Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#341052 Ευχαριστώ πολύ! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By mirage
#341078 Αυτό. Βεβαια και η δεκαδα μια χαρα ειναι για γενικα η πολη περπατιεται ευκολα. Επισης το velib ειναι καλη ιδέα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#341083 Δεν ξέρω πως θα είναι ο καιρός για ποδήλατο. Τώρα κοιτάμε και για skip the line εισιτήρια. €17 το κανονικό για Eiffel... €55 αυτό χωρίς ουρές. :blink:


< >
Άβαταρ μέλους
By dstou
#341179 Δυό φορές που πήγα στον Άιφελ, μέσα σε 15 λεπτά μπήκα μέσα. Ευτυχώς που δεν είχα πλήρώσει σκιπ δε λάιν. Άμα δε βρέχει, το βελίμπ (ενοικίαση ποδηλάτων και πληρωμή με κάρτα), καράλέει. Επίσης ο πε΄ριπατος στις όχθες του Σηκουάνα. Και η κρουαζιέρα με τα μπατώ με άρεσε.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#341206 Χρηστο λογικα θα εχει κοσμο. IMhO skip it αν εχει ουρα δεν αξιζει ισως την 89η φορα που θα πας να εχεις λογο να ανεβεις. Αντιθετα αξιζει να κατεβειτε Trocadero και να κατηφορισετε απο εκει στον Πυργο. Γραμμες 6 και 9. Ωραια θεα και φωτογραφιες εγγυημένες.
Α και μακρια απο οποιοδηποτε μαγαζι/μπαρ/εστιατοριο στα Ηλυσια Πεδια.

< >
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#341212 Οι συμβουλές σας είναι υπέρπολύτιμες! :inlove:
Άβαταρ μέλους
By dstou
#341222 Αν θα πρότεινα σκιπ δε λάιν θα ήταν για το μουσείο Ορσέ και μόνο. Γενικά, το Ορσέ με άρεσε περισσότερο από τον Λούβρο, αν και στο δεύτερο είχαμε γαμάουα ξενάγηση για τα ελληνικά εκθέματα. Όμως επειδής αγάλματα και αγγεία έψουμε φάει με τον κιλοτόνο στη χώρα μας, τα αιγυπτιακά τα έχω δει στην πατρίδα τους σωρηδόν, τα ρωμαικά είναι εν πολλοίς δευτεράντζες μπροστά στα δικά μας, τελικώς αν με έβαζε κάποιος να διαλέξω μεταξύ των δύο θα πήγαινα πάλι Ορσέ.
Κατά την αναμονή της ουράς για τον Άιφελ βγάζεις ωραίες φωτό του πύργου από κάτω.
Επίσης ωραίο μουσειάκι και ΔΩΡΕΑΝ, είναι το μουσέ καρναβαλέ. Δεν έχει καρνάβαλους, έχει εκθέματα από την οικιστική διακόσμηση και επίπλωση των παριζιανικων σπιτιών και δρόμων των τελευταίων αιώνων. Μπαρόκ, ροκοκό, αρ νουβώ, αρ ντεκό κ.α. εκθέματα και διακοσμητικά σε φανταστικό κτίριο στο ΜαραίΣ.
Η βόλτα στις όχθες του Σηκουάνα είναι μαστ. Βγαίνουν και ωραίες φωτό με τις γέφυρες, ιδιαίτερα του Αλεξάνδρου που είναι πολύ διακοσμημένη, ή στην ποντ νεφ με τις εκατοντάδες γλυπτές κεφαλές, αλλά και τα παροπλισμένα μπατώ . :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#341228 Περιττό να πω Ότι μετράω και τα δευτερόλεπτα!


< >
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#341373
dstou έγραψε:Αν θα πρότεινα σκιπ δε λάιν θα ήταν για το μουσείο Ορσέ και μόνο. Γενικά, το Ορσέ με άρεσε περισσότερο από τον Λούβρο, αν και στο δεύτερο είχαμε γαμάουα ξενάγηση για τα ελληνικά εκθέματα. Όμως επειδής αγάλματα και αγγεία έψουμε φάει με τον κιλοτόνο στη χώρα μας, τα αιγυπτιακά τα έχω δει στην πατρίδα τους σωρηδόν, τα ρωμαικά είναι εν πολλοίς δευτεράντζες μπροστά στα δικά μας, τελικώς αν με έβαζε κάποιος να διαλέξω μεταξύ των δύο θα πήγαινα πάλι Ορσέ.


Οταν πηγα με φιλοξενουσε ενας ξαδερφος μου. Λοιπον πηγα Λουβρο και γυρισα σπιτι το βραδυ και καθως του ελεγα τις εντυπωσεις μου του λεω "το πιο ωραιο κομματι του Λουβρου ηταν αυτο με τους πινακες". Α θα πας στο Ορσε μου λεει. Οντως υπεροχο. Υπεροχα εκθεματα και υπεροχος χωρος.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#341390 Το Λούβρο είναι απο μόνο του λόγους επίσκεψης Παρίσι.
1 μερα ολόκληρη οριακά μας έφτασε.
Άβαταρ μέλους
By Billopoulos
#341644
mirage έγραψε:Αντιθετα αξιζει να κατεβειτε Trocadero και να κατηφορισετε απο εκει στον Πυργο.


Εμας αυτο εγινε το αντιστοιχο "παμε πλατεια;" :inlove: :inlove:

kovathe έγραψε:Το Λούβρο είναι απο μόνο του λόγους επίσκεψης Παρίσι.
1 μερα ολόκληρη οριακά μας έφτασε.


Πηγαμε κατα τις 11.30-12.00 και φυγαμε ουτε καν θυμαμαι τι ωρα... Αξιζε καθε λεπτο εκει μεσα.-
Κουραστηκαμε, αλλα δεν πειραζει...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#341649 Και μια long shot ερώτηση: Είναι εφικτή μονοήμερη από Παρίσι στο Mon St Michel, ή όνειρο θερινής νυκτός;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#341695 Ναι γινεται με τραινο
https://www.raileurope.com/blog/9738-tr ... _origin=VN
Επιση εχει και πρακτορεια που οργανωνουν ηνερησιες. Κοιτα ομως το προγραμμα της παλιρροιας.

< >
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#341770 Αν το τολμήσουμε τελικά, θα είναι πραγματικά το κερασάκι στην τούρτα... :oops:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#341870
Χρήστος Λάππας έγραψε:Αν το τολμήσουμε τελικά, θα είναι πραγματικά το κερασάκι στην τούρτα... :oops:




το κερασάκι στην τούρτα θα είναι αυτό :inlove: