Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#334969
kostis20 έγραψε:Μπορεί να περάσει απο Γραβιά _παυλιανη και να ανέβει Παρνασσο απο Αγοριανή.Αράχωβα για φάγητό στη Παναγιώτα ή στον Καπλάνη.
Επίσης αξίζει να πάει και στο Μορνο-Λιδωρίκι, μάλλον στην επιστροφή και να γυρίσει απο Αθανάσιο Διάκο.


Τι είπες τώρα.... Την κυρά Παναγιώτα τη γνώριζα προσωπικά, οικογενειακή μας φίλη, έχω "δουλέψει" άπειρες φορές στη ταβέρνα της, σαν γκαρσονάκι*. Τα tips που έβγαζα σε μια μέρα, περνούσε οικογένεια ένα μήνα. Μιλάω για τέλη δεκαετίας '80 και αρχές '90. Απίστευτο φαγητό, ζεστό μαγαζί, άμεση εξυπηρέτηση. Όταν συγχωρέθηκε η κυρά Παναγιώτα, το μαγαζί πέρασε στην ανιψιά της και εκείνη πλέον το έχει νοικιάσει, όπου έγινε κυριλέ ταβέρνα. Δυστυχώς, δεν έχω ακούσει καλές κριτικές, όχι τόσο λόγω του φαγητού, αλλά εξυπηρέτησης. Πήγα με την πρώην να φάμε ένα Σάββατο μεσημέρι και μου είπαν έπρεπε να κάνετε κράτηση. Το μαγαζί είχε μία παρέα. Γέλασα και έκλαψα μαζί..



* πηγαίναμε να μείνουμε με τους δικούς μου και τη βοηθούσαμε στο σερβίρισμα, παιδάκι ήμουν...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#334979
kostis20 έγραψε:Μπορεί να περάσει απο Γραβιά _παυλιανη και να ανέβει Παρνασσο απο Αγοριανή.Αράχωβα για φάγητό στη Παναγιώτα ή στον Καπλάνη.
Επίσης αξίζει να πάει και στο Μορνο-Λιδωρίκι, μάλλον στην επιστροφή και να γυρίσει απο Αθανάσιο Διάκο.

Λίγο τα έχεις μπερδέψει, η Παύλιανη δεν είναι στον Παρνασσό και ο δρόμος της Παύλιανης δε βγάζει Αράχοβα, αλλά Λιδωρίκι. Κατά τα άλλα αυτές οι προτάσεις απορρίφθηκαν γιατί το έτερον ζαλίζεται, αλλιώς έχω να δώσω πολλές περισσότερες συστάσεις
Άβαταρ μέλους
By swiftakias
#335036
sknipper έγραψε:
Αν πήγαινες από Λιβαδειά αξίζει να πας από Άσπρα Σπίτια, Δεσφίνα για να κατέβεις προς την Ιτέα. Η έμφαση στο κατέβασμα με θέα.


Να προσθέσω εδω πως σε αυτη την διαδρομή επιβάλλεται μια στάση Αντίκυρα για φαγητό στα Δελφινια με καλομαγειρεμενα ψαρικα. Επισης και Δεσφινα για κοντοσουβλι ειτε Δημο ειτε Τζαβαρα.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#335043
Corto Maltese έγραψε:
kostis20 έγραψε:Μπορεί να περάσει απο Γραβιά _παυλιανη και να ανέβει Παρνασσο απο Αγοριανή.Αράχωβα για φάγητό στη Παναγιώτα ή στον Καπλάνη.
Επίσης αξίζει να πάει και στο Μορνο-Λιδωρίκι, μάλλον στην επιστροφή και να γυρίσει απο Αθανάσιο Διάκο.

Λίγο τα έχεις μπερδέψει, η Παύλιανη δεν είναι στον Παρνασσό και ο δρόμος της Παύλιανης δε βγάζει Αράχοβα, αλλά Λιδωρίκι. Κατά τα άλλα αυτές οι προτάσεις απορρίφθηκαν γιατί το έτερον ζαλίζεται, αλλιώς έχω να δώσω πολλές περισσότερες συστάσεις

Ξέρω οτι δεν είναι στο Παρνασσό :lol: αλλά άμα κάνεις αριστερά στη Γραβιά βγαίνεις στη Λιλαία και απο εκεί η Αγόριανη δεν είναι ουτε 10 λεπτά.
Επίσης είναι λίγο κύκλος να κατέβεις Ασπρα Σπίτια -Αντίκυρα για να ξαναβγείς Δεσφίνα.Είναι ωραία όμως.
Dodger στη Παναγιώτα πήγα πρόσφατα και μου αρεσε αλλα ήμουνα με παρέα απο Αράχωβα, ντόποιους δηλαδή.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#335051
deep purple έγραψε: Την Ναύπακτο την σκέφτομαι για ένα βράδυ επειδή θα γυρίσω από Εγνατία. Άκουσα ότι καλό βενετσιάνικο κάστρο και λιμάνι...

Πληροφορίες για Ναύπακτο, στη διάθεσή σου.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#335147 Δημόσια βέβαια, έχουμε λαμβάνειν και τα ... "ποσοστά " μας ! :rtfm:
:lol:

Για διαμονή, εφόσον τελικά διανυκτερεύσεις :
Αρχοντικό της Πέπως
Παραδοσιακό κτίριο, σαν να σε φιλοξενούν ντόπιοι, εντελώς στο κέντρο, στα 100μ είναι το λιμάνι με τα καφέ του και όλα τα της "νυχτερινής ζωής", η οποία όμως έχει μειωθεί πλέον αισθητά, αφού έφυγαν προ 3ετίας και τα ΤΕΙ που ήταν εντός Ναυπάκτου.

Αλλιώς Hotel Plaza, στα 200 μ απ' το λιμάνι. Κλασσικός τύπος ξενοδοχείου, αλλά προσεγμένο, ανακαινισμένο προ 5ετίας και ... και 40μ. απ το δική μας εξοχική κατοικία.

Το Νafs που είναι το καλύτερο βέβαια, έχει +20 με 30 €, αν τα διαθέτεις αξίζει ως "πιο χλιδάτο".
Προσωπικά, θα προτιμούσα το 1ο απ΄όσα προτείνω, λόγω "παραδοσιακού στύλ".

Αξίζει να επισκεφτείς το κάστρο, αν και δεν έχει πολλά να δείς, έχει όμως 2 καφέ, απ΄όπου έχεις τη Ναύπακτο και το λιμάνι της "πιάτο" σε θέα , καθώς και τη γέφυρα Ριου-Αντιρρίου.
Είναι με το αυτοκίνητο περί τα 7-8 λεπτά max, λόγω στροφοδιαδρομής για να ανέβεις .

Για φαγητό, προτείνεται το <<Ευ Οίνος>>, στο "Στενοπάζαρο", κάτω απ΄την εκκλησία του Αγ. Δημητρίου, σχεδόν κάτω απ΄το 1ο ξενοδοχείο (<100μ).

Αν ο καιρός είναι ευνοϊκός, προτείνεται περπάτημα σε όλη την παραλία , απο Ψανή (αριστερά όπως κοιτάζεις το λιμάνι) μέχρι Γρίμποβο (δεξιά απ΄το λιμάνι), ενώ αξίζει να επισκεφτείς και το παλιό ρολόι (πίσω απ΄το 1ο ξενοδοχείο) περπατώντας /ανηφορίζοντας μέσα απ΄το πλακόστρωτο και περνώντας ανάμεσα απο παλιά αλλά και αναπαλαιωμένα σπίτια της Ναυπάκτου.

Αυτά τα ολίγα πρός το παρόν! :)
Άβαταρ μέλους
By deep purple
#335939 Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες και για τον κόπο που κάνατε και ασχοληθήκατε......

Νιώθω ότι πάω "εξοπλισμένος" και ξέροντας μέρη και καταστήματα-καταλύματα.

Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#335941 Δώσε μας και λίγο υλικό φωτογραφικό και φέρε μισό κιλό γραβιέρα από Καϊμάρα αν έρθεις Θεσ/νίκη σύντομα.