγραψε:
dimviii έγραψε:
otso έγραψε:εσυ τι εχεις; και ποσο κρατανε;.


τις μαμισιες φυσικα.
Όταν θα το πουλησω,θα τις βγαλω τις μαμισιες για να τις βαλω στο επομενο.


Δεν ξέρω αν το λες στα σοβαρά ή αν κάνεις πλάκα. Αν όμως σοβαρολογείς, να ξέρεις ότι και οι μανίσιες έχουν κάποιο χρόνο ζωής ο οποίος έχει ήδη μειωθεί και δεύτερον, η απόδοση των λαμπτήρων ακόμη και των πυρακτώσεως μειώνεται με το χρόνο και μάλιστα αισθητά.

Οι λάμπες είναι αναλώσιμες και ως τέτοιες πρέπει να τις αντιμετωπίζουμε. Και στα προηγούμενα αυτοκίνητά μου άλλαζα τις λάμπες των προβολέων είτε όταν καίγονταν είτε κάθε 4-5 χρόνια.


πιο πιθανο είναι να καουν οι osram/Philips που θα αλλαξω προληπτικα,παρα οι Τζαπωνεζικες του 2005.
Και μιλαω σοβαρα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#346424
dimviii έγραψε:πιο πιθανο είναι να καουν οι osram/Philips που θα αλλαξω προληπτικα,παρα οι Τζαπωνεζικες του 2005.
Και μιλαω σοβαρα.


Μα δεν φτάνει να ανάβουν, πρέπει να φωτίζουν κιόλας. Είναι σίγουρο ότι μετά από 12 χρόνια ΔΕΝ φωτίζουν όπως φώτιζαν καινούριες.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#346427 δεν εχω παρατηρησει κατι να πω την αληθεια.Παντως τα φωτα του είναι καλα/δυνατα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#347293 πηγα και το κοιταξα γιατι δεν το ειχα δει,ειναι Sylvania usa.
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#356141
Kon5 έγραψε:
g8777 έγραψε:
Μερα με νυχτα ειναι λιγο για να περιγραψει τη διαφορα. :thumbsup: :thumbsup:

Για πες καλέ μου άνθρωπε αξίζει να τις πάρω σε H4

https://www.telematica.gr/product/PIA-0 ... A-(-HE830-)-Hyper-Plus-bulb-H4-12V-60/55W---4000K

Τις έβαλα στην θέση των osram δεν θυμάμαι μοντέλο. Ένα με δύο κλικ πιο δυνατές από τις παλιές, το φως λευκό. Το καταλαβαίνεις ιδιαίτερα στο φανάρι συγκρίνοντας το με τη δέσμη του διπλανού αυτοκινήτου όπου κιτρινίζει καθαρά. Καλές για τα χρήματά τους αλλά οκ θαύματα δεν περίμενα.
Όταν με το καλό πάρουμε xenon κανονικά θα δούμε το φως το αληθινόν
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#356148 Κάηκε η μια λάμπα από τα φώτα θέσεως. Τα διασταυρώσεως είναι xenon, οπότε σκέφτομαι να αλλάξω τα πρώτα με λευκά. Θυμίζει καραβοχελώνα έτσι όπως είναι τώρα....

Ξέρει κανείς από που να πάρω, και τι;(led ή υπάρχουν και λευκές από τις παλιές;)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
By theo13
#363783 Σε H7 εκτός από τις PIAA xtreme white τι άλλο μπορούμε να δούμε; Κάηκε η μια από τα πορείας και έβαλα μια που είχα παραπεταμένη και είδα ότι έχουν σημαντική διαφορά στην απόδοση.
Διαβάζω παντού για PIAA είναι τόσο γαμάτες;;
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#363887 Λόγο συνθηκών κάνω πολλά πολύ πρωινά χιλιόμετρα και σε εθνική και σε κλειστό στροφιλικι , δεν μετάνιωσα ούτε ευρώ για τις λάμπες.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#363911 Για το αμάξι όμως;