Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#11152 Εγκαινιαζω το εδω τοπικο με ενα προβλημα :s_sad

Σα καλα καθουμενα ξεκινησε να μου κανει κατι παταλα η μιζα. Σαν να κολουσε, στην αρχη ειπα για μπαταρια, αλλα ειναι κομπλε.
Μεσα στη μερα μπορει να το κανει μια φορα, σπρωχτο παιρνει μπροστα κια μετα τσακμακι.

Καρβουνακια?
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#11158 η κλασσική επιστημονική λύση είναι το χτύπημα της μίζας όταν αρνείται να εκκινήσει... μετά είσαι σίγουρος οτι είναι αυτό και την αλλάζεις...

τι τάση δίνει η μπαταρία? τον χειμώνα, και μικρή πτώση να έχει μου το κάνει και εμένα...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#11170 Σιγουρα δεν ειναι η μπαταρια γιατι μετα απο,λιγο με τις ιδιες ( χειροτερες βασικα γιατι την εχεις ξελιγωσει λιγο) συνθηκες παιρνει αμεσως.

Θα του πω να σπρωξει με ταχυτητα μεσα λιγο αν ειναι κολλημενη να ξεκολησει, αλλα δεν το νομιζω. Για καρβουνακια μου κανει, αλλα αντε να νοιωσει ο αδερφος τωρα να κοιταξει :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#12632 @drifter, γράψε και τίποτα άλλο εκτός από τη μίζα, ανέβασε καμμια φωτό, πες μας αν έμαθες να κάνεις endo γιατί θα νομίζει κανείς οτι άνοιξες το τόπικ για το πρόβλημα στη μίζα. :shifty: :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#12637 Τσκ, κακιες πρωινιατικ0 :s_crazy

Το παπι εχει πλεον 7000 χλμ σταα χερια μου, και πλεον για τους επομενους δυο μηνες δε θα βρισκεται στα χερια μου :s_biggrin
Το κατεβασα παρισι να παιξει κι ο αδερφος λιγο οσο καιρο θα λειπω στα καραβια.

Το τελευταιο ταξιδι ηταν και το πιο καλο, δε με κουρασε το μηχανακι καθολου, αν και ειχα πολυ κινηση ολλανδια βελγιο. Γαλλια που ανοιξε ο δρομος, την εβγαλα σερι με 180-200 παρεα με εναν τυπα με hayabusa μεχρι σχεδον το παρισι :yahoo:

Το μονο μου θεμα σε αυτα τα ταξιδια ειναι ο θορυβος, το κρανος πρεπει να εχει ενα ελλατωμα και στον εξαερισμο στο πιγουνι σφυριζει. Μιλησα με τον αντιπροσωπο και μολις γυρισω θα του το παω να το κοιταξει.

Κατα τα αλλα :inlove: . Μου λειπει ηδη, εκανε το commuting για την δουλεια και το μεσημεριανο διαλλειμα απολαυση. Κι εχουμε νταλα καλοκαιρι :s_mad
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#77863 Tην Κυριακή είχαμε μια (παροδική κατά πως φάνηκε :svivhaha: ) αφύπνιση απ την χειμερία νάρκη.

Σηκώνομαι το πρωί και βλέπω φουλ λιακάδα, λέω δε χάνω τέτοια μέρα. Αρματώνομαι, μπουφάν ( :s_biggrin ) παντελόνι μπότες, ισοθερμικά και φεύγω. Κατά τις 6 το απόγευμα και μετά από 400 χλμ καταλήγω Χάγη για καθυστερημένο τσίκνισμα, αφού είχα ΞΥΛΙΑΣΕΙ, γιατί ως κλάμπανος δεν είχα βάλει σωστές κάλτσες :vava: Δε μου πέρασε κάν απ το μυαλό και την άκουσα στέρεο, μόλις έφτασα στην Χάγη με ρωτάν τα παιδιά τί θα πιώ και τους λέω ενα ζεστό τσάι :s_crazy .

Στο γυρισμό το βράδι έφαγα κι άλλη μία ήττα, είχαν στρώσει τους δρόμους με αλάτι και τώρα πρέπει να βρώ χρόνο να την ξαναπλύνω :s_mad

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#83950 Koιτάω για αλυσσογράναζο για τη χοντάρα και μου χει φύγει λίγο το σαγόνι :vava:

Ebay παίζει στο 200άρι, εδώ μου ζήτησαν 200άρι με τοποθέτηση για γνήσια της χόντα, καμία συμβουλή?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#83953 200€ το σετ με τοποθέτηση ;
Αν όντως είναι τα γνήσια μην το σκέφτεσαι

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#83969 A ok :tomato:

Σκέφτομαι ταξίδι στην Αυστρία το Πάσχα οπότε πρέπει να αλλαχτεί . Απλά θα αφήσω να τσουλήσει λίγο ακόμα ο χειμώνας πριν βάλω την καινούργια
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#121025 Κλείσαμε ένα χρόνο με την Μάρω :yahoo:

Ετήσιος απολογισμός, 20.000 χλμ με μπόλικα ταξιδάκια εδώ κοντά, 2 φορές Παρίσι, μία Λονδίνο και μία Αυστρία.

Μεγάλη |λογοκρισία| που δεν είχα πάρει μηχανή νωρίτερα στην Ολλανδία, φοβούμενος τον καιρό, πλέον το αμάξι έχει παροπλιστεί :lol:

Στα ουσιώδη τώρα :rtfm:

Επισήμως το κοντέρ λέει 30.000 χλμ, και προφανώς παίζει να είναι γυρισμένο, αν και η μηχανή είναι σε άψογη κατάσταση. Το Σάββατο βγήκα για τσάρκα με έναν φίλο και επισκευφθήκαμε έναν συνεργειατζή σε ένα χωριό εδώ κοντά, για τον οποίον διαβάσαμε σε τοπικά φορουμζ πολύ καλές κριτικές. Ο φίλος του είχε στείλει κι ένα μέηλ εδώ και καιρό με ερωτήσεις και ήταν μάλιστα ο μοναδικός που μπήκε στον κόπο να απαντήσει αναλυτικά.

Ο τυπάς την καβάλησε και μου είπε ότι είναι σε άψογη κατάσταση αλλά σκέφτομαι μετά το καλοκαίρι να της κάνω ένα μεγάλο σέρβις για να ξέρω τί γίνεται.

Η προσφορά λοιπόν είναι η εξής:
-Λάδια, φίλτρα (αερα λαδιου), υγρά φρένων, παραφλού.
-Καθαρισμα φρένων.
-Ρυθμιση καρμπυρατερ
-ρυθμιση βαλβίδων.
-Αλλαγή τεντωτήρα καδένας (λέω να βάλω μηχανικό τεντωτήρα)
-Ζυγοστάθμιση

Σύνολο ~400€.

Η τιμή μου φαίνεται υπερκομπλέ ακόμα και για δεδομένα Ελλάδας, το θέμα είναι αν αξίζει να τα σμπρώξω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#121032 H τιμή είναι μια χαρά, αλλά γνώμη μου είναι πως αν δεν σκοπεύεις να την κρατήσεις κάμποσα χρόνια, να μην τα δώσεις έτσι εύκολα. Αν είναι να είστε μαζί για 2-3 χρόνια, τότε επιβάλλεται ένα τέτοιο καλό service.
Αν πάλι έχεις σκοπό να πάρεις κάτι άλλο, ειδικά με ανταλλαγή (πχ μαντράς) τότε εννοείται μην το κάνεις.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#121043 Πολύ σωστή παρατήρηση βασικά. Η αλήθεια είναι ότι πλεον η μηχανή είναι το βασικό μου μέσο μετακίνησης, οπότε θα φορτώσει χιλιόμετρα. Απ την άλλη, δεν ξέρω αν θα την κρατήσω, αν και μεταξύ μας δεν υπάρχει λόγος να πάρω κάτι άλλο :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#121046 Εννοείται να το κάνεις.

Μόνο και μόνο η αίσθηση ότι καβαλάς κάτι που είναι σωστά ρυθμισμένο και διατηρημένο δε συγκρίνεται :rtfm:

Και για 400 αργύρια... :s_bye