Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#18715 μπα, δεν εχει αυγο η γιαγισια η συνταγη (της οποιας το αποτελεσμα προσπαθω να πλησιασω)

θα ανοιξω τα φυλλα οσο μπορω και θα ξαναρθω απο 'δω.

μεχρι τοτε, ο κοβαθε θα σας ετοιμασει μια μαλλον ψιλοβραστη μοντερνα κολοκυθοπιτα :innocent:
Τελευταία επεξεργασία από egobrain και 02 Οκτ 2014, 21:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By j.marr
#18717
egobrain έγραψε:απορια: γινεται να υπαρχει διαφορα στην σκληροτητα της ζυμης αναλογα με τον φουρνο;
και πιο συγκεκριμενα, στην σπανακοπιτα, κανω το φυλλο πολυ λεπτο αλλα το αποτελεσμα ειναι σκληροτερο απ' ο,τι εχω συνηθισει απο αλλες σπιτικες.

η μονη διαφορα ειναι πως εγω εχω φουρνακι (το τυπικο με τα ματια) και οχι φουρνο με αερα κλπ κλπ

η συνταγη ειναι φυσικα η ιδια


Στα αλεύρια έχει διαφορά απο μάρκα σε μάρκα. Υποθέτω οτι ζυγίζεις και δεν βάζεις με το μάτι για να λές οτι η συνταγή είναι ίδια.

Υγρασία της γέμισης μπορεί να παίξει ρόλο επίσης. Κάποιες νοικοκυρές βρέχουν με νερό την πίτα όταν βγαίνει απο το φούρνο με λίγο νερό οπότε αυτό παίζει ρόλο στο πόσο τραγανό είναι το φύλλο.

Γράψε τι τελικό αποτέλεσμα θές και το βλέπουμε το θέμα.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#19132
mjacob έγραψε:ναι ναι, η κουζίνα και ο αέρας φταίει που τα κάνεις χάλια :shifty: :shifty:

Δεν τα φτιαχνω εγω ρε! :x :x :rant:
Ας ειναι καλα το Χριστινακι :inlove:
Εγω μονο κανα τηγανι, κανα μπριζολιδι, τετοια πραματα, αντρικα, σιγα μην ανοιξω και φυλλο :shifty:
Άβαταρ μέλους
By djalma
#23929 Αφού το αναφέρω ωρέ, γίγαντες! Έκανα τελικά, αποβραδίς τα μούλιασα σε νερό στο οποίο είχα λίγη μαγειρική σόδα και σήμερα τα έβρασα. Έκανα και μια σάλτσα ντομάτας, με κρεμμύδια-σκόρδο και μαϊντανό, περιέλουσα τους γίγαντες και τους έβαλα σε ταψί και στο φούρνο για 1 ώρα περίπου. Στο τελείωμα έριξα και ρίγανη!
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#23964 ρε και νομιζα πως εχω μονο μυωπια!

στη σαλτσα που τα περιχυνεις μπορεις να βαλεις πιπεριες, καροτα και σελινο που ταιριαζει πολυ στα φασολια (οπως και το χωριατικο λουκανικο).
και λιγα λεπτα πριν τα βγαλεις κοβεις απο πανω τυρι :eat:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#24141 Σωστά. Μ'εκνευρίζει όταν "μαγαρίζουν" τα φαγητά με ό,τι να 'ναι (λουκάνικα, κολοκύθια, πιπεριές κλπ κλπ). Βέβαια στο σπίτι σου ό,τι θέλεις φτιάξε, αλλά αν με καλέσεις θα το θέλω παραδοσιακό :lol:
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#24154
djalma έγραψε:Καρότο έβαλα, την επόμενη φορά θα βάλω και λουκάνικο..! Όταν λες τυρί?? φέτα?


ναι, φετα! (σχωρα με, νομιζα πως εισαι βορειος)

ψοφαω για τον συνδυασμο της μυρωδιας που βγαζουν φασολια, αχνιστα οπως βγαινουν, με τη φετα που 'χει λιωσει λιγακι πανω στο φαγι :eat:
Άβαταρ μέλους
By djalma
#24171 Βόρειος είμαι απλά δεν το 'φερα στη φαντασία μου :hmmm: Νόμιζα ότι απλά συνοδεύει η φέτα, την επόμενη φορά θα δοκιμάσω έτσι όπως ανέφερες. Με φέτα και λουκάνικο! :eat: @Dimitris_P μην έρθεις :lol:
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#25464 εχω στην ακρη 2 σελινοριζες. πεστε καμια ιδεα, δεν τις εχω δοκιμασει ποτε σε συνταγη

(ναι στο γκουγκλ υπαρχουν πολλες αλλα προτιμω το μουχαμπετι πρωτα)