Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#18267
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#18360
Άβαταρ μέλους
By markvag
#18380 Πίστεψέ με ξέρω αρκετούς εκπαιδευτικούς. Και όπως σου είπα, ξέρω πως δουλεύουν και αλλού... Καμία σχέση...

Δεν αντιλέγω ότι ο εκπαιδευτικός δεν αμοίβεται καθόλου καλά, όπως επίσης ότι έχει να αντιμετωπίσει και τον εχθρό όλων μας (το ελ. κράτος) αλλά όχι και ότι δουλεύει πολύ! Σαφέστατα, οι άνθρωποι που θέλουν να κάνουν καλή δουλειά σκοτώνονται και τους παραδέχομαι, ο μέσος όμως εκπαιδευτικός δυστυχώς, δεν είναι έτσι... Και σαφέστατα, ακόμα και ο πιο ευσυνείδητος εκπαιδευτικός δεν δουλεύει περισσότερο από έναν αντίστοιχο αστυνομικό, γιατρό, νοσοκόμο, οδηγό ασθενοφόρου, κτλ... Σαφώς και έχει τις δυσκολίες του το επάγγελμα (με τα παιδιά και τους γονείς), αλλά υπάρχουν πάρα πολλά άλλα επαγγέλματα με πολύ μεγάλες δυσκολίες και ευθύνες. Πχ τις προάλλες που έριχνε εδώ κουβάδες για κανένα 3ωρο, ο μηχανικός έπρεπε να αλλάξει ένα ανταλλακτικό σ' ένα αεροπλάνο. Έγινε μουσκίδι και δεν είχε κάνει καλά τη δουλειά του, μπορεί το αεροπλάνο (με καμιά 150-170 άτομα) να έπεφτε...ΟΚ παίρνει περισσότερα λεφτά... Είναι υπεύθυνος άμεσα για τη ζωή τόσων ανθρώπων που πετάνε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και όχι μόνο μία φορά κάθε μέρα...

Στις εξετάσεις αλήθεια, πόσο παραπάνω εργάζεται ένας εκπαιδευτικός;;;; Μην μου πεις παραπάνω απ' ότι σε κανονικό ωράριο... θα δυσκολευτώ πολύ να το πιστέψω...
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#18543
Άβαταρ μέλους
By markvag
#18962
Άβαταρ μέλους
By markvag
#19047
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#19117
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#19310 Γενικά οι εκπαιδευτικοί αποτελούν βασικό παράγοντα πολιτιστικής ανόδου και θα έπρεπε να πληρώνονται περισσότερο και να χαίρουν περισσότερο σεβασμό.
Βέβαια και αυτοί θα έπρεπε να φέρονται με τρόπο που να οδηγεί στο σεβασμό.... Ποτέ δε φταίει μόνο η μία πλευρά.

Ένα ακόμα σημείο που έχει σημασία σε κάποιες περιπτώσεις είναι και τυχόν καταστάσεις υψηλού στρες. Πχ ο καρδιοχειρουργός λόγω αναμενόμενου μεγάλου πσοστού θανάτου των ασθενών του θα δεχτεί πολλές πιέσεις (μέχρι και καραμπίνα) από συγγενείς και πολλές μηνύσεις και δικαστήρια. Δεν ξεπληρώνονται αυτά.

Γενικά η ψυχολογική βία που στην Ελλάδα την περνάμε (σε πάρα πολλούς, σχεδόν όλους τους χώρους εργασίας) στο ντούκου, στο εξωτερικό χαίρει μεγάλης εκτίμησης. Πρέπει να μπορείς να εργαστείς χωρίς να δέχεσαι πιέσεις. Με πιέζεις να σου τελειώσω τα χαρτιά σου ή μου ύψωσες τη φωνή, έρχεται ο σεκιουριτάς και σε μάζεψε. Κάποτε, φρέσκος στη ξενιτιά που έκανα το λάθος να διακόψω υπάλληλο την ώρα του μεσημεριανού της διαλείμματος (είχε βγάλει το κατιτίς της και τσιμπολόγαγε στο γραφείο της) με πήρε και με σήκωσε. Όταν πήγα αργότερα ήταν μέσα στα μέλια, καταλαβαίνεις ήμουν στο διάλειμμά μου, ναι ναι συγνώμη που σας ενόχλησα...
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#20358