Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#117451
Νίκος Παππάς έγραψε:
Morx έγραψε:Fanboy της Dunlop.
Sportmax & Roadsmart ειχα μεινει ικανοποιημενος οποτε στο σκουτερ μετεπειτα, ειχαν μπει τα Scootsmart.
Michelin δεν θελω. Βγαζει απο φθηνιαρικα της πλακας μεχρι και ακριβα χωρις λογο κατα την αποψη μου.

Ποτε σαν benchmark δε χρησιμοποιω δρομο εντος πολης. Ειναι τελειως random καταστασεις!

Σωστη αξιολογηση σε σοβαρο δρομο εκτος πολης ΜΟΝΟ (βρεγμενο και στεγνο).


Καπου στα 7000χλμ με κοβω να αλλαζω απο CityFAIL λοιπον.
Ακουω προτασεις:

F: 120/70-15
R: 140/60-14

Καλα λογια ακουω για metzeler feelfree wintec, τα Dunlop που λες και τα καλύτερα για τα Pirelli diablo scooter.
Φοράω τα Michelin power pure τα οποία είναι πολύ καλά στο στεγνό, καλούτσικα στην βροχή άλλα δεν θες την μάρκα.
Τα περισσότερα σκουτερολάστιχα είναι για ένα χρόνο, μετά πέφτει η απόδοση τους.

ta feel free wintec δεν είναι χειμωνιάτικα? Έτσι λέει στο σάιτ της μετζελερ. χειμωνιάτικα λοιπόν ισον λάστιχα βούτυρο.....Δεν νομίζω να είναι σώφρων να τα φορέσεις στην Ελλάδα

send from my cave using smoke signals
Άβαταρ μέλους
By Morx
#118308 Tα feel free απ'οτι διαβαζω σε reviews εχουν τα "λινα" τους στη κορωνα λιγοτερο σφιχτα απ'οτι στα πλαγια για να ζεσταινονται πιο γρηγορα και να ειναι μαλακοτερα απο τα παραδοσιακα καθως και (προφανες) περισσοτερες αυλακωσεις για να απομακρυνουν το νερο.

Δεν εχω δει πολλα να κυκλοφορουν ειναι η αληθεια, αλλα βουτυρο δεν τα λες σε καμια περιπτωση.
Τεινω προς τα Scoot smart, Battlax SC, Diablo ... :hmmm:

πρεπει να δω και διαστασεις αν υπαρχουν στα 2 τελευταια! :lol:
Πονοκεφαλιαζω!
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#118309
Morx έγραψε:Tα feel free απ'οτι διαβαζω σε reviews εχουν τα "λινα" τους στη κορωνα λιγοτερο σφιχτα απ'οτι στα πλαγια για να ζεσταινονται πιο γρηγορα και να ειναι μαλακοτερα απο τα παραδοσιακα καθως και (προφανες) περισσοτερες αυλακωσεις για να απομακρυνουν το νερο.

Δεν εχω δει πολλα να κυκλοφορουν ειναι η αληθεια, αλλα βουτυρο δεν τα λες σε καμια περιπτωση.
Τεινω προς τα Scoot smart, Battlax SC, Diablo ... :hmmm:

πρεπει να δω και διαστασεις αν υπαρχουν στα 2 τελευταια!
Πονοκεφαλιαζω!

μιλάω για τα wintec Όχι τα απλά. τα απλά τα φοράω Εγώ στο bmw

send from my cave using smoke signals
Άβαταρ μέλους
By Morx
#118315 Ναι για τα wintec αναφερθηκα (κακως δε το συμπληρωσα) ...

Aπο την αλλη, καποια μοντελα (π.χ. Power Pure SC) δε βγαζουν διασταση που θελω για πισω. :rant:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#119967 Αρχισα να συνηθιζω με τα City Grip 1ης τοποθετησης και μετα απο στροφιλικι σε επαρχιακους δρομους σκεφτομαι να τα κρατησω μεχρι να αρχισουν οι βροχες του φθινοπωρου.
Στο μεσοδιαστημα θα χω κανει αρκετες εξορμησεις σε παραλια, μικρα ταξιδακια οπου αποφασισουμε με την :inlove:
Θα χω μια γενικοτερη εικονα.

Στα μεχρι στιγμης για τα City Grip:

-Σε κομματια ζεστης και βρεγμενης ασφαλτου, το λαστιχο δειχνει να βεντουζαρει και να χανει αποτομα προσφυση παρα μονο αν πιεσω αρκετα για να "ξεκολλησει"
-Καμια ταλαντωση σε μεγαλες ταχυτητες ενω σε ανοιχτες παρατεταμενες στροφες με 130 δεν ειναι ξεκαθαρα τα ορια του αν πλαγιασω κι αλλο ή παω να αλλαξω γραμμη και το ζορισω.
-Μου φανηκε πως ζεσταινονται σχετικα δυσκολα (190κιλα μηχανακι + 75 κιλα αναβατης + 65 κιλα συνεπιβατης)

και ενα περι ορεξεως ... η χαραξη τους ειναι κακασχημη !! :s_sad

Τους βαζω ενα 7 στα 10 ... τιμιο για τα λεφτα του αν κρινω απο τις τιμες που εψαξα και για πρωτης τοποθετησης φυσικα.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#120062 Τα έβαλα και 'γω προ δύο εβδομάδων στο Liberty και, αν κι έχω κάνει λίγα χλμ., οι εντυπώσεις μου είναι ανάμεικτες...

Συγκεκριμένα, όταν είναι κρύα εμφανίζουν ένα "κούνημα" ως προς τον κάθετο άξονα (wobbling το αναφέρουν σε φόρουμζ του εξωτερικού-για τα συγκεκριμένα λάστιχα πάντα...) και αν και είναι στιγμιαίο, σε ξαφνιάζει (νομίζεις πως πάτησες λάδια ή θες ρουλεμάν τιμονιού ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων...). Πιέσεις έχουμε πάντα τις εργοστασιακές.
Επίσης, έχουν την τάση ν' "ακολουθούν" τις διαμήκεις ανισοϋψείς (sic) λωρίδες ασφάλτου, που καλύπτουν τα έργα του κάθε λογής απατεώνα εργολάβου στα ΕΛ οδοστρώματα.
Κατά τα λοιπά, είναι άνετα λάστιχα (τουλάχιστον σε σχέση με τα πριμιτίφ Pirelli ΜΤ15 που είχα πριν) και φαίνεται πως επιτρέπουν λίγο πιο εύκολες κλίσεις (τουλάχιστον με λίγα χλμ. όταν αλλάζεις κατεύθυνση εντός πόλης μ' ένα 125άρι σκούτερ 105 κιλών, σε στροφιλίκι δε νομίζω να πάμε και ποτέ...). Τέλος, επειδή φάγαμε και ΑΡΚΕΤΗ βροχή αυτές τις δύο βδομάδες εις τας Αθήνας, αν και άστρωτα έδειξαν καλή συμπεριφορά.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#120133 Πάντα αναρωτιόμουν πώς γίνεται να κάνεις τα πράγματα που λέει ο Μορξ...

Να πηγαίνεις δηλαδή με 130 με το αρκούδι και να θέλεις να ανακαλύψεις τι θα γίνει...

(Δεν εννοώ ότι δε σε πιστεύω ε, άλλο είναι το πόιντ μου)
Άβαταρ μέλους
By Morx
#120162
CARυοθραύστης έγραψε:Πάντα αναρωτιόμουν πώς γίνεται να κάνεις τα πράγματα που λέει ο Μορξ...

Να πηγαίνεις δηλαδή με 130 με το αρκούδι και να θέλεις να ανακαλύψεις τι θα γίνει...

(Δεν εννοώ ότι δε σε πιστεύω ε, άλλο είναι το πόιντ μου)


Γιατι ειναι δυσκολο;
Υπαρχουν αρκετες παρατεταμενες στροφες των 130.
Δε μιλαω για ταυτοτητα στο στομα, αλλα για ασφαλη περασματα.
Δε λεω να ανακαλυψω τι θα γινει, αλλα οταν νοιωθω ασφαλεια, δοκιμαζω και θελω να ξερω τι θα κανει το λαστιχο στην περιπτωση που χρειαστει αυτο το κατι ακομα.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#120745 Αρχιζω να ξενερωνω που τελικα αδικα εθαβα τα Citygrip ... στο βρεγμενο (σημερα) φαινονται ΠΟΛΥ καλυτερα απο τα Scootsmart του πεντακοσαριου.

WTF !! :dizzy:

Στριβουν ωραια χωρις να κανω φιδακια απο γλιστρημα μπροστινου/πισω εναλλαξ... στο φρεναρισμα δεν τα πιεσα αρκετα, αλλα φαινονται ενταξει. Βεβαια, με τρομαζει η σκεψη οτι σιγουρα χανουν αποτομα προσφυση σε σχεση με scootsmart ή battlax που γλιστραγαν σταθερα και προοδευτικα.

Για μια ακομη φορα, η χαραξη τους ειναι κακασχημη γαμωτοοοοοοο :x
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#140828 βρε παιδιά το τακούνι σε ένα καινούργιο λάστιχο μοτοσυκλέτας πόσο είναι? έχω 6000 χλμ και με ένα γκατζετακι του Λιντλ μέτρησα το πίσω λάστιχο 4.6 χιλιοστά και το μπροστά 2.9 .Πόσο μέσο όρο βγάζουν πριν τα αλλάξουμε?

send from my cave using smoke signals
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#140859 Δεν νομίζω να είναι ίδιο το βάθος της χάραξης σε όλα τα ελαστικά. Μέσα στη χάραξη έχουν κάποιους δείκτες φθοράς.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#140887 Εκτός από τα chicken stripes τα λάστιχα είναι καινούργια.

Από το Moto G
Τελευταία επεξεργασία από PaNick67 και 19 Ιούλ 2015, 14:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By apav
#140888 Βρε συ, μην γράφεις τα ίδια σε 2 θέματα. Μια χαρά είναι αυτά τα λάστιχα. Το πας συνέχεια όρθιος, με πολύ γκάζι και φρένο, και η φθορά έρχεται λίγο πιο γρήγορα. Συνέχισε να τα ελέγχεις κάθε 1Κ χιλιόμετρα και ετοιμάσου για αλλαγή.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#140890
Νίκος Παππάς έγραψε:Εκτός από τα chicken stripes τα λάστιχα είναι καινούργια.

Από το Moto G

what is chicken stripes?

.