Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#315661 Ωραία γκάμα για καθημερινά έχει και η Stylmartin. Μικρή ιταλική εταιρεία, όχι τόσο γνωστή όσο τα μεγαθήρια Dianese, Alpinstars.
http://www.stylmartin.it/prodotti/urban/
Εικόνα
Στην Ελλάδα αντιπρόσωπος ο Μπαξεβάνης, κάτι που μάλλον σημαίνει πως δεν θα βρεις νούμερο να δοκιμάσεις (κρίνοντας από την ποικιλία που διαθέτει στα GRex, Nolan, X-lite που επίσης είναι αντιπρόσωπος...) !
:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By nass
#315663 Εχετε κάποια πρόταση για κράνος για παιδάκι 10 ετών ? (διάμετρος κεφαλιού 55-56) Δεν θέλω να με δω στα "Ζώα" αν μερικές φορές αναγκάζομαι να πηγαινοφέρνω σε αγγλικά κτλ. με τη μηχανή...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#315665 Έχω μπότες Stylmartin (Diablo) εδώ και μια 4ετία, πολύ καλή ποιότητα, αγορασμένες από Ιταλία σε τιμή ξεφτίλα γύρω στα 90€.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#315667
nass έγραψε:Εχετε κάποια πρόταση για κράνος για παιδάκι 10 ετών ? (διάμετρος κεφαλιού 55-56) Δεν θέλω να με δω στα "Ζώα" αν μερικές φορές αναγκάζομαι να πηγαινοφέρνω σε αγγλικά κτλ. με τη μηχανή...


55-56cm παίρνει κανονικό κράνος, μέγεθος Medium-Large αν δεν κάνω λάθος, παιδάκι ή μη δεν έχει σημασία εφόσον φοράει κανονικό μέγεθος, οπότε είναι θέμα budget και γούστου.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#315715 Αγοραζετε κρανη με τα εκατοστα? Χωρις δοκιμη? Δε θα το εκανα ποτε, εχω και περιεργο κεφαλι. Τωρα για παιδακι, θεωρω πως το σημαντικοτερο ειναι το βαρος, δε νομιζω πως το σωμα του ειναι ακομα αρκετα δυνατο ωστε να στηριξει ενα βαρυ κρανος χωρις καταπονηση

Edit και η αεροδυναμικη, γιατι και ελαφρυ να ειναι, αν το πιεζει πολυ ο αερας, παλι θα καταπονει λαιμους κλπ. σαν να ηταν θεοβαρο
Άβαταρ μέλους
By dimik
#315716
Chris έγραψε:Αγοραζετε κρανη με τα εκατοστα? Χωρις δοκιμη? Δε θα το εκανα ποτε, εχω και περιεργο κεφαλι. Τωρα για παιδακι, θεωρω πως το σημαντικοτερο ειναι το βαρος, δε νομιζω πως το σωμα του ειναι ακομα αρκετα δυνατο ωστε να στηριξει ενα βαρυ κρανος χωρις καταπονηση

Edit και η αεροδυναμικη, γιατι και ελαφρυ να ειναι, αν το πιεζει πολυ ο αερας, παλι θα καταπονει λαιμους κλπ. σαν να ηταν θεοβαρο



Eγώ έχω περίεργη μύτη.....αλλά κράνος έχω αγοράσει online και συνεχίζω να αγοράζω. :lol:
Για τα υπόλοιπα εφόσον μιλάμε για σχετικά μεγάλο παιδί που θα είναι και συνοδηγός νομίζω είσαι υπερβολικός, ούτε αέρας θα το χτυπάει όπως τον οδηγό ούτε είναι τόσο μεγάλο βάρος το 1,5 κιλό μαξ που θα ζυγίζει το κράνος.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#315718 Βρε τι σχεση εχει η μυτη? :lol: Αφου εχει χωρο πισω απο τη ζελατινα. Αλλ εμενα πχ 9 στα 10 βρισκουν 5 εκατοστα πανω απο το κουτελο, πρεπει να εχω ενα εξογκωμα εκει που δε φαινεται με το ματι..

Για το βαρος, απο προσωπικη εμπειρια μιλαω, εδω εμενα με ενοχλει μετα απο το πρωτο μισαωρο, μπορει και να ειμαι ευαισθητουλης βεβαια, αλλα φανταζομαι το παιδακι περισσοτερο. Και ακομα και αν δεν νιωθει κατι επιτοπου, ποιος ξερει αν δεν αφηνει καταλοιπα που θα φανουν στο μελλον?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#315720
Chris έγραψε:Βρε τι σχεση εχει η μυτη? :lol: Αφου εχει χωρο πισω απο τη ζελατινα. Αλλ εμενα πχ 9 στα 10 βρισκουν 5 εκατοστα πανω απο το κουτελο, πρεπει να εχω ενα εξογκωμα εκει που δε φαινεται με το ματι..

Για το βαρος, απο προσωπικη εμπειρια μιλαω, εδω εμενα με ενοχλει μετα απο το πρωτο μισαωρο, μπορει και να ειμαι ευαισθητουλης βεβαια, αλλα φανταζομαι το παιδακι περισσοτερο. Και ακομα και αν δεν νιωθει κατι επιτοπου, ποιος ξερει αν δεν αφηνει καταλοιπα που θα φανουν στο μελλον?


Εμένα βρίσκει η μύτη για αυτό το λέω, αλλά είμαι στο μεταίχμιο μεταξύ Large και XL. :lol:

Η ευαισθησία είναι άλλο θέμα κι έχει να κάνει με το πόσο γυμνασμένο λαιμό έχει ο καθένας από εκεί και πέρα τα κράνη για παιδιά πέρα από το νούμερο δεν έχουν διαφορά με τα κανονικά από όσο ξέρω.

π.χ https://www.motorparts.com.gr/index.php ... ory_id=422
Άβαταρ μέλους
By nass
#315730 Η αεροδυναμική δεν έχει καμία σημασία, δεδομένου ότι προορίζεται για σύντομες αστικές διαδρομές (από το σπίτι στο σχολείο, στη γυμναστική κτλ.) πάντοτε ως συνοδηγός.
Ως εκ τούτου, το βάρος έχει μια σημασία αλλά όχι τόσο μεγάλη.
Η δοκιμή είναι δύσκολη γιατί συνεπάγεται εξόρμηση (με αυτοκίνητο ή μετρό) στο κέντρο, όπου και τα σχετικά καταστήματα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#315737 Νομιζω πως δεν μπορεις ν αποφυγεις την βολτα στα μαγαζια με το παιδι. Μπορει να μην του εφαρμοζει καλα. Δεν μπορεις να παρεις ενα κρανος χωρις να το δοκιμασεις επειδη ειχες ιδιας μαρκας, υπαρχει κινδυνος να αλλαξει την φορμα η εταιρια και να σε ενοχλει η να μην σου κανει.
Φοραω L σε AGV/SHOEI, σε HJC δεν μου μπαινει καν το Large και ας γραφει πανω τα ιδια εκατοστα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#315744 Εγώ έχω μάλλον την "περίεργη" διάσταση 58, που σημαίνει πως αλλού είμαι Medium (σίγουρα στα Caberg και X-lite/Nolan) και αλλού Large (Shoei, Schuberth).
H εμπειρία μου (δεν είναι και τεράστια όμως... :s_biggrin ) λέει πως κάποιες μάρκες δεν πρόκειται να καθίσουν ποτέ καλά σε κάποια κεφάλια. Και κάποιες άλλες θα ταιριάξουν γάντι. Επομένως, ειδικά την πρώτη φορά, θα πρέπει κάποιος να δοκιμάσει κάμποσες διαφορετικές μάρκες και να δει ποια του ταιριάζει καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By nass
#315752 Σωστό γενικά, απλά στην περίπτωσή μου, επειδή μιλάμε για τελείως περιστασιακή και σύντομη χρήση (1-2 φορές την εβδομάδα από 5' κάθε φορά) δεν είναι κρίσιμο -όχι βέβαια ότι δεν θέλει μια δοκιμή.
Εμένα δεν μου ταιριάζουν με τίποτα τα Shoei, με σφίγγουν υπερβολικά στα ζυγωματικά.