Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#579277 Ότι πει η γυναίκα! :rtfm:

Εκτός αν θέλεις να κοιμάσαι πάνω στον καναπέ για την υπόλοιπη ζωή σου, οπότε πάρε τον πιο άνετο. :rtfm:


Επόμενος. :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#579280 @Serf

1ον. Σηκώνουμε κ κανα τηλ στην γιορτή μας.. :x


2ον. Πλέον στα σαλόνια βάζουν λάστιχα. Αναλόγως πόσο μαλακό το θες βάζεις κ το ανάλογο.. Το αλέκιαστο (όλα λερώνουν να ξέρεις) είναι ολίγον μύθος. Προτίμησε χρώματα όπως καφέ σκούρο η γκρι κ όχι εννοείται λευκό, μπεζ, κρεμ...Επίσης απέφυγε εννοείται κινέζικα κλπ φθηνά υφάσματα , εκτός αν θες ο κώλος σου να παίρνει φωτιά..Το καλό ύφασμα , όπως και τον καλό σκελετό (το είδος του ξύλου δηλαδή) θα τα πληρώσεις...
Άβαταρ μέλους
By edmond
#579305 Το αλέκιαστο δεν είναι καθόλου μύθος. Κρίνω εξ ιδίων και μετά απο 10 χρόνια χρήσης εκ των οποίων τα τελευταία 2-3 με...βανδαλισμούς απο τον μικρό.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#579419 Ο αποθηκευτικός χώρος στα μείον γιατί χάνεις σε κατασκευή-ανάρτηση. Συνήθως σημαίνει ξύλο αντί ανάρτησης. Και συχνότερα αφορά φτηνές κατασκευές.
Ο σκελετός (φουρνιστή οξιά κλπ) και η κατασκευή που και τα δύο είναι δύσκολο να καταλάβεις έχουν να κάνουν με αντοχή στο χρόνο και έλλειψη τριξιμάτων.
Άλλο βασικό σημείο που δεν μπορείς να καταλάβεις είναι η ποιότητα ανάρτησης (ιμάντων ή και ελατηρίων). Οι ιμάντες μπορεί να χαλαρώσουν με τον χρόνο (εξαρτάται από ποιότητα ιμάντα, στήριξή του στο ξύλο αλλά και το ίδιο το ξύλο), αλλάζουν εύκολα αλλά είναι μια ταλαιπωρία και έξοδο.
Το είδος του υλικού των μαξιλαριών θα κάνει τη διαφορά στη διάρκεια, πότε θα κάτσει. Για αυτό νομίζω βολεύει τα μαξιλάρια να είναι κινητά. Τα γυρίζεις έτσι ή αλλιώς ή τους αλλάζεις θέση ώστε να κάθονται ομοιόμορφα.
Το ύφασμα μπορεί να κάνει διαφορά και φυσικά να βγαίνει (όχι ότι είναι εύκολο το βάλε βγάλε αλλά δεν το κάνεις συχνά). Αν και ο δερμάτινος καναπές έχει άλλη χάρη (και αν είναι μέτριας και βάλε ποιότητας δεν παθαίνει και τίποτα).
Αλλά το πιο σπουδαίο για μένα να έχει ψηλή πλάτη, να αράζεις αλλά το κεφάλι σου να ακουμπάει πίσω ώστε να μπορείς να δεις τηλεόραση χυμένος ή να συζητάς ενώ ακουμπάς. Κάποτε που το έψαχνα είχα κάνει και μετρήσεις, δε θυμάμαι ακριβές νούμερο αλλά αν το ύψος του καναπές ήταν πάνω από τόσο σε γενικές γραμμές ήταν οκ.
Το υπερβολικό βάθος είναι πρόβλημα, δύσκολο να μπεις βγεις, συνήθως είναι με χαμηλή πλάτη και έτσι σε αναγκάζει να είσαι μισοξαπλωτός οπότε και πιάνεται η μέση σου και σε παίρνει ο ύπνος.
Τα χερούλια πρέπει να έχουν τετραγωνισμένο σχήμα για να ακουμπάς δίσκο, τα τηλεκοντρόλ και να μπορεί κάποιος να καθίσει.
Μερικά με άκρη που προεξέχει για τα πόδια πιάνουν χώρο χωρίς νόημα. Και όποιος κάθεται εκεί είναι αναγκαστικά ξάπλα ή χωρίς πλάτη. Και το τραπέζι θα είναι μικρό. Καλύτερα πάρε μικρό σκαμπώ (ή όττομαν) για τα πόδια που το βάζεις όπου βολεύει κάνει και για τραπεζάκι ή για να κάτσει κάποιος.
Οι γωνιακοί θεωρώ ότι χάνουν σε χώρο και πρακτικότητα σε σχέση με 2 ξεχωριστούς με τους οποίους μπορείς πιο εύκολα να αλλάξεις διαρρύθμιση. Εκτός αν ο γωνιακός ταιριάζει ακριβώς και δεν γίνεται αλλιώς.
Γενικά σπάνια οι φτηνοί είναι καλοί, αξίζει να πας λίγο παραπάνω αλλά και να το ψάξεις για να μην πληρώνεις κερατιάτικα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#579423 +1

Θεωρω το χιλιάρικο μίνιμουμ για γωνιακό 3x2 με ύφασμα που βγαίνει και είναι αλεκιαστο.

Στους δερματινους διαφωνώ.
Είχε την φαεινή ιδέα να βάλει η μάνα μου κάτι chesterfield στο σπίτι επί ΠΑΣΟΚ.
Ζουν ακόμα σαν καινούριοι αλλά να δεις τηλεόραση εκεί δεν παίζει, τρίζουν και γλιστράνε σαν ιαπωνικό των 90s.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#579601
Serf έγραψε:Έφθασε η ώρα να αντικατασταθεί ο καναπές του καθιστικού. Κάθε συμβουλή είναι πολύτιμη.

Κατ' αρχήν, στο τεχνικό κομμάτι:
1) Τύπος κατασκευής (βλ. ελατήρια, κτλ): τι να προτιμήσουμε για αντοχή στον χρόνο με δεδομένο ότι θα υποδέχεται καθημερινά τα 120 πουπουλένια κιλά μου στο ίδιο σημείο;
2) Υλικό καλύμματος: τι να κοιτάξουμε για αλέκιαστο/πλενόμενο/δροσερό;
3) Υπάρχει κάποιο (κατασκευαστικό) μειονέκτημα των καναπέδων που έχουν αποθηκευτικό χώρο; Π.χ. μειωμένη αντοχή λόγω κοντών ελατηριών (κάτι που μόλις μου κατέβηκε στην κούτρα ως παράδειγμα);

Αν υπάρχει και καμιά πρόταση που να καλύπτει τα πιο κάτω, ακόμα καλύτερα:
1) Ψηλός, να μην χρειάζεται (ιδιαίτερο) σκύψιμο για να καθήσει κάποιος
2) Ψηλή πλάτη, όχι σαν τον πιο κάτω που τα μαξιλάρια είναι σχεδόν διπλά σε ύψος

Εικόνα

3) Πλήρες σετ μαξιλαριών να καλύπτει από άκρη σε άκρη την πλάτη

Εικόνα

Serf πάρε δερμάτινο κ κάπως σαν αυτόν που έχω... είναι καφέ σκούρο, στηφωτογραφία αδικείται το χρώμα λόγω φωτισμού.

Έχουν πέσει τα πάντα όλα πάνω, είναι σαν καινούριος. 5 χρόνια ζωής μετρά. Όπως βλέπεις είναι κ πιστα αυτοκινήτων.

Τα προσκέφαλα αλλάζουν κλίση από τελείως όρθια μέχρι τελείως κάτω.

Το δεξί όπως βλέπεις κάθισμα γίνεται κ ανάκλινδρο με μηχανισμό (το είχε πάνω σαν αξεσουάρ). Αν δεν υπάρχει δε χαλάει ο κόσμος, αλλά εγώ βάζω εκεί την κυρά λόγω λιγότερου βάρους κ καβατζώνω την αριστερή γωνία!

Εικόνα

Αν θέλεις σου προτείνω κ τραπεζάκια Yamaha-Dali όπως βλέπεις!


< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#579603
elteo έγραψε:Δερμάτινο ούτε στον εχθρό μου. Μην κάνεις τέτοιο λάθος! :omg:

έτσι έλεγε κ η γυναίκα μου όταν τον αγόρασα και σήμερα πίνει σαμπάνια παλαίωσης 75 ετών στο όνομά μου :lol:

εγώ ήμουν κ κωλόφαρδος στην τιμή...

Άσχετο: χθες στο χειρουργείο μου λέει συνάδελφος "αγόρασα (εννοούσε στάνταρ η γυναίκα του :lol: )τραπέζι για σαλοκουζίνα 240 εκ. με 5 δερμάτινες καρέκλες κ ένα πάγκο (δεν κατάλαβα που κολλάει πάγκος αισθητικά αλλά τέλος πάντων) στην προνομιακή τιμή των 6.300€ :help: :lol: από 7.800€ :help: :omg: :protest:

Ούτε Bo Concept να έπαιρνε ο τύπος! ... σέρνει καράβι όντως!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#579654
PeterPan έγραψε:(δεν κατάλαβα που κολλάει πάγκος αισθητικά αλλά τέλος πάντων)


μαλλον θα ειναι σε στυλ μοναστηριακου παγκου. :inlove:
Ωραια ειναι παντως,αλλα αρκετα ακριβα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#579655 Ο γωνιακός καναπές δεσμεύει αρκετά τις εσωτερικές αλλαγές που κυρίως το έχουν οι γυναίκες που βαριούνται να βλέπουν συνέχεια τα έπιπλα στην ίδια θέση και θέλουν να τα μετακινουν κατά διαστήματα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#579679
PeterPan έγραψε:
elteo έγραψε:Δερμάτινο ούτε στον εχθρό μου. Μην κάνεις τέτοιο λάθος! :omg:

έτσι έλεγε κ η γυναίκα μου όταν τον αγόρασα και σήμερα πίνει σαμπάνια παλαίωσης 75 ετών στο όνομά μου :lol:

εγώ ήμουν κ κωλόφαρδος στην τιμή...

Άσχετο: χθες στο χειρουργείο μου λέει συνάδελφος "αγόρασα (εννοούσε στάνταρ η γυναίκα του :lol: )τραπέζι για σαλοκουζίνα 240 εκ. με 5 δερμάτινες καρέκλες κ ένα πάγκο (δεν κατάλαβα που κολλάει πάγκος αισθητικά αλλά τέλος πάντων) στην προνομιακή τιμή των 6.300€ :help: :lol: από 7.800€ :help: :omg: :protest:

Ούτε Bo Concept να έπαιρνε ο τύπος! ... σέρνει καράβι όντως!



Αν υποψιάζομαι σωστά το μισθό δεν βλέπω κάτι τραγικό για να έχουμε συρσιματα.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#581350 Καταστήματα με ποιοτικούς (όχι απαραίτητα επώνυμους) καναπέδες για έρευνα αγοράς στα νότια προάστια έχετε να προτείνετε;;

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#581351 Bo Concept στην Αλίμου?
Και θα βρεις κι άλλα λίγο πιο πάνω στον ίδιο δρόμο.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#581352
Serf έγραψε:Καταστήματα με ποιοτικούς (όχι απαραίτητα επώνυμους) καναπέδες για έρευνα αγοράς στα νότια προάστια έχετε να προτείνετε;;

< Note 4 >

Έχω ακούσει πως η BoConcept έχει 50% στη Θεσσαλονίκη. Δες αν έχει κ στην Αθήνα τέτοια έκπτωση.