Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#152057
Επίσης κάποτε πρέπει να σταματήσουν τις ευχές και την επιμονή για καλούς απογόνους επειδή έτσι λέει το στερεοτυπο. Κάποια δεν θέλουν και ακόμα χειρότερα κάποιοι δε μπορούν, τραγικά άσχημο να λες σε κάποια αντε κάνε κι εσύ κανένα παιδάκι όταν η ίδια ξέρει ότι δεν μπορεί.

Έτσι ακριβώς.
Αφενός μεν γιατί θα πρέπει να εξηγήσεις τι και πως στον καθένα, που είτε απο αγαθη προθεση, επειδή ετσι καταλαβαίνει η' δεν μπορεί να ξεφυγει απο τα αναχρονιστικα στερεοτυπα με τα οποια τον μεγάλωσαν, ειτε απο καθαρη κακία (αυτό παει κυρίως στις γυναίκες που μπορουν να γίνουν εξαιρετικά καργιολες προκειμένου να πιστεψουν οτι κατι εχουν κανει στη ζωη τους αλλα ταυτόχρονα ζηλεύουν που συχνα δεν μπορουν να κανουν τη ζωή που θελουν γιατί τις μαντρωσανε και τις γκαστρωσανε νωρίς) αν είναι συνειδητη επιλογή σου, αφετέρου, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, γιατί πρέπει να καταστρέψεις την ηρεμία στο ζευγάρι με τη δημιουργία μιας αίσθησης ανεπάρκειας (λες και ειναι γιδα σε στανη που αν δε γκαστρωνεται ειναι αχρηστη) που συχνα οδηγεί στις κλινικές και στις εξωσωματικες (αλλα παράσιτα απο εκει) με πιθανώς ολεθριες, τελικα, συνέπειες για τη γυναίκα και το παιδί... Ειναι τελείως διαφορετικό να το εχουν απο κοινου αποφασίσει και εντελώς αλλη ιστορία νς πεφτουν στην παγιδα των στερεοτυπων που επιβάλλουν την κοινωνική καταξίωση μεσα απο τα παιδιά. Οταν δε η πιεση ασκείται απο τη μια πλευρα του ζευγαριου ειναι συνηθως καταστροφική...έχω δει ζευγαρια φιλων να φτανουν στα διαζύγια ή να κανουν παρατολμες ενέργειες (δυστυχως, σε μια περίπτωση την πληρωσε το παιδι που βγηκε με σύνδρομο νταουν) και ολα αυτά γιατί, για να εκπληρωσουν τα μαλακισμενα στερεοτυπα γονιων και συγγενων και να γλιτωσουν απο την πιεση του οικογενειακου περιγυρου...
Για αυτό λεω, ειστε νεα παιδιά, ξεκολλατε λιγο και δείτε λιγο πιο μπροστά...η ζωή ειναι πολυ μικρή και δύσκολη, οσο μπορούμε ας βλέπουμε λίγο παραπάνω την ουσία ...


D-jet, αυτό με το ρίσκο και το σύνδρομο Down δεν το κατάλαβα. Απ' όσο γνωρίζω, η συγκεκριμένη ανωμαλία είναι από τις λίγες που ανιχνεύονται. Πώς ακριβώς έγινε;
:s_omg
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#152061 Μπορεί να το ήξεραν (να ανιχνεύτηκε η πιθανότητα) και να πήραν το ρίσκο.
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#152071
Anonymous Founder έγραψε:D-jet, αυτό με το ρίσκο και το σύνδρομο Down δεν το κατάλαβα. Απ' όσο γνωρίζω, η συγκεκριμένη ανωμαλία είναι από τις λίγες που ανιχνεύονται. Πώς ακριβώς έγινε;
:s_omg

Δεν ειναι απολύτως σωστο αυτό. Υπαρχουν περιπτώσεις που δεν ειναι ανιχνευσιμο. Οι γιατροί αρεσκονται να μιλούν για τοσες πιθανοτητες στο εκατομμύριο αλλά στην πραγματικότητα δε νομιζω οτι ειναι υπευθυνες απαντησεις αυτες, διοτι συνηθως τα κοριτσια δεν μπορουν να τις αντιληφθουν ποιοτικα. ρωτα καλύτερα ενα γιατρό εξω απο αυτό το αθλιο κύκλωμα να σου πει.
Ειναι, βέβαια και αυτο που γραφει ο ασιμωφ (και συχνα επειδη το κοστος επανάληψης της διαδικασιας ειναι δυσβασταχτο_τοσο σε χρημα οσο και σε πιθανες επιπτώσεις στη γυναίκα ...).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#152079
D-Jet έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:D-jet, αυτό με το ρίσκο και το σύνδρομο Down δεν το κατάλαβα. Απ' όσο γνωρίζω, η συγκεκριμένη ανωμαλία είναι από τις λίγες που ανιχνεύονται. Πώς ακριβώς έγινε;
:s_omg

Δεν ειναι απολύτως σωστο αυτό. Υπαρχουν περιπτώσεις που δεν ειναι ανιχνευσιμο. Οι γιατροί αρεσκονται να μιλούν για τοσες πιθανοτητες στο εκατομμύριο αλλά στην πραγματικότητα δε νομιζω οτι ειναι υπευθυνες απαντησεις αυτες, διοτι συνηθως τα κοριτσια δεν μπορουν να τις αντιληφθουν ποιοτικα. ρωτα καλύτερα ενα γιατρό εξω απο αυτό το αθλιο κύκλωμα να σου πει.
Ειναι, βέβαια και αυτο που γραφει ο ασιμωφ (και συχνα επειδη το κοστος επανάληψης της διαδικασιας ειναι δυσβασταχτο_τοσο σε χρημα οσο και σε πιθανες επιπτώσεις στη γυναίκα ...).

Δεν είναι πως ετοιμάζομαι να αναπαραχθώ, κάθε άλλο, αλλά αυτό που λες πραγματικά με κλόνισε λίγο... Θεωρούσα πως το Down αν φυσικά κάνει η γυναίκα όλες τις εξετάσεις, είναι πλήρως ανιχνεύσιμο.
Οι πιθανότητες που δίνουν οι γιατροί, προκύπτουν κατόπιν της εξέτασης;

Αχαχουχα! :s_hang :s_hang
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#152083 Γίνεται μια αρχική εξέταση/μέτρηση, η οποία είναι και λίγο με το μάτι, η οποία μπαίνει σε μια φόρμουλα μαζί με κάποια στοιχεία της γυναίκας. Αν είναι κάτω από το όριο "ασφαλείας", σου λένε "όλα ΟΚ". Αν είναι όμως "άσχημο" το αποτέλεσμα, προχωράς σε πιο συγκεκριμένες εξετάσεις, οι οποίες και τελικά καταλήγουν στο αν θα έχει ή όχι.

Δηλαδή σε πρώτη φάση παίζεις με πιθανότητες, μετά προχωράς σε εξετάσεις....
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#152090
The Ace έγραψε:Γίνεται μια αρχική εξέταση/μέτρηση, η οποία είναι και λίγο με το μάτι, η οποία μπαίνει σε μια φόρμουλα μαζί με κάποια στοιχεία της γυναίκας. Αν είναι κάτω από το όριο "ασφαλείας", σου λένε "όλα ΟΚ". Αν είναι όμως "άσχημο" το αποτέλεσμα, προχωράς σε πιο συγκεκριμένες εξετάσεις, οι οποίες και τελικά καταλήγουν στο αν θα έχει ή όχι.

Δηλαδή σε πρώτη φάση παίζεις με πιθανότητες, μετά προχωράς σε εξετάσεις....

ΟΚ, αλλά το ερώτημά μου είναι απλό νομίζω: αγνοείς τις πιθανότητες και κάνεις τις εξετάσεις ούτως ή άλλως. Οι εξετάσεις δίνουν σαφές και τελεσίδικο αποτέλεσμα, ή όχι;
:ninja:
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#152091
Anonymous Founder έγραψε:ΟΚ, αλλά το ερώτημά μου είναι απλό νομίζω: αγνοείς τις πιθανότητες και κάνεις τις εξετάσεις ούτως ή άλλως. Οι εξετάσεις δίνουν σαφές και τελεσίδικο αποτέλεσμα, ή όχι;
:ninja:


Όχι δεν είναι απλό, γιατί η εξέταση (παρακέντηση) ενέχει κινδύνους για το έμβρυο και την εγκυμοσύνη. Η εξέταση ναι, δίνει καθαρά αποτελέσματα (είναι πρακτικά μια βιοψία του αμνιακού υγρού)
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#152102
The Ace έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:ΟΚ, αλλά το ερώτημά μου είναι απλό νομίζω: αγνοείς τις πιθανότητες και κάνεις τις εξετάσεις ούτως ή άλλως. Οι εξετάσεις δίνουν σαφές και τελεσίδικο αποτέλεσμα, ή όχι;
:ninja:


Όχι δεν είναι απλό, γιατί η εξέταση (παρακέντηση) ενέχει κινδύνους για το έμβρυο και την εγκυμοσύνη. Η εξέταση ναι, δίνει καθαρά αποτελέσματα (είναι πρακτικά μια βιοψία του αμνιακού υγρού)

Ναι, επίσης μπορεί η αυχενική διαφάνεια να μη δείξει τίποτα, να μην πας σε τροφοβλάστη ή αμνιο και τελικά να έχεις πρόβλημα. Άσε που υπάρχει πάντα η πιθανότητα ακόμα και αν η αμνιο είναι καλή να πρέπει να γίνουν κι άλλα τεστ για διάφορες συγγενείς ανωμαλίες...
Επίσης υπάρχει όριο εβδομάδων για έκτρωση. Αν το πάρεις χαμπάρι πολύ αργά τότε :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#152123 Για να το κλείσουμε γιατί είμαστε :offtopic: (αν και ίσως και όχι, γιατί όσοι παντρεύονται, συχνά θέλουν να κάνουν και παιδί αμέσως...):
- Όλες οι εξετάσεις μπορεί να έχουν ρίσκο, αλλά αν σε εξασφαλίζουν από το Down, πρέπει να γίνονται. Σε κάθε περίπτωση και ανεξαρτήτως ηλικίας.
- Αν διαγνωστεί παιδί με Down, η έκτρωση θα έπρεπε να είναι μονόδρομος (και κατά την γνώμη μου υποχρεωτική εκ του νόμου). Η συνέπειες είναι τρομακτικές, έως ολέθριες και το κόστος περίπου ανυπολόγιστο.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#152133
Anonymous Founder έγραψε:- Όλες οι εξετάσεις μπορεί να έχουν ρίσκο, αλλά αν σε εξασφαλίζουν από το Down, πρέπει να γίνονται. Σε κάθε περίπτωση και ανεξαρτήτως ηλικίας.


Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων το ρίσκο από την εξέταση (μιλάω για αμνιοπαρακέντηση) είναι πολύ μεγαλύτερο από το πιθανό όφελος (την πιθανότητα ύπαρξης προβλήματος). Είναι δηλαδή πιο πιθανό να βλάψεις ένα "καλό" έμβρυο, παρά να εντοπίσεις ένα "κακό"...

Γι' αυτό και πολλοί γιατροί την αποφεύγουν σε γυναίκες κάτω των 35. Ξέρω κοπέλα 30 ετών που ήταν έγκυος και ήθελε (γιατί μία φίλη της γέννησε παιδί με down και είχε χεστεί πάνω της) και ο γιατρός της (και όποιος άλλος πήγε) την απέτρεπε! Τελικά βρήκε κάπου και την έκανε, ευτυχώς χωρίς πρόβλημα... κακώς κατ' εμέ...

Anonymous Founder έγραψε:- Αν διαγνωστεί παιδί με Down, η έκτρωση θα έπρεπε να είναι μονόδρομος (και κατά την γνώμη μου υποχρεωτική εκ του νόμου). Η συνέπειες είναι τρομακτικές, έως ολέθριες και το κόστος περίπου ανυπολόγιστο.


Διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως. :thumbsdown:

Είναι καθαρά θέμα επιλογής του ζευγαριού και επίσης να σημειώσω ότι πολλές οικογένειες με τέτοια παιδιά δηλώνουν ότι δεν θα τ' άλλαζαν με τίποτα στον κόσμο! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#152139 O HF είναι μικρός ακόμα, έχει καιρό να τα μάθει :lol:

Γι'αυτό και γίνεται η αρχική "μέτρηση", η οποία είναι με το μάτι και βασίζεται σε γενικά στατιστικά και βασικές μετρήσεις της γυναίκας. Αν αυτή σου βγάλει νούμερο μερικά εκατομμύρια προς 1, τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να προχωρήσεις. Αν όμως παίζει χιλιάδες ή -χειρότερα- σε εκατοντάδες προς 1, τότε ΑΝ ΘΕΣ προχωράς, καθώς όπως είπαμε υπάρχει κίνδυνος και μάλιστα σοβαρός (ακόμα και τέλεια να γίνουν όλα).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#152140
markvag έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:- Όλες οι εξετάσεις μπορεί να έχουν ρίσκο, αλλά αν σε εξασφαλίζουν από το Down, πρέπει να γίνονται. Σε κάθε περίπτωση και ανεξαρτήτως ηλικίας.


Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων το ρίσκο από την εξέταση (μιλάω για αμνιοπαρακέντηση) είναι πολύ μεγαλύτερο από το πιθανό όφελος (την πιθανότητα ύπαρξης προβλήματος). Είναι δηλαδή πιο πιθανό να βλάψεις ένα "καλό" έμβρυο, παρά να εντοπίσεις ένα "κακό"...

Γι' αυτό και πολλοί γιατροί την αποφεύγουν σε γυναίκες κάτω των 35. Ξέρω κοπέλα 30 ετών που ήταν έγκυος και ήθελε (γιατί μία φίλη της γέννησε παιδί με down και είχε χεστεί πάνω της) και ο γιατρός της (και όποιος άλλος πήγε) την απέτρεπε! Τελικά βρήκε κάπου και την έκανε, ευτυχώς χωρίς πρόβλημα... κακώς κατ' εμέ...

Anonymous Founder έγραψε:- Αν διαγνωστεί παιδί με Down, η έκτρωση θα έπρεπε να είναι μονόδρομος (και κατά την γνώμη μου υποχρεωτική εκ του νόμου). Η συνέπειες είναι τρομακτικές, έως ολέθριες και το κόστος περίπου ανυπολόγιστο.


Διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως. :thumbsdown:

Είναι καθαρά θέμα επιλογής του ζευγαριού και επίσης να σημειώσω ότι πολλές οικογένειες με τέτοια παιδιά δηλώνουν ότι δεν θα τ' άλλαζαν με τίποτα στον κόσμο! :rtfm:

Δεν υπάρχει περίπτωση να γονιμοποιήσω κάποια και να μην κάνει κάθε δυνατή εξέταση. Το ρίσκο του Down δεν μπορώ να το αντιπαρέλθω με στατιστική. Αν βλάψω το "καλό" έμβρυο, υπάρχει και η έκτρωση. Αν μου βγει "βλαμμένο" το παιδί, τι διάβολο θα κάνω;
:s_wacko

Όσο για το Down, τα ζευγάρια απλά δεν έχουν καταλάβει τον εφιάλτη που ζουν, ή δεν θέλουν να το συνειδητοποιήσουν ακόμη... Υπάρχουν βέβαια και πιο ήπιες μορφές, που απλώς το αποδέχεσαι κάποια στιγμή και συνεχίζεις. Στις βαριές όμως, η κατάσταση είναι από αφόρητη μέχρι τρομακτική (δεν υπερβάλλω καθόλου).
Τέλος, οι γονείς αν κρατήσουν το παιδί με Down θα πρέπει να αποδείξουν τι θ' απογίνει αυτό το παιδί όταν αυτοί πεθάνουν. Γιατί οι βαριές περιπτώσεις, δεν μπορούν ν' αυτοσυντηρηθούν.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#152153
Anonymous Founder έγραψε:Δεν υπάρχει περίπτωση να γονιμοποιήσω κάποια και να μην κάνει κάθε δυνατή εξέταση.

Δεν είναι στο χέρι σου. Και δεν είναι και τόσο απλά τα πράγματα.

εεπ, μέχρι πόσες δεκάδες χιλιάδες €€ είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις σε εξετάσεις χωρίς να υπάρχει προφανής λόγος; Γιατί το "κάθε δυνατή εξέταση", πίστεψέ με, περιλαμβάνει πολλεεεεεεεες εξετάσεις.

Anonymous Founder έγραψε: Το ρίσκο του Down δεν μπορώ να το αντιπαρέλθω με στατιστική.

Όταν έχεις πονοκέφαλο, πας να κάνεις μαγνητική, αξονική; :hmmm:

Anonymous Founder έγραψε: Τέλος, οι γονείς αν κρατήσουν το παιδί με Down θα πρέπει να αποδείξουν τι θ' απογίνει αυτό το παιδί όταν αυτοί πεθάνουν. Γιατί οι βαριές περιπτώσεις, δεν μπορούν ν' αυτοσυντηρηθούν.

Δεν νομίζω ότι ζουν και πάρα πολλά χρόνια :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#152157
mjacob έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Δεν υπάρχει περίπτωση να γονιμοποιήσω κάποια και να μην κάνει κάθε δυνατή εξέταση.

Δεν είναι στο χέρι σου. Και δεν είναι και τόσο απλά τα πράγματα.

εεπ, μέχρι πόσες δεκάδες χιλιάδες €€ είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις σε εξετάσεις χωρίς να υπάρχει προφανής λόγος; Γιατί το "κάθε δυνατή εξέταση", πίστεψέ με, περιλαμβάνει πολλεεεεεεεες εξετάσεις.

Anonymous Founder έγραψε: Το ρίσκο του Down δεν μπορώ να το αντιπαρέλθω με στατιστική.

Όταν έχεις πονοκέφαλο, πας να κάνεις μαγνητική, αξονική; :hmmm:

Anonymous Founder έγραψε: Τέλος, οι γονείς αν κρατήσουν το παιδί με Down θα πρέπει να αποδείξουν τι θ' απογίνει αυτό το παιδί όταν αυτοί πεθάνουν. Γιατί οι βαριές περιπτώσεις, δεν μπορούν ν' αυτοσυντηρηθούν.

Δεν νομίζω ότι ζουν και πάρα πολλά χρόνια :hmmm:

-Κάθε δυνατή εξέταση που μπορεί ν' αποκλείσει καθυστέρηση, ναι, προφανώς και θα ήθελα να την κάνω. Πόσο θα κοστίσουν δηλαδή όλες αυτές οι εξετάσεις; 5Κ; 10Κ; Ε, εδώ κάποιοι τα σκάνε για ένα πιο όμορφο δωμάτιο στο μαιευτήριο, μην τρελαθούμε κιόλας...
-Όταν έχω ήπιο πονοκέφαλο όχι. Όταν θα έχω πολύ δυνατό, θα τρέξω στο νοσοκομείο. Αλλά δεν έχει καμία σχέση αυτό με την κουβέντα.
-Φοβάμαι πως κάνεις λάθος και σ' αυτό. Κάποτε δεν ζούσαν, συνήθως μέχρι τα 40 έφταναν. Πλέον πάνε αρκετά παραπάνω. Ο συνδυασμός αδύναμης καρδιάς και τάσης προς παχυσαρκία είναι το πρόβλημα. Αλλά η ιατρική έχει κάνει προόδους και η πρόληψη επίσης.