Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#581615 https://www.casamania.gr/

Όλα μας τα έπιπλα τα πήραμε από εκεί.
Και έναν γωνιακό καναπέ.
10 χρόνια μετά, το συμπέρασμα είναι ότι όλα είναι πολύ ποιοτικά.
Θα έλεγα να πας μια βόλτα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#581616 Αν θελεις να χρησιμοποιησεις τον καναπε ως δηλωση δεν σε φτανουν ουτε 100κ.

:shifty:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#581620 Υπάρχουν καναπέδες με memory foam μαξιλάρια, από μόνο του, ίσως και 4 με 5 φορές ακριβότερο υλικό από τα απλά. Επίσης, άλλη τιμή έχει η μασίφ οξιά για τον σκελετό κι άλλη το πεύκο ή η μοριοσανίδα.
Για να μην μιλήσω για το ύφασμα.
Σε αυτά, βάλτε και τις υπηρεσίες (σχέδιο, κατασκευή, πώληση, κλπ κλπ). Άρα τα 7Κ μπορεί και να είναι και λίγα για κάποιους καναπέδες, αλλά όπως είπα δεν θα τους βρεις στο BoConcept.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#581875 Ωραιοι ολοι αυτοι οι καναπεδες, αλλα οι πλειοψηφια τους ειναι χαμηλομενοι. Που σημαινει οτι απο κατω τους ειναι ενα μινι τριγωνο των βερμουδων, ειδικα με μικρα παιδια στο σπιτι.
Πως καταφερνετε και τους κρατατε καθαρους? Εμεις 2-3 φορες το χρονο τους μετακινουμε και μονο τη χαμενη ατλαντιδα δεν βρισκουμε απο κατω.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#581902 2-3 φορές τον χρόνο είναι λίγες.

Κάνω pause deadlift κάθε 15 μέρες με τον τριθέσιο :lol:

Επίσης με έχει σώσει ένα εύκαμπτο μακρυνάρι για την σκούπα που πάει αρκετά κάτω από τον καναπέ και η Rooba
Άβαταρ μέλους
By Serf
#586324 Το προηγούμενο Σάββατο περάσαμε από όλα τα καταστήματα της ανόδου της Λεωφόρου Αλίμου και χθες όλα τα καταστήματα της καθόδου. Τώρα περιμένουμε γραπτές απαντήσεις από τα 4-5 καταστήματα που καναπές τους πέρασε στη 2η φάση ως προς τα υλικά/κτλ. Γιατί καλό να τα λένε προφορικά, αλλά γραπτά ελάχιστοι τα αναφέρουν σε ιστοσελίδα/κτλ.

Η διαφορά στην αντοχή μεταξύ μασίφ οξιάς και μασίφ πεύκου/έλατου είναι τέτοια που να αποτελεί μονόδρομο η οξιά (120κιλά η αφεντιά μου);;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#586340
Serf έγραψε:
Η διαφορά στην αντοχή μεταξύ μασίφ οξιάς και μασίφ πεύκου/έλατου είναι τέτοια που να αποτελεί μονόδρομο η οξιά (120κιλά η αφεντιά μου);;


Αν και από οξιά σε οξιά υπάρχουν διαφορές ποιότητας, ναι είναι μονόδρομος.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#586353
Νίκος Παππάς έγραψε:
Serf έγραψε:Η διαφορά στην αντοχή μεταξύ μασίφ οξιάς και μασίφ πεύκου/έλατου είναι τέτοια που να αποτελεί μονόδρομο η οξιά (120κιλά η αφεντιά μου);;
Αν και από οξιά σε οξιά υπάρχουν διαφορές ποιότητας, ναι είναι μονόδρομος.
+1, είναι αρκετά διαφορετικό ξύλο με μεγαλύτερη αντοχή.
Βέβαια ένα θέμα είναι αν είσαι σε θέση να το καταλάβεις, για να είσαι σίγουρος ότι δεν σε δουλεύουν.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#586375 Και μόνον η διαφορά τιμής μεταξύ οξιάς και πεύκου, κάνει σαφή την διαφορά ποιότητας των επίπλων.
Αν θέλεις να φτιάξεις ποιοτικό καναπέ, δεν ξεκινάς με πεύκο.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#586389
sknipper έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
Serf έγραψε:Η διαφορά στην αντοχή μεταξύ μασίφ οξιάς και μασίφ πεύκου/έλατου είναι τέτοια που να αποτελεί μονόδρομο η οξιά (120κιλά η αφεντιά μου);;
Αν και από οξιά σε οξιά υπάρχουν διαφορές ποιότητας, ναι είναι μονόδρομος.
+1, είναι αρκετά διαφορετικό ξύλο με μεγαλύτερη αντοχή.
Βέβαια ένα θέμα είναι αν είσαι σε θέση να το καταλάβεις, για να είσαι σίγουρος ότι δεν σε δουλεύουν.



to the point... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#590625 Για ανεμιστήρα οροφής υ/δ ντιζαινάτο όσο γίνεται και με καλό φωτισμό (να παίρνει δυνατή λάμπα) τι κοιτάμε; Βλέπω κάποιους με μικρή προπέλα, κάνουν δουλειά;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#590727 Είναι πανάκριβοι τελικά. Πήρα έναν απλό με λαμπτήρες που αλλάζουν για το δωμάτιο κι έναν χωρίς λάμπα για το μπαλκόνι.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#593381 Ψάχναμε καρέκλες μπαλκονιού τον τελευταίο καιρό. Θέλαμε κυρίως να μπαίνουν η μία μέσα στην άλλη, να είναι άνετες κ να έχουν κάποιο ενδιαφέρον σχεδιαστικά (δλδ να μην είναι το κλασικό γερμανικό στυλ )

Έχουμε πάρει 2 τέτοιες αλλά αφενός είναι περισσότερο για να αράζεις, πιο χαμηλές κατάτι από καρέκλα τραπεζιού, αφετέρου δε στοιβάζονται. Τις πήραμε για αραλίκι κυρίως, μιας κ μας άρεσαν σχεδιαστικά κ ήταν βολικές.

Αρχικά παρήγγειλα αυτότο σχέδιο, κυκλοφορεί πολύ στο διαδίκτυο. Ήρθαν από μια ολλανδική εταιρία αλλά το προϊόν ήταν μάλλον Β διαλογής κ είχε στίγματα.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


Ο έμπορος είπε πως έτσι βγαίνει το υλικό (πλαστικό), αλλά τελικά τις πήρε πίσω με δικά του έξοδα (ταλαιπωρία για μένα να τις πάω στο ταχυδρομείο με τη γκόλφω, βγάλε κ ξαναβάλε 2 παιδικά καθίσματα παρασκευή απόγευμα μετά τη δουλειά κ μετά καπάκι ταξίδι 500 χλμ Παρασκευή βράδυ... δε γ@μιέται, το έκανα γιατί διαφορετικά θα τις είχε 2 εβδομάδες η :inlove: να στολίζουν το σαλόνι).

Τελικά κατέληξε το ψάξιμο στις εξής με μαξιλαράκιαγια να μη πιάνεται ο πισινός μας κυριολεκτικά (μεταφορικά πιάστηκε βέβαια αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :lol: ). Εγώ δεν κάθισα γιατί είμαι εκτός για 2 εβδομάδες, πρέπει να είναι βολικές όμως (το καλό που τους θέλω). Η :inlove: πήρε μία έκπτωση στο αστρονομικό ποσό των 10% (εκπτώσεις δεν κάνουν αλλά επειδή η :inlove: είπε στην πωλήτρια πως θα το μιλήσει με τον σύζυγο και θα το αποφασίσει (όπως βλέπετε εγώ έχω το πάνω χέρι :lol: τυπικά), την δελέασε η πωλήτρια με το αστρονομικό ποσό των 10% ώστε να τις πάρει εκείνη τη στιγμή, όπερ κ εγένετο :lol: - εγώ το έμαθα από το τηλέφωνο το βράδυ :inlove: :lol: ).

Που καταλήγω πέρα από το διασκεδαστικό της υπόθεσης. Πριν λίγο καιρό συζητούσαμε για καναπέ Bo concept... Δείτε τα λίνκ στο ελληνικό site...
Καρέκλα στη Γερμανία 189€ και στην Ελλάδα 279€

Μαξιλάρι στη Γερμανία 21€ και στην Ελλάδα 32€ .

:lipsealed:
Τελευταία επεξεργασία από PeterPan και 08 Ιούλ 2019, 01:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά