Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#152359
Anonymous Founder έγραψε:Δεν υπάρχει περίπτωση να γονιμοποιήσω κάποια και να μην κάνει κάθε δυνατή εξέταση. Το ρίσκο του Down δεν μπορώ να το αντιπαρέλθω με στατιστική.


H ιατρική ΕΙΝΑΙ στατιστική! Live with it! :rtfm: Μία βασική αρχή επίσης είναι και αυτό που είχε πρώτος γράψει ο Ιπποκράτης: Το πρώτο πράγμα που πρέπει να σκέφτεται ένας γιατρός είναι να μην κάνει κακό.

ΠΧ: Δεν έχεις καμία ένδειξη για το Χ σοβαρό πρόβλημα, δηλαδή οι πιθανότητες να το έχεις είναι όσες του γενικού πληθυσμού, ας πούμε 1/1000. Υπάρχει όμως η Ψ εξέταση, η οποία μπορεί να σου το δείξει με πολύ μεγάλη βεβαιότητα. Οι πιθανότητες όμως να σε βλάψει και να σου δημιουργήσει άλλο πολύ σοβαρό πρόβλημα (έως και θάνατο) είναι 2/1000.

1 στις 1000 να έχεις το πρόβλημα, 2 στις 1000 να σου δημιουργήσει πρόβλημα η εξέταση. (τα νούμερα είναι μεν τυχαία, αλλά συχνά οι γιατροί αντιμετωπίζουν αντίστοιχα)

Θα έκανες την εξέταση;;;; :iconcool: Γιατί κάτι αντίστοιχο είναι η αμνιοπαρακέντιση χωρίς άλλη ένδειξη... ίσως με μεγαλύτερα ποσοστά επιπλοκών...

Anonymous Founder έγραψε:Αν βλάψω το "καλό" έμβρυο, υπάρχει και η έκτρωση. Αν μου βγει "βλαμμένο" το παιδί, τι διάβολο θα κάνω;
:s_wacko


Λυπάμαι που διαβάζω αυτά τα λόγια από εσένα... :(

Anonymous Founder έγραψε:Όσο για το Down, τα ζευγάρια απλά δεν έχουν καταλάβει τον εφιάλτη που ζουν, ή δεν θέλουν να το συνειδητοποιήσουν ακόμη... Υπάρχουν βέβαια και πιο ήπιες μορφές, που απλώς το αποδέχεσαι κάποια στιγμή και συνεχίζεις. Στις βαριές όμως, η κατάσταση είναι από αφόρητη μέχρι τρομακτική (δεν υπερβάλλω καθόλου).


Νομίζω πως αυτοί που ζούνε με αυτό το ξέρουν πολύ καλύτερα από εσένα και από εμένα...

Anonymous Founder έγραψε:Τέλος, οι γονείς αν κρατήσουν το παιδί με Down θα πρέπει να αποδείξουν τι θ' απογίνει αυτό το παιδί όταν αυτοί πεθάνουν. Γιατί οι βαριές περιπτώσεις, δεν μπορούν ν' αυτοσυντηρηθούν.


Αυτό είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα... :(


BASSstarlet έγραψε:
Είναι καθαρά θέμα επιλογής του ζευγαριού και επίσης να σημειώσω ότι πολλές οικογένειες με τέτοια παιδιά δηλώνουν ότι δεν θα τ' άλλαζαν με τίποτα στον κόσμο!

Δηλαδή περίμενες να πουν κάτι που θα άφηνε υπόνοιες, για το δράμα που ζουν;


Την πιθανότητα να λένε την αλήθεια δηλαδή δεν την εξετάζουμε;;;; :dizzy: :vava:

Εγώ πάντως έχω γνωρίσει κάποια τέτοια παιδιά / οικογένειες και δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι δεν ήταν απολύτως ειλικρινείς...

Για να μην αναφέρω το δράμα μίας μητέρας ενός παιδιού με πάρα πολύ σοβαρό πρόβλημα και το πόσο ΔΕΝ ανακουφίστηκε όταν πέθανε το παιδί της... :(
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#152372 Εγώ γιατί έχω την εντύπωση ότι η αμνιοπαρακέντηση είναι εξέταση ρουτίνας και μόνο αν ο γιατρός είναι απρόσεκτος υπάρχει πρόβλημα, ο απρόσεκτος γιατρός θα κάνει παντού ζημιά, είτε σου βάζει ένα ράμα στο δάχτυλο είτε κρατάει την καρδιά σου στα χέρια του και την μαλάζει.

Τα λένε όλα εδώ

http://www.vita.gr/ygeia/article/8207/h ... kroskopio/

http://www.thedoctors.gr/ar85el-amniopa ... ovoli.html

https://www.google.gr/search?q=%CE%B1%C ... L5Urm2hLgH
Άβαταρ μέλους
By g8777
#152376 Η αμνιοπαρακεντηση ενεχει σοβαρούς κινδύνους για τη ζωή του εμβρύου και αποτελεί εσχατη λύση. Period.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#152394
Anonymous Founder έγραψε:
trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:- Αν διαγνωστεί παιδί με Down, η έκτρωση θα έπρεπε να είναι μονόδρομος (και κατά την γνώμη μου υποχρεωτική εκ του νόμου). Η συνέπειες είναι τρομακτικές, έως ολέθριες και το κόστος περίπου ανυπολόγιστο.


Κατι σαν τους λαθρομεταναστες... ειδες που ερχεσαι στα λογια μου? :lol:

Εν τω μεταξυ με το που ακουσες ακουσες συνδρομο Down, ναααααααααααα σου πηγε. Μιλαμε για ΘΑΡΡΟΣ. Μπορεις να τη χωρισεις την αχρηστη. Πριν το κανεις ομως, ΛΙΩΣΤΗΝ στις εξετασεις, μπας και μπορει να αναταπεξελθει.

ΡΕ ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ? :protest:



:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:
Την σύνδεση Συνδρόμου Down με την λαθρομετανάστευση μου την εξηγείς λίγο; :s_hang
Ποιο θάρρος και @@ μάντολες; Τι σχέση έχει το θάρρος με κάτι τέτοιο; Θάρρος δεν είναι να υποστείς αυτό το πράγμα, αυτό είναι ανοησία. Θάρρος απαιτούν οι αποφάσεις είτε για να το προλάβεις, είτε για να τερματίσεις μια κύηση.
Αν αναλάβεις σημαντικό ρίσκο να φέρεις παιδί με Σύνδρομο Down στον κόσμο, δεν έχεις θάρρος, έχεις όμως πολλά, πάρα πολλά κιλά |λογοκρισία|. Και αυτή η βλακεία κατ' εμέ, θα έπρεπε ν' απαγορεύεται εκ του νόμου. Γιατί από την στιγμή που επιτρέπεται, κάποιοι όντας βλάκες και μην κατανοώντας τι ακριβώς κάνουν, παίρνουν στο λαιμό τους και άλλους.
:s_hang

Τέλος δεν κατάλαβα τα περί άχρηστης, χωρισμού και εξετάσεων: τι σχέση έχουν αυτά; Πάλι το ιδιόμορφο χιούμορ σου που αδυνατώ να καταλάβω (με το φτωχό μου το μυαλό που λέει και ο ΙΚΕς που όλα τα ξέρει κι ο νους του κατεβάζει...).
:ninja:



Απλα πραγματα:
ΛΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ που αν δεν τις σκεφτεσαι καλως, αν παλι τις σκεφτηκες, θα πρεπε να κοιταξεις μεσα σου λιγακι. Ρωτα και τον Markvag που στο ειπε 2 φορες, πιο απαλα απο εμενα, ισως γιατι δεν θελει να στο πει κατάμουτρα. Γραφει και καλυτερα απο εμενα.

markvag έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:- Αν διαγνωστεί παιδί με Down, η έκτρωση θα έπρεπε να είναι μονόδρομος (και κατά την γνώμη μου υποχρεωτική εκ του νόμου). Η συνέπειες είναι τρομακτικές, έως ολέθριες και το κόστος περίπου ανυπολόγιστο.


Διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως. :thumbsdown:

Είναι καθαρά θέμα επιλογής του ζευγαριού και επίσης να σημειώσω ότι πολλές οικογένειες με τέτοια παιδιά δηλώνουν ότι δεν θα τ' άλλαζαν με τίποτα στον κόσμο! :rtfm:



markvag έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Αν βλάψω το "καλό" έμβρυο, υπάρχει και η έκτρωση. Αν μου βγει "βλαμμένο" το παιδί, τι διάβολο θα κάνω;
:s_wacko


Λυπάμαι που διαβάζω αυτά τα λόγια από εσένα... :(



Οι αποψεις σου για το θεμα ειναι ας το πουμε λιγο "ελαφρες" γκουχ-γκουχ :lol: για να μη πως κατι χειροτερο. Στην καλυτερη περιπτωση αντανακλουν ενα κακομαθημενο παρτάκια (δεν ειναι κακο απο μονο του) που δε θα χαλασει τη ζαχαρενια του για κανεναν και τιποτα.
Εχεις ιδεα τι σημαινει γάμος? Εχεις ιδεα τι ειναι παιδι? Παντως σιγουρα δεν ειναι μηχανακι ή στερεοφωνικο να ζητησεις να σου φερουν "το σφραγισμενο" για να μην εχει κανενα προβλημα.

Αν σου τυχει τι θα κανεις? Στατιστικη ειναι οπως πολυ σωστα σου ειπαν. Εκει παει το θάρρος.
Δεν ειπες αν εσυ επισης θα κανεις εξετασεις. Ή αποκλειεται ΕΣΥ να εχεις προβλημα??? :lol:


Στο ιδιοτυπο (ειναι η αληθεια) χιουμορ μου οι αποψεις σου για το συνδρομο Down (λιωστε το στις εξετασεις και αν βρεθει υποψια σκοτωστε το για να μην εχουμε θεμα) ειναι αρκετα κοντα για τις δικες μου για τη λαθρομεταναστευση. Για τις οποιες με κατηγορεις ως απανθρωπο. :lol:
ΠΧ:

Ποιο θάρρος και @@ μάντολες; Τι σχέση έχει το θάρρος με κάτι τέτοιο; Θάρρος δεν είναι να υποστείς ΤΗ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ, αυτό είναι ανοησία. Θάρρος απαιτούν οι αποφάσεις είτε για να ΤΗΝ προλάβεις, είτε για να τερματίσεις ΤΗ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ.
Αν αναλάβεις σημαντικό ρίσκο να φέρεις ΑΠΕΙΡΟΥΣ ΜΟΥΤΖΑΧΕΝΤΙΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ, δεν έχεις θάρρος, έχεις όμως πολλά, πάρα πολλά κιλά |λογοκρισία|. Και αυτή η βλακεία κατ' εμέ, θα έπρεπε ν' απαγορεύεται εκ του νόμου. Γιατί από την στιγμή που ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟΥ, κάποιοι όντας βλάκες και μην κατανοώντας τι ακριβώς κάνουν, παίρνουν στο λαιμό τους και άλλους.


Καταλαβες τωρα? :lol:

Για να μη συζητησουμε για την υποφαινομενη αποψη σου για τους "διαφορετικους" συμπολιτες μας, που ταιριαζει ανετα με τις πρακτικες του Χιτλερ για τους διανοητικα αναπηρους. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#152395
g8777 έγραψε:Η αμνιοπαρακεντηση ενεχει σοβαρούς κινδύνους για τη ζωή του εμβρύου και αποτελεί εσχατη λύση. Period.


Εχει ενα ποσοστο σοβαρων κινδυνων, ναι, και για αυτο την αποφευγουν οπως ο διαολος το λιβανι. Εκτος εαν και συνδυασμενα αποτελεσματα απο αλλες εξετασεις ή ενδειξεις (πχ ηλικια μητερας) την κανουν ας το πουμε "απαραιτητη".
Άβαταρ μέλους
By BASSstarlet
#152404 Δεν ξέρω αν ισχύει στα σίγουρα, αλλά παλιά είχα διαβάσει πως στην Κύπρο αν και οι δύο γονείς έχουν το στίγμα, δεν τους δίνεται άδεια να παντρευτούν.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#152491
21 quadra έγραψε:Εγώ γιατί έχω την εντύπωση ότι η αμνιοπαρακέντηση είναι εξέταση ρουτίνας


Γιατί έχεις λάθος εντύπωση... :lol:

ΟΚ, δεν παίζεις το έμβρυο κορώνα γράμματα, αλλά έχει κάποιο κίνδυνο, τον οποίον αν δεν υπάρχει λόγος, δεν θα πρέπει να αναλάβεις.


Anonymous Founder έγραψε:@markvag
Πώς ξέρεις πως δεν γνωρίζω για τι μιλάω;


I don't, συγνώμη!


trident1971 έγραψε:
g8777 έγραψε:Η αμνιοπαρακεντηση ενεχει σοβαρούς κινδύνους για τη ζωή του εμβρύου και αποτελεί εσχατη λύση. Period.


Εχει ενα ποσοστο σοβαρων κινδυνων, ναι, και για αυτο την αποφευγουν οπως ο διαολος το λιβανι. Εκτος εαν και συνδυασμενα αποτελεσματα απο αλλες εξετασεις ή ενδειξεις (πχ ηλικια μητερας) την κανουν ας το πουμε "απαραιτητη".



Απαραίτητη είναι μία ιατρική πράξη (οποιαδήποτε ιατρική πράξη, από τη χορήγηση ενός depon, μέχρι μεταμόσχευση κεφαλής) όταν το αναμενόμενο όφελος είναι μεγαλύτερο από την εκτιμώμενη ζημιά! :rtfm: Γιατί ακόμα και η πιο απλή ιατρική πράξη ενέχει κάποιο ρίσκο (πχ ακόμα και το depon έχει παρενέργειες) :rtfm:

Οπότε η ιατρική λογική λέει ότι δεν κάνουμε τίποτα αν δεν το ζυγίσουμε και δεν βρούμε πως έχει μεγαλύτερο όφελος από ζημιά.
Άβαταρ μέλους
By criuser
#152516 Επειδή διαβάζω απίστευτες μλκ και επειδή έχω κοντινή γνώση σχετικά ηπίου θέματος άλλης συγγενούς πάθησης , αλλά και επειδή στο παρελθόν είχα ανακατευθεί μέσω μιάς κοινωνικής οργάνωσης στην ανέγερση ενός ασύλου για τέτοια παιδιά , ἐχω να πω ότι ο Γολγοθάς είναι μεγάλος και δεν αξίζει για κανένα . Δυστυχώς πολλές φορές και οι γονείς ιδρυματοποιούνται και λένε ότι δεν το αλλάζουν , προσπαθώντας να αμυνθούν κοινωνικά στο θέμα τους , συχνά πέφτουν θύματα επιτηδείων και ακόμα συχνά και οι ίδιοι οι ασθενείς παίρνουν αποφάσεις ενάντια σε κάθε λογική , μόνο για λόγους που άπτονται ψυχικού ελέγχου .

Να πω στους υποψήφιους γονείς ότι εκτός της μεσογειακής αναιμίας , υπάρχει η επίσης πολύ βαρειά και σχετικά άγνωστη στην Ελλάδα κυστική ίνωση , που έχει τον ίδιο μηχανισμό με την μεσογειακή , δηλαδή την μετάδοση μέσω στίγματος των 2 δύο υγειών αλλά φορέων γονέων σε ποσοστό 25 % σε κάθε εγκυμοσύνη .

Το αν είναι φορέας κάποιος βρίσκεται με μιά εξέταση αίματος , ξεκινώντας από τον ένα γονέα και αν αυτός βρεθεί φορέας , τότε εξετάζεται και ο άλλος .

Νομίζω ότι αν και δεν είμαι ειδικός , ότι πλέον σε τέτοιες περιπτώσεις , η τεχνητή γονιμοποίηση δίνει την ασφαλή λύση .

Στο θέμα της Κυστικής Ινωσης , έχουμε άτομα με βαρειά πνευμονική και συνήθως ταυτόχρονα παγκρεατική ανεπάρκεια , που μετά από μια δύσκολη ζωή με οξυγόνα και νοσηλείες ανά 2-3 μήνες και πνευμονίες , καταλήγουν σε ηλικίες από 5 μέχρι 25 ετών , ενώ τώρα στην Ελλάδα φτάνουν στα 30 χρόνια και στο εξωτερικό στα 40 χρόνια .

Η νόσος αυτή είναι πιό συχνή στην καυκάσεια φυλή , στην Ελλάδα το στίγμα το έχουν 1 στα 500 άτομα , κάθε εβδομάδα γεννιέται ένα παιδί με την νόσο και κάθε μήνα πεθαίνει ένα .

Ισως έχετε δει και κάποιες εκπομπές στην τηλεόραση , που δυστυχώς η πλειοψηφία των παιδιών που μίλησαν έχει φύγει από την ζωή .

Γενικά στο θέμα της ευγονικής δεν πρέπει να έχουμε ιδεοληψίες , αλλά να παίρνουμε αποφάσεις λογικές , χωρίς σύνδρομα που χρειάζονται ψυχιατρικό έλεγχο από ηλίθιους γονείς , παππούδες και λοιπούς συγγενείς .

Για τους υποψηφίους γονείς , καλό είναι να ενημερωθούν .

http://www.cysticfibrosis.gr/el/
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#152522
markvag έγραψε:
trident1971 έγραψε:Εχει ενα ποσοστο σοβαρων κινδυνων, ναι, και για αυτο την αποφευγουν οπως ο διαολος το λιβανι. Εκτος εαν και συνδυασμενα αποτελεσματα απο αλλες εξετασεις ή ενδειξεις (πχ ηλικια μητερας) την κανουν ας το πουμε "απαραιτητη".



Απαραίτητη είναι μία ιατρική πράξη (οποιαδήποτε ιατρική πράξη, από τη χορήγηση ενός depon, μέχρι μεταμόσχευση κεφαλής) όταν το αναμενόμενο όφελος είναι μεγαλύτερο από την εκτιμώμενη ζημιά! :rtfm: Γιατί ακόμα και η πιο απλή ιατρική πράξη ενέχει κάποιο ρίσκο (πχ ακόμα και το depon έχει παρενέργειες) :rtfm:

Οπότε η ιατρική λογική λέει ότι δεν κάνουμε τίποτα αν δεν το ζυγίσουμε και δεν βρούμε πως έχει μεγαλύτερο όφελος από ζημιά.


:roll:
Ολα αυτα που εγραψες περιεχονται στα εισαγωγικα στα οποια εβαλα τη λεξη 'απαραιτητη' :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#152568 @trident1971
Κακώς που απαντώ βέβαια, αλλά επειδή το θέμα με ενδιαφέρει πολύ και επειδή είπες διάφορα προσβλητικά, καλό είναι να πω κι εγώ δυο λόγια...
Τις βλακείες περί μετανάστευσης εσύ μπορεί να τις πιστεύεις, αλλά να με συμπαθάς που δεν αξιολογώ το ίδιο ένα έμβρυο 3 ή και παραπάνω μηνών με έναν άνθρωπο, απ' όπου κι αν κατάγεται. Κοινώς, αν υπάρχουν λόγοι να "σκοτώσεις" ένα κυοφορούμενο έμβρυο, θα το κάνεις. Αλλά δεν θα αγγίξεις ούτε μια τρίχα ενός ανθρώπου που παλεύει να σώσει την ζωή του από ένα πόλεμο ή από την φτώχεια και έχει περάσει των παθών του τον τάραχο να φτάσει μέχρι τα σύνορά σου. Το ίδιο προφανώς ισχύει και για κάθε άνθρωπο που γεννήθηκε με αναπηρία, όποια κι αν είναι αυτή. Αντιμετωπίζουμε ΟΛΟΥΣ τους ανθρώπους ισότιμα, ανεξάρτητα ΠΩΣ (με όποια προβλήματα εννοώ) και ΠΟΥ (χώρα, τόπο) γεννήθηκαν.
Για μένα και για τους ελληνικούς νόμους, ένα έμβρυο (μέχρι κάποιων μηνών) ΔΕΝ έχει και ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να έχει τα δικαιώματα ενός κανονικού ανθρώπου. Γι' αυτό και υπάρχει και το δικαίωμα της γυναίκας στην έκτρωση εξάλλου. Και έκτρωση κάποια μπορεί να κάνει απλώς και μόνο επειδή δεν θέλει παιδί.
Είναι απολύτως σαφές τώρα;

Όσο για το ποιος έχει τις ναζιστικές απόψεις μεταξύ των δυο μας, ας αφήσουμε το κοινό να κρίνει... :s_roses
Σε ό,τι με αφορά, ναι όποιος δεν εκμεταλεύεται τις στατιστικές ΥΠΕΡ ΤΟΥ, είναι ΒΛΑΚΑΣ με περικεφαλαία και θα έπρεπε να του απαγορευτεί το δικαίωμα να φέρει δυστυχία γύρω του με το να αναπαραχθεί έτσι. Το να κυοφορείς με πιθανότητα 1/3 να έχει το παιδί πρόβλημα και να αρνείσαι την έκτρωση, είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ .-
Γιατί είσαι εγκληματίας απέναντι στο ίδιο το παιδί που θα γεννηθεί, απέναντι στον σύζυγό σου, απέναντι στα αδέλφια του παιδιού αν υπάρχουν, απέναντι στον άμεσο περίγυρο, απέναντι στην κοινωνία την ίδια, απέναντι στο κράτος που πρέπει να βρει τρόπο να βοηθήσει όσο μπορεί αυτό το παιδί μεγαλώνοντας με ειδικά σχολεία και προσωπικό, κλπ κλπ.
Λέω λοιπόν κάτι εξαιρετικά απλό: προφανώς και θα πρέπει να φροντίσουμε αυτούς τους ανθρώπους όσο καλύτερα μπορούμε, προφανώς επίσης θα πρέπει να δώσουμε και διέξοδο στους γονείς που δεν μπορούν ν' αναλάβουν να μεγαλώσουν ένα τέτοιο παιδί. Είναι ΣΠΑΝΙΟ μια οικογένεια να μένει ενωμένη μετά από τέτοιο πλήγμα, η πλειοψηφία είτε χωρίζει, είτε έχει σοβαρότερα προβλήματα (αλκοόλ, ναρκωτικά, χάπια). Εγώ μόνον οικογένειες με βαθιά θρησκευτική πίστη έχω δει να ανταπεξέρχονται καλύτερα ("Ο Θεός το 'στειλε", κι έτσ'... :s_hang ).

Χρειάζεται λοιπόν καρότο και μαστίγιο. Μαστίγιο στους γονείς πριν τεκνοποιήσουν (με υποχρεωτικές εξετάσεις και σε σπάνιες περιπτώσεις, υποχρεωτικές εκτρώσεις) και βοήθεια και αγάπη στους γονείς που εν τέλει θα γεννήσουν ένα παιδί με προβλήματα. Θα χρειαστούν κάθε δυνατή βοήθεια.

Τέλος, είμαι της άποψης πως οι γονείς πρέπει να κάνουν ΚΑΘΕ δυνατόν προληπτικό έλεγχο που μπορούν (μην πεταχτεί κάποιος και προτείνει εξετάσεις των 10Κ πάλι...). Προφανώς αυτό ισχύει σε άντρα και γυναίκα. Ποτέ δεν κατάλαβα κάποιους που αρνούνται να εξεταστούν. Οι εξετάσεις για τον άντρα είναι και εξαιρετικά απλές. Ενώ ακόμη και ανίκανος να προς γονιμοποίηση να βγεις, έχεις πάντα το μπόνους κατόπιν του σεξ χωρίς προφυλάξεις! win-win.
:s_crazy

Όσο για το θάρρος που θέλει να κάνεις ένα παιδί, προφανώς και θέλει μπόλικο. Πάντως η στατιστική που τόσο αγαπάτε κάτι δείχνει πως τα περισσότερα παιδιά γεννιούνται από ανθρώπους που έχουν άγνοια πολλές φορές σε βαθμό |λογοκρισία|, παρά θάρρος.
:s_blush
Άβαταρ μέλους
By markvag
#152573 Κοίτα, αν και δεν απευθύνεσαι σ' εμένα, προφανώς και συμφωνώ μαζί σου σχεδόν σε όλα (στο δικαίωμα της γυναίκας να κάνει έκτρωση, στην υποχρεωτική εξέταση για γενετικές ασθένειες, κτλ), αλλά σαφέστατα διαφωνώ για την υποχρεωτική έκτρωση.

Μπαίνουμε εδώ σε άλλα χωράφια...
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#152575 Αν και δεν είναι καθόλου αστείο, και προσωπικά είμαι εξαιρετικά ευαίσθητος σε τέτοια θέματα (παιδικές ασθένειες), δεν μπορούμε να γυρίσουμε σε αυτό

Εικόνα

Κοινώς, εξετάσεις ναι, πρόληψη ναι, προετοιμασία ναι, ΑΛΛΑ η επιλογή είναι πάντα του ζευγαριού, τίποτα δεν μπορεί να είναι υποχρεωτικό/αναγκαστικό, και φυσικά αν τελικά γεννηθεί "προβληματικό" (υπό οποιαδήποτε έννοια) παιδί, θα πρέπει να υπάρχει πλήρης υποστήριξη και βοήθεια από το κράτος.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#152579
Anonymous Founder έγραψε:Χρειάζεται λοιπόν καρότο και μαστίγιο. Μαστίγιο στους γονείς πριν τεκνοποιήσουν (με υποχρεωτικές εξετάσεις και σε σπάνιες περιπτώσεις, υποχρεωτικές εκτρώσεις)

Δεν νομίζω ότι μπορείς να υποχρεώσεις για τπτ από τα δύο.
Δλδ τι θα κάνεις; Δεν θα δεχτείς την ετοιμόγεννη αν δεν έχει ιστορικό εξετάσεων;
Ή θα μπεις με ένταλμα σπίτι της να τη πας στο νοσοκομείο χειροπόδαρα; :hmmm:
Ακόμα και αν έβρισκες κάποιο μαγικό τρόπο να τα κάνεις όλα αυτά, το μόνο αποτέλεσμα που θα υπήρχε θα ήταν "μαύρες" γέννες στα σπίτια, με την παπαδιά σε ρόλο μαιευτήρα. Δεν νομίζω να το θέλουμε.

Δυστυχώς ο μόνος τρόπος είναι ενημέρωση, υποστήριξη, οικονομική υποστήριξη, πρόσβαση κλπ.

Anonymous Founder έγραψε:Τέλος, είμαι της άποψης πως οι γονείς πρέπει να κάνουν ΚΑΘΕ δυνατόν προληπτικό έλεγχο που μπορούν (μην πεταχτεί κάποιος και προτείνει εξετάσεις των 10Κ πάλι...).

:lol: Ε, βάλε ένα "...που προβλέπεται/απαιτείται" για να είσαι μέσα.
Γιατί αυτό το σκέτο "κάθε" είναι παρεξηγήσιμο.
Αλλά κάπου βάλε και ότι δεν είναι πάντα τα πράγματα μαύρο άσπρο. Δλδ εκτός από την πιθανότητα του 1/3 και 1/1Μ, υπάρχουν πολλές πολλές ακόμα. Και δεν θα σου δίνουν πάντα οι εξετάσεις αποτελέσματα σε αυτά τα άκρα.