Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#581506 Ορμώμενος από post Asimov & PeterPan πήγαμε στα BoConcept Αλίμου. Ναι, υπάρχει έκπτωση 50% στα πάντα μέχρι και το επόμενο Σάββατο (18/5). Ναι, βρήκαμε καναπέ ψηλό, χωρίς βάθος προς τα πίσω, με πλάτη που σε κρατάει όρθιο (και όχι να χώνεσαι/βουλιάζεις). Η τιμή για το σετ διθέσιου-τριθέσιου μόνο €7000. Με την έκπτωση €3500!!! Απορώ ποιοι αγοράζουν χωρίς έκπτωση :dizzy:

Και ναι, ο δρόμος είναι γεμάτος επιπλάδικα... ούτε που το είχα πάρει χαμπάρι παρόλο που περνάω τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα από τη Λεωφόρο Αλίμου :oops: Πήγαμε ψιλοαργά και τα περισσότερα είχαν κλείσει. Από Δευτέρα η συνέχεια!!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#581514 Μην αγοράσεις τίποτε πριν δεις και αλλού και όσο για την έκπτωση, εγώ μια ζωή θυμάμαι την BoConcept με τέτοιες εκπτώσεις.
Δες στην Αλίμου αλλά και στην Ποσειδώνος, έχει πάρα πολλά και μερικά φθηνά επίσης.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#581520 Τα πολύ φτηνά της παραλιακής (πχ Μαρμαριδης) είναι και εντελώς φτηνιάρικα σε ποιότητα.
Προσωπικά αν ήθελα κάτι οικονομικό θα πήγαινα σε καλή σειρά του ΙΚΕΑ, που μπορείς να βρεις ωραίο γωνιακό με κάνα 1500 ξέρω γω.
Τα Bo concept έχουν καλή (καλύτερη από ΙΚΕΑ) ποιότητα σε ας πούμε λογικές τιμές (προφανώς η αρχική τιμή είναι μουφα : ισχύει πάγια έκπτωση 40-60%, ανάλογα με την εποχή)
Στην Αλίμου έχει μεγάλη ποικιλία σε ποιότητες και τιμές, όλο και κάτι θα βρεις.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#581525 Τα εισαγόμενα από Ιταλία-Ισπανία είναι ακριβά χωρίς λόγο.

Τα πολύ φτηνά είναι τουρκικά ή/και βουλγάρικα.

Τα ελληνικά είναι συνήθως χρυσή τομή μεταξύ ποιότητας και τιμής.

Ο τιμοκατάλογος από τους κατασκευαστές και εισαγωγείς είναι τύπου x+50% όπου x η τιμη χονδρικής.

< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#581532 Μαρμαρίδης & σια έχουν απορριφθεί by default. Και μόνο ότι ο καναπές θα πρέπει σε καθημερινή βάση να ανέχεται τα 120 κιλά μου στο ίδιο σημείο καθιστά οποιαδήποτε φθηνιάρικη λύση απαγορευτική.

By the way, ο καναπές που είδαμε στο Bo Concept ήταν με ατσάλινα ελατήρια.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#581535 Η Bo Concept πουλάει σχέδιο και όνομα, η ποιότητα και η αντοχή δεν θα έλεγα ότι είναι τα δυνατά της. Ακόμα και σε αυτές τις εκπτωτικές τιμές (που ισχύουν σχεδόν πάντα) θα την απέφευγα. Εκτός αν μπορείς να σιγουρευτείς ότι το συγκεκριμένο μοντέλο είναι σωστό.
Συμφωνώ στο ότι του ΙΚΕΑ οι καλές σειρές είναι τίμιες για τα λεφτά τους αλλά.... συνέχισε το ψάξιμο.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#581545
dimik έγραψε:
Ο τιμοκατάλογος από τους κατασκευαστές και εισαγωγείς είναι τύπου x+50% όπου x η τιμη χονδρικής.


Άμα πουλούσανε μόνο με 50% markup, θα είχαν κλείσει όλοι.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#581553
saxon_747 έγραψε:
dimik έγραψε:
Ο τιμοκατάλογος από τους κατασκευαστές και εισαγωγείς είναι τύπου x+50% όπου x η τιμη χονδρικής.


Άμα πουλούσανε μόνο με 50% markup, θα είχαν κλείσει όλοι.
Μάλλον δεν το έγραψα σωστά, έχουν έναν προτεινόμενο τιμοκατάλογο λιανικής και όταν πουλάνε σε κατάστημα τους δίνουν τιμή τιμοκατάλογου μείον 50% κλπ.
Χοντρικά αυτό, μπορεί να παίξει και 10-20% έξτρα έκπτωση αλλά κλιμακωτά, -50% και μετά - 10% κοκ.

Ελλάδα δούλευα σε εισαγωγέα ιταλικών και κατασκευαστή και μεταξύ άλλων έφτιαχνα και τους τιμοκαταλογους σε Corel. Μιλάμε για συρταριερες των 3Κ, κουζίνες των 20Κ και καναπέδες των 5-10Κ.


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#581591 Δεν θεωρώ την BoConcept κάτι ιδιαίτερο και συμφωνώ πως ο Μαρμαρίδης μου έκανε κι εμένα κάκιστη εντύπωση στα πάντα.
Υπάρχουν φυσικά ωραία μαγαζιά παντού, αρκεί να έχεις χρήματα.
Προσωπικό μου αγαπημένο για καναπέδες (αλλά απέχω πολύ από το να μπορώ να αγοράσω) :
http://resaikos.gr/
Μην παρασύρεστε από "προσφορές".
Άβαταρ μέλους
By g8777
#581597 Σε μεγαλες αλυσιδες δεν υπαρχουν "προσφορες" στα επιπλα.

Σερφ η γνωμη μου ειναι να ψαχτεις με μικρο μαγαζι. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#581600 Ο πεθερός μου είναι επιπλοποιός..
Μεχρι πριν λίγα χρόνια ήταν στους 45 κατασκευαστές επίπλου στον Αλιμο. Πολλά απογεύματα πήγαινα εκεί κ τον βοηθαγα στο περίπτερο που είχε μέσα στους 45. Το τι παπατζα πουλανε τέτοιου είδους εταιρείες Bo consept, sofa κλπ... (ύφασμα, σκελετοί κλπ)..
Έμαθα πολλά μυστικά για το έπιπλο.
Κατ εμέ 1.000 φορές να βρεις έναν καλό μάστορα της γειτονιάς να σου φτιάξει κάτι καλό παρα τέτοιες εταιρείες...




.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#581610 Τα αυτονόητα λέτε μάγκες. Όσο και καλός να είναι ένας καναπές 7k δεν τα αξίζει με τίποτα.