Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#379131 Γενικά η κορνίζα πάει με το έργο, όχι με τον χώρο.
Το συγκεκριμένο έργο δε έχει τόσο έντονα χρώματα που αν του βάλεις χρώμα κάνεις το μάτι να εστιάζει εκεί και όχι στο έργο.
Προσωπικά έβαλα ντεκαπε, δεν είναι τόσο κίτρινη όσο δείχνει.



Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#379133 Οτι έγραψε ο Pitt ισχύει στην περίπτωσή μου και επιπλέον:
Οι πίνακες ήταν απ΄το ίδιο πακέτο αγοράς (25ετίας) και σε σημείο παλαιότερων χώρων, ενώ στο σαλόνι-τραπεζαρία, έχουν μπεί άλλοι πίνακες, αν και οι χώροι είναι κυριολεκτικά ανοιχτοί και επικοινωνούν μεταξύ τους.
Ο χώρος της φωτό είναι απ ΄το καθιστικό-μπάρ μαζί με το τζάκι, που βρίσκεται αριστερά απ΄το γυάλινο τραπεζάκι.
Όλα τα έπιπλα -πολυθρονάκια-ανάκλιντρο-πινακες κλπ, πλήν "βιτρίνας-βιβλιοθήκης " και ταμπουρέ που προστέθηκαν πέρσι, είναι αγορασμένα απο το 1992 και αλλάχτηκαν μόνο υφάσματα την τελευταία 5ετία.

ΥΓ: Νικόλα, κάποια στιγμή θα σε χρειαστώ μέσα στη χρονιά, κοίταξε να έχεις το μαγαζι τακτοποιημένο ! :rtfm:

:lol:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#379134 ωραιος ο χωρος, ευχαριστη αισθηση σου αφηνει.

οι παρατηρησεις μου
1) εχουμε την ιδια διαφωνια με τη γυναικα μου (και ξερεις ποιος κερδιζει παντα τελικα...)
προσωπικα δε θελω να μπουκωνω το χωρο και να βαζω πολλα διακοσμητικα, μ'αρεσουν οι αδειοι χωροι .απο την αλλη η συζηγος θελει να βαζει διαφορα, να γεμιζουν τα κενα.
στη φωτο πχ βλεπω μερικα αντικειμενα παραπανω απο οτι θα ηθελα προσωπικα.

2) εχω μια προτιμηση σε μη-λευκα πατωματα.
ιδανικα ξυλο , ή αν δε γινεται εναλλακτικες οπως πχ εχω στο σπιτι στην ελλαδα που βγηκε ακομα καλυτερο απο οτι το φανταζομουν, πλακακια στο χρωμα και σχεδιο ξυλου . οτιδηποτε σε καφε, τερακοτα κτλ, μαρεσει παρα πολυ σε πατωμα. , ζεσταινουνε πολυ το χωρο αυτα τα χρωματα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#379136 Δημήτρη, εργαστήριο και τακτοποιημένο δεν γίνεται!
Υπάρχει μια ευχάριστη, για εμένα, αταξία και σκόνη
Οπότε θες ξέρεις που με βρίσκεις. Θα χαρώ να βοηθήσω.

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#379137 @ KiloMeater
1/Περί διακοσμητικών - μπλιμπλικιών σε εταζέρες-τραπεζια-άκια κλπ....
ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ .... ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΙΚΗΤΟΎ! :rant:
Σε κάποιες απ΄τις φωτογραφίες που έχω βάλει (όχι αυτή) είχα αφαιρέσει το 30% για να μη... γελάσετε (λόγω υπερβολής) με την πάρτη μας ! :oops:

2/ Ξύλο δεν θέλησα και ούτε θα βάλω ποτέ!
Μας αρέσει πολύ , αλλά ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ, είναι ευαίσθητο.
Και , όταν θές τα πάντα στο σπίτι να βρίσκονται σε κατάσταση λές και τοποθετήθηκαν χθές το απόγευμα (αν ήταν χθές το πρωί είναι ήδη παληά, θα "πεθάνεις" οικονομικο-σωματικο-ψυχολογικά για να το συντηρείς - διατηρείς σε άριστη κατάσταση.
Όσο για το χρώμα στα πλακάκια, επιλέχθηκαν γιατί μοιάζουν με μάρμαρο και είναι φωτεινά.
Περί γούστου όμως .... :innocent:

@NΠ : :)
Άβαταρ μέλους
By famas
#379138 Εξαιρετικό γούστο dimitrisB, αλλά μου μοιάζει ο εφιάλτης της καθαριότητας , ειδικά με το ανοιχτόχρωμο δάπεδο που φαίνονται τα πάντα και για να το καθαρίσεις πρέπει να μετακινήσεις τόσα έπιπλα. :vava:
Οπότε θα συμφωνήσω μαζί σας, για λιγότερο φορτωμένο σπίτι.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#379139
Νίκος Παππάς έγραψε:Γενικά η κορνίζα πάει με το έργο, όχι με τον χώρο.

Α γεια σου.
Ένας πίνακας είναι έργο τέχνης.
Δεν είναι ούτε διακοσμητικό, ούτε κουρτίνα.

Δεν ταιριάζει με τους καναπέδες και τους τοίχους. Ούτε ο πίνακας, ούτε η κορνίζα του (που τελικά αποτελεί μέρος του έργου).
Ομολογουμένως πολλές κορνίζες μου αρέσουν. Αυτό που με χαλάει είναι το τζάμι, που πρέπει να είσαι πολύ δυνατός παίχτης για να φροντίσεις φωτισμό που να μην κάνει αντανακλάσεις. Και δεν ξέρω καν αν γίνεται αυτό σε ένα σπίτι. Αλλά τίθεται φυσικά και το θέμα προστασίας. :oops:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#379142 Διευκρίνηση: Οι "πίνακες", αγοράστηκαν κορνιζαρσμένοι-με τζάμι , όπως πωλούνταν "τω καιρώ εκείνω" στην έκθεση, οπότε .... :innocent:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#379143 Υπάρχουν τζάμια που δεν γυαλίζουν όπως τα ματ, τα οποία αλλοιώνουν λίγο το αποτέλεσμα λόγω κόκκου αλλά και καινούργια γυαλιστερά στην όψη anti reflect , anti uv που όμως έχουν αρκετά υψηλό κόστος. Λύσεις υπάρχουν αρκεί να τις πληρώνεις.

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#379144
dimitrisB έγραψε:Διευκρίνηση: Οι "πίνακες", αγοράστηκαν κορνιζαρσμένοι-με τζάμι , όπως πωλούνταν "τω καιρώ εκείνω" στην έκθεση, οπότε .... :innocent:

γιατί εντός "" [edit στο "πίνακες"]?

Συζήτηση κάνουμε, δεν χρειάζονται διευκρινίσεις :rtfm:
Τελευταία επεξεργασία από mjacob και 25 Μαρ 2017, 12:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#379145
Νίκος Παππάς έγραψε:γυαλιστερά στην όψη anti reflect , anti uv που όμως έχουν αρκετά υψηλό κόστος. Λύσεις υπάρχουν αρκεί να τις πληρώνεις.

Για τι κόστος μιλάμε; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#379146
mjacob έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:γυαλιστερά στην όψη anti reflect , anti uv που όμως έχουν αρκετά υψηλό κόστος. Λύσεις υπάρχουν αρκεί να τις πληρώνεις.

Για τι κόστος μιλάμε; :hmmm:

Από 10 έως 20 φορές το κόστος του απλού γυαλιού. Μιλάω για τιμή τετραγωνικου μέτρου στην χονδρική που αγοράζω εγώ.

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By dimik
#379159 Το μόνο που μου λείπει από τον χώρο είναι μια βιβλιοθήκη. Ανακλινδρο, καναπέδακια, μπαρ και τζάκι είναι ότι πρέπει όταν συνοδεύονται κι από ένα βιβλίο.

Προσωπικά θα προτιμούσα τον τοίχο με τους πίνακες να τον γεμίσω με βιβλιοθήκη και να μειώσω λίγο τα έπιπλα και τα διακοσμητικά.
Δηλαδή τραπεζάκι και καναπεδάκια στο κέντρο, τζάκι στην μια μεριά, μπαρ στην άλλη και βιβλιοθήκη στην άλλη. Χώρος για πολιτικές ζυμώσεις να μπαίνεις μέσα Οκτώβρη και να βγαίνεις το Πάσχα.

< >
Άβαταρ μέλους
By otso
#380378 μαγκες καμμια σιδερώστρα πραγματικα στιβαρη χωρις να πληρωσω μια περιουσια παιζει; η να φτιαξω καμμια μονος μου .
αμα ειχα ηλεκτροκολυση να κολαω αλουμινιο θα εφτιαχνα . με τα σιδερα που ξερω εγω θα γινοταν ασηκωτη.