Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nass
#342044 Amelia Earhart και ΜΗ370 τα 2 μεγάλα μυστήρια της αεροπορίας
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#342402 Miracle air stewardess who survived 33,000ft fall in 1972 after plane exploded in mid-air passes away
Serbia's state TV has revealed 66-year-old Vesna Vulovic was found dead by her friends in her apartment in Belgrade
http://www.dailyrecord.co.uk/news/uk-wo ... ed-9510534
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#345008 Έψαχνα μια καλή βαλίτσα χειραποσκευής που να ταιριάζει στις περισσότερες εταιρείες (Επειδή δεν έχουν όλες τα ίδια μεγέθη). Ήθελα ευελιξία στην κίνηση όταν είναι γεμάτη (γιατί αυτή που έχω τώρα παλαντζάρει) και να μην είναι σκληρή επιφάνεια ώστε να μπορεί να συρρικνώνεται ή να φουσκώνει ανάλογα με το περιεχόμενο.

Και έπεσα πάνω σ'αυτή τη σημερινή προσφορά του amazon, δείχνει καλή
https://www.amazon.co.uk/Samsonite-Dyna ... r=1-1&th=1

go for it ?

edit: τώρα πρόσεξα ότι αυτή έχει 2 ρόδες. Είναι κι αυτή με 4 ρόδες

https://www.amazon.co.uk/Samsonite-Dyna ... 232&sr=1-4
Άβαταρ μέλους
By mirage
#345102 Δε γουσταρω 4 ροδες οποτε 2ροδη απο εμένα

< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#345140
mirage έγραψε:Δε γουσταρω 4 ροδες οποτε 2ροδη απο εμένα

< >

+1000

< phone
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#345149
mirage έγραψε:Δε γουσταρω 4 ροδες οποτε 2ροδη απο εμένα

Απλώς θέμα γούστου ή έχει κάποια cons έναντι της 2ροδης;

elteo εσύ γιατί συμφωνείς με τα χίλια; Ξεδίπλωσε τα επιχειρήματά σου :iconcool:

Αν θυμάμαι καλά σε παλαιότερη ερώτηση οι 4ροδες είχαν αναφερθεί ως οι πιο εύχρηστες, συν ότι μπορείς να σύρεις την βαλίτσα παράλληλα με τον εαυτό σου, στο πλάι δηλαδή, αντί να σπρώχνεις προς τα μπροστά.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#345151 Δε σπρωχνεις, τραβας.
Γιατι οχι;
Γιατι αυτο το παραλληλο συρσιμο δουλευει καλα μονο σε ισια δαπεδα. Γιατι δεν γουσταρουν ανωμαλο εδαφος και γιατι 4 ροδες σημανει 2 περισσοτερες ροδες που θα μπορουσαν να σπασουν. Βεβαια δε λεω οχι στην πρακτικοτητα των 4ων αλλα αμα ειναι πολυ γεματες δε δουλευει το παράλληλο τοσο καλα.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#345157 Η συγκεκριμένη δίροδη έχει προεξέχουσες βάσεις που θα σπάσουν εύκολα.
ΟΙ 4ροδες κυλάνε πιο εύκολα αλλά μόνο σε λείο πάτωμα, δηλαδή στο πλακάκι του αεροδρομίου, λιγότερο καλά σε πεζοδρόμιο. Οι όχι καλές 4ροδες δεν κυλάνε και τόσο εύκολα ή έχουν τζόγους που κουράζουν, ειδικά αν είναι μεσαία-μεγάλη.
Στις 2ροδες οι ρόδες είναι στη γωνία, οι μισές μέσα μισές έξω, στις 4ροδες είναι ολόκληρες κάτω από τη βαλίτσα, για τις ίδιες διαστάσεις χάνεις πιο πολύ ωφέλιμο χώρο.
Το να σέρνεις από πίσω σου (δίροδη) βολεύει στα πεζοδρόμια γιατί είσαι πιο στενός. Μεγάλο μείον στις 4ροδες είναι ότι σε τραίνο λεωφορεία κλπ δεν κάθονται εκεί που τις αφήνεις αλλά κυλάνε και πρέπει να τις κυνηγάς.
Το πιο σωστό (αφορά κυρίως μεγαλύτερες βαλίτσες) είναι μάλλον 4ροδη με 2 μεγάλες ρόδες (μέσα έξω) για αντοχή και καλή κύλιση σαν δίροδη γενικά και 2 μικρές για τις ιδανικές συνθήκες αεροδρομίου.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#345158 Ορθό, γιατί όμως να μην έχεις εξαρχής με 4 και στο ανώμαλο να παίζεις με τον κλασσικό τρόπο τράβηγμα/ζμπρώξιμο και σε λείο, πχ μέσα στο αεροδρόμιο, να παίζεις με παράλληλο;
Κατά τ'άλλα η παραπάνω βαλίτσα είναι καλό v4m;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#345162
Dimitris_P έγραψε:Ορθό, γιατί όμως να μην έχεις εξαρχής με 4 και στο ανώμαλο να παίζεις με τον κλασσικό τρόπο τράβηγμα/ζμπρώξιμο και σε λείο, πχ μέσα στο αεροδρόμιο, να παίζεις με παράλληλο;
Κατά τ'άλλα η παραπάνω βαλίτσα είναι καλό v4m;
Μα υπέρ αυτού είμαι και έτσι τις χρησιμοποιώ απλά τονίζω κάποια μικρά μειονεκτήματα, και επειδή οι 4ροδες έχουν πιο μικρές ρόδες από τις 2ροδες υστερούν σε δίροδη χρήση. Και για αυτό για μεγαλύτερη βαλίτσα λέω 4ροδη με 2 μεγάλες και 2 μικρές ρόδες.

Επίσης να επισημάνω αν δεν είναι σαφές ότι η βαλίτσα είναι μάλλον πράσινη σκούρα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#345163 Θα συμφωνησω για τις βασεις. Ειναι εύκολο να σπασουν.
Γιατι οι 4 μικρες ροδες οταν γινονται 2 ειναι χαλια+λογω σχεδιασμου τοτε ακριβως ειναι που κινδυνεύουν να σπασουν ενω τραβας.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#345166 Μάλιστα. Οπότε ούτε η παραπάνω 2ροδη είναι καλή λόγω των βάσεων ούτε η 4ροδη γιατί έχει 4 ίδιες.
Κάτι άλλο vfm σ'αυτά τα λεφτά πάνω κάτω;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#345173 Αυτές του amazon έχουν 64 λιριά(σημερινή προσφορά λέει) και είναι και samsonite. Για κάτι καλό θα έδινα τόσα λεφτά, να κρατήσει και να είναι εύχρηστη. Αλλά παραπάνω για cabin bag μου φαίνονται too much.
Οι απαιτήσεις μου είναι να έχει soft cover και να έχει στιβαρό χερούλι.

Τα τελευταία ταξίδια τα έχω κάνει με μια απλή κινεζιά που όταν είναι γεμάτη παλαντζάρει πέρα δώθε.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#345242 4ροδη με μεγάλες μικρές δε νομίζω να υπάρχουν στην κατηγορία καμπίνας, το σχόλιό μου αφορά σε μεγαλύτερες.

Δες και American Tourister νομίζω είναι αδελφάκια των Samsonite.
Και οπωσδήποτε δες Amazon Basics, έχουν πολύ καλής ποιότητας προϊόντα σε πολύ καλές τιμές. Μόνο που νομίζω δεν έχουν 55άρα.