Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#345361 Sorry που θα γινω πεζος αλλα μ εναν κινεζο του 20ευρω μια χαρα κανω την δουλεια μου. Δεν ταξιδευουμε και καθε μερα δα μερικοι για να παρουμε την σουπερ ντουπερ αντοχης (δεν υπολογιζω ταξιδια με αυτοκινητο). Οπου την εχω δανεισει επισης μου μια χαρα την βολευτηκαν και οι υπολοιποι.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#345364 Σου έχει σπάσει ποτέ ροδάκι να αναγκαστείς να κουβαλήσεις 10-15-20 kg βαλίτσα; Εύχομαι να μην σου τύχει, θα βλασφημίσεις την ώρα και την στιγμή που τσιγκουνέυτητκες τα € να πάρεις κάποια καλύερη.

Στα άλλα πλεονεκτήματα της επώνυμης είναι ότι υπάρχουν ανταλλακτικά και επισκευάζονται.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#345366 Mακρυά από φτηνιάρικες κινέζικες βαλίτσες ειδικά αν ταξιδεύετε με αεροπλάνο. Δεν αντέχουν πάνω από 2-3 ταξίδια.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#345373 Το έχω ξαναγράψει, έχω 2 καμπίνας Dunlop των 17 ευρώ από sportsdirect και 2 μεγάλες κινεζικές υφασμάτινες των 20 ευρώ και ταξιδεύω αεροπορικώς εδώ και 6 χρόνια χωρίς πρόβλημα. Δεν χρειάζεται να είναι Samsonite ή οποιασδήποτε άλλης φίρμας για να αντέχουν, η αντοχή είναι προφανής όταν την δεις από κοντά πριν την αγορά.

< >

Edit: έχω μια No name και μια Delsey για λαπτοπ και η πρώτη φαίνεται πολύ πιο ανθεκτική στα ταξίδια, άσε που δεν φοβάμαι να την χώνω κάτω από καθίσματα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#345841
dimik έγραψε:έχω 2 καμπίνας Dunlop των 17 ευρώ από sportsdirect

Αυτή λες; http://gr.sportsdirect.com/dunlop-troll ... e=70804291 (57cm-16.79€) ;
Καλή φαίνεται. Είναι στιβαρή η λαβή σε πλήρη επέκταση; Φέρεται καλά όταν είναι γεμάτη; Αντέχει στο ελάχιστο σήκωμα; (πχ σκαλοπάτι )

Επίσης καλή φαίνεται κι αυτή http://gr.sportsdirect.com/firetrap-sof ... e=70821591

sknipper έγραψε:4ροδη με μεγάλες μικρές δε νομίζω να υπάρχουν στην κατηγορία καμπίνας, το σχόλιό μου αφορά σε μεγαλύτερες.

Δες και American Tourister νομίζω είναι αδελφάκια των Samsonite.
Και οπωσδήποτε δες Amazon Basics, έχουν πολύ καλής ποιότητας προϊόντα σε πολύ καλές τιμές. Μόνο που νομίζω δεν έχουν 55άρα.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις αλλά αυτή τη στιγμή μόνο cabin bag ψάχνω (55ρα δλδ για μέση συμβατότητα)

Άρα ξεχνάω 4ροδη για cabin bag σωστά;

ΥΓ: Δεν βλέπω και κάποιο άλλο σχετικό θέμα για βαλίτσες πέρα από το Q&A για να μην τα γράφουμε εδώ, αλλά δεν είναι και πολύ άσχετο εδώ που τα λέμε :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#345860 Πήρα την firetrap γιατί μου άρεσε πιο πολύ συνολικά. Μεγειές μου :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#345888 Ναι αυτή την Dunlop έλεγα, το μόνο μείον που έχει είναι ένα μικρό σκάλωμα κατά την επέκταση της λαβής στην μια από τις 2, κατά τα άλλα απροβλημστιστες.
Επισης vfm η firetrap οπότε δεν νομίζω να το μετανιώσεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#345932 Φοβερή η premium economy της lufthansa. Άξιζε τελικά! Πολύ ξεκούραστο ταξίδι.

Θα επανέλθω με φωτογραφικό υλικό.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#345975 Νομίζω είχα φτιάξει θέμα για αποσκευές στο άλλο φόρουμ.

Τη βαλίτσα καμπίνας της Dunlop από το SportsDirect όταν την είχα δει έκανε πολύ λιγότερο, ή 9 ή 11 λίρες, δεν ξέρω αν είναι η ίδια αλλά μου είχε φανεί ενοχλητικά ευτελής και κακοφτιαγμένη.
Βέβαια το καλό με τις βαλίτσες καμπίνας είναι ότι δεν τρώνε πολύ ζόρι όπως αυτές που δίνονται και κουτουλιούνται σε ιμάντες, πετιώνται σε καρότσια, συμπιέζονται από παντού και στο τέλος κυριολεκτικά προσγειώνονται στον ιμάντα παραλαβής. Οπότε ακόμα κι αυτή που είδα μπορεί να αντέξει πολλά ταξίδια. Αρκεί να μην στουκάρεις σε κανένα πεζοδρόμιο και χάσεις ρόδα...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#347708 αεροπλανο προσγειωθηκε στο Βενιζελος με ένα κινητηρα
http://www.protothema.gr/greece/article ... omas-cook/
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#349441
Dimitris_P έγραψε:Πήρα την firetrap γιατί μου άρεσε πιο πολύ συνολικά. Μεγειές μου :lol:


Παρέλαβα. Μια χαρά δείχνει, παλαντζάρει λίγο η λαβή, θα δείξει γεμάτη και σε πραγματικές συνθήκες την αληθινή της συμπεριφορά.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#349636
Άβαταρ μέλους
By mirage
#349655 Trent 772 surge κατα την απογείωση. Κλασσικη περίπτωση βλαβης που θα ελεγε και ο Τσακωνας.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#350199 Όταν έκανα την κράτηση για lhr με Aegean αυτή τη φορά μου έβγαλε 2 επιλογές, Don't need to check in αν θυμάμαι καλά και checkin με επιλογή θέσης 12€. Πάτησα το don't need. Αυτό τι σημαίνει, ότι όντως δεν θα χρειαστεί να κάνω check in ?

Βλέπω επίσης ότι δεν επιτρέπουν 2η χειραποσκευή , πχ ένα laptop :dizzy:
https://el.aegeanair.com/taksidepste/pl ... aposkeves/
Άβαταρ μέλους
By mirage
#350239 Επιτρεπουν. Για το αλλο δεν εχω ιδεα τι θες να πεις.

< >