Συζήτηση και τεχνικές λύσεις για τα παλαιότερα μοντέλα αυτοκινήτων και μοτοσικλετών
Άβαταρ μέλους
By bill33
#299488 Και για να συνεχίσω αν ήταν στο Τολό ανήκει σε μόνιμο κάτοικο του χωριού .Γιατί έχει μία και μια πινακίδα δεν ξέρω.
Άβαταρ μέλους
By IKE
#299490
D-Jet έγραψε:ΙΚΕ, είσαι η προσωποποίηση της θλιβερής ιστορίας μιας κατεστραμμένης χώρας.
Εξυπνάδα και μαγκιά αλλά απο ουσία μηδέν.
Αν είχα πεισθεί ότι είσαι ικανός να συντηρήσεις έστω και ένα μιξεράκι του καφέ πιθανώς και να καθόμουν να κάνω κουβέντα μαζί σου.

Σε παρακαλώ πολύ γύρνα πίσω στη σπηλιά σου ή κάνε μου νόημα να φύγω εγώ.


:lol: :lol:

ΟΚ, σοβαρά όμως, γιατί χρειάζεται πινακίδες κάποια βιομηχανική αρχαιολογία? Πινακίδες χρειάζονται τα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στους δρόμους, κανονικές πινακίδες και κανονικά τέλη ασφάλειες κλπ.

Προφανώς τα τέλη είναι απαράδεκτα στον τρόπο που υπολογίζονται αλλά αυτό ισχύει για όλους, γιατί να εξαιρείται ο οποιοσδήποτε?

bill33 δηλαδή αν κυκλοφορώ γύρω από το σπίτι μου δεν χρειάζεται να πληρώνω τέλη κλπ? Καλή φάση
Άβαταρ μέλους
By bill33
#299492
IKE έγραψε:bill33 δηλαδή αν κυκλοφορώ γύρω από το σπίτι μου δεν χρειάζεται να πληρώνω τέλη κλπ? Καλή φάση

Έγραψα εγώ κάτι τέτοιο;Απλά ανέφερα ότι δικαιολογείται η παρουσία του εκεί,δεν ήταν κάποιος που είχε πάει βόλτα .
Το πιο πιθανό μάλιστα είναι να την είδε και μπροστά στο καταστημα του κατοχου του.
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#299493
IKE έγραψε:ΟΚ, σοβαρά όμως, γιατί χρειάζεται πινακίδες κάποια βιομηχανική αρχαιολογία? Πινακίδες χρειάζονται τα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στους δρόμους, κανονικές πινακίδες και κανονικά τέλη ασφάλειες κλπ.

Άρα σε όλα τα ευρωπαϊκά κράτη, μαζί με τα υπόλοιπα κράτη του πολιτισμένου κόσμου που έχουν ιστορικές πινακίδες με συμβολικό αντίτιμο ή δίνουν εντελώς tax exemption στα ιστορικά είναι μαλάκες που δεν ξέρουν ότι το αυτοκίνητο μπορεί να συντηρηθεί και σε ένα υπόγειο ή ευνοούν την απάτη, λες, ε;

Είμαι σίγουρος ότι αν σου δώσουν ένα κατσαβίδι θα ψάχνεις κανα τέταρτο να βρεις την "καλή" μεριά...
Άβαταρ μέλους
By IKE
#299496 Ε αφου σε όλα τα κράτη του πολιτισμένου κόσμου ισχύει ακριβώς αυτό που ισχύει στην Ελλάδα με τις ΙΟ / φίλπα πινακίδες τότε λογικά δεν ξέρω τι είναι το κατσαβίδι.

:shifty:
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#299499
IKE έγραψε:Ε αφου σε όλα τα κράτη του πολιτισμένου κόσμου ισχύει ακριβώς αυτό που ισχύει στην Ελλάδα με τις ΙΟ / φίλπα πινακίδες τότε λογικά δεν ξέρω τι είναι το κατσαβίδι.

:shifty:


Είσαι όνειδος για το ανθρώπινο γένος και αδιέξοδο για την κοινή λογική, ρε γαμώτο, γιατί δεν βρίσκεις κάτι δημιουργικό να κάνεις από το να γράφεις |λογοκρισία|;
Άβαταρ μέλους
By IKE
#299506
D-Jet έγραψε:Είσαι όνειδος για το ανθρώπινο γένος και αδιέξοδο για την κοινή λογική, ρε γαμώτο,


Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός? Τόσο χάλια? :(

D-Jet έγραψε: γιατί δεν βρίσκεις κάτι δημιουργικό να κάνεις από το να γράφεις |λογοκρισία|;


Για πες καμια ιδέα :)
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#299507
rx8_drifter έγραψε:Εχει ζοριστεί λίγο σήμερα απ το φάτουρο, μην τον ξεσυνερίζεσαι ρε διγέτιε :lol:

Στα παπάρια μου, να σου πω την αλήθεια.
Δικό μου το λάθος. Είναι ο αδιαμφισβήτητος βασιλιάς εδώ πέρα και λέω να τον αφήσω να κάνει... αυτό που κάνει τελοσπάντων με τόση επιτυχία τόσα χρόνια και να σας αδειάσω (πάλι) τη γωνιά...
Άβαταρ μέλους
By IKE
#299510 Όχι αμα είναι έτσι φεύγω εγώ, σοβαρά.

Το εννοώ.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#299545
IKE έγραψε:Όχι αμα είναι έτσι φεύγω εγώ, σοβαρά.

Το εννοώ.


ρε συ χθες δεν ειπες οτι εαν σε ξαναπροσβαλω θα φυγεις? :lol: :lol:
ξαναρθες σημερα,και στο καπακι παλι ξαναφευγεις? :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#299548
D-Jet έγραψε:Στα παπάρια μου, να σου πω την αλήθεια.


αυτο ακριβως να κανεις,αλλα να μεινεις εδω. :s_wink
Άβαταρ μέλους
By DAP
#299676 Ρε σεις για σταματηστε....Δεν θα'θελα απο μια παρατηρηση,εστω και να ειναι εσφαλμενη,δικη μου να αρπαχτειτε στα σοβαρα....
Ναι στο Τολο την ειδα,βραδυ μπροστα απο ενα Σ/Μ.....Και αν ειναι τοπικος ενας ακομα λογος να ΜΗΝ την κυκλοφορει μιας και δεν επιτρεπεται ( :hmmm: ;)...Δεν ειναι και καμια μεγαλουπολη πια το Τολο....
@D-jet εξηγησε μου η μαλλον πληροφορησε με γιατι αφου δεν εχουν κανενα προνομιο απεναντι ημων γιατι εχουν αυτες τις ιδιαιτερες πινακιδες και οχι τις κοινες...Και θα σε παρακαλουσα να εισαι λιγοτερο ξυνος μιας και δεν εθιξα ΕΣΕΝΑ προσωπικα αλλα μιλησα γενικα και αοριστα...
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#300114
DAP έγραψε:@D-jet εξηγησε μου η μαλλον πληροφορησε με γιατι αφου δεν εχουν κανενα προνομιο απεναντι ημων γιατι εχουν αυτες τις ιδιαιτερες πινακιδες και οχι τις κοινες...Και θα σε παρακαλουσα να εισαι λιγοτερο ξυνος μιας και δεν εθιξα ΕΣΕΝΑ προσωπικα αλλα μιλησα γενικα και αοριστα...

Μπορεί να μη με έθιξες απευθείας, όπως λες, αλλά γράφεις (χρησιμοποιώ δικές σου φράσεις):

"επειδη μου εκανε ασχημη εντυπωση δεν κρατιεμαι.... "

"...ειδικες πινακιδες της ΕΛΠΑ η της ΦΙΛΠΑ και ετσι να γλυτωσουν καποια χρηματα απο τις υποχρεωσεις προς το κρατος"

"καποιοι θεωρουν καποιους αλλους βλακες και επωφελουνται της ατιμωρισιας που υπαρχει σε ολες τις εκδηλωσεις της κοινωνικης ζωης....."

"σιγα που θα αφηνα κατω τα σουβλακια για τον λεβεντη......"


Και σε ρωτώ να μου απαντήσεις ειλικρινά, τί συμπέρασμα πιστεύεις πως βγάζει κανείς για το τι εστί αυτοκίνητο με ιστορικά νούμερα στην Ελλάδα, αν δεν έχει ήδη δική του άποψη για το θέμα, όταν διαβάσει αυτή τη "μαρτυρία" έτσι όπως τη γράφεις.

Μπορεί να μη σε ενδιέφερε να το ψάξεις το πράγμα πράγμα απολύτως δεκτό.
Έβγαλες ωστόσο άρον άρον το συμπέρασμα ότι:
α) δεν υπάρχει κάποια εκδήλωση (στην περιοχή που είναι μακράν η πιο ενεργή στο χώρο μετά την Αθήνα _ και ναι, υπήρχαν εκδηλώσεις το προηγούμενο ΣΚ όπως και το επόμενο εκειπέρα_)
β) Ο τύπος έχει κατεβεί στη ζούλα για να κάνει το εφέ του αφού γίνεται κοσμοσυρροή (χωρίς να σκεφτείς ότι ίσως μένει εκεί... αλήθεια, δεν με θίγεις αλλά αμα περάσεις από το σπίτι μου απέξω και δεις το δικό μου αυτοκίνητο_μένω δίπλα σε πολυσύχναστο κέντρο επίσης_ να ελπίζω ότι θα βγάλεις διαφορετικό συμπέρασμα και για εμένα; )
και
γ) ότι εν πάση περιπτώσει όλα αυτά είναι προϊόν της ατιμωρησιας, όπως την επωφελούνται κάποιοι "λεβέντες "που θεωρούν τους άλλους βλάκες (έτσι αόριστα, κάποιοι...)

Και ενώ δεν θα έμπαινες στον κόπο να αφήσεις κάτω το σουβλάκι σου και να πάρεις το 100, αφού θίχτηκες, να έρθουν να τον μαζέψουν (μήπως δεν ήσουν και τόσο βέβαιος;; ) έκατσες και το έγραψες εδώ, κρυμμένος πίσω από μια οθόνη και ένα πληκτρολόγιο, να το δουν όλοι. (να χαρεί και ο ΙΚΕ….).


Όχι, πες μου σε παρακαλώ, αν το σκεφτείς έτσι, ποιος είναι ο ξινός της παρέας τελικά;

Κάτσε και σκέψου πόσο σε ενοχλεί το τσουβάλιασμα και οι ανακρίβειες που ακούς κάθε μέρα στην τηλεόραση (που δεν έχουν κανένα πρόβλημα να θάψουν έναν άνθρωπο ή κάποιον ολόκληρο κλάδο μόνο και μόνο για να έχουν κάτι να πούνε) και τέλος, σκέψου αν πραγματικά αυτό που είδες ήταν όντως παραβατική συμπεριφορά.
(υπόψιν ότι το πδ δεν λέει πουθενά ότι δεν μπορείς να πας στο σ/μ ή τα παιδιά σου στο σχολείο και να εκμεταλλευτείς τη διαδρομή για να κάνεις κάποια χιλιόμετρα συντήρησης, αλλά αυτονόητο είναι ότι δεν θα το κάνεις αυτό κάθε μέρα. Εσύ, από ό,τι κατάλαβα περαστικός ήσουν οπότε ακόμα και να είχε πάει στο σ/μ για ψώνια με την 911 ή την είχε απλώσει για να πιεί καφέ, είσαι βέβαιος ότι το κάνει κάθε μέρα; )


Και ξαναλέω, αν είχες τη βεβαιότητα ότι ο τύπος ήταν απατεώνας γιατί δεν φώναξες την αστυνομία αντί να κάτσεις και να το γράψεις εδώ;
DAP, με συγχωρείς αν σου γράφω έτσι απότομα αλλά κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσουμε να προσέχουμε και τι αναφέρουμε σε δημόσια μέσα και κυρίως να μην κάνουμε αυτά που ενοχλούν και εμάς τους ίδιους.
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#300153 ...παρομοιο σκηνικο ειχαμε ζησει πριν...15-16 χρονια καλη ωρα, σε ενα Ιστορικο στα Καλαβρυτα με τα παλαια 500αρακια...

Ο θειος μου με το 500αρακι του και τον γιο του, και ο πατερας μου με εμενα, ως συνοδεια-υποστηριξη με αλλο αυτοκινητο.
Πριν φτασουμε στην εκκινηση στην πλατεια Κοτζια, μας σταματησε αστυνομια και ζητησε τα χαρτια για το 500αρακι και γενικοτερα εναν ελεγχο, -αν υπαρχει αδεια για την συγκεκριμενη μερα μετακινησης- αλλα και επιπληξη γιατι ενω πισω ειχε την πινακιδα ιστορικου, μπροστα δεν ειχε τιποτα...

Φυσικα ειχε ολα τα χαρτια, αλλα και την μπροστα πινακιδα μεσα στο αυτοκινητο. Ο λογος που δεν ειχε βαλει μπροστα την πινακιδα ιστορικου ηταν απλως γιατι ειχε φτιαξει-αλλαξει τον εμπρος προφυλακτηρα και μαλλον δεν ηθελε να κανει τρυπες, μεχρι ισως να εβρισκε καποια πατεντα, παντως προφανως δεν υπηρχε σκοπιμοτητα, ουτε καν το μετακινουσε ποτε, πλην τετοιας περιπτωσης...

Το αναφερω γιατι και σε διαφορα Ιστορικα, εχει συμβει -για τον οποιο ασχετο λογο- καποιο αυτοκινητο να εχει αλλη πινακιδα μπροστα και αλλη πισω, ή καθολου μπροστα -μαλιστα σε ξενα πληρωματα αν θυμαμαι καλα- κατι που πραγματι δεν ειναι απολυτως προβλεπομενο, αλλα ειναι και πολυ ειδικες συνθηκες και σπανιες οι περιπτωσεις που αυτα βγαινουν στο δρομο, για να υπαρχει τετοια αυστηροτητα.
Δεν ειναι δηλαδη σωνει και καλα, καποιου ειδους αλητεια, λαμογια, οτι κλεβει το κρατος κτλ, να τυχει μια φορα και ειδικα σε καποια εκδηλωση με ιστορικα, να μην φοραει καποιο αυτοκινητο και τις δυο πινακιδες ιστορικου ...

Τωρα εαν καποιος κυκλοφορει πχ καθημερινα με αυτοκινητο που φοραει πινακιδες ιστορικου/φιλπα, -ανεξαρτητως εαν εχει και τις δυο ή την μια μονο τοποθετημενη, ή οπως αναφερθηκε και σχολιαστηκε προηγουμενως, μια ασχετη-ξενη και αυτη του ιστορικου-
τοτε εκει φυσικα υπαρχει θεμα και imo οποιος βλεπει σε συνεχη βαση κατι τετοιο θα πρεπει να κανει καταγγελια...