Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#152160
Anonymous Founder έγραψε:-Κάθε δυνατή εξέταση που μπορεί ν' αποκλείσει καθυστέρηση, ναι, προφανώς και θα ήθελα να την κάνω. Πόσο θα κοστίσουν δηλαδή όλες αυτές οι εξετάσεις; 5Κ; 10Κ; Ε, εδώ κάποιοι τα σκάνε για ένα πιο όμορφο δωμάτιο στο μαιευτήριο, μην τρελαθούμε κιόλας...

Η "κάθε πιθανή" μπορεί να σου πάει και κανά 50άρικο-100άρικο και βάλε :lol:
[αν κρίνω από μερικές άσχετες μεταξύ τους που έχω μάθει να έχει χρειαστεί κόσμος -για συγκεκριμένους λόγους- και ήταν δεκάρικα η κάθε μία...].
Άλλοι μπορεί να σκάνε 100άρικο για το μαιευτήριο.
Εγώ εσένα ρώτησα, μέχρι πόσα είσαι διατεθειμένος να σκάσεις χωρίς να υπάρχει καμία ένδειξη ότι τη χρειάζεσαι.

Anonymous Founder έγραψε:-Όταν έχω ήπιο πονοκέφαλο όχι. Όταν θα έχω πολύ δυνατό, θα τρέξω στο νοσοκομείο. Αλλά δεν έχει καμία σχέση αυτό με την κουβέντα.

Γιατί όχι; Παίζεις με το ρίσκο να μη διαγνώσεις έγκαιρα ένα καρκίνο στον εγκέφαλο; :hmmm:

Anonymous Founder έγραψε:-Φοβάμαι πως κάνεις λάθος και σ' αυτό. Κάποτε δεν ζούσαν, συνήθως μέχρι τα 40 έφταναν. Πλέον πάνε αρκετά παραπάνω. Ο συνδυασμός αδύναμης καρδιάς και τάσης προς παχυσαρκία είναι το πρόβλημα. Αλλά η ιατρική έχει κάνει προόδους και η πρόληψη επίσης.

Ναι πολύ πιθανό να κάνω λάθος.
Νόμιζα πως "εγγενώς" έφταναν μέχρι ±20.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#152166
mjacob έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:-Κάθε δυνατή εξέταση που μπορεί ν' αποκλείσει καθυστέρηση, ναι, προφανώς και θα ήθελα να την κάνω. Πόσο θα κοστίσουν δηλαδή όλες αυτές οι εξετάσεις; 5Κ; 10Κ; Ε, εδώ κάποιοι τα σκάνε για ένα πιο όμορφο δωμάτιο στο μαιευτήριο, μην τρελαθούμε κιόλας...

Η "κάθε πιθανή" μπορεί να σου πάει και κανά 50άρικο-100άρικο και βάλε :lol:
[αν κρίνω από μερικές άσχετες μεταξύ τους που έχω μάθει να έχει χρειαστεί κόσμος -για συγκεκριμένους λόγους- και ήταν δεκάρικα η κάθε μία...].
Άλλοι μπορεί να σκάνε 100άρικο για το μαιευτήριο.
Εγώ εσένα ρώτησα, μέχρι πόσα είσαι διατεθειμένος να σκάσεις χωρίς να υπάρχει καμία ένδειξη ότι τη χρειάζεσαι.

Anonymous Founder έγραψε:-Όταν έχω ήπιο πονοκέφαλο όχι. Όταν θα έχω πολύ δυνατό, θα τρέξω στο νοσοκομείο. Αλλά δεν έχει καμία σχέση αυτό με την κουβέντα.

Γιατί όχι; Παίζεις με το ρίσκο να μη διαγνώσεις έγκαιρα ένα καρκίνο στον εγκέφαλο; :hmmm:

Anonymous Founder έγραψε:-Φοβάμαι πως κάνεις λάθος και σ' αυτό. Κάποτε δεν ζούσαν, συνήθως μέχρι τα 40 έφταναν. Πλέον πάνε αρκετά παραπάνω. Ο συνδυασμός αδύναμης καρδιάς και τάσης προς παχυσαρκία είναι το πρόβλημα. Αλλά η ιατρική έχει κάνει προόδους και η πρόληψη επίσης.

Ναι πολύ πιθανό να κάνω λάθος.
Νόμιζα πως "εγγενώς" έφταναν μέχρι ±20.

-Εννοείς 10Κ , 50Κ ή 100Κ; Όχι, δεν έχω τόσα λεφτά. Αν πρέπει να σκάσω τόσα λεφτά για εξετάσεις, μάλλον πρέπει να ξανασκεφτώ το θέμα τεκνοποίησης, στ' @@ μου κιόλας ως γνωστόν. Χωρίς πλάκα.
Τι πάει να πει δεν την χρειάζομαι; Αν η πιθανότητα είναι 1/1.000.000, μάλλον δεν την χρειάζομαι (γιατί με τέτοιες πιθανότητες παίζουν διάφορα άλλα περίεργα με τον παιδικό καρκίνο, αυτοάνοσα και το κακό συναπάντημα μέσα...), αλλά οποιαδήποτε πιθανότητα μεγαλύτερη προφανώς τις κάνει απαραίτητες.
-Δεν γίνεται να προλάβεις τα πάντα κάνοντας διαρκώς εξετάσεις. Ειδικά τον καρκίνο στον εγκέφαλο. Επιμένω κιόλας πως το παράδειγμα δεν είναι εύστοχο.
-Δυστυχώς (ή ευτυχώς, όπως το βλέπει κανείς) το προσδόκιμο ζωής ξεπερνάει άνετα το υπερδιπλάσιο αυτού που αναφέρεις.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#152168 Όχι, τα παιδιά με Down ζουν πολύ παραπάνω τώρα.
Άβαταρ μέλους
By BASSstarlet
#152172
Είναι καθαρά θέμα επιλογής του ζευγαριού και επίσης να σημειώσω ότι πολλές οικογένειες με τέτοια παιδιά δηλώνουν ότι δεν θα τ' άλλαζαν με τίποτα στον κόσμο!

Δηλαδή περίμενες να πουν κάτι που θα άφηνε υπόνοιες, για το δράμα που ζουν;
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#152182
Anonymous Founder έγραψε:Εννοείς 10Κ , 50Κ ή 100Κ; Όχι, δεν έχω τόσα λεφτά. Αν πρέπει να σκάσω τόσα λεφτά για εξετάσεις

Όχι, δεν πρέπει. Εσύ είπες ότι θες να ανοίξεις τον κατάλογο και να πάρεις ό,τι υπάρχει στο μενού :lol:

Anonymous Founder έγραψε:Τι πάει να πει δεν την χρειάζομαι; Αν η πιθανότητα είναι 1/1.000.000, μάλλον δεν την χρειάζομαι (γιατί με τέτοιες πιθανότητες παίζουν διάφορα άλλα περίεργα με τον παιδικό καρκίνο, αυτοάνοσα και το κακό συναπάντημα μέσα...), αλλά οποιαδήποτε πιθανότητα μεγαλύτερη προφανώς τις κάνει απαραίτητες.

Νομίζω πως για πολλά πολλά πράγματα (και εξίσου σοβαρά με το down) η πιθανότητα είναι μεγαλύτερη του 1/1Μ.
Αλλά πιθανότατα θα παραμείνει και τόση και μετά τις εξετάσεις.

Οπότε καταλήγουμε:

Anonymous Founder έγραψε:Δεν γίνεται να προλάβεις τα πάντα κάνοντας διαρκώς εξετάσεις. Ειδικά τον [...]

Το οποίο ισχύει γενικότερα στη ζωή.
Αν δεν υπάρχει κάποιος πολύ συγκεκριμένος λόγος, και δεν αρκεί το "αν είναι πιο πιθανό από 1/1Μ", δεν τρέχουμε να κάνουμε ό,τι εξέταση υπάρχει.
Όσο απίθανα σημαντικό κι αν μας φαίνεται το διακύβευμα.

Anonymous Founder έγραψε:Δυστυχώς (ή ευτυχώς, όπως το βλέπει κανείς) το προσδόκιμο ζωής ξεπερνάει άνετα το υπερδιπλάσιο αυτού που αναφέρεις.

Δεν επέμεινα.
Να προσθέσω εδώ φυσικά, ότι το Down είναι μόνο ένα από τα πάρα πολλά πράγματα που μπορούν να συμβούν (γενετικά ή και όχι) που να καθιστούν το παιδί μη-αυτοσυντηρούμενο (από βαρύ αυτισμό, ψυχώσεις, άλλες παθογένειες, είναι τεράστιος ο κατάλογος). Και βάλε ότι για πολλά από αυτά δεν υπάρχει καμία εξέταση. Κι αν αυτά είναι de facto πιο πιθανά να συμβούν;

Για να έχει καταλήξει η ιατρική κοινότητα σε ένα συγκεκριμένο πρωτόκολλο εξετάσεων, μήπως κάποιο λόγο έχει; Και βάλε ότι στην ελλάδα κάνουμε by default πολύ πολύ πολύ περισσότερες εξετάσεις κατά την εγκυμοσύνη απ' ότι έξω.


EDIT
Βασικά, αν δεν μπορείς να δεχτείς ότι και όλα τα λεφτά του κόσμου να ξοδέψεις, και όλο τον παγκόσμιο κατάλογο εξετάσεων να κάνεις, και όλα να δείχνουν καλά, τότε και ΠΑΛΙ θα υπάρχει πιθανότητα σημαντικά μεγαλύτερη του 1/1Μ που αναφέρεις να υπάρχει πρόβλημα, και μάλιστα ότι θα χρειαστούν αρκετοί μήνες μετά τη γέννηση έως και λίγα χρόνια για να βεβαιωθείς ότι δεν υπήρξε πρόβλημα, τότε μην κάνεις παιδί.
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#152193
Anonymous Founder έγραψε:Τέλος, οι γονείς αν κρατήσουν το παιδί με Down θα πρέπει να αποδείξουν τι θ' απογίνει αυτό το παιδί όταν αυτοί πεθάνουν. Γιατί οι βαριές περιπτώσεις, δεν μπορούν ν' αυτοσυντηρηθούν.

Mε διαολιζεις τωρα, hf, να σου πω τι κανουν οι "καλες" οικογένειες...
Τρια ειναι τα σεναρια και τα τρια, δυστυχως, τα εχω δει στην πράξη:
1- ο γαμπρός την κανει με ελαφρά και τρωει ολο το σκατιλικι +την κοινωνικη κατακραυγη η γυναικα (αρρωστο παιδι=μιασμα),καταστρεφονται ετσι δύο ζωές
2- το ζευγαρι χάνεται απο προσωπου γης η το εξαφανιζει το παιδι σε κανα ιδρυμα και ζουν μις σκοτεινή ζωη, καταστρεφοντας ετσι τρεις ζωες και
3- κάνουν και δευτερο παιδι με τα ιδια ή και περισσότερα ρισκα και καταστρέφουν ετσι 4 ζωές καταδικαζοντας το δευτερο παιδι σε μια ζωη μαρτυριο εκ γεννησιμιου.

Και εν παση περιπτώσει, αν το κανουν επειδη το θέλουν ειναι θεμα δικο τους και μπορει να ειναιλιγοτερο μαρτυριο απο οτι το βλεπουμε εμεις- αν ομως φθανουν εκει απο την πιεση του κοινωνικου περιγυρου τοτε μιλαμε για εγκληματικες συμπεριφορες...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#152201
D-Jet έγραψε:Και εν παση περιπτώσει, αν το κανουν επειδη το θέλουν ειναι θεμα δικο τους και μπορει να ειναιλιγοτερο μαρτυριο απο οτι το βλεπουμε εμεις- αν ομως φθανουν εκει απο την πιεση του κοινωνικου περιγυρου τοτε μιλαμε για εγκληματικες συμπεριφορες...

Ξέρω τέτοια περίπτωση, όχι με Down, με άλλο σύνδρομο:
Ο αδερφός της γυναίκας έχει το σύνδρομο και είναι κλεισμένος σε ίδρυμα από παιδάκι. Η γυναίκα, όταν μένει έγκυος, ενημερώνεται από τον γιατρό της ότι αν το παιδί είναι αγόρι, έχει ΠΟΛΥ αυξημένες πιθανότητες (αν μου τα μετέφεραν σωστά της τάξης του 1/2, 1/3 :s_crazy ) να έχει το ίδιο σύνδρομο. Το παιδί είναι αγόρι. ΔΕΝ διακόπτει την κύηση για κοινωνικούς λόγους και το παιδί γεννιέται με το σύνδρομο :( Ξαναμένει έγκυος. Το δεύτερο παιδί πάλι αγόρι και τα ποσοστά τα ίδια. ΔΕΝ διακόπτει την κύηση. Ως εκ θαύματος το παιδί γεννιέται χωρίς πρόβλημα. Μένει άνεργη κι αυτή κι ο άντρας της (ουσιαστικά αυτή δεν μπορούσε να δουλέψει λόγω του πρώτου παιδιού). Τεράστια οικογενειακά προβλήματα λόγω των συνθηκών. Ξαναμένει έγκυος. Το παιδί κορίτσι (είναι βέβαιο ότι δεν θα έχει το σύνδρομο). Το ρίχνει!!!!
Να τραβάς τα βυζιά σου....
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#152209
mjacob έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Εννοείς 10Κ , 50Κ ή 100Κ; Όχι, δεν έχω τόσα λεφτά. Αν πρέπει να σκάσω τόσα λεφτά για εξετάσεις

Όχι, δεν πρέπει. Εσύ είπες ότι θες να ανοίξεις τον κατάλογο και να πάρεις ό,τι υπάρχει στο μενού :lol:

Kαταρχην, αν το πεις αυτο σε γυναικα και δε στειλει απο κει που'ρθες θαειναι ή καθυστερημένη ή απελπισμενη...εισαι σίγουρος οτι θες να κάνεις οικογένεια μαζί της; Επειτα, το λογικό ειναι να σου πει να κανεις τα ιδια και εσύ πρώτα! Τέλος οι ιατρικές εξετάσεις δεν ειναι και τοσο αθωες οσο πιστευουμε ή μας λένε (είτε απο συμφερον ειτε απο |λογοκρισία|) οι γιατροι...με μια αξονικη τσιμπας 10+mSv, τη στιγμη που στα 200 μικρα ο εργατης του πυρηνικού σταθμου παει σπίτι του. Χωρια που δεν υπάρχει πιθανότητα 1/1Μ αλλα καταγραφή (αν δεν ειναι καμία λεκτικη μπουρδα) συμβάντων...στην πραξη ειναι το ιδιο με τις 5, 10 ή 100 περιπτωσεις, αν το καλοσκευτεις..δεν υπάρχει νομοτελεια στη φύση αλλα και να υπηρχε ο γιατρος συνηθως ειναι μαπας στα μαθηματικά...
Άβαταρ μέλους
By vice246
#152228
Asimov έγραψε:
D-Jet έγραψε:Και εν παση περιπτώσει, αν το κανουν επειδη το θέλουν ειναι θεμα δικο τους και μπορει να ειναιλιγοτερο μαρτυριο απο οτι το βλεπουμε εμεις- αν ομως φθανουν εκει απο την πιεση του κοινωνικου περιγυρου τοτε μιλαμε για εγκληματικες συμπεριφορες...

Ξέρω τέτοια περίπτωση, όχι με Down, με άλλο σύνδρομο:
Ο αδερφός της γυναίκας έχει το σύνδρομο και είναι κλεισμένος σε ίδρυμα από παιδάκι. Η γυναίκα, όταν μένει έγκυος, ενημερώνεται από τον γιατρό της ότι αν το παιδί είναι αγόρι, έχει ΠΟΛΥ αυξημένες πιθανότητες (αν μου τα μετέφεραν σωστά της τάξης του 1/2, 1/3 :s_crazy ) να έχει το ίδιο σύνδρομο. Το παιδί είναι αγόρι. ΔΕΝ διακόπτει την κύηση για κοινωνικούς λόγους και το παιδί γεννιέται με το σύνδρομο :( Ξαναμένει έγκυος. Το δεύτερο παιδί πάλι αγόρι και τα ποσοστά τα ίδια. ΔΕΝ διακόπτει την κύηση. Ως εκ θαύματος το παιδί γεννιέται χωρίς πρόβλημα. Μένει άνεργη κι αυτή κι ο άντρας της (ουσιαστικά αυτή δεν μπορούσε να δουλέψει λόγω του πρώτου παιδιού). Τεράστια οικογενειακά προβλήματα λόγω των συνθηκών. Ξαναμένει έγκυος. Το παιδί κορίτσι (είναι βέβαιο ότι δεν θα έχει το σύνδρομο). Το ρίχνει!!!!
Να τραβάς τα βυζιά σου....


Αυτη ομως δεν ειναι η ζωη…?

Η γυναικα μου σε οριακή ηλικια εγκυμοσυνης και λογω προσφατου τοτε γυναικολογικου προβληματος… και παρα την σθεναρη συσταση του γιατρού της περι πιθανων απροσδοκητων επιπλοκων με κινδυνο την υγεια της…. και παρ οτι ειχαμε ηδη δυο μεγαλα παιδια…. μουλαρωσε και ολοκλήρωσε την εγκυμοσυνη του τρίτου… με τακτικοτατη παρακολουθηση και ολες τις απαιτούμενες απ τον γιατρο της εξετασεις…
Λογω της αλλαγής (εκ των πραγματων) ολου του προγραμματισμού ζωης που ειχα κανει… ημουν ακομη και μεχρι την ηλικια περιπου του ενος ετους, αρνητικος στην επιλογη της…

Εκ του αποτελεσματος… ..και παρα τα οικονομικα προβληματα που αντιμετωπισα λογω κρίσης…. ειναι το μεγαλυτερο δωρο της ζωης στη ζωη μου…

Αυτη ομως δεν ειναι η ζωη…? :)
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#152239
Αυτη ομως δεν ειναι η ζωη…?

Στην Αφρική και σε κάποια αλλα μερη του πλανήτη, ισως. Υποτίθεται οτι εχουμε παει μπροστά σε αυτο μερος της γης και δεν πρέπει να ανεχομαστε να καταστρεφονται ζωές για να μη σπανε κοινωνικα στερεοτυπα και μονον...

Η γυναικα μου σε οριακή ηλικια εγκυμοσυνης και λογω προσφατου τοτε γυναικολογικου προβληματος… και παρα την σθεναρη συσταση του γιατρού της περι πιθανων απροσδοκητων επιπλοκων με κινδυνο την υγεια της…. και παρ οτι ειχαμε ηδη δυο μεγαλα παιδια…. μουλαρωσε και ολοκλήρωσε την εγκυμοσυνη του τρίτου… με τακτικοτατη παρακολουθηση και ολες τις απαιτούμενες απ τον γιατρο της εξετασεις…
Λογω της αλλαγής (εκ των πραγματων) ολου του προγραμματισμού ζωης που ειχα κανει… ημουν ακομη και μεχρι την ηλικια περιπου του ενος ετους, αρνητικος στην επιλογη της…

Εκ του αποτελεσματος… ..και παρα τα οικονομικα προβληματα που αντιμετωπισα λογω κρίσης…. ειναι το μεγαλυτερο δωρο της ζωης στη ζωη μου…

Αυτη ομως δεν ειναι η ζωη…? :)

Να ειστε παντα καλα και υγιείς... Εκ του αποτελεσματος μπορεις να νιωθεις τυχερος και χαρουμενος και παντα ετσι να εισαι, αλλα αν κατι ειχε παει στραβα δε θα συγχωρουσες ποτε τον εαυτό σου, είμαι σίγουρος...
Τωρα, για τα περι δώρων της ζωής κλπ μπορούμε να συζητήσουμε για το καταποσο τελικα δικαιουμαστε να φερνουμε στον κοσμο παιδια μονο και μονο για να χαρουμε εμεις, αλλα αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα και οχι της παρούσης.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#152284 To ζευγάρι που αποφασίζει να γίνει γονέας πρέπει να ξεκινήσει με την εξέταση στίγματος για μεσογειακή αναιμία, και στην σωστή χρονική διάρκεια που θα της πεί ο γιατρός της αφού πρώτα μείνει βέβαια έγκυος η κοπέλα να κάνει την εξεταση για το σύνδρομο down, αυτό είναι η υπεύθυνη στάση των μελλοντικών για την δική τους ζωή, για του παιδιού και για την κοινωνία η οποία και εκείνη επιβαρύνεται είτε το θέλουμε είτε όχι.

Οι αποφάσεις του ζευγαριού δεν πρέπει να πέρνονται σύμφωνα με τις υποδείξεις των γονέων τους και των συγγενών, ούτε και οι γονείς πρέπει να πιέζουν τα παιδιά τους να εκπληρώσουν τους δικούς τους στόχους που δεν κατάφεραν εκείνοι στη δική τους ζωή, η εκπλήρωση στόχων δι΄αντιπροσώπου απαγορεύεται ρητώς και δια ροπάλου, μόνο που δυστυχώς συμβαίνει στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Και μια και είμαστε στο θέμα γάμος, ας πω και κάποια προσωπικά, με την γυναίκα μου - κοπέλα μου τότε - είμαστε μαζί κάπου 1.5 χρόνο, μια μέρα μου λέει παντρευόμαστε ?
ΟΚ της λέω, αφού είμαστε και σε ηλικία γάμου και τα βρίσκαμε παντού, δουλευταρού ήτανε, το αμάξι της το είχε, το σπίτι της το είχε φτιάξει με μικρή βοήθεια του ναυτικού αδελφού της, ( να πω εδώ ότι είναι μοδίστρα και από τις καλές ) οπότε είπα το ναί :yahoo:

Το ανακοινώνει στην οικογένεια της ( γονείς και άλλα 7 αδέλφια παρακαλώ όχι παίζουμε, τα 6 αγόρια, άντρες μεγάλοι και παντρεμένοι δηλαδή ) σε στύλ την παράλλη Κυριακή παντρεύομαι στην Αγ. Παρασκευή και θα ήθελα να είσαστε όλοι εκεί, έπεσε το ταβάνι κάτω όπως είναι λογικό, μα δεν τον έχουμε γνωρίσει τον γαμπρό κλπ αφού το εσπευμένο της ανακοίνωσης τους έδωσε την εντύπωση ότι είναι ήδη έγκυος.

Εμένα μου κάνει τους λέει εγώ θα τον παντρευτώ και θα τον φέρω να τον γνωρίσετε πρίν τον γάμο. Παρένθεση, Τότε έμενα μόνος μου στο Παγκράτι σε 3άρι που είχα νοικιασμένο και κοντά στην τότε δουλειά μου, μετά τον γάμο μείναμε στο Παγκράτι 1 χρόνο, είχα πρίν μήνες χάσει το πατέρα μου, η αδελφή μου ήταν παντρεμένη και ο αδελφός μου έμενε και αυτός μόνος του κοντά μου και κοντά στη δουλειά του κλείνει η παρένθεση
έτσι όταν ξενοικιάστηκε το σπίτι της το ανακαινήσαμε με διπλά τζάμια, τζάκι, νέα κουφώματα αλουμινίου και άλλες λεπτομέρειες και αφήσαμε το Παγκράτι.

Πρίν μείνει έγκυος συζητήσαμε και κάναμε το στίγμα της Μεσογειακής και που δεν έχει κανείς μας. Όταν έμεινε έγκυος μέναμε πια στην Αγ.Παρασκευή μια μέρα μου λέει πάω για μια εξέταση, τι εξέταση Σοφία ? Για σύνδρομη down, ΟΚ να πας, θέλεις να σε πάω ? Όχι θα πάω μόνη μου, πήγε με το αμάξι της στο νοσοκομείο κοντά στην ΓΑΔΑ ούτε ξέρω ποιό είναι και έκανε την αμνιοπαρακέντιση, επέστρεψε μόνης της, μόνη της και πήγε μετά από μέρες και πήρε την εξέταση, το ίδιο έκανε και στο 2ο παιδί, σκληρό καρύδι η κυρία.

Στις εγκυμοσύνες της δεν είχαμε αυτά τα χαζά τα γυναικεία, μου μύρισε αυτό, θέλω εκείνο και ότι χαζομάρα ακούει κανείς από τις εγκύους, κοπέλα με όλα τα στοιχεία της ολοκληρωμένης προσωπικότητας με τεράστιες αντοχές σε όλα, ακόμα και στον φυσικό πόνο και έχω παραδείγματα, όπως πχ.

Από γλύστρημα σε σκάλες μια ώρα πρίν την ώρα την βάφτιση του 1ου παιδιού, όλη η μέση και η πλάτη μελιτζάνα στο χρώμα από το κοπάνημα το είδα το βράδυ που γδύθηκε, τι είναι ρε αυτό της λέω, γιατί δεν είπες να πάμε κάπου, δεν φώναξες, δεν ούρλιαξες με τέτοιο χτύπημα, και η κουφή απάντηση που με άφησε ξερό, γιατί θα άλλαζε κάτι αν ούρλιαζα?

Τι να πω, αν ξαναγυρίσω στη ζωή μια ίδια θα ψάξω να βρώ, καθαρή, σοβαρή, δεν σχολιάζει και δεν κουτσομπολεύει, κρατάει τις αποστάσεις όσο χρειάζεται από όλους, πονετική να συντρέξει όποιον έχει ανάγκη, να πάει να δώσει αίμα αν κάποιος δικός της το χρειάζεται, έχει το δικό της πορτοφόλι που μας έχει σώσει κάποιες φορές όταν χρειάστηκε, καθαρή μέχρι αηδίες αλλά ότι κάτι το σπαστικό, καλή μάνα, δεν χάνει ποτέ το μέτρο και την ψυχραιμία της ακόμα και αν όλα γκρεμίζονται γύρω της.

Κάποια φορά πρίν χρόνια όταν τα παιδιά ήταν μωρά γύρισε και μου είπε επί λέξη, εμένα η ζωή μου είναι τα παιδιά μου και μη με φέρεις ποτέ στο σημείο να πρέπει να διαλέξω, καλή μαγείρισα, τα έχει όλα και συμφέρει, ακόμα δεν έχουμε καυγαδίσει με φωνές, ουρλιαχτά κλπ, έχουμε τις διαφορές μας και μάλιστα τεράστιες σαν εξωστρεφής εγώ και σαν εσωστρεφής εκείνη, αλλά δεν αποκλείναμε από τον στόχο μας που ήταν η δημιουργία και η διατήρηση μιας οικογένειας παραμερίζοντας εν πολλοίς την προσωπική μας ζωή για τα πρώτα 15 χρόνια χωρίς να μας λείπει τίποτα, απλά δεν είμαστε σχεδόν ποτέ μόνοι, είμαστε και οι 4 μια καλή παρέα με τα καλά της και τα κακά της και βέβαια αυτό το είσπράττουμε πια από τα παιδιά μας, είμαστε κορώνα στο κεφάλι τους.

Σήμερα, τέλος πάντων θεωρώ ότι είμαι από τους τυχερούς της ζωής και της ωφείλω οπότε προσπαθώ να ανταποδώσω ότι μπορώ, αλλά παιδιά επειδή έχω γνωρίσει τι σημαίνει αναπηρία από 1ο χέρι ( είχα αδελφό ανάπηρο από ημιπληγία στην γέννα, ήταν δύσκολη εγγυμοσύνη και τον έβγαλε ο γιατρός με τις κουτάλες όπως μου είχε πεί ο πατέρας μου και έπαθε ζημιά στο δεξί πόδι και στο δεξί χέρι ) έλεγα λοιπόν ότι είναι κατάρα για ένα σπιτικό ένα ανάπηρο παιδί με ότι και να σημαίνει η λέξη και δεν πρέπει να αφήνεται στην τύχη ότι μπορεί σήμερα να προβλεφθεί, άλλο αν τύχει κάτι μετά και άλλο να μην πάρει κανείς ότι προφύλαξη μπορεί για να προλάβει το κακό, γιατί είναι κακό για όλους.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#152287
Anonymous Founder έγραψε:- Αν διαγνωστεί παιδί με Down, η έκτρωση θα έπρεπε να είναι μονόδρομος (και κατά την γνώμη μου υποχρεωτική εκ του νόμου). Η συνέπειες είναι τρομακτικές, έως ολέθριες και το κόστος περίπου ανυπολόγιστο.


Κατι σαν τους λαθρομεταναστες... ειδες που ερχεσαι στα λογια μου? :lol:

Εν τω μεταξυ με το που ακουσες ακουσες συνδρομο Down, ναααααααααααα σου πηγε. Μιλαμε για ΘΑΡΡΟΣ. Μπορεις να τη χωρισεις την αχρηστη. Πριν το κανεις ομως, ΛΙΩΣΤΗΝ στις εξετασεις, μπας και μπορει να αναταπεξελθει.

ΡΕ ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ? :protest:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#152288
mjacob έγραψε:Δεν νομίζω ότι ζουν και πάρα πολλά χρόνια :hmmm:


Καμμια 10αρια χρονια πριν, πεθανε συγγενης γνωστής, στα 55 περιπου. Αν εχουν καλη φροντιδα (και ψυχικη και υλικη) και ενα σπιτι με αγαπη ζουν αρκετα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#152298
trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:- Αν διαγνωστεί παιδί με Down, η έκτρωση θα έπρεπε να είναι μονόδρομος (και κατά την γνώμη μου υποχρεωτική εκ του νόμου). Η συνέπειες είναι τρομακτικές, έως ολέθριες και το κόστος περίπου ανυπολόγιστο.


Κατι σαν τους λαθρομεταναστες... ειδες που ερχεσαι στα λογια μου? :lol:

Εν τω μεταξυ με το που ακουσες ακουσες συνδρομο Down, ναααααααααααα σου πηγε. Μιλαμε για ΘΑΡΡΟΣ. Μπορεις να τη χωρισεις την αχρηστη. Πριν το κανεις ομως, ΛΙΩΣΤΗΝ στις εξετασεις, μπας και μπορει να αναταπεξελθει.

ΡΕ ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ? :protest:

:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:
Την σύνδεση Συνδρόμου Down με την λαθρομετανάστευση μου την εξηγείς λίγο; :s_hang
Ποιο θάρρος και @@ μάντολες; Τι σχέση έχει το θάρρος με κάτι τέτοιο; Θάρρος δεν είναι να υποστείς αυτό το πράγμα, αυτό είναι ανοησία. Θάρρος απαιτούν οι αποφάσεις είτε για να το προλάβεις, είτε για να τερματίσεις μια κύηση.
Αν αναλάβεις σημαντικό ρίσκο να φέρεις παιδί με Σύνδρομο Down στον κόσμο, δεν έχεις θάρρος, έχεις όμως πολλά, πάρα πολλά κιλά |λογοκρισία|. Και αυτή η βλακεία κατ' εμέ, θα έπρεπε ν' απαγορεύεται εκ του νόμου. Γιατί από την στιγμή που επιτρέπεται, κάποιοι όντας βλάκες και μην κατανοώντας τι ακριβώς κάνουν, παίρνουν στο λαιμό τους και άλλους.
:s_hang

Τέλος δεν κατάλαβα τα περί άχρηστης, χωρισμού και εξετάσεων: τι σχέση έχουν αυτά; Πάλι το ιδιόμορφο χιούμορ σου που αδυνατώ να καταλάβω (με το φτωχό μου το μυαλό που λέει και ο ΙΚΕς που όλα τα ξέρει κι ο νους του κατεβάζει...).
:ninja: