Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#152593 Couldn't agree more with HF, θεωρώ 100% αυτονόητο ότι εφόσον η ιατρική σου δίνει την δυνατότητα
να προβλέψεις και να ''τερματίσεις'' μια οικογενειακή τραγωδία πριν τη γενέσει της, οφείλεις να το
κάνεις. Επίσης θεωρώ εγωιστικό και αφελές το να κάνεις παιδιά μικρός επειδή έχεις βρεθεί από νωρίς
σε μια κάτω του μετρίου ρουτίνα και δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις.

trident1971 έγραψε:Στην καλυτερη περιπτωση αντανακλουν ενα κακομαθημενο παρτάκια (δεν ειναι κακο απο μονο του) που δε θα χαλασει τη ζαχαρενια του για κανεναν και τιποτα.
Εχεις ιδεα τι σημαινει γάμος? Εχεις ιδεα τι ειναι παιδι? Παντως σιγουρα δεν ειναι μηχανακι ή στερεοφωνικο να ζητησεις να σου φερουν "το σφραγισμενο" για να μην εχει κανενα προβλημα.

Σοβαρολογείς? Στις περισσότερες επιλογές που κάνουμε στη ζωή, δεν προσδοκούμε καλύτερο
επίπεδο ζωής, άνεση, ''ευτυχία''? Για ποιό λόγο η παραπάνω επιλογή να διαφέρει?
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#152605
The Ace έγραψε:Αν και δεν είναι καθόλου αστείο, και προσωπικά είμαι εξαιρετικά ευαίσθητος σε τέτοια θέματα (παιδικές ασθένειες), δεν μπορούμε να γυρίσουμε σε αυτό

Εικόνα

Κοινώς, εξετάσεις ναι, πρόληψη ναι, προετοιμασία ναι, ΑΛΛΑ η επιλογή είναι πάντα του ζευγαριού, τίποτα δεν μπορεί να είναι υποχρεωτικό/αναγκαστικό, και φυσικά αν τελικά γεννηθεί "προβληματικό" (υπό οποιαδήποτε έννοια) παιδί, θα πρέπει να υπάρχει πλήρης υποστήριξη και βοήθεια από το κράτος.

Πολύ σωστό. Το "υποχρεωτικό" είναι πολύ βαρύ. Το μόνο "υποχρεωτικό" που μπορώ να σκεφτώ είναι συνεδρίες ειδικών με τους πιθανούς και soon-to-be γονείς για εξαντληθεί κάθε δυνατότητα προληπτικής παρέμβασης του κράτους μέσω της επιστήμης και, στο πλαίσιο αυτό, φτηνές ή δωρεάν, για τους οικονομικά αδύναμους, εξετάσεις.
Και μάζεμα ή ξεμπρόστιασμα, όσο είναι δυνατό, όλων των κοπρόσκυλων (διάφορων παπάδων πχ) που εναντιώνονται στις εκτρώσεις, στον προγεννητικό έλεγχο, στα εμβόλια κλπ κλπ
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#152646 Εγώ θα έλεγα και "ξενάγηση" σε κάποια ιδρύματα ή ακόμη και οικογένειες με τέτοια παιδιά για να δουν από κοντά την κατάσταση. Εκεί μπορεί ν' αλλάξουν όλα.
:ninja: :ninja:
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#152728 Ίσως γράψω αργότερα λίγα πράγματα και εγώ..... Φορέας του γονιδίου κυστική ς ινωσης εγώ και ι γιος μου..... Και στα δύο παιδιά μου κάναμε αμνιοκεντηση.... Αν ξέρει ο γιατρός θεωρείται ασφαλής εξέταση . παλαιά είχανε πρόβλημα με τη μεσογειακή κ δόθηκε σημασία στη πρόληψη της. Στις βόρειες το πρόβλημα ήταν ή κυστική . Σήμερα φτάσαμε να περιορίσουν τη μεσογειακή και να έχει αυξηθεί ή κυστική σε επίπεδα βορειων χωρών. Αν θέλετε περισσότερα μάλλον αύριο.....:)
Άβαταρ μέλους
By xenos
#152741 Εγώ θυμάμαι πριν περίπου 2 χρόνια να έχουμε κάνει εξετάσεις για στίγμα και κυστική ίνωση.
Όπως προείπαν κάποιοι σωστά, μιλάμε πάντα για πιθανότητες και όχι ναι/όχι. Κάνεις την 1η και την 2η. αν οι πιθανότητες είναι αυξημένες προχωράς σε αμνιοπαρακέντηση, αν πρόσφατα γνωστή μου έκανε άλλη (νέα) εξέταση που στέλνουν δείγμα (τι δείγμα; δεν θυμάμαι...) εξωτερικό και σου δίνει πάλι μία πιθανότητα.

Το να έχεις άρρωστο παιδί πιστεύω είναι από τα χειρότερα που μπορεί να σου τύχει ρε γμτ. Λιώνεις κ εσύ μαζί με το παιδί σου. :( Μεγάλο βάρος να αντέξεις. Γνωρίζω οικογένεια που είχε 2 άρρωστα παιδιά (το ένα πέθανε κιόλας) και έκαναν και 3ο, το οποίο είναι υγιές. Πλέον οι πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο είναι αρκετά μικρότερες, αλλά όταν υπάρχουν άτομα που:

*θεωρούν ότι δεν χρειάζεται γιατρός και μπορούν να γεννήσουν σπίτι με μια μαία
*θεωρούν ότι δεν πρέπει να κάνουν εμβόλια στα παιδιά τους
κλπ.... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#152834 @Anonymous Founder
Μπορει ο τροπος μου να ηταν τραχυς, συγγνωμη για αυτο, για να μην τα παρουμε ενα-ενα ομως και νυχτώσουμε και επειδη τα πραγματα ας πουμε τα "μεταφραζει" κανείς με βαση τις εμπειριες του και αυτα που γνωριζει, σε γενικες γραμμες δεν διαφωνω σε κατι απο τα παραπανω σε μορφη τιτλων. Συνεχιζω ομως να πιστευω πως οι αποψεις σου για το θεμα ειναι καπως 2D.
Ισως ειναι νωρις, σε καποια χρονια/εμπειριες ΜΠΟΡΕΙ να εχεις αποκτησει λιγο "βαθος" οπως το εννοω. (Προσοχη, δεν εννοώ οτι ΠΡΕΠΕΙ, ουτε οτι ειμαι καποιου ειδους ανωτερο ον).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#152838 Στο εν λόγω θέμα, έχω πολύ περισσότερο βάθος από τους περισσότερους εδώ.
Δεν το λέω με έπαρση, απλώς γνωρίζω τι σημαίνει ένα τέτοιο πρόβλημα.
Ξαναλέω, οι συνέπειες είναι τρομακτικές και πρακτικά ανυπολόγιστες.
Το κόστος επίσης.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#152841
Anonymous Founder έγραψε:Στο εν λόγω θέμα, έχω πολύ περισσότερο βάθος από τους περισσότερους εδώ.
Δεν το λέω με έπαρση, απλώς γνωρίζω τι σημαίνει ένα τέτοιο πρόβλημα.
Ξαναλέω, οι συνέπειες είναι τρομακτικές και πρακτικά ανυπολόγιστες.
Το κόστος επίσης.


Εχω και εγω εικόνα, ισως καποια στιγμη τα πουμε απο κοντα και "συννενοηθουμε".
Άβαταρ μέλους
By markvag
#152959
Asimov έγραψε:Και μάζεμα ή ξεμπρόστιασμα, όσο είναι δυνατό, όλων των κοπρόσκυλων (διάφορων παπάδων πχ) που εναντιώνονται στις εκτρώσεις, στον προγεννητικό έλεγχο, στα εμβόλια κλπ κλπ


+ πάρα πολλά! :rant: :rant:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#152979
xenos έγραψε:Εγώ θυμάμαι πριν περίπου 2 χρόνια να έχουμε κάνει εξετάσεις για στίγμα και κυστική ίνωση.
Όπως προείπαν κάποιοι σωστά, μιλάμε πάντα για πιθανότητες και όχι ναι/όχι. Κάνεις την 1η και την 2η. αν οι πιθανότητες είναι αυξημένες προχωράς σε αμνιοπαρακέντηση, αν πρόσφατα γνωστή μου έκανε άλλη (νέα) εξέταση που στέλνουν δείγμα (τι δείγμα; δεν θυμάμαι...) εξωτερικό και σου δίνει πάλι μία πιθανότητα.

Το να έχεις άρρωστο παιδί πιστεύω είναι από τα χειρότερα που μπορεί να σου τύχει ρε γμτ. Λιώνεις κ εσύ μαζί με το παιδί σου. :( Μεγάλο βάρος να αντέξεις. Γνωρίζω οικογένεια που είχε 2 άρρωστα παιδιά (το ένα πέθανε κιόλας) και έκαναν και 3ο, το οποίο είναι υγιές. Πλέον οι πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο είναι αρκετά μικρότερες, αλλά όταν υπάρχουν άτομα που:

*θεωρούν ότι δεν χρειάζεται γιατρός και μπορούν να γεννήσουν σπίτι με μια μαία
*θεωρούν ότι δεν πρέπει να κάνουν εμβόλια στα παιδιά τους
κλπ.... :lipsealed:

Και πολύ φοβάμαι ότι το τρίτο παιδί θα "φορτωθεί" την φροντίδα του άρρωστου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά.
Με τα εμβόλια μου κάνει εντύπωση που ακούω αρνητικές σκέψεις ακόμα και απο νέους ανθρώπους που δεν θα έπρεπε.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#153058 Μου βγήκε σεντονάκι αλλά διάβασα όλο το θέμα μαζί και απαντώ σε πολλά/πολλούς.

Να ξεκαθαρίσουμε από την αρχή για κάτι ποσοστά και ρίσκα που αναφέρατε χωρίς να έχετε και κάποιο σημείο αναφοράς, η πιθανότητα να κάνεις γερό παιδί είναι πολύ μα πολύ μικρότερη από το να μην μπορέσεις ποτέ να κάνεις παιδί, να χάσεις το παιδί στο πρώτο τρίμηνο, στο δεύτερο τρίμηνο, στο τρίτο τριμηνο, να κάνεις παιδί με πρόβλημα.

Αρχικά κάνεις εξετάσεις αίματος και μετρήσεις στον υπέρηχο που δίνει ρίσκο (που για νέους και υγιθείς δεν είναι στο εκατομμύριο αλλά στις λίγες χιλιάδες). Αν το ρίσκο αρχίζει να πλησιάζει ή και να ξεπερνάει κάποια όρια (~1:250 που είναι της υγιούς 35άρας) σου προτείνεται το επόμενο στάδιο, η αμνιοκέντηση που θα δώσει σίγουρο αποτέλεσμα (στο αμνιακό υγρό υπάρχουν κύτταρα του εμβρύου τα οποία ελέγχονται). Η αμνιοκέντηση πια έχει πολύ χαμηλό ρίσκο αλλά έχει σημασία και ποιος την κάνει. Αν δεν είναι άσχετος ο γιατρός να τρυπήσει το έμβρυο (που κι αυτό σπάνια είναι πρόβλημα) δεν το βλάπτεις το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να προκαλέσεις τοκέτό οπότε το χάνεις έτσι. Εμείς πάντως αν και με πολύ χαμηλό ρίσκο την κάναμε λόγω ηλικίας (και επειδή ξέραμε τι σημαίνει παιδί με τέτοιο πρόβλημα). Επιλέξαμε να την κάνουμε αργά ώστε αν προκληθεί τοκετός να είναι βιώσιμο. Ακόμα και αργά να το πάρεις χαμπάρι υπάρχουν λύσεις, όχι τελείως ηθικές ούτε τελείως νόμιμες αλλά με τη βοήθεια του γιατρού γίνεται.

Εκεί που μπορεί να την πατήσεις είναι σε περίπτωση που με χαμηλό ρίσκο σου κάτσει το κακό. Για να αποκλειστεί αυτό σε κάποιες χώρες η αμνιοκέντηση είναι υποχρεωτική για όλες τις κυήσεις ακόμα κι αν είσαι 18 χρονών. Επειδή το κάνουν πιο συχνά έχουν και εξαιρετικά χαμηλά ποσοστά επιπλοκών (κάτω από 1%). Κι αν ακόμα κι αυτό σας φαίνεται ψηλό σας λέω ότι από την στιγμή που μείνεις έγκυος μέχρι να πάρεις γερό παιδί στο σπίτι έχεις πάρα πολλά πολύ χειρότερα ρίσκα να αντιμετωπίσεις. Και υπάρχουν και άλλα που δεν μπορείς να προβλέψεις ούτε να μετρήσεις πχ επιπλοκές του τοκετού και πάρε εγκεφαλικές παραλύσεις ή παράλυτα χέρια ή στραγγαλισμό από ομφάλιο λώρο κλπ. Βασικά φροντίζεις να πάρεις τα μέτρα σου με λογική.

Υπάρχουν πάρα πολλές εξετάσεις και για τον άντρα και για τη γυναίκα και για το έμβρυο. Δεν μπορείς απλά να κάνεις τα πάντα. Μιλάμε για εκατοντάδες πιθανές και απίθανες γενετικά διαγνώσιμες παθήσεις. Υπάρχουν κάποια πακέτα έτοιμα που καλύπτουν τις πλέον συνηθισμένες περιπτώσεις αλλά μερικές θέλουν custom made γενετικό τέστ που θέλει πολύ χρόνο και χρήμα και προσωπικό να ασχοληθεί (που έχει καλύτερα πράματα να κάνει). Και δεν πας στα τυφλά μπας και βρεις κάτι. Αν ήταν έτσι τότε όλοι θα κάναμε ολόσωμη μαγνητική κάθε 5 χρόνια.

Ανάλογα με την βαρύτητα καρδιακής λειτουργίας και την προσοχή και φροντίδα μπορεί να αντέξουν πολύ. Πρίν λίγες εβδομάδες πέθανε φιλικό μας Downάκι ετών 66. Τα οποία είναι πολύ αγαπησιάρικα και σε κερδίζουν. Και βέβαια δεν έχεις το άγχος της επιτυχίας, θα τα πάει καλά στο σχολείο, θα μπει πανεπιστήμιο κλπ. Όλα αυτά δεν υπάρχουν ζεις για να το χαίρεσαι κάθε μέρα χωρίς άγχος. Εγώ δεν θα το ήθελα αλλά άλλοι μπορούν και τους δικαιολογώ.

Και μέχρι ποιο σημείο θα φτάσουμε με την ευγονική. Θα κάνουμε ελέγχους, όσο περνάει ο καιρός και βελτιώνονται οι τεχνικές όλο και περισσότερες. Αλλά ας μην αρχίσουμε να στειρώνουμε όσους δεν έχουν τα χαρακτηριστικά που θέλουμε. (φαίνεται ότι το έκαναν στη Σουηδία σε πολλούς μετανάστες μέχρι το 1972). Υπό ιδανικές συνθήκες η Angelina Jolie δεν θα έπρεπε να γεννηθεί, έχει γονίδια με υψηλό ποσοστό καρκίνου.... κοκ.

Σχετικά με το οικονομικό και ιδίως για τον Anonymous Founder που το έθιξε πια το θέμα δεν είναι το πόσο θα σου κοστίσει ο έλεγχος για το παιδί αλλά πως θα φτάσεις να έχεις το παιδί. Η υπογεννητικότητα και η υπογονιμότητα πάει σύννεφο. Τα λεφτά που δίνεις για να φτάσεις να έχεις παιδί στην κοιλιά είναι πιο πολλά και από το μαιευτήριο και από τις εξετάσεις του. Αν δεν σου κάτσει παιδί καταλάθος ή εύκολα βάλε βαθειά το χέρι στην τσέπη. Αν λοιπόν σε απασχολεί το οικονομικό η πιο οικονομική λύση είναι η προγαμιαία "καταλάθος" εγκυμοσύνη!

Και ναι μπορείς να γεννήσεις σπίτι σου με τη μαία. Η φυσιολογική εγκυμοσύνη και ο τοκετός δεν είναι ασθένειες, δεν χρειάζεται γιατρός. Σε άλλες χώρες οι μαίες τα κάνουν όλα και γιατρός καλείται μόνο αν υπάρξει πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#153156 Πολύ ωραίο post sknipper!!!! :thumbsup: :yahoo:


sknipper έγραψε:Και ναι μπορείς να γεννήσεις σπίτι σου με τη μαία. Η φυσιολογική εγκυμοσύνη και ο τοκετός δεν είναι ασθένειες, δεν χρειάζεται γιατρός. Σε άλλες χώρες οι μαίες τα κάνουν όλα και γιατρός καλείται μόνο αν υπάρξει πρόβλημα.


Ε, καλά... Και σε εμάς που η γυναίκα μου και στις 2 γέννες γέννησε πάρα πολύ εύκολα (μακάρι να μπορούσα να πω το ίδιο για τις εγκυμοσύνες... :( ), κατά βάση ο γιατρός έκανε 1-2 πράγματα απλά για να δικαιολογήσει την παρουσία του... :lol:

ΟΚ, δεν μετανιώνω τα λεφτά που δώσαμε, γιατί το κόστος σε περίπτωση επιπλοκών δεν θέλω να το φανταστώ, απλά θέλω να πω πως αυτό ισχύει γενικά. Αν όλα πάνε καλά (που οι πιθανότητες είναι να πάνε), τότε ο γιατρός είναι απλός επισκέπτης...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#153163 Δεν καταλαβες. Αν ειναι ολα να πανε καλα μπορουμε και εμεις να ξεγεννησουμε γυναικα, η να το κανει και μονη της οπως παλιοτερα.
Η μαια δεν υπαρχει εκει απλα για να μη ντρεπεται η γυναικα να διεξει το πιπι της σε αντρα. Υπαρχουν περιπτωσεις που μαιες λογω εμπειριας εκαναν στην ακρη το γιατρο.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#153169
trident1971 έγραψε:Δεν καταλαβες. Αν ειναι ολα να πανε καλα μπορουμε και εμεις να ξεγεννησουμε γυναικα, η να το κανει και μονη της οπως παλιοτερα.
Η μαια δεν υπαρχει εκει απλα για να μη ντρεπεται η γυναικα να διεξει το πιπι της σε αντρα. Υπαρχουν περιπτωσεις που μαιες λογω εμπειριας εκαναν στην ακρη το γιατρο.


Προφανώς και δεν είναι διακοσμητική. Είπα ότι ο γιατρός είναι "άχρηστος" αν όλα πάνε καλά, όχι η μαία... :rtfm: