Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#598568
mousatos έγραψε:Είναι ούλες από Μαόνι και ξύλο καρυδιάς , yea , right. :s_sarcastic
Σου βρήκα λύση. Κοίτα στον σωλήνα για βίντεο πώς φτιάχνουν μια μπερζερα, μετά βρίσκεις τα υλικά, τα εργαλεία και μπορείς να ξεκινήσεις την κατασκευή.

Χρόνο έχεις.

Αφού την φτιάξεις πες μας πόσο θα έπρεπε να κοστίζει.

Συμβουλή: Άσε το μαόνι και την καρυδιά, δεν μπορείς να τα πληρώσεις. Μέχρι πεύκο και οξιά κοίτα.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#598569 Εικόνα

just kidding, τέτοια :

Εικόνα
https://www.houseofclassic.com/%CE%BA%C ... 00-20.html
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 05 Αύγ 2019, 13:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#598571 https://www.houseofclassic.com/%CE%BA%C ... 00-20.html
Εικόνα
αεροδιαστημική τεχνολογία , μή διαθέσιμη στην Ελλάδα, μόνο στο εξωτικό Βιετναμ με νόμισμα Ελβετίας. δυστυχώς . :s_sorry μόνο 300% κέρδος. :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#598572
Dimitris_P έγραψε:mlkmu, έγω θα έδινα και φάιβ γραν γι'αυτό :inlove: :inlove:

https://www.houseofclassic.com/%CE%BA%C ... 02-15.html
1,5 χιλιαρικάκι . καλορίζικη .
Άβαταρ μέλους
By drdino
#598573 Και θες να πάρεις τέτοια με 100 ευρώ;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#598574 nope . αυτές που στο skroutz κάνουν 100ε , στην Αλεκούπολη ξεκινάνε με 350 lol.
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 05 Αύγ 2019, 13:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By drdino
#598577
mousatos έγραψε:nope . αυτές που στο skroutz κάνουν 100ε , στην Αλεκούπολη ξεκινάνε με 350 lol.


Αν βρίσκεις την ίδια ακριβώς διαθέσιμη, πάρε την από το σκρουτζ, πού είναι το πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#598579
drdino έγραψε:Και θες να πάρεις τέτοια με 100 ευρώ;


Αφαιρεσε απ την τιμη τους το 300% που εγραψε οτι θεωρει καπελο και θα δεις ποσο θα ηθελε να τις παρει... :lol:
Μαλλον λιγοτερο απο 100 :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#598582
drdino έγραψε:Αν βρίσκεις την ίδια ακριβώς διαθέσιμη, πάρε την από το σκρουτζ, πού είναι το πρόβλημα;

Το γράφω παραπάνω, αν δεν κάτσω να δω κλίση πλάτης και άνεση , δεν αγοράζω.
Θα φτιάξω την παλιά που χάλασε μόνο και μόνο επειδή περνάω εκεί 14/24 ώρες της ημέρας μου. :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#598602 Σχετικά με το ξύλο, αφρολέξ και ύφασμα... καμία σχέση. Και δεν είναι μόνο το είδος του ξύλου αλλά και η προετοιμασία του η επεξεργασία του, η σχεδίαση του σκελετού και ο τρόπος συναρμολόγησης. Που απαιτεί εμπειρία και τεχνική και χρόνο.
Αντίστοιχα για τα ελατήρια (δεν αναφέρθηκαν αλλά χρειάζονται), ποιότητα, στήριξη κλπ. Τα αφρολέξ, δεν είναι όλα ίδια, θέλεις είδος ή και περισσότερα είδη και σκληρότητες που συνδυάζονται και στο στίβαγμά τους και στήριξή τους. Και το ύφασμα εκτός από την τιμή αγοράς του είναι και το κόψιμο, εφαρμογή.
Γενικά το μεγαλύτερο μέρος του τελικού αποτελέσματος έχει να κάνει με την χειρωνακτική εργασία και τεχνική. Που είναι κάτι ακριβό και που είναι αυτό που καθορίζει σημαντικό ποσοστό του κόστους.

mousatos έγραψε:Το γράφω παραπάνω, αν δεν κάτσω να δω κλίση πλάτης και άνεση , δεν αγοράζω....
Συμφωνώ, πρέπει να την κάτσεις, υπάρχουν διαφορές που δεν μπορείς να καταλάβεις με τους αριθμούς.
Ακόμα και η κλίση δεν είναι μόνο μία, μπορεί να αλλάζει από σημείο σε σημείο ανάλογα με το πως έχει μπει ο αφρός. Και πέραν της κλίσης είναι και το ύψος και κλίση του καθίσματος, το πλάτος του, ύψος χερουλιών, η στιβαρότητα, το είδος αφρού/αφρών, τα σημεία που έχει τοποθετηιεί και βέβαια η επιφάνεια (ύφασμα ή δέρμα).
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#598773 Εικόνα

Νύφη και πεθερά επιμελήθηκαν και τον στολισμό του δεύτερου μπαλκονιού. Είναι μια διαφορετική πινελιά εν αντιθέσει με το μεγάλο. Εγώ έβαλα τους καφέδες...

ΥΓ: φυσικά κ τα μπαλκόνια ως θέα δεν έχουν κάτι το τρομερό. Απλώς προσπαθούμε να βελτιώσουμε το αποτέλεσμα αισθητικά. Εμένα μου αρέσει κ το μπαλκονάκι. Φτιάχνω τον εσπρέσο κ χαλαρώνω με την περατζάδα τα πρωινά στα ΣΚ μέχρι να ξυπνήσει η οικογένεια...


< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#598775 Εμένα μου αρέσουν αυτά τα μπαλκόνια: βλέπεις ανθρώπους να περπατάνε, αυτοκίνητα κτλ. Υπάρχει μια κίνηση, ποτέ δε βαριέσαι.